Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Card de salarii daca aveti probleme cu bancile. :)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sincer sa fiu titlul pare total deconectat de realitatea romaneasca. Erau threaduri in care unii aveau probleme sa convinga angajatorul sa le dea banii intr-o banca cunoscuta din Romania, ba ca (,) comisioane, ba ca nu stiu cum sa bage in calculator, etc. Ca o sa-ti faca transfer sa-ti alimenteze tie contul ala de card oriunde crezi tu ca safe impotriva fiscului roman, fie ca e in Germania, Cipru, US sau Bahamas e total fantezist.

Iar in Romania te descurci extraordinar de bine cu cash-ul, nu e ca in alte tari unde nici sa vrei nu poti sa-ti platesti nici macar impozitele cash. Totul e axat pe cash, poti sa cumperi de la apartamente la colete livrata cu plata la usa. Daca chiar vrei si vrei sa comanzi ceva de afara rogi pe un prieten, nu se poate ca sa ai toti prietenii si cunoscutii urmariti de fisc, chiar daca esti mafiotul mafiotilor. Din aia 100 euro economisiti (plus restul comisioanelor in mod sigur enorme) poti sa dai destule beri la aia care te ajuta.

#20
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,764
  • Înscris: 09.05.2005
Normal ca e stupida mentalitatea, tu incercai sa vinzi informatii pe un forum public ce nu iti permite asta. Niste nenorociti dom'ne, nu mai poti sa "dezinformezi" putin (bani ascunsi & shit) si sa faci un ban din cauza moderatorilor si a mentalitatii de rahat a celorlalti...

#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostLensFlare, on 26 iulie 2014 - 16:46, said:

Normal ca e stupida mentalitatea, tu incercai sa vinzi informatii pe un forum public ce nu iti permite asta. Niste nenorociti dom'ne, nu mai poti sa "dezinformezi" putin (bani ascunsi & shit) si sa faci un ban din cauza moderatorilor si a mentalitatii de rahat a celorlalti...
Nu am spus asta. Interpretezi. :) Dar nu ma mira. Tu chiar crezi ca ma astept ca mai mult de 2-3 de aici sa isi faca card?

#22
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
da cu ce va afecteaza pe voi ca el face 25E pe referral?
ii afecteaza pe detinatorii acestui forum ca nu primesc si ei o felie din profit, da pe voi cu nimik

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAdm, on 26 iulie 2014 - 15:00, said:

Ca o umila cetateana, nu simt inc ao asa de apasatoare nevoie de anonimitate, iar la noi numerarul e inca rege Posted Image
Zici? Eu platesc cam 90% cu cardul (plati peste 10 lei).

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postutopium, on 26 iulie 2014 - 17:28, said:

Zici? Eu platesc cam 90% cu cardul (plati peste 10 lei).

Tu esti fie mai "spalat" fie ai vreo banca de-aia cu comision proportional la scoaterea banilor de la propria banca (inca ma socheaza ca majoritatea bancilor din Romania fac asta, eventual dupa ce mai iau si comisioane lunare - dar si mai tare e ca in unele cazuri e mai rentabil sa scoti cash-ul si sa platesti cu el pentru ca un transfer bancar intern e mai scump!).

Revenind, intre timp in Romania oamenii vor sa scoata de pe card banii pina la ultimii 5 lei:

http://forum.softped...m-de-la-un-atm/
http://forum.softped...ng-da-de-5-lei/

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007

View Postf300, on 26 iulie 2014 - 17:41, said:

Tu esti fie mai "spalat" fie ai vreo banca de-aia cu comision proportional la scoaterea banilor de la propria banca
Ce scos de bani? Nu cheltuiesc banii mei, ci ai bancii ... de pe credit card-uri, nu de pe debit card-uri. Si mai primesc si bonusuri ca sa fac asta :) In ultimul an am facut vreo 800 de lei din bonusuri pe un singur card doar platind cu el peste tot, plus alte bonusuri mai mici pe alt card (cu ala mai mananc gratuit ocazional din punctele bonus). De vreo 8-9 ani de cand folosesc credit card-uri am platit bancii 0 lei pe dobanzi la credit (sigur, am platit comisioane anuale, etc, dar nu dobanzi).

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postutopium, on 26 iulie 2014 - 23:29, said:


Ce scos de bani? Nu cheltuiesc banii mei, ci ai bancii ... de pe credit card-uri, nu de pe debit card-uri. Si mai primesc si bonusuri ca sa fac asta :) In ultimul an am facut vreo 800 de lei din bonusuri pe un singur card doar platind cu el peste tot, plus alte bonusuri mai mici pe alt card (cu ala mai mananc gratuit ocazional din punctele bonus). De vreo 8-9 ani de cand folosesc credit card-uri am platit bancii 0 lei pe dobanzi la credit (sigur, am platit comisioane anuale, etc, dar nu dobanzi).

Stai bine cu răbdarea, eu dimpotrivă, n-as sta sa țin minte cum cheltui, cum pun la loc si in ce data, inginerii din astea. Ultimul lego al copilului a fost 600 lei (nu săriți, nu cumpar zilnic), nu vreau sa demonstrez nimic, mi se pare doar ca o performanța ca a ta, sincer imposibila pt mine, nu e la îndemâna tututor si necesita macar un efort de urmărire. Efort ce nu simt ca merita 800 lei pe an. Nici nu am card de credit, cred ca m-ar jumuli, din cauza leniei si prostiei mele.
Stiu insa lume

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007
Ce anume sa urmaresti? Iti vine extrasul o data pe luna (pe email in principiu) si acoperi banii cheltuiti. Nu urmaresc cheltuielile ca si suma totala cheltuita, cheltui cat am nevoie. Daca nu ai simtul masurii, iti faci descoperirea pe card de o suma pe care nu vrei sa o depasesti ... si cand ai atins limita, se termina banii si nu mai poti plati Posted Image Sau iti faci un internet banking si vezi exact cum stai cu banii, la multe banci e in jur de 1-3 lei/luna. E drept, e nevoie de un pic de responsabilitate cand iti faci un credit card ... ideal e sa acoperi banii cheltuiti luna de luna, altfel intri pe dobanzi mari.

Edited by utopium, 27 July 2014 - 00:04.


#28
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 14.02.2010
foarte dragut. Banii pe 3 ani inainte, ca la curve. Cine imi garanteaza mie ca un astfel de card va fi valabil cei 3 ani ?
Dormi linistit, ca nu mai ai cei 90 EUR si nu mai ai grija lor :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate