Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

O sa am probleme la inmatriculare?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mikehit47

mikehit47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2014
Am cumparat recent un vehicul. Proprietarul de la care l-am cumparat nu era trecut in carte sau in talon, dar l-a avut declarat inca din 2009 la financiar (cand l-a achizitonat) si mi-a eliberat fiscalul. Precizez ca detin toate actele vehiculului (inclusiv fiscalul eliberat de primul proprietar). Intrebarea principala ar fi daca o sa am probleme la inmatriculare pentru ca, din punct de vedere al politiei, vehiculul nu a fost trecut pe numele ultimului proprietar? Si inca doua mici spete, pe talon nu apare nimic la rubrica "Instrainat catre..." iar fiscalul apare ca fiind eliberat cu data curenta pentru radiere, nu vanzare.

Edited by mikehit47, 27 July 2014 - 01:46.


#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,716
  • Înscris: 22.11.2007
nu vei avea probleme daca ai fiscal de la vanzator.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,787
  • Înscris: 07.02.2003
Greu se zis avand in vedere ca fiscalul e oki daca-l ai, dar el nu dovedeste legal proprietatea.

#4
mikehit47

mikehit47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2014
Are dovedita legal proprietatea, dar din punct de vedere fiscal. Mai exista si un contract de vanzare cumparare intre el si fostul proprietar, pe care il detin. Ma gandesc ca nu toate vehiculele din tara asta ruleaza pe drumuri publice, mai exista off-road sau masini de showroom care nu necesita inmatriculare atata timp cat nu sunt folosite pe drumuri publice.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,787
  • Înscris: 07.02.2003
Ai actul de vanzare cumparare iar numele de la vanzator coincide cu cel din cartea tehnica atunci ca, ala e singurul care atesta legal proprietatea, fiscalul este numai o evidenta a taxelor, vezi ca scrie pe verso-ul foii sau pe undeva pe acolo exact treaba asta Posted Image Se presupune ca cel care plateste este proprietarul dar nu e obligatoriu. La inmatriculare fiscalul certifica doar ca s-au platit impozitele pentru ea si ca tu ca nou proprietar in urma contractului ai luat-o in evidenta pe rolul tau, atata tot.

#6
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
trebuie din cate stiu la inmatriculare sa te prezinti cu actul de vanzare cumparare intre tine si detinatorul din talonul masinii.il cauti si rezolvi,iar la rubrica instrainat catre scrii in talon numele tau ,data si semnatura propietarului talonului,deci si al masinii.fiscalul nu tine loc de propietar in acte al celui de unde ai luat masina.sper sa nu fie de facut un drum la capatul tarii dupa propietar.eu unul nu ma incurcam.nu discutam decat cu propietarul din acte.scurt.daca e plecat undeva in strainatate? de tot.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
la dosar trebuie sa ai fisa de inmatriculare intre propitar si intermediar, intre intermediar si tine.
contract de vanzare intre propitar si intermediar, intre intermediar si tine.
fiscal propitar, fiscal intermediar.
ori fiscalul tau, ori stampila pe fisa de inmatriculare in dreptul numelui tau.
deci esti o.k.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
singurul motiv pentru care nu a vrut sa-si treaca numele in CIV/talon este evitarea taxei de prima inmatriculare. pe care va trebui sa o platesti tu acum (sub forma actualului "timbru de mediu", sau cum s-o mai fi chemand)

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
in 2009 nu avea de platit timbru la transcrierea masinii pe numele lui. pur si simplu nu a avut chef/bani sa faca lucrul asta.

#10
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Vorbiti niste prostii mai mari ca voi unii!!!
Samsarii cand iti vand masina iti dau contractul dintre ei si neamt (sau de unde o fi masina)???Si unii din ei stau cu masinile la vanzare si cateva luni bune!
La inmatriculare ai nevoie de:
-contract de vanzare-cumparare intre tine si proprietar,care nu e obligatoriu sa fie cel din carte sau talon!!
-fiscal de la cel cu care ai facut contractul.
-si dovada ANAF daca e cazul.
Si binenteles autentificarea aia data de RAR care e valabila 60zile (parca).
Nu uita ca inainte sa te duci la politie sa o inmatriculezi sa scrii in talon "instrainat la data ....catre tine".Ori ca scrii tu ori ca scrie ala care ti-o vinde,dar sa semene semnatura din contract cu aia de acolo ca se uita aia la ghiseu la inmatriculari!

 andreic, on 27 iulie 2014 - 03:04, said:

Greu se zis avand in vedere ca fiscalul e oki daca-l ai, dar el nu dovedeste legal proprietatea.
Poti tu sa treci un vehicul pe numele tau la fiscal daca nu ai contract de vanzare-cumparare???Hai ca m-ai facut curios!
Fiscalul tocmai asta atesta (pe langa camata catre stat)....Ca bunul este al tau!

 andreic, on 27 iulie 2014 - 03:33, said:

La inmatriculare fiscalul certifica doar ca s-au platit impozitele pentru ea si ca tu ca nou proprietar in urma contractului ai luat-o in evidenta pe rolul tau, atata tot.
Vezi ca te contrazici singur!

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,787
  • Înscris: 07.02.2003

 pancone99, on 27 iulie 2014 - 08:51, said:

Fiscalul tocmai asta atesta (pe langa camata catre stat)....Ca bunul este al tau!
Pe fisa fiscala scrie clar ca nu atesta proprietatea asupra bunului... te contrazici cu statul ? Posted Image Contractul e cel care te face proprietar eu asta am spus de la inceput.
Nu e nici o contradictie sunt discutii diferite, conform legii contractul nu este valid daca nu e insotit de certificatul fiscal. Dar nu poti dovedi proprietatea cu certificatul fiscal, doar cu contractul. Inceraca sa-ti faci buletin la politie cu certificatul fiscal sa vezi cum te trimite dupa contract :)

#12
mikehit47

mikehit47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2014
Nu vreau sa se transforme topicul intr-un flame-war, mai e si primul... Eu am contractul de vanzare cumparare intre primul proprietar si al 2-lea proprietar si apoi intre al 2-lea proprietar si mine. Am ambele fise de inmatriculare (de la primul proprietar catre al 2-lea si de la al 2-lea catre mine), certificate fiscale (de la fostul proprietar catre primul si actualul catre mine). Detin talonul si cartea de identitate pe care e trecut doar primul proprietar. Mentionez ca vehiculul e un motociclu si nu este cazul unei taxe de poluare. Motociclu are si numerele primului proprietar din Bucuresti (al 2-lea fiind din alta localitate).

Nu stiu daca ar trebui sa las gol campul cu "Instrainat catre..." sau nu, avand in vedere ca al 2-lea proprietar, nefiind pe talon, nu ar fi logic sa-mi scrie el datele acolo. Nu mi-a zis nimeni daca deranjeaza ca destinatia fiscalului de la ultimul proprietar este pentru radiere si nu vanzare.

Edited by mikehit47, 27 July 2014 - 13:52.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
nu, nu conteaza. cate primarii, atatea modele de fiscal exista.
de scris o sa trebuiasca scris in talon, te va pune la ghiseu sa il completezi, daca ajungi cu el necompletat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate