Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#3205
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 16 aprilie 2015 - 18:23, said:

Acestea fiind spuse, nu pot sa explic aici pentru ca mi-ar lua pagini intregi, insa iti promit ca daca vrei sa intelegi am sa-ti explic pe indelete tot ce stiu despre acest subiect sau altele, insa nu aici pe forum, caci acestea-s intradevar lucruri care dau un om nepregatit peste cap si nu vreau s-o ia nimeni razna.
Bine da buda e mort, kaput, si n-o ia nimeni razna cand aude asta
Nici macar aia care zic ca au ca job sa faca ce le-a zis buda, in sensul ca nici ei nu cred o iota din toata propaganda

View PostPhobos, on 16 aprilie 2015 - 16:06, said:

Și care sunt principalele lucruri care ai fost învățat de religie, și pe care le-ai și constatat personal (în ideea că le-ai fi descoperit și singur dacă nu ai fi avut contact cu religia, sau pe care religia ți le-a relevat dar le-ai și experimentat personal)?
Ca toate religiile pagane sunt de la diavolul

Edited by altul2, 16 April 2015 - 20:44.


#3206
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
ca tot veni vorba de filme ... va recomand si eu niste filme interesante :
After life
Predestination

am auzit la cineva o vorba interesanta cum ca noi sutem niste picaturi de apa , iar oceanul este d-zeu... cand murim "picam" inapoi in ocean ... facand extrapolarile de rigoare, asa o fi?

#3207
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostIztaccihuatl, on 16 aprilie 2015 - 20:29, said:

Posted Image Esti un simpatic cum faci ceea ce sustii ca n-ai vrea.

Daca tot m-ai perceput (e limpede de ce) ca avand aere de superioritate, sa-ti mai dau un motiv: nu da lectii despre atasament cat timp tu insuti reamintesti periodic ce (ti-)au facut/zis unii sau altii, adica tu inca nu ai invatat detasarea.

O primavara insorita!
Mai spart cu MINE in sus mine in jos....Ahdub. Ahdub si iar Ahdub.......there is no "I" in ecuatia asta....este doar TU. Lasa-ma pe mine, nu-mi avea tu mie grija, nu ma mai corecta, nu te ruga sau iti pierde timpul cu mine, caci pierzi timp din viata de pomana, fa ce faci pentru tine, salveaza-te si dupa ai sa intelegi si rolul meu. Pana atunci, nu te mai lega de altii...cum ti-am mai spus, vezi-ti de propria-ti realizare.

Cand te-am invitat de atatea ori sa corectezi ceea ce am expus, nici macar o data n-ai putut sa o faci,.......acolo tre sa lucrezi daca vrei sa sfatuiesti pe cineva, lasa omul in pace, invata sa-i corectezi ideile daca consideri ca ele (IDEILE LUI) sunt gresite si asta NUMAI SI NUMAI daca poti demostra intro maniera logica si rationala ca sunt gresite.

La cum vezi tu lucrurile, nu m-ar mira daca, dialogand cu Sadhguru sau cum mai stiu eu ce master, l-ai lua tu la "indreptat"...asa cum ai incercat s-o faci cu mine pe aici... I'm not a problem for you, your ego is the biggest problem itself...get rid of it and you will understand me....

Pe mine personal nu ma deranjeaza ce parere aveti despre mine, nu am intrat aici pentru pareri si oricum nu este primul loc unde sunt facut in tot felul ca spun lucrurilor in fata. Intradevar detest minciuna, si incercarea oamenilor de a-i calca pe altii in picioare. Sunt mai detasat de lumea asta de cat crezi, si uite exemplu concret aici ca imi este destul de usor sa ma detasez si de aceasta activitate, care tre sa recunosc ca mi-a placut. Tie iti place la nebunie tigara, si probabil nici pana in ziua de azi nu ai reusit sa te lasi de ea....si incerci sa-mi spui mie ca n-ar trebui sa vorbesc de detasare....uff mai Izta mai...pai e frumos ce faci...vezi paiul din ochiul altuia dar nu vezi barna din ochiul tau.

Am aminit periodic cum m-a facut lumea pe aici (inclusiv tu), pentru cei care intra si citesc, in ideea sa inteleaga ce fac astfel de oameni care se dau atotstiutori in domeniul spiritual, atata tot. Daca nu arunca mario patarda aia de replay, nici ca mai mentionam vreodata numele tau, si nu ca as avea ceva cu tine, ci doar ca nu mai era nevoie.....

Las ca de maine seara ramai tu pe aici sa dai altora sfaturi, eu am intalnit pe aici cativa oameni cu care pot discuta cu adevarat astfel de chestii, si chiar daca sa spunem ca nu as fi gasit, tot impacat as fi fost deoarece am transmit ce era de transmis, prin urmare mi-as fi vazut de treaba mea, caci, cu sau fara astfel de discutii nu am nimic de castigat oricum.

PS: Te imbratisez cu drag si iti doresc toate cele bune inca de pe acum, caci s-ar putea ca asta sa fie ultimul meu raspuns la adresa ta. Trezire placuta in continuare si sper sa-ti fi folosit catusi de putin tot efortul meu de pana acum. Posted Image Posted Image

#3208
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postexcentryc, on 16 aprilie 2015 - 20:56, said:

ca tot veni vorba de filme ... va recomand si eu niste filme interesante :
After life
Predestination
Subscriu pentru Predestination ca pe After Life nu l-am vazut Posted Image

View Postexcentryc, on 16 aprilie 2015 - 20:56, said:

am auzit la cineva o vorba interesanta cum ca noi sutem niste picaturi de apa , iar oceanul este d-zeu... cand murim "picam" inapoi in ocean ... facand extrapolarile de rigoare, asa o fi?
Asa este, si asta incearca absolut toti masterii adevarati de pe planeta sa transmita. Dar vezi ca apar tot felul de idei care mai de care mai fantasmagorice cum ca e cineva acolo sus care ne asteapta. Nu te asteapta nimeni, tu esti parte din el, cum am spus-o de nenumarate ori, toti la un loc il alcatuim. Ca nu esti tu asa de vas si infinit ca acel ocean este cu totul o alta mancare de peste...dar esenta este aceeasi. Dasta am spus ca nu exista suflet, si asa si este, cand te intorci 'napoi de unde ai plecat, adica in acel ocean tu dispari ca entitate/individualitate caci devii una cu El. Tot ciclul acesta al picaturilor are ca rol curatarea/purificarea acelui ocean, dasta daca unul devine luminat si cei de langa ei beneficiaza de acea purificare si tot asa.

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 20:43, said:

Bine da buda e mort, kaput, si n-o ia nimeni razna cand aude asta
Pai si "sefu" tau Iisus e la fel de mort si kaput, insa unii crestini o cam i-au pe aratura....

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 20:43, said:

Nici macar aia care zic ca au ca job sa faca ce le-a zis buda, in sensul ca nici ei nu cred o iota din toata propaganda
Acum pe ultima suta de metri fiind constient ca maine e ultima zi cand postez aici, ai incercat sa-l descrii pe Altul2 si credinta sa pe care nu da de fapt doi bani? Posted Image

Stai linistit ca te-am mirosit inca din primele posturi, cand se pare ca ai dorit in mod obiectiv sa scoti la iveala acest aspect.

#3209
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 16 aprilie 2015 - 23:26, said:

Pai si "sefu" tau Iisus e la fel de mort si kaput, insa unii crestini o cam i-au pe aratura....
Pai acum analizam cunostintele tale si ale budismului care ai zis ca sunt ca ale lui Einstein
Ori daca budismul e mort, ce cunostinte visezi?

Edited by altul2, 17 April 2015 - 00:14.


#3210
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,072
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAHDUB, on 16 aprilie 2015 - 18:23, said:

Acestea fiind spuse, nu pot sa explic aici pentru ca mi-ar lua pagini intregi, insa iti promit ca daca vrei sa intelegi am sa-ti explic pe indelete tot ce stiu despre acest subiect sau altele, insa nu aici pe forum, caci acestea-s intradevar lucruri care dau un om nepregatit peste cap si nu vreau s-o ia nimeni razna. Asta e si motivul pt. care si acel om si Sadhguru si restul celor ce cunosc/stiu nu vorbesc despre asa niciodata in public. Daca esti practicant si esti pregatit, aceste info. devin un beneficiu pentru tine, dar pentru altii care nu sunt, acele lucruri le vor creea (obligatoriu) enorm de multe probleme, asa ca mai bine nu sunt expuse caci in fond si la urma urmei, acesti oameni incearca sa ajute omu sa inteleaga, nu sa-l nenoroceasca.

Chestia este ca in trecut am reusit experienta visului lucid, si culmea foarte usor, dupa o saptamana dupa ce mi-am propus.
Apoi ca prostul, am lasat-o balta, dupa 2 reusite, acum insa as vrea din nou si nu mai reusesc.

Cand am reusit atunci, mai demult, tot "antrenamentul" pe care l-am facut a fost sa-mi inchipui uneori, in timpul zilei, ca ceea ce vad e un vis. E drept ca acum n-am prea fost perseverent in asta, insa naiba stie, parca pe vremea aia aveam vise mai clare, mi le aminteam mai limpede, mai in detaliu, cand ma trezeam. Acum sunt multe dimineti in care nu-mi dau seama daca am visat ceva sau nu. Posted Image

Edited by Phobos, 17 April 2015 - 00:58.


#3211
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

View PostAHDUB, on 16 aprilie 2015 - 22:47, said:

Mai spart cu MINE in sus mine in jos....Ahdub. Ahdub si iar Ahdub.......there is no "I" in ecuatia asta....este doar TU. Lasa-ma pe mine, nu-mi avea tu mie grija, nu ma mai corecta, nu te ruga sau iti pierde timpul cu mine, caci pierzi timp din viata de pomana, fa ce faci pentru tine, salveaza-te si dupa ai sa intelegi si rolul meu. Pana atunci, nu te mai lega de altii...cum ti-am mai spus, vezi-ti de propria-ti realizare.

Cand te-am invitat de atatea ori sa corectezi ceea ce am expus, nici macar o data n-ai putut sa o faci,.......acolo tre sa lucrezi daca vrei sa sfatuiesti pe cineva, lasa omul in pace, invata sa-i corectezi ideile daca consideri ca ele (IDEILE LUI) sunt gresite si asta NUMAI SI NUMAI daca poti demostra intro maniera logica si rationala ca sunt gresite.

La cum vezi tu lucrurile, nu m-ar mira daca, dialogand cu Sadhguru sau cum mai stiu eu ce master, l-ai lua tu la "indreptat"...asa cum ai incercat s-o faci cu mine pe aici... I'm not a problem for you, your ego is the biggest problem itself...get rid of it and you will understand me....

Pe mine personal nu ma deranjeaza ce parere aveti despre mine, nu am intrat aici pentru pareri si oricum nu este primul loc unde sunt facut in tot felul ca spun lucrurilor in fata. Intradevar detest minciuna, si incercarea oamenilor de a-i calca pe altii in picioare. Sunt mai detasat de lumea asta de cat crezi, si uite exemplu concret aici ca imi este destul de usor sa ma detasez si de aceasta activitate, care tre sa recunosc ca mi-a placut. Tie iti place la nebunie tigara, si probabil nici pana in ziua de azi nu ai reusit sa te lasi de ea....si incerci sa-mi spui mie ca n-ar trebui sa vorbesc de detasare....uff mai Izta mai...pai e frumos ce faci...vezi paiul din ochiul altuia dar nu vezi barna din ochiul tau.

Am aminit periodic cum m-a facut lumea pe aici (inclusiv tu), pentru cei care intra si citesc, in ideea sa inteleaga ce fac astfel de oameni care se dau atotstiutori in domeniul spiritual, atata tot. Daca nu arunca mario patarda aia de replay, nici ca mai mentionam vreodata numele tau, si nu ca as avea ceva cu tine, ci doar ca nu mai era nevoie.....

Las ca de maine seara ramai tu pe aici sa dai altora sfaturi, eu am intalnit pe aici cativa oameni cu care pot discuta cu adevarat astfel de chestii, si chiar daca sa spunem ca nu as fi gasit, tot impacat as fi fost deoarece am transmit ce era de transmis, prin urmare mi-as fi vazut de treaba mea, caci, cu sau fara astfel de discutii nu am nimic de castigat oricum.

PS: Te imbratisez cu drag si iti doresc toate cele bune inca de pe acum, caci s-ar putea ca asta sa fie ultimul meu raspuns la adresa ta. Trezire placuta in continuare si sper sa-ti fi folosit catusi de putin tot efortul meu de pana acum. Posted Image Posted Image

Posted Image Vazand ca ma tot pomenesti in absenta, am crezut ca doresti sa iti raspund. Dar e limpede acum ca nu acesta era motivul.

Ma bucur ca am avut de lasat in urma un atasament de genul fumatului si nu unul ca ranchiuna.
Succes si tie! Desigur, inainte e nevoie sa ajungi sa te si vezi.

Cu aceeasi "superioritate",
Numai Bine.

Edited by Iztaccihuatl, 17 April 2015 - 09:28.


#3212
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostIztaccihuatl, on 17 aprilie 2015 - 09:27, said:

â
Daca nu arunca mario patarda aia de replay, nici ca mai mentionam vreodata numele tau, si nu ca as avea ceva cu tine, ci doar ca nu mai era nevoie.....
Asta acum am văzut-o. Hai că limba româna pot înțelege că nu reușești să o stăpânești, dar nici limba engleză? Dezamăgitor, să știi.

#3213
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
@ahdub
zici tu ca nu suntem corpul :D. Povestea spune ca nu suntem nimic si suntem tot in acelas timp. Probabil ca ai vrut sa tai un atasament, dar daca ne uitam in jurul nostru oamenii sunt mintea si sa devina corpul e un mare pas in fata. Cand esti prins in minte/ganduri lucrurile sunt sterile, goale. Cand ai o implinire/realizare atunci pentru o clipa te lasa mintea si te reasezi in propria piele. Atunci traiesti momente de fericire cand esti tu cu tine in propria piele.  Nu ascult de multa vreme Sadhguru caci am dat de el citind ce ai scris tu aici, dar Tolle ( pe care nu am vazut sa-l pomenesti ) trimite mai mereu la corp si energia acestuia.

Aurobindo spunea despre eliberare si pasul urmator eliberarea fiecarei celule din corpul fizic.

#3214
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Pre mulți i-a mai eckhartat legiunilor și Tolle ăsta cu trăitul lui în prezent... cu capul în fund, desigur. Posted Image

Să-i expun măcar o „pildă”...

„Prezența este înțeleasă numai atunci când sunteți prezent.”
Posted Image    Posted Image   Posted Image

#3215
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostNoian, on 17 aprilie 2015 - 11:52, said:

Pre mulți i-a mai eckhartat legiunilor și Tolle ăsta cu trăitul lui în prezent... cu capul în fund, desigur. Posted Image

Să-i expun măcar o „pildă”...

„Prezența este înțeleasă numai atunci când sunteți prezent.”
Posted Image    Posted Image   Posted Image
mda numa ca matale esti peste tot cu gandul mai putin in prezent...

Tu esti ca majoritatea popilor de prin crestinism: Zici ceva, si faci cu totul altceva. Posted Image

PS: Esti mai in trecut decat poti matale sa realizezi si daca mai stai pe aici inca 20 de ani, tot in trecut ai sa ramani daca nu vrei sa lasi maimutareala asta de 2 mardei sa te maturizezi si sa te apuci de ceva serios.

#3216
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Ahdub,

Care e cea mai radicala invatatura ?

#3217
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
Dpmdv cea mai radicala invatatura e aia care te face sa evoluezi exponential. ( sper ca am sesizat corect aspectul matematic al problemei expuse )

#3218
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostPhobos, on 17 aprilie 2015 - 00:58, said:

Chestia este ca in trecut am reusit experienta visului lucid, si culmea foarte usor, dupa o saptamana dupa ce mi-am propus.
Apoi ca prostul, am lasat-o balta, dupa 2 reusite, acum insa as vrea din nou si nu mai reusesc.
Vezi tu, omul se schimba, stiinta a demonstrat ca in 5 ani de zile, omul isi schimba absolut toti atomii care-l compun. Asta ce inseamna? Inseamna ca nu mai esti ce erai acum 5 ani, prin urmare ce mergea acu 5 ani, nu mai merge in prezent. Cel mai usor mod de a intelege acest aspect, este sa revezi o poza (daca e posibil evident) cu o fosta prietena sau o femeie caruia tie iti placea mult in trecut. Si spun sa revezi o poza, nu cum arata ea astazi, caci cu siguranta si ea s-a schimbat intre timp. Ai sa observi si probabil ca ai sa zambesti cand ai sa realizezi ca, ce credeai ca este frumos cu ceva timp in urma, nu mai este la fel de atragator astazi.

View PostPhobos, on 17 aprilie 2015 - 00:58, said:

Cand am reusit atunci, mai demult, tot "antrenamentul" pe care l-am facut a fost sa-mi inchipui uneori, in timpul zilei, ca ceea ce vad e un vis. E drept ca acum n-am prea fost perseverent in asta, insa naiba stie, parca pe vremea aia aveam vise mai clare, mi le aminteam mai limpede, mai in detaliu, cand ma trezeam.
Nu stiu cine ti-a dat tie un astfel de antrenament, in care esti rugat sa iti inchipui ca tot ce vezi in timpul zilei este un vis. Intradevar este un vis, dar eu am cautat de fiecare data ca cel ce vrea sa inteleaga aceste lucruri tre sa fie capabil sa o faca 100%, nu pe jumatati, caci altfel nu va putea sta pe picioarele sale niciodata (fara o carja, fie ea credinta, dumnezeu, rai, biblie, un master, etc. etc.). Dupa parerea mea, si probabil ca multi sunt de acord cu mine, ori esti capabil sa intelegi si sa pui cap la cap puzzle-ul intelectual in totalitatea, ori vei fi legat toata viata de o asa numita carja, mai sus amintita, care nu va fi decat un imbold pentru tine, pentru ca te va incetini.

Din cate-mi spui, desi esti convins ca ce am prezentat pe aici este cat se poate de real, totusi ceva in mintea ta are inca indoieli, cu privire la logica lucrurilor. Nu ma intelege gresit, este bine sa fi sceptic, cand vorbim de lucruri care nu sunt in experienta ta proprie (gen reincarnare, sau chestii de misticism pe care le-ai auzit) insa cand vorbim de lucruri ca aceasta realitatea, ar trebui sa stii (nu sa crezi) ca ea, desi este cat se poate de REALA, de fapt este iluzorie, asa cum este un vis. Imi aduc aminte ca vazusem un clip cu Osho, de mult...si cineva il intrebase: "Osho, why you keep on saying there is no, Creator."....si raspunsul sau foarte sugestiv a sunat cam asa: "How can there be a Creator, when there is no creation to begin with"...dupa care a inceput sa rada cu pofta. In prima instanta, cine nu intelege, il catalogeaza drept nebun, insa este de asteptat pentru cei care nu au toate piesele acestui puzzle puse cap la cap, macar la nivel intelectual. Oricine este prins in panza acestei realitati, iarasi foarte bine spus de el "...again you are caught in dream and desire. And Jesus comes, and you are caught in the web of the mind. It is a spider's web...", este evident ca nu poate intelege ce spune si il catalogeaza sarit de pe fix. Daca cineva a experimentat si alte dimensiuni, nu-l mai vede asa de nebun, ci incepe sa-l inteleaga cu adevarat. desi nu ezita nici o clipa sa fie sceptic.
Un alt quote destul de sugestiv cu privire la acelas aspect este urmatorul: "If you are here with enlightenment as your goal you cannot be here. Physically you may appear to be here but you cannot be with me. The goal is in the future, I am here! And a mind which is goal oriented is bound to be in the future - we will never meet."

Ca sa nu o mai lungesc te sfatuiesc sa abandonezi acea metoda si sa cauti alta, ori mai avansata/profunda ori ceva complet diferit, care evident crezi ca ti s-ar potrivi. Incearc-o pentru 5-6 luni si daca nu da "rezultate", incearca alta si tot asa. Nu astepta nimic de la metoda in sine, caci cu cat astepti mai mult, cu atat n-ai sa obtii nimic, si abandoneaza perseverenta caci ea este un zid/tensiune pe care ti-l/ti-o creezi inconstient si evident inutil. Gaseste o metoda, cat mai naturala pentru tine, care sa nu-ti creeze tensiuni interne. Poti sa incerci metoda care am recomandat-o pe la pagina 66 daca nu ma insel si vezi daca ti se potriveste sau nu.

View PostPhobos, on 17 aprilie 2015 - 00:58, said:

Acum sunt multe dimineti in care nu-mi dau seama daca am visat ceva sau nu.
Din cele relatate mai sus, inteleg ca esti prea stresat, probabil din cauza programului destul de incarcat pe care-l ai.

PS: Daca stau sa ma gandesc, cred ca este mai bine ca doar o mana de oameni au inteles ce am vrut sa transmit si ca restul citesc aceste randuri, ca pe un basm, asa cum de altfel eu daca as citi biblia acum, la fel as vedea-o. Spun asta pentru ca, nu m-am hotarat inca sa-mi dedic intreaga viata spre a indruma pe cine este interesat, intrucat tre sa recunosc ca este foarte mult de munca si nu am ajuns inca la nivelul la care sa o pot face. Poate pe viitor, daca devin desireless o voi face...or maybe next time around... :)

View Postumilu, on 17 aprilie 2015 - 11:33, said:

@ahdub
zici tu ca nu suntem corpul Posted Image. Povestea spune ca nu suntem nimic si suntem tot in acelas timp. Probabil ca ai vrut sa tai un atasament, dar daca ne uitam in jurul nostru oamenii sunt mintea si sa devina corpul e un mare pas in fata. Cand esti prins in minte/ganduri lucrurile sunt sterile, goale. Cand ai o implinire/realizare atunci pentru o clipa te lasa mintea si te reasezi in propria piele. Atunci traiesti momente de fericire cand esti tu cu tine in propria piele.  Nu ascult de multa vreme Sadhguru caci am dat de el citind ce ai scris tu aici, dar Tolle ( pe care nu am vazut sa-l pomenesti ) trimite mai mereu la corp si energia acestuia.

Aurobindo spunea despre eliberare si pasul urmator eliberarea fiecarei celule din corpul fizic.
Nu am vrut sa tai nici un atasament, cand vei muri vei realiza ca nu esti corpul si nici mintea. L-am pomenit si pe Tolle de cateva ori, si trimiterea acestuia la corp o face in ideea de a renunta la lumea materiala si a incerca sa te identifici si sa te cunosti singur. Dupa ce avansezi, ajungi sa intelegi de ce spune Sadhguru: "You are not the body, you are not even the mind." Cum spuneam atatia masteri, atatea caii, fiecare tre s-o gaseasca pe cea mai potrivita pentru el.

View Posttashinorbu, on 17 aprilie 2015 - 15:02, said:

Ahdub,

Care e cea mai radicala invatatura ?
Nu stiu la ce te referi cu treaba asta, poti sa fi mai explicit? Radicala din ce punct de vedere?

#3219
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 17 aprilie 2015 - 16:21, said:

Nu stiu la ce te referi cu treaba asta, poti sa fi mai explicit? Radicala din ce punct de vedere?

Ca sa fie radicala trebuie sa fie radicala din toate punctele de vedere nu numai dintr-un anumit punct de vedere.Iata Cateva indicii.
Spre exemplu in momentul cand o auzi ea trebuie sa produca o schimbare instantanee sau o atitudine de repsingere instantanee.Aceste raspunsuri apar datorita asprimii continutului  mesajului si a caracterului lipsit de compromisuri a ceea ce se transmite.Exista o asemenea invatatura insa ea este cu totul secreta.Aici "radical" are sensul de totala , lipsita de compromisuri, non-garaduala ,dincolo de concept , manifestare , temporar, etc...

#3220
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Posttashinorbu, on 17 aprilie 2015 - 16:50, said:

Ca sa fie radicala trebuie sa fie radicala din toate punctele de vedere nu numai dintr-un anumit punct de vedere.Iata Cateva indicii.
Mai pierdut aici, tre sa recunosc.

View Posttashinorbu, on 17 aprilie 2015 - 16:50, said:

Spre exemplu in momentul cand o auzi ea trebuie sa produca o schimbare instantanee sau o atitudine de repsingere instantanee.Aceste raspunsuri apar datorita asprimii continutului  mesajului si a caracterului lipsit de compromisuri a ceea ce se transmite.Exista o asemenea invatatura insa ea este cu totul secreta.Aici "radical" are sensul de totala , lipsita de compromisuri, non-garaduala ,dincolo de concept , manifestare , temporar, etc...
Inteleg acum mai bine intrebarea….Consider ca cea mai radicala invatatura in primul rand difera de la o persoana la alta, in sensul ca ce este radical pentru mine, poate fi o gluma pentru tine sau invers, dar intradevar cea in urma careia se produce o schimbare instantanee a viziunii asupra acestei lumi.
Daca esti curios de cazul meu in mod special, schimbarea instantanee s-a produs in momentul cand printr-un exercitiu, care este pe cat de simplu, pe atat de periculos, am ajuns la limita mortii. Nu vreau sa intru in detalii aici sau sa explic efectele ce au urmat, insa acel lucru pe mine ma schimbat radical, practic m-a realineat cu prezentul si am realizat cat de pierdut eram in ale mele idei/conceptii. Mai mult decat atat, am avut senzatia ca mi-am readus aminte de acel ceva (secretul de care toti vorbesc si care pana la urma nu e nici un secret) pe care-l uitasem de mult.

PS: Invatatura in sine NU te schimbat radical, ci practica pe care o aplici in urma invataturilor logice transmise de acesti masteri pe care i-am enumerat te schimba radical. Cuvintele nu pot schimba un om radical, ci doar la suprafata si cum vorbim de o schimbare fundamentala, nici nu incape vorba de asa ceva.
Dasta am spus tuturor pe aici sa renunte la etichete, conceptii, etc., caci sunt de prisos...dar eu spun...si tot eu aud.. Posted Image

Edited by AHDUB, 17 April 2015 - 18:03.


#3221
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,072
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAHDUB, on 17 aprilie 2015 - 16:21, said:

Nu stiu cine ti-a dat tie un astfel de antrenament, in care esti rugat sa iti inchipui ca tot ce vezi in timpul zilei este un vis.

Asta:

[ http://www.lucrurigratis.ro/_content/images/LG/Products/Images/Large/19144.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca daca imi aduc aminte bine, scria ceva de genul:

"De mai multe ori in timpul zilei, considera realitatea inconjuratoare ca fiind facuta din substanta visului si incearca sa distingi daca ceea ce vezi e vis sau realitate."

Cred ca scopul exercitiului nu era sa te convingi ca viata e un vis, nici pe departe, ci intrandu-ti in obisnuinta sa-ti pui intrebarea daca ceea ce vezi e un vis sau nu, pana la urma ajungi ca si intr-un vis adevarat sa-ti pui intrebarea asta, ceea ce duce inevitabil la starea de a fi constient ca visezi, a-ti da seama ca visezi atunci cand chiar visezi.

Ce sa zic, la mine exercitiul chiar a functionat, ti-am spus ca a durat cam o saptamana si am reusit. Practic s-a intamplat ca in timpul unui vis mi-am adus aminte ca ma preocupa chestia asta, cu visul lucid, si brusc mi-am dat seama ca visez. Chiar imi aduc aminte ca in momentul ala, in timpul visului lucid, m-a cuprins si o mare bucurie, la gandul ca am reusit. Posted Image

Dupa care starea de a fi constient ca visez, in timpul acelui vis (care a durat cateva minute, nu multe) s-a atenuat treptat, ajungand sa pierd starea de luciditate si sa iau visul din nou ca pe realitate. In cartea aia se explica si chestia asta, ca si daca reusesti, dupa aia ai de munca sa faci sa-ti pastrezi starea de luciditate cat mai mult atunci cand mai reusesti.
Iar un maestru in domeniul asta ajunge sa nu mai piarda deloc starea de constienta, fiind constient tot timpul in trecerile de somn-veghe-somne-veghe.

Adevarul e ca acea carte era doar un fel de prezentare restrânsã a unor tehnici de yoga, nu era nimic detaliat, dupa cum era mentionat si in introducerea volumului.

Mai erau si unele exercitii de respiratie care ar ajuta la ceea ce cautam eu insa nu le-am putut aplica pentru ca in descrierea lor erau unele pozitii ale corpului pe care nu le-am inteles. Pe vremea aia nu aveam net, sa ma documentez mai mult.

Dupa cateva zile de la prima reusita am patit iar sa imi dau seama ca visez, insa intr-o mai mica masura de luciditate, mai exact mi-am dat seama ca e un vis, insa in timpul acelui vis eram cu niste prieteni (pe care-i visam), si le-am zis si lor ca de fapt suntem intr-un vis.
Deci stiam ca visez, chiar mi-am adus aminte in momentul acela si de primul vis in care reusisem ce am povestit mai sus, insa totusi pe prietenii aia cu care eram, ii consideram ca fiind reali, de-asta spun ca luciditatea era intr-o masura mai mica.

Dupa aia... pauza. Dar e drept, nici n-am mai continuat sa avansez, m-am lenevit. Ei, dar asta a fost demult.

Edited by Phobos, 17 April 2015 - 22:56.


#3222
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostPhobos, on 17 aprilie 2015 - 22:44, said:

Cred ca daca imi aduc aminte bine, scria ceva de genul:

"De mai multe ori in timpul zilei, considera realitatea inconjuratoare ca fiind facuta din substanta visului si incearca sa distingi daca ceea ce vezi e vis sau realitate."

Cred ca scopul exercitiului nu era sa te convingi ca viata e un vis, nici pe departe, ci intrandu-ti in obisnuinta sa-ti pui intrebarea daca ceea ce vezi e un vis sau nu, pana la urma ajungi ca si intr-un vis adevarat sa-ti pui intrebarea asta, ceea ce duce inevitabil la starea de a fi constient ca visezi, a-ti da seama ca visezi atunci cand chiar visezi.

Pai si ce ai rezolvat daca esti constient ca esti intr-un vis?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate