Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

problema fx1000e sau pc?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
marcellino94

marcellino94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2014
buna tuturor
am si eu o problema care ma determinat sa o postez aici
am un sony hdr-fx1000e si filmez HDV si imi introduc semnalu video in pc HDV/DV  imi intra tot pana ajung la momentu montari/editari cum vrem sai zicem si aici intervine problema . pe filmare am o ceata si nu pot sa scap de ea. nu imi dau seama .. am si cunsultat manualul camerei si nimic. sa fie de la camera sau de la intrarea mea video? folosesc firewire

folosesc pt HDV  - HDVsplit
pt DV vegas 12 programul de captura intern

pe amblele capturi am ceata , ma poate ajuta cineva?

Edited by marcellino94, 02 August 2014 - 11:54.


#2
marianvu

marianvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.06.2012
salut! cât are camera de când ai luat-o ? uităte la filmare si pe camera si vezi daca dai play se vede tot în ceață apoi revino cu detalli!

#3
marcellino94

marcellino94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2014
camera de acum merge pe al 3 an ..este luat de noua nu are probleme la redare sau inregistrare cu ceata. . pe ea se vede foarte bine

#4
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Faci o probă de redare din cameră pe un tv prin hdmi și vezi cum arată imaginea.
Din ce spui tu motivul nu cred că poate fi de la HDVsplit sau firewire care lasă stream-ul video neatins.

#5
marianvu

marianvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.06.2012
Uităte in setari la vegas si vezi poate este ceva bifat greșit sau încearca să faci captura cu un alt program de editare .!

#6
marcellino94

marcellino94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2014
am incercat toate iesirile la camera. dar am gasit in vegas 12 la video project->pixel format 8(am ceata tare) comut pe 32(full range) view transform pe off  si imi ea ceata de pe video aia sa fie problema mea?

semnalu intrat in pc nu are ceata este curat fara ceata

Edited by marcellino94, 02 August 2014 - 16:49.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu mai ocoli intrebarile colegilor daca vrei suport aici! pe tv se vede bine filmarea? pe hdmi, mufe analogice etc? daca da problema e de la pc. placa de captura, softuri. Incerci pe alt pc, vezi daca merge ok captura. Daca e de la al tu incearca captura cu corel video studio x4, capteaza nativ hdv.

#8
marcellino94

marcellino94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2014
nu ocolesc nici o intrebare. asa e felu meu de a raspunde.. daca nu asi fi incercat toate metodele care imi trec mie prin cap nu asi fi venit sa cer ajutorul aici... am schimbat si pc tot .. cu ceata am rezolvato era ceva din vegas bifat dar acum am decaja de sunet  imi danseaza intrun fel si imi canta o melodie total alt ceva

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ai pus alta placa firewire de captura?

#10
marcellino94

marcellino94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2014
placa nu am inlocuito..nu  modifica stream-u placa din cate stiu eu si o zis un coleg mai sus

poate sa faca si placa asemenea probleme?

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ai dropuri pe caseta.Fiecare drop iti baga delay audio-video care spre deosebire DV care iti afecteaza un singur cadru(este codec I-frame) in HDV iti buseste tot GOP-ul adica 12 cadre in HDV PAL,
Altfel spus fiecare drop iti genereaza un out of sync de 12 cadre,iar daca ai multe se poate ajumge la decalaj de zeci de secunde poate chiar minute.
Sfaturi:
-Lasa aroganta jos pentru ca mai ai multe de invatat in domeniul asta pana sa poti bate cu pumnul in masa.
-Fa o curatare a capului de redare inregistrare si o verificare a la tot mecanismul mecanic intr-un atelier specializat.
-Foloseste un singur tip de casete de calitate buna si inregistreaza pe ele doar o singura data si numai in acelasi format.(adica nu 15 minute hdv,alte 20 minute DV/DVCAM etc...)
-Nu derula caseta inainte inapoi sa vezi ce ai inregistrat in pauzele dintre inregitrari.
-Nu folosi camera sa redai alte casete decat cele inregistrate cu ea si nu abuza nici de redare (mai ales derulari pe imagine si alte cele) Practic te duci cu,casete noi la eveniment tragi frumos apoi vii acasa le derulezi la capat ,faci transfer pe PC si atat.
Cu cat te joci mai mult cu atat uzezi si imbacsesi capul mai tare si o sa ai dropuri si laguri mari la inregistrare.A, si atentie mare la condens!

Bifeaza Abort Capture on dropped frames si Scenes Split ca sa nu-ti mai afecteze tot materialul.
Identificii unde sunt dropurile derulzi minim 12 cadre mai incolo si reiei transferul scenei sau bibilesti In vegas partile cu probleme pana repari Syncul;asta daca ai ceva repere(un zgomot scurt si proieminent insotit si de cauza acestuia pe video gen se sparge un pahar si se vede clar pe video cand loveste solul sau o bataie din palme, un om care vorbeste clar si ai gros-plan cu el sa i se vada buzele etc...) si te pricepi.
Precum vezi lucrul cu banda impune niste reguli si daca nu te conformezi iti iei mai bine o camera cu Integistrare pe card sau Recorder Extern pe Fx1000

Vezi ca nu are de-aface cu nimic adncimea de culoare cu "ceata ta" care ar fi bine sa-i spui Blur sau Difuzie in functie de ce ai acolo.Altele sunt cauzele;cel mai probabil ai setat ceva aiurea sau vre-un FX pe imagine

PS: Ca sa te duci la evenimente si sa te lauzi la aia ca vai doamne esti profesionist trebuie sa stii cu ce se mananca domeniul asta macar in linii mari asta insemnand pe langa notiuni si tehnici de filmare(compunere si incadrare,atmosfera,motion,lucrul cu lumini,tehnici de stabilizare,sunet etc) si tehnici de compresie si editare Non-Liniara,notiuni de Color-Grading,notini de informatica,un pic de regie si in spcial sa-ti cunosti ca ochii din cap sculele si programele in care lucrezi si sa ti le alegi pe acelea care  se potrivesc cel mai bine nevoilor tale.
Nu se pune caruta inaintea boilor;gata, s-a auzit ca-i rost de cascaval la nunti hai sa luam o camera s-o punem pe umar si pe urma Dumnezeu cu mila.Daca ar permite legea voi ati fi in stare sa conduceti si avioane fara sa fi facut nici o ora de zbor numai bani sa iasa.

#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Geo123 a zis cam tot:)

Edited by xkos, 02 August 2014 - 21:52.


#13
marcellino94

marcellino94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2014

View Postgeo123, on 02 august 2014 - 21:51, said:

Ai dropuri pe caseta.Fiecare drop iti baga delay audio-video care spre deosebire DV care iti afecteaza un singur cadru(este codec I-frame) in HDV iti buseste tot GOP-ul adica 12 cadre in HDV PAL,
Altfel spus fiecare drop iti genereaza un out of sync de 12 cadre,iar daca ai multe se poate ajumge la decalaj de zeci de secunde poate chiar minute.
Sfaturi:
-Lasa aroganta jos pentru ca mai ai multe de invatat in domeniul asta pana sa poti bate cu pumnul in masa.
-Fa o curatare a capului de redare inregistrare si o verificare a la tot mecanismul mecanic intr-un atelier specializat.
-Foloseste un singur tip de casete de calitate buna si inregistreaza pe ele doar o singura data si numai in acelasi format.(adica nu 15 minute hdv,alte 20 minute DV/DVCAM etc...)
-Nu derula caseta inainte inapoi sa vezi ce ai inregistrat in pauzele dintre inregitrari.
-Nu folosi camera sa redai alte casete decat cele inregistrate cu ea si nu abuza nici de redare (mai ales derulari pe imagine si alte cele) Practic te duci cu,casete noi la eveniment tragi frumos apoi vii acasa le derulezi la capat ,faci transfer pe PC si atat.
Cu cat te joci mai mult cu atat uzezi si imbacsesi capul mai tare si o sa ai dropuri si laguri mari la inregistrare.A, si atentie mare la condens!

Bifeaza Abort Capture on dropped frames si Scenes Split ca sa nu-ti mai afecteze tot materialul.
Identificii unde sunt dropurile derulzi minim 12 cadre mai incolo si reiei transferul scenei sau bibilesti In vegas partile cu probleme pana repari Syncul;asta daca ai ceva repere(un zgomot scurt si proieminent insotit si de cauza acestuia pe video gen se sparge un pahar si se vede clar pe video cand loveste solul sau o bataie din palme, un om care vorbeste clar si ai gros-plan cu el sa i se vada buzele etc...) si te pricepi.
Precum vezi lucrul cu banda impune niste reguli si daca nu te conformezi iti iei mai bine o camera cu Integistrare pe card sau Recorder Extern pe Fx1000

Vezi ca nu are de-aface cu nimic adncimea de culoare cu "ceata ta" care ar fi bine sa-i spui Blur sau Difuzie in functie de ce ai acolo.Altele sunt cauzele;cel mai probabil ai setat ceva aiurea sau vre-un FX pe imagine

PS: Ca sa te duci la evenimente si sa te lauzi la aia ca vai doamne esti profesionist trebuie sa stii cu ce se mananca domeniul asta macar in linii mari asta insemnand pe langa notiuni si tehnici de filmare(compunere si incadrare,atmosfera,motion,lucrul cu lumini,tehnici de stabilizare,sunet etc) si tehnici de compresie si editare Non-Liniara,notiuni de Color-Grading,notini de informatica,un pic de regie si in spcial sa-ti cunosti ca ochii din cap sculele si programele in care lucrezi si sa ti le alegi pe acelea care  se potrivesc cel mai bine nevoilor tale.
Nu se pune caruta inaintea boilor;gata, s-a auzit ca-i rost de cascaval la nunti hai sa luam o camera s-o punem pe umar si pe urma Dumnezeu cu mila.Daca ar permite legea voi ati fi in stare sa conduceti si avioane fara sa fi facut nici o ora de zbor numai bani sa iasa.
fara suparare ma crezi copil de 2 ani si nu stiu cum e viata cumva?  te rog frumos  calm ca am cerut ajutorul la cei care stiu sau ce-i care au mai avut problema ca a mea ...


revin cu un edit dupa ce imi iau placa noua sa vedem ce iese

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cand n-ai pe ce da banii iti iei acadele.Eu de banii aia imi luam o sticluta de acool izopropilic, o trusa de surubelnite pentru mecanisme fine,o lupa,betigase de urechi, comprese demachiante  si cu rabdare imi restauram camera daca nu erau doamne fereste si alte probleme mecanice sau uzura excesiva a capului caz in care cautam sa vand jucaria.
PS: Nu am nici o problema cu varsta dumitale defapt sunt doua lucruri total diferite.Prefer oricand sa-mi filmeze un eveniment in familie un pusti de 14 ani dar care este pasionat de asta si care a studiat,practicat de mic si sitie cu ce se mananca arta videografica in detrimentul unui asa zis domn de 40 ani care se lauda ca a lucrat vezi doamne 20 ani in televiziune si ca el face si drege si ca el nu mai e nimeni iar camera sta frumos pe auto iar domnia lui se plimba fara nici un stres de colo colo printre invitati cu tigara in mana stanga si cu ochii dupa fuste scurte iar care mai de care il mai atinge peste mana.Dupa 5 minute de vizionare a unui material din asta mai ales la diagonala mare te i-a o ameteala de iei somn instant.Ce sa mai vorbim de cinematografia de nunta si alte fineturi.

#15
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă redare pe tv e ok aşa ar trebui să fie şi transferul.
Sunt posibile dropuri sau stopuri şi out of sync în funcţie de casetă sau mod de înregistrare cum spunea Geo.
Ai spus că ai făcut transferul prin HDVsplit deci nu e vorba de efecte sau alte prostii, pt DV foloseşte WinDV.
Ascultă sfaturile de mai sus şi prin eliminare vei vedea cauza.
Pt ceilalţi - care soft de transfer/captură bagă efecte de capul lui pe un video?

#16
marcellino94

marcellino94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2014
geo123 nu am zis ca is mare profesionist am doar intrebat nici in televiuziune nu am lucrat. Eu cred ca doar suntem colegi de forum si de o pasiune care o avem in comun. Nu sunt nici la inceput, am habar cu ce se manaca treaba asta.
Uzura excesiva nu are daca camera are 3 ani, iese din start asta,

am rezolvat problemele care le aveam, era din vegas erau bifat niste chestii nefolositoare va multumesc pt timpu acordat

#17
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Pt ceilalţi - care soft de transfer/captură bagă efecte de capul lui pe un video?

Se pare ca vegasu'...?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate