Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Recomandare s.o.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
In Linux in mod implicit nu trebuie sa instalezi nici un driver suplimentar. La mine nu a fost nevoie. Vine el cu toate driverele preinstalate, si recunoaște orice, inclusiv sistemul android al telefoanelor mobile, aparate foto, etc. Aproape toate distribuțiile Linux sunt gratis.

P.S. Si eu am gasit un driver pentru placa mea video, dar fiind foarte veche, nu l-am putut instala pe distributiile astea noi. Dar acum nici nu mai e nevoie, driverul integrat in Linux, isi face mult mai bine treaba decat driverul proprietar instalat in Windows.

Edited by adybratulescu, 12 August 2014 - 10:23.


#20
Florin1335

Florin1335

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.07.2014

View Postrich1974, on 12 august 2014 - 10:19, said:

cam toate distributiile linux sunt free.
da, driverul este pentru linux, merge si pe Lubuntu.
in schimb, driverul nu este free, iti este oferit gratuit de catre nVidia fiindca le-ai cumparat produsul.

Ok, multumesc ! Acum ramane sa golesc stick-ul si sa ma uit la niste tutoriale pe youtube.
Ai putea sa-mi dai un site de download la care versiune crezi tu ca e mai buna de lubuntu?
p.s. Deci lubuntu e tot un fel de linux sau?

View Postadybratulescu, on 12 august 2014 - 10:19, said:

In Linux in mod implicit nu trebuie sa instalezi nici un driver suplimentar. La mine nu a fost nevoie. Vine el cu toate driverele preinstalate, si recunoaște orice, inclusiv sistemul android al telefoanelor mobile, aparate foto, etc. Aproape toate distribuțiile Linux sunt gratis.

P.S. Si eu am gasit un driver pentru placa mea video, dar fiind foarte veche, nu l-am putut instala pe distributiile astea noi. Dar acum nici nu mai e nevoie.

Multumesc !

Edited by Florin1335, 12 August 2014 - 10:23.


#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
uite aici:
http://lubuntu.net/
descarci pe ala cu intel x86
dupa instalare, instalezi "ubuntu-restricted-extras" ca sa ai codecuri si flash-player.
te mai documentezi tu si sa ai rabdare fiindca este o lume noua.
in Lubuntu, programele se instaleaza din "magazin", un fel de "google play", in foarte putine cazuri descarci pachete de pe net.

Edited by rich1974, 12 August 2014 - 10:32.


#22
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009

View Postrich1974, on 12 august 2014 - 10:28, said:

uite aici:
http://lubuntu.net/
descarci pe ala cu intel x86
dupa instalare, instalezi "ubuntu-restricted-extras" ca sa ai codecuri si flash-player.
te mai documentezi tu si sa ai rabdare fiindca este o lume noua.


Si eu as mai adauga sa instaleze Google Chrome in loc de Firefox. Asa cum m-ai sfatuit si pe mine, intradevar Google Chrome foloseste ultima versiune de Adobe Flash Player si HTML5, care la mine merg perfect.

#23
Florin1335

Florin1335

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.07.2014

View Postrich1974, on 12 august 2014 - 10:28, said:

uite aici:
http://lubuntu.net/
descarci pe ala cu intel x86
dupa instalare, instalezi "ubuntu-restricted-extras" ca sa ai codecuri si flash-player.
te mai documentezi tu si sa ai rabdare fiindca este o lume noua.
in Lubuntu, programele se instaleaza din "magazin", un fel de "google play", in foarte putine cazuri descarci pachete de pe net.

Ok , multumesc din nou pentru tot ajutorul. Il descarc si cred ca-l voi instala maine dimineata cand am timp. Daca mai apare vre-o problema si te vad on iti dau pm Posted Image

View Postadybratulescu, on 12 august 2014 - 10:33, said:

Si eu as mai adauga sa instaleze Google Chrome in loc de Firefox. Asa cum m-ai sfatuit si pe mine, intradevar Google Chrome foloseste ultima versiune de Adobe Flash Player si HTML5, care la mine merg perfect.

Opera nu se poate? Ar rula mai smooth cu opera turbo activat. Bine pana la urma oricare are ad block-er deala... Ti se pare mai bun google chrome in videoclipuri?

Edited by Florin1335, 12 August 2014 - 10:38.


#24
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in linux, google chrome are inclus cea mai noua versiune de Flash Player, 14.xxx. versiunea din sistem a ramas la 11.xxx din cauza ca nesimtitii de la adobe nu au mai vrut sa dezvolte noi versiuni.

#25
Florin1335

Florin1335

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.07.2014

View Postrich1974, on 12 august 2014 - 10:42, said:

in linux, google chrome are inclus cea mai noua versiune de Flash Player, 14.xxx. versiunea din sistem a ramas la 11.xxx din cauza ca nesimtitii de la adobe nu au mai vrut sa dezvolte noi versiuni.
Ok, asa facem ce sa mai :). THX Posted Image

#26
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Eu personal am rulat Mandriva Linux 2007 pe un p4 cu 1gb ddr1 si placa video de 128 si a mers perfect. Il recomand. Nu ai nevoie de drivere sau alte programe suplimentare.

#27
Florin1335

Florin1335

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.07.2014

View PostAntirsipowermate, on 12 august 2014 - 10:56, said:

Eu personal am rulat Mandriva Linux 2007 pe un p4 cu 1gb ddr1 si placa video de 128 si a mers perfect. Il recomand. Nu ai nevoie de drivere sau alte programe suplimentare.

Momentan voi incerca Lubuntu. Multumesc pentru recomandare !

#28
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
NU mai recomandati in ziua de azi Sisteme de Operare vechi si abandonate pentru navigare pe net (gen Linux XXXXX versiune 2007, Windows 95/98, etc.), cel mult o sa va uitati la pagini de net goale, in cazul in care nu crapa browser-ul sau nu merge flash-ul, ca sa nu mai vorbesc de bug-urile existente in aplicatii si kernel !!!

Spre exemplificare, versiunea amintita de Mandriva 2007 avea un kernel 2.6 (mai exact 2.6.17) care acuma nu mai este intretinut, ultimul kernel 2.6 suportat (extended longterm) este 2.6.32 si probabil de la anul nu se va mai suporta decat de la 2.6.34 in sus, tot ca longterm kernel release.

A nu se confunda versiunile de kernel Vanilla (de la www.kernel.org, amintite mai sus si supervizate de 'tatuca' Linus), prezente pe o gramada de distributii linux-free, cu versiunile de kernel Enterprise (de la RedHat, SuSE, Oracle) la care difera un pic schema de numerotare, in sensul ca desi au aparent un nr. de versiune mai veche (de ex. 2.6.32 la RHEL v6.x si SLES v11 pana la SP2 sau kernel 2.6.18 la RHEL v5.x), au sufixat un nr. de revizie ce indica ce update-uri de securitate si bugfix recente au (cu cat mai mare este nr., cu atat mai recent e kernelul) !!

Tot Mandriva 2007 avea in dotare ca browser Firefox 1.5 si 2.0, de mult expirate, si probabil ca ultimele versiuni de Firefox (31.0 e acuma) nu se pot instala, din cauza dependintelor de librariile sistem (in genul glibc), ca sa nu mai vorbesc de libflashplayer sau Chrome-browser; nici macar o versiune recenta de office (LibreOffice, OpenOffice) nu se poate instala pe versiunea aia de linux...
Ca si maxim de vechime, cu anumite rezerve, se pot incerca distributii linux iesite pe piata incepand cu 2010, cu un kernel minim versiunea 2.6.32, un firefox minim versiunea 3.6 pe care sunt sanse sa mearga cat de cat flash, java si alte pagini web recente (gen youtube); in categoria asta intra de exemplu Debian old-stable (squeeze), care a primit recent un security longterm support, si pe care cu un pic de efort se poate instala chiar si browserul Chrome

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca e vorba de linux mai vechi, se mai poate adauga pe lista CentOS seria 6.

#30
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
depinde ce intelegi prin linux mai vechi, CentOS v6.xx urmareste upstream-ul din care 'se trage' - sursele pachetelor rpm compilate - (RHEL v6) in release-uri si suport (lifecycle) - pe bani, desigur - ...

din contra, as zice ca branch-ul 6 de CentOS/RHEL e destul de nou, ca si aparitie, in conditiile in care branch-ul 7.0 abia a iesit, cel putin RHEL/CentOS v7.0
Karanbir Singh kbsingh at centos.org
Mon Jul 7 18:30:23 UTC 2014
Previous message: [CentOS-announce] CEBA-2014:0828 CentOS 6 nfs-utils Update
Next message: [CentOS-announce] CentOS 7 Release - Zero Day Updates
Messages sorted by: [ date ] [ thread ] [ subject ] [ author ]
-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA1
We would like to announce the general availability of [b]CentOS Linux 7[/b]
for 64 bit x86 compatible machines.
This is the first release for CentOS-7 and is version marked as 7.0-1406


In termeni de suport/lifecycle, RHEL v6 (si probabil CentOS v6 il va copia) va avea faza de suport Production 1 pana in 2016 (Q2), Production 2 'phase' pana in 2017 (Q2 aka trimestrul II), Production 3 phase e setata a se incheia in noiembrie 2020 iar sfarsitul suportulul (end of extended life phase) e setat pentru noiembrie 2023 !!!
Comparativ, branch-ul 5 care poate fi considerat vechi (desi v5.11 abia a iesit in faza Beta in iulie 2014 si va fi probabil ultima versiune v5), inca are suport de la RedHat pentru faza 3 de Productie pana la sfasitul lui martie 2017 iar end-of-life cand expira suportul extins este dupa inca 3 ani (martie 2020) - detalii aici: https://access.redha.../updates/errata

Ultimul release de stable 6 (6.5) a iesit de la RedHat la sfarsitul lui 2013
Red Hat Launches Latest Version of Red Hat Enterprise Linux 6
Raleigh
November 21, 2013
Red Hat Enterprise Linux 6.5 optimizes performance, stability and scalability across physical, virtual and cloud environments


iar CentOS 6.5 la urmat la cateva saptamani (dec. 2013)
Recent a intrat in faza Beta si RHEL v6.6 si probabil ca CentOS 6.6 il va urma indeaproape
[rhelv6-announce] Red Hat Enterprise Linux 6.6 Beta Now Available for Testing
From: "Red Hat Enterprise Linux 6 \(Santiago\) announcement mailing-list" <rhelv6-announce redhat com>
To: rhelv6-announce redhat com
Subject: [rhelv6-announce] Red Hat Enterprise Linux 6.6 Beta Now Available for Testing
Date: Tue, 12 Aug 2014 13:44:25 -0400
We are pleased to announce the beta release of Red Hat Enterprise Linux 6.6, the latest version of our Red Hat Enterprise Linux 6 platform. Red Hat Enterprise Linux 6.6 Beta includes enhancements to both security and stability as well as:


pe de alta parte, versiunile de linux enterprise au release-uri mai vechi de pachete (librarii, aplicatii), intrucat trec printr-un proces mai indelungat de testare, astfel incat sunt considerate mai stabile (fata de ultimele versiuni de aplicatii 'bleeding-edge', mai 'buggy'); din punctul asta de vedere putem considera o 'vechime' mai mare decat la distributiile experimental-free (Fedora, Debian Sid aka. unstable, s.a.m.d)

Edited by marco71, 14 August 2014 - 21:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate