Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Bună?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Gaben_Almighty

Gaben_Almighty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 20.02.2014

 zedicus, on 27 iulie 2014 - 22:41, said:


Serios, ce are "ceau" ? Unii oameni batrani se uita urat la tine daca nu le zici asa Posted Image ...

Servus e fain.

Edited by Gaben_Almighty, 28 July 2014 - 07:16.


#38
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Saru-mana suna de tot cacatul.

#39
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Săr'na sună mai bine.

#40
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 lex404, on 27 iulie 2014 - 21:55, said:

sau szii na. Ai ce ma amuza o colega cand venea la laborator dimineata. Toata lumea sarea pe ea cu jo reggelt si ea, flower power Sziiii Na! cu zambetul pana dupa urechi Posted Image

In zona noastra, se mai foloseste si serus vilag.

Edited by PicoDazore, 28 July 2014 - 08:19.


#41
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
pa = putin cam sec, rar folosit.
pa-pa = foarte des folosit.

Barbatii nu folosesc "buna". Suna cheesy, buna e folosit de femei, doar femeile pot fi bune.
Simplu salut e ok. Daca aud servus imi da senzatia ca vrei sa pari mai smecher manca-ti-as si automat intreb, ce servesti?
In loc de pa si la revedere si altele, prefer "o zi buna", sau o urare din asta de bine.

#42
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

 alexkr, on 28 iulie 2014 - 07:25, said:

Saru-mana suna de tot cacatul.
Nu-i chiar asa. Adica parintilor tai nu le spui "sarut mana"? Le spui "salut" cumva?
Totusi, de multe ori ma gandeam, ca atunci cand spui "sarut mana", de fapt ar trebui chiar sa o saruti. Cele doua cuvinte exprima o actiune. ... asa cred.

Edited by 10nut, 28 July 2014 - 09:36.


#43
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Ceau, buna, servus, saluuut. Depinde de interlocutor. Cu bunaziua o dau in formalitati si cu sar'mana e pt prietenii bunicii care ma stiu de mica.

 10nut, on 28 iulie 2014 - 09:35, said:


Nu-i chiar asa. Adica parintilor tai nu le spui "sarut mana"? Le spui "salut" cumva?
Totusi, de multe ori ma gandeam, ca atunci cand spui "sarut mana", de fapt ar trebui chiar sa o saruti. Cele doua cuvinte exprima o actiune. ... asa cred.

De ce nu ti-ai saluta parintii cu ceau, servus? Ii respecti dar ti-s totusi si prieteni buni. Nu doar o cunostinta mai in varsta.

#44
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Buna!

#45
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Eu parintilor si bunicilor le zic "ceau". Intotdeauna le-am zis asa.

#46
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lorelei20, on 28 iulie 2014 - 10:14, said:

De ce nu ti-ai saluta parintii cu ceau, servus? Ii respecti dar ti-s totusi si prieteni buni. Nu doar o cunostinta mai in varsta.
Respectul nu se arata neaparat prin salut,degeaba ii saluti cu saru mana si cand te enervezi le bagi !@#$%^ in toate gaurile,si le mai dai si cate o bastarca peste scafarlie.
Eu de exeplu le spun pe nume si nici nu-i salut cu saru mana,dar pentru asta le ofer respectul cuvenit in alte moduri.Un vecin de al meu cand era mai mic (pana in 18 ani),le spunea mamica,taticu si saru mana,ghici cum ii respecta?Pe ta-su il bate frecvent pe ma-sa nu o bate dar nici mare respect nu-i ofera.

Edited by I2O, 28 July 2014 - 10:29.


#47
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bai, puneti mana si faceti ceva in viata asta!

#48
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 10nut, on 28 iulie 2014 - 09:35, said:

Nu-i chiar asa. Adica parintilor tai nu le spui "sarut mana"? Le spui "salut" cumva?
Totusi, de multe ori ma gandeam, ca atunci cand spui "sarut mana", de fapt ar trebui chiar sa o saruti. Cele doua cuvinte exprima o actiune. ... asa cred.

Cum sa spui parintilor sarut mana si buna ziua? Mi se pare ca ii jignesti si ii consideri niste persoane straine. Pana si bunicii ii zic salut.

#49
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 Blue_Ivy, on 28 iulie 2014 - 13:01, said:

Cum sa spui parintilor sarut mana si buna ziua? Mi se pare ca ii jignesti si ii consideri niste persoane straine.

Cand eram foarte mica parintii mei s-au hotarat ca trebuie sa ma adresez cu "dumneata" cand vorbesc cu ei. Am plans cateva ore in hohote pana s-au razgandit.

On: Ma zgarie pe urechi "servus".

Edited by Oscilatrix, 28 July 2014 - 13:07.


#50
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

 Blue_Ivy, on 28 iulie 2014 - 13:01, said:

Cum sa spui parintilor sarut mana si buna ziua? Mi se pare ca ii jignesti si ii consideri niste persoane straine. Pana si bunicii ii zic salut.
Eu ma refeream ca mai degraba le zici "Sarut mana" decat "Salut". Aici depinde de fiecare cum s-a invatat. "Salut" mi se pare un pic cam nerespectuos din punctul meu de vedere. De obicei ma adresez asa:

Daca am fost plecat mult timp: "Sarut mana"
Daca au trecut cateva ore, de multe ori le spun "Salutari" sau "Buna". Rudelor la fel: sex feminin - "Sarut mana/Buna ziua sau seara, ce-o fi", de sex masculin doar "Buna ziua, seara".

 lorelei20, on 28 iulie 2014 - 10:14, said:

De ce nu ti-ai saluta parintii cu ceau, servus? Ii respecti dar ti-s totusi si prieteni buni. Nu doar o cunostinta mai in varsta.
Depinde ce fel de parinti sunt. Unora parca iti vine de la sine sa le spui "Sarut mana", altora "Salut" sau "Buna". La persoane peste 50 ani, este nerespectuos sa le spui "Salut".

Edited by 10nut, 28 July 2014 - 22:20.


#51
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
si la bunici le zic ceau. ce atmosfera scortoasa sa ai in familie sa nu poti sa fi la per tu cu oamenii din ea?

#52
robertDym

robertDym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 02.05.2014

 Oscilatrix, on 28 iulie 2014 - 13:05, said:

Cand eram foarte mica parintii mei s-au hotarat ca trebuie sa ma adresez cu "dumneata" cand vorbesc cu ei. Am plans cateva ore in hohote pana s-au razgandit.

On: Ma zgarie pe urechi "servus".

Cam transanti ai tai :))

Si acum cum ii saluti?

#53
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
cand i-am zis lu' bunica-miu "salut tataie" mi-a rumenit bucile

#54
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 heathledger, on 28 iulie 2014 - 22:37, said:

cand i-am zis lu' bunica-miu "salut tataie" mi-a rumenit bucile
Neam de traista....nu tu,batranu.

Edited by I2O, 28 July 2014 - 22:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate