Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Pauzele de tigara la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#19
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Blue_Ivy, on 17 august 2014 - 22:01, said:

Sistemul asta cu cartela trebuie implementat si la noi in special la firmele cu mai multi angajati.
Pai nu vor sa implementeze . Sunt cam multi angajatori care ar trebui sa plateasca ore suplimentare . Chiar si fumatorilor asa numiti pierzatori de timp.
Asa ca stai linistit. Le convine fara.
Daca mai este si colegul Jericho77 care "ponteaza"  cat fumeaza fiecare , sistemul devine inutil.

Edited by mihai!, 17 August 2014 - 22:10.


#20
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 mihai!, on 17 august 2014 - 22:04, said:

Pai nu vor sa implementeze . Sunt cam multi angajatori care ar trebui sa plateasca ore suplimentare . Chiar si fumatorilor asa numiti pierzatori de timp.
Asa ca stai linistit. Le convine fara.

Ma refer la firmele mijlocii si mari cu 100+ angajati. La cativa angajati te vede sefu direct n-ai nevoie de sistem de monitorizare. Orele suplimentare se rezolva usor dar nu au invatat angajatorii nostrii sa faca un contract calumea. Poti pierde timp si la cafele/ceaiuri dese. La toaleta cate 10 minute pe ora, la "discutia pe proiect" cu colegu si multe altele.

#21
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Eu sunt nefumatoare dar de multe ori cand ies colegii fumatori pe terasa in pauza de tigara imi fac o cana de ceai sau imi iau un baton de ciocolata si ies cu ei.

Nu numai ca-mi relaxez un pic creierii in pauzele astea, mai aflu si barfe din alte departamente, cine mai pleaca din firma, noutati, mai pun de un flirt cu colegul de la 3, un networking cu colega de la 2...

Odata la o pauza din asta de tigara mi-a dat o colega un pont despre o pozitie vacanta in alta firma si dintr-una in alta mi-am gasit job nou.

Asa ca, Jericho, de ce nu-ti iei o cana cu ceai si sa mergi cu colegii la o pauza de tigara? s-ar putea sa-ti placa Posted Image

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

 Blue_Ivy, on 17 august 2014 - 22:01, said:

Sistemul asta cu cartela trebuie implementat si la noi in special la firmele cu mai multi angajati.
Cineva mi-a povestit cum acest sistem ar fi existent la BMT, Iasi.

 mihai!, on 17 august 2014 - 21:51, said:

Exact.
In in al doilea rand nu te opreste nimeni sa iesi si tu la aer din cand in cand.
Pai cum este curat daca singurul spatiu unde poti sa iesi este locul de fumat?

#23
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014

 Blue_Iv timestamp=, on 17 august 2014 - 22:01, said:

In tarile civilizate s-a rezolvat de mult problema. Nu se fumeaza in spatii publice/birouri etc. Si daca lucrezi la etaju 10 e mai greu sa cobori la fiecare ora pentru o tigara, de altfel iesirile din cladire se monitorizeaza pentru ca trebuie sa iesi cu cartela, si daca o arzi aiurea pe afara te trezesti cu painea taiata sau mai rau, intalnire disciplinara cu sefu. Ai pauza 60-80 minute/zi e treaba ta cum o imparti

Sistemul asta cu cartela trebuie implementat si la noi in special la firmele cu mai multi angajati.

In general pe unde am fost eu pontajul si validarea badge-ului pentru acces sunt 2 lucruri diferite.  Pontajul il faci doar la venire si plecare validand badge-ul la un aparat.

#24
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Blue_Ivy, on 17 august 2014 - 22:12, said:

Ma refer la firmele mijlocii si mari cu 100+ angajati. La cativa angajati te vede sefu direct n-ai nevoie de sistem de monitorizare. Orele suplimentare se rezolva usor dar nu au invatat angajatorii nostrii sa faca un contract calumea. Poti pierde timp si la cafele/ceaiuri dese. La toaleta cate 10 minute pe ora, la "discutia pe proiect" cu colegu si multe altele.

 carpathos, on 17 august 2014 - 23:16, said:

In general pe unde am fost eu pontajul si validarea badge-ului pentru acces sunt 2 lucruri diferite.  Pontajul il faci doar la venire si plecare validand badge-ul la un aparat.
Sunt si firme mari in care te "vede" seful orice-ai face. Spre exemplu, am lucrat intr-una unde-mi numara tigarile si nu conta ca ramaneam pana pe la 21:00. Nu conta nici ca pontajul il calculam la proiecte, nu la ore "state" la lucru.

Edited by e_bulu, 18 August 2014 - 00:55.


#25
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 e_bulu, on 18 august 2014 - 00:54, said:

am lucrat intr-una unde-mi numara tigarile
Am avut senzatia ca io muncesc la stapân.

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Omul ridica un punct de vedere valabil, egalitatea tratamentului. Din punctul meu de vedere, eu as face fix asa: mi-as lua o tigara, si imediat ce se intoarce fumatorul de la pauza as scoate respectiva tigara la o pauza similara. Treaba mea daca o aprind sau nu. Poate fac economii sau poate vreau sa ma las.

#27
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sunt nefumator, ma deranjeaza mirosul urat din haine ramas dupa ce am stat intr-un loc unde se fumeaza. Din fericire din colegii mei, doar 2 sunt fumatori (au fost 4 dar o parte au plecat). Ma consider multumit ca am reusit sa-i determinam sa fumeze afara, nu ma intereseaza ca uneori o pauza de fumat tine pana la 1/2 ora, bine cu nu mai strica aerul.

#28
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Vedeti mah, de aia sunt nemtii unde sunt iar noi unde suntem. Ca la ei munca e munca tata, si sunt constienti de asta, nu tre' sa-i mane cineva din spate ca pe vite. Sunt constienti ca orice fac e in interesul tarii lor si al lor personal. Dupa razboi erau la pamant, dar au pus umarul la munca, chiar si fara bani sa-si reconstruiasca tara, iar azi domina din nou Europa!
Noi, cu chiulul nostru, suntem penultimii din UE, in fata bulgarilor!

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Si totusi la ei nu se muncesc probabil ore prea multe neplatite. La noi chiar si cu pauza de tigara la fiecare ora tot muncesti deseori neplatit cel putin 1-2 ore pe zi + week-endurile.

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Nu, nemtii ii muncesc pe blat pe cei din tarile bananiere unde au externalizat mare parte din lucrul cu timeframe nedefinit clar. Se face cu voiosie extra time nepontat si la Conti si la Hella si la Siemens, dar la diviziile de aici. Nemtii nu accepta oficial extra time. Dar nici delayuri neestimate de la bun inceput. Si nici nu platesc pentru asta.

#31
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Da numai ca la nemti in alea 8 ore de program e munca serioasa, responsabilitati mari si stres destul. La noi e asa mai light, 50% din frecventa de aia e nevoie de extra time.

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 sorin147, on 17 august 2014 - 21:42, said:

la mine se duc si nefumatorii la "tigara"
Exact. Unde am lucrat inaimte din zece insi care ieseau la "cort" 4-5 fumau si restu lingeau o inghetata sau o ciocolata de la bufet.

 Blue_Ivy, on 17 august 2014 - 22:01, said:

In tarile civilizate s-a rezolvat de mult problema. Nu se fumeaza in spatii publice/birouri etc. Si daca lucrezi la etaju 10 e mai greu sa cobori la fiecare ora pentru o tigara, de altfel iesirile din cladire se monitorizeaza pentru ca trebuie sa iesi cu cartela, si daca o arzi aiurea pe afara te trezesti cu painea taiata sau mai rau, intalnire disciplinara cu sefu. Ai pauza 60-80 minute/zi e treaba ta cum o imparti

Sistemul asta cu cartela trebuie implementat si la noi in special la firmele cu mai multi angajati.
Cladierile mai au si terase sus sau balcoane . In Timisoara s-au facut "cuburile" cu balcon de jur imprejurul cladirii pe fiecare etaj. Sa-i vezi cum atarna ca ciorile la tigari , bisericute la fiecare nivel.

#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 petre69, on 17 august 2014 - 21:41, said:

Am incercat electronica si nu a tinut

Nu as putea sa lucrez intr-un loc unde mi-ar interzice fumatul

pregateste-te de somaj pentru restul vietii

in multe tari cu apa calda s-a interzis fumatul la locul de munca
in canada nici afara nu mai aveau voie sa fumeze. politica de companie.
vrei sa fumezi? te bagi in masina ta

imi amintesc ca un sofer de autotren a fost amendat de politie ca fuma... la locul de munca

o sa vina si in romania vremea aia, se va civiliza si ea, incet, incet

 Jericho77, on 17 august 2014 - 21:23, said:

Postul colegului @potae http://forum.softped...8#entry15700072 mi-a amintit o chestie

Eu nu sunt fumator. Ii inteleg pe cei care fumeaza, incerc sa le inteleg viciul.


In schimb nu inteleg de ce au dreptul sa fure cateva zeci de minute din fiecare zi de munca pentru a si-l alimenta.

Fumatorii ies din ora-n ora macar 3-4 minute la tigara, timp in care nefumatorii muncesc. Salariile sunt la fel, desi fumatorii "fura" din timpul de lucru.


Ar fi utila o lege prin care sa fii scutit partial de impozitul pe venituri salariale daca esti nefumator, sau un alt avantaj care sa compenseze faptul ca unii "trag fumul si chiulul".

de ce sa ia bani de la stat cei care nu fumeaza?
sa se mareasca asigurarea medicala pentru cei care fumeaza. isi fac singuri rau si apoi beneficiaza la gramada de asigurare

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

 Blue_Ivy, on 22 august 2014 - 16:27, said:

Da numai ca la nemti in alea 8 ore de program e munca serioasa, responsabilitati mari si stres destul. La noi e asa mai light, 50% din frecventa de aia e nevoie de extra time.
Pana acum eu am intalnit exact invers :P

De obicei intr-o firma care se respecta, se contorizeaza rezultatele muncii si mai putin numarul de tigari fumate.

#35
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
ideeile marete se dezvolta fumand !

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Aceasta afirmatie este evident gresita. Ideile marete se dezvolta pe scaunul de ceramica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate