Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Rosiile lui Mihai: in self watering buckets

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
predutz72

predutz72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2004
Salutare prieteni gardinari !

Anul asta m-am hotarat sa incerc sa cultiv si eu niste rosii, pt ca m-am saturat sa tot mananc rosii fara gust din piata.
Deschid thread-ul asta in ideea ca poate fi folositor si altora si mai schimbam impresii.
Nu am absoult deloc experienta in agricultura, asa ca anul asta probabil va fi un experiment.

Am luat niste seminte de la o tanti din Delta de la Sf Gheorghe unde merg eu vara si mananc cele mai gustioase rosii EVER ! Mari, carnoase, zemoase, cu gust dulce.
Nu trebuie nici macar sare sa le pui, atat sunt de gustoase.
Habar n-am ce soi este, poate imi spuneti voi.

In fine, cum am o terasa insa nu am teren, am decks sa incerc un sistem de plantare in galeti cu rezervor de apa pe fund, planta luandu-si cata apa are nevoie.
Se numesc self watering containers. Earthbox vinde niste sisteme gata facute, insa la noi nu se gasesc, asa ca am improvizat eu ceva pe acelasi principiu.

M-a inspirat de pe site-ul Earthbox si de aici: http://www.instructa...tering-planter/

Atasez 2 poze cu sistemul meu.

Este o galeata de 20 litri pe fundul careia am pus un lighean de plastic cu fundul in sus in care am dat multe gauri de 4 mm. Astfel se formeaza un rezervor de apa 3-4 litri la fund. Pe perimetrul ligheanului verde, pamantul vine in contact cu apa, si prin efectul de capilaritate planta isi ia cata apa are nevoie.

O teava verticala prin care torn apa in rezervor, precum si o teava de prea plin.

Am umplut cu niste pamant din turba amestecat cu o cana de dolomita (delcamag) (in ideea ca rosiile au nevoie de mult calciu).
Deasupra, am pus si o fasie de fertilizator 8-8-8 cum recomanda cei de la Earthbox.

Planta am pus-o cat mai departe de fasia de fertilizator.
Totul acoperit cu o folie de plastic.

Semintele le-am pus intr-un ghiveci prin martie, iar pe 7-9 iunie am transplantat cele mai viguroase plante in galeti.

Am atasat si o poza cu plantele la o saptamana dupa transplant.

Voi continua jurnalul in posturile urmatoare

Attached Files



#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Este un demers interesant, ai nevoie de rabdare si munca dar rezultatul final va merita. Succes.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007
Smart!

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Bun de stiut. Rosiile mele din ghiveci le gasesc lesinate daca nu reusesc sa le ud intr-o dimineata.

#5
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Ideea e buna,insa am o nedumerire:
Daca ai pus complexul deasupra,cum ajunge el sa se inmoaie,sa se dizolve in apa si sa fie preluat de radacini?
Pentru ca in exemplele celelalte acel nutrient se aduga in acel ghiveci gaurit,amestecat cu pamint,or la tine este deasupra.
Rog o explicatie logica.
Parerea mea,acel nutrient trebuia amestecat cu o mana da pamint si asezat la fund,de jur imprejurul vasului verde.

Diferenra intre metoda ta(deci efectiv cum ai facut-o tu si nu pe site) si ghiveciul clasic cu farfurie este ca la clasic apa se scurge prin gaurile de pe fund in farfurie,pamintul de pe fundul ghiveciului este saturat de apa,cu factor de vapoprizare a apei din farfurie la maxim,iar la tine apa sta in "ghiveci",care are un supraplin pe laterala pe unde se scurge apa,pamintul din jrul vasului verde fiind deasemenea saturat de apa.
In ambele cazuri,rezerva de apa este practic acea saturatie.

In cazul celor de pe site,in apa sta numai acel "deget" (acel pot-ghiveci cu pamint si fertilizant) care este suprasaturat,insa mai are o rezerva de apa de1-4litri de apa pe fundul galetii nr 2,cea cu supraplin.

Cele 2 cazuri sint constructii diferite,cu eficacitate diferita,cea de pe site cu rezerva de apa,iar cel facut de initiator este practic un ghiveci cu apa cu farfuria pe interior,cu rezerva aproape 0.
Vis-a-vis de ghiveciul clasic,cel cu farfurie,insa totusi exista o mica rezerva de apa in plus care nu se evapora.
Sper ca ati prins ideea.
daca totusi gresesc in idee,va rog a ma lumina,eventual imbunatatiri sau modificari de schema practica.

Oricum,bravo initiatorului pentru idee si pentru link.

Edited by alexbjorg, 11 August 2014 - 08:22.


#6
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Attached File  self-watered.JPG   11.6K   29 downloads

Exemplificare visuala la cele de mai sus.
Prima este exemplul de pe site,a 2a este cea a initiatorului.
Din cate se pbserva,in cazul 2 se poate elimina acea punga de apa,fiind de ajuns o gaura de supraplin pe lateralul galetii,din pacate.
Cea de pe site,se observa clar rezerva de apa si supraplinul.
In ambele cazuri,puteti deduce cantitatea de pamint suprasaturata de apa.
Rezerva de apa in cazul celor de pe site este cam 3-4 ori mai mare.
Mica explicatie:nu doresc sa denigrez ceea ce a facut initiatorul ci doar sa arat diferentele/greselile practice intre original si copie,in scopul imbunatatirii produsului final.
Daca totusi considerati ca gresesc va rog a-mi explica concret unde este greseala

Ca si idee de baza de a creste legume in galeata,la americani am vazut cartofi crescuti in lazi si fructe de padure (mai exact afini altoiti,din cei cei cu boabe mari) in ghivece.

Ca si continuare a ideii,se poate modifica acea teava de umplere cu o sticla in capatul de sus cum era pe un topic pt flori de apartament cind se pleaca in concediu,adica acea teava sta non-stop in apa ca si in cazul initial,insa in capatul de sus exista o sticla de 2-3 litri (pet)plina cu apa,care nu se scurge din cauza egalizarii atmosferice in exteriorul si interiorul sticlei.
Aceeasi idee o gasisem la o crescatorie de iepuri,unde capatul sticlei era pus in vasul cu apa al iepurilor :D

Edited by alexbjorg, 11 August 2014 - 08:57.


#7
predutz72

predutz72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2004
Intr-adevar sistemul meu poate parea diferit, insa de fapt este acelasi lucru, diferenta fiind cantitatea de pamant care sta in contact cu apa.

La Earthbox si sistemul de pe site, exista una su mai multe gauri prin care pamantul intra in contact cu apa si pe unde planta isi trage apa.
La mine contactul pamantului cu apa este pe tot perimetrul ligheanului verde. Recunosc, e o cantitate mai mare de pamant care vine in contact cu apa si e o chestie pe care o voi schimba anul viitor.

Rezervorul meu de apa are o capacitate de 3-4 litri (toata apa care este in interiorul ligheanului verde.

Nu cred ca e o problema, mai ales ca plantele s-au dezvoltat f bine. Atatsez poza cu plantele la 2 luni de la transplant.

In iunie am umplut rezervorul o data la 2 zile, in iulie am udat o data pe zi, iar cand au aparut fructele, am udat de 2 ori pe zi.

Legat de intrebarea de ce e fertilizatorul la suprafata si nu la fund ? Habar nu am, insa asa recomanda Earthbox (vezi instructiuni aici: http://earthbox.com/...TIONS_NEW-2.pdf)

Din ce ma duce pe mine capul cred ca  e important ca fertilizatorul sa se dizolve treptat in pamant, de-a lungul a cateva luni, si sa nu intre in contact direct cu radacinile plantei.

Apa din pamant se evapora insa vine in contact cu folia de plastic de deasupra, unde se condenseaza si apoi cade din nou pe pamant, trecand prin fasia de fertilizator.

Attached Files


Edited by predutz72, 11 August 2014 - 10:54.


#8
predutz72

predutz72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2004
Si acum update legat de rosii:

Totul a mers bine prima luna, plantele au ajuns la 120 cm, fiecare avand 3-4 ramuri principale, 15-16 fructe.
Apoi au inceput problemele: una din plante s-a ingalbenit destul de tare, desi se tine tare inca.

Au aparut ceva pete pe frunze.

Am gasit 2 viermi verzi (lungime de 2-3cm). Cred ca sunt larve de molii, caci am prins 2 molii mari .
Cred ca ar trebui sa le stropesc cu ceva, insa nu stiu cu ce.

Aveti idee ?
Ce folositi pt stropirea rosiilor, dar ceva care nu e f toxic pt om ?

Attached Files



#9
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Din ce spui, pare a fi omida fructelor, o hrapareata ce te poate lasa fara cultura intr-un timp record (alearga mai intai dupa seminte, ulterior nu face nazuri la restul partilor de planta

Stropeste rpd cu Laser 240 SC (insecticid bio). Exista si o dedicatie pt aceste omizi, Affirm, cu timp de pauza mic (parca 3 zile)
P.s. sper sa mai ai rosii la momentul la care citesti acest post. O sugestie pt a capata un raspuns rapid pe viitor, cand ai boli la tomate: adreseaza-te pe topicul dedicat & ultrapopular :)

Edited by qwertysecret, 17 August 2014 - 07:50.


#10
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Daca ai doar cateva plante nu cred ca merita sa la otravesti cu diverse. Arunci omizile alea cand le vezi si gata. Acuma depinde cat de repede se inmultesc, eu unul aici nu am avut mari probleme dar nu e aceeasi clima ca in Bucuresti.

Cred ca la anul va trebui sa fi ceva cu mai mari rezervoare. Dupa mine cel mai simplu e ceva gen galeata in galeata. E mai scump, dar daca stii pe cineva are galeti de alea de la restaurante sau diversi adezivi, poate fi foarte ieftin. Daca uzi de 2 ori pe zi, nu prea e avanta. O data la 2 zile sau ceva ar fi mult mai bine.

#11
predutz72

predutz72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2004
Iata si un update de anul acesta.

Am pastrat sistemul de anul trecut, aceleasi galeti.
Anul asta am imbunatatit urmatoarele:

- am pus o folie reflectorizanta de jur imprejurul galetii pt a pastra radacinile la racoare (galeata e neagra si se incingea prea tare).

- Am pastrat pamantul de anult trecut, la care am mai adaugat putin pamant proaspat.
Plantele s-au dezvoltat mai bine. Ipoteza mea (si din ce am mai citit) este ca fertilizatorul de anul trecut precum si dolomita s-au descompus si pot fi folosite mai usor de planta.

-am plantat rasadul cu o saptamana mai devreme, undeva pe 23 mai. Ar fi mers si mai devreme, probabil in prima decada din mai.

-la inceputul lui august am avut rosii de jumatate de kilogram

Ce trebuie imbunatatit:

1. ar trebui sa fiu mai agresiv cu copilitul, sa las cel mult 2 ramuri principale la fiecare planta. Acum am cate 4-5.
2. Trebuie sa stropesc pt ca nu scap in nici un fel de paianjeni, gandacei si o ciuperca. Stropirea trebuie facuta din timp, pt ca o saptamana dupa aceea nu poti manca rosiile.

Plantelor le-a mers grozav pana pe la sfarsitul lui iulie, apoi au inceput sa se ingalbeneasca.

Atasez niste foto. Una din ele arata o planta pe care am plantat-o in pamant in acelasi timp cu cea din galeata pt comparatie.
Dupa cum vedeti i-a mers muuult mai prost, a facut doua rosii amarate.

In rezumat. avantajul plantelor la galeata:

-planta isi ia atata apa (si nutrienti) cat are nevoie
-economie de apa, nu se risipeste in pamant
-economie de spatiu, le poti creste si pe balcon

Attached Files



#12
predutz72

predutz72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2004
Si o poza cu niste gandacei care isi fac cuib pe la cotor-ul rosiei, cu toate ca nu par sa faca stricaciuni.

Attached Files



#13
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Ingalbenirea e lipsa de magneziu, posibil si alte lipsuri, poate si micropaienjenii, nu se poate vedea exact.
Cat de mult ingrasamant 8-8-8 ai pus? Si ai suplimentat apoi cu altceva in apa?

#14
predutz72

predutz72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2004
Am pus cum zice Earthbox. Aprox o cana de 250 ml la o galeata.
Lipsa de magneziu nu cred, pt ca am pus si o cana de dolomita la galeata (care are calciu + magneziu).

Mai mult ca sigur ca e o ciuperca, pt ca frunzele au si ca o faina alba pe ele.
Plus paianjeni mici de tot.

Ce naiba or pune cei de la tara, ca nu cred ca satu ei cu fiolele sa le stropeasca.

#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 predutz72, on 18 august 2015 - 20:47, said:

Lipsa de magneziu nu cred, pt ca am pus si o cana de dolomita la galeata (care are calciu + magneziu).

Dolomita aia nu e panaceu universal! ... ai citit tu pe aici ca e folosita in solariile colegilor?

 predutz72, on 18 august 2015 - 20:47, said:

Mai mult ca sigur ca e o ciuperca, pt ca frunzele au si ca o faina alba pe ele.
Plus paianjeni mici de tot.

Daca tot ai constatat un atac (chiar daca nu ai identificat exact agentul patogen) ce mai astepti?
Daca vrei cultura fara chimicale: asta vei obtine an de an!

 predutz72, on 18 august 2015 - 20:47, said:

Ce naiba or pune cei de la tara, ca nu cred ca satu ei cu fiolele sa le stropeasca.

Glumesti? ... unii (de la tara) chiar exagereaza cu stropirile facuta dupa "ureche"!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate