Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Probleme viteza Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
Odyssey

Odyssey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2007
maine-i sambata. nu ca vreau sa te demoralizez dar...Posted Image
daca vine nu-l lasa sa plece pana nu vezi si vede ce viteza reala ai. eventual pune-l sa faca si chestia aia la dulapior.

#20
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Mie mi-au venit si duminica

#21
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 bilyirita, on 25 iulie 2014 - 12:22, said:

Eu un lucru nu inteleg: de ce mi-au umblat la internet cand eu doar mi-am adaugat tv la ce aveam eu? Saptamana viitoare am drum si la resedinta de judet si daca nici acolo nu o rezolv incerc la OPC ANCOM sau care draq se mai ocupa cu astea. Ce jegosi ! Stau sa ma enervez pe banii mei. Posted Image
Du-te pregatit cu o sesizare scrisa pe care sa o depui acolo, solicitand un numar de inregistrare! Daca nu depui sesizare scrisa la magazinul lor, nu rezolvi nimic! Eu asa am rezolvat un conflict cu ei cu privire la viteza de internet. In 2 zile de la depunerea sesizarii scrise, au venit din resedinta de judet si au schimbat o bucata de cablu. De atunci, n-am mai avut probleme. Pana si serviciul telefonic functiona prost inainte sa imi remedieze problema! Te pot ghida pas cu pas in acest sens, trebuie doar sa ma intrebi ce nelamuriri ai.

 bilyirita, on 25 iulie 2014 - 14:10, said:

Ha ha! Stai sa vezi si cu modemul: Acum jumatate de ora l-am montat prima data (l-am avut in cutie pana acum) si surpriza - nu e buna parola "admin" - zic nu-i nimic dau restet si gata. Dau reset si nu imi mai vede lan-ul Posted Image) in schimb , de data asta s-au aprins becurile la wan, internet si wlan. Ma conectez pe wlan cu parola de pe spatele modemului, se conecteaza dar nu am net. Dau ping in modem si-mi zice ca "destination unreachable pachet loss  0 "  Posted Image) Normal, am sunat la suport, am stat 20 de min cu o fata la telefon,l-a resetat ea de acolo, rezultatul: vine cineva maine sa-mi aduca altul. N-am cuvinte! A dat-o in bara rau de tot cu Romtelecom!
Stiu, absolut toate modemurile lor sunt foarte proaste. Dureaza pana nimeresti unul bun. Vorbesc din propria experienta. Am schimbat vreo 3-4 bucati, pana am gasit unul bun. Cand iti aduce noul router (acel aparat este si modem ADSL, si router, in acelasi timp), sa repeti testul cu ping atat catre IP-ul routerului, cat si catre o adresa externa.

Edited by SuPY, 25 July 2014 - 15:45.


#22
bilyirita

bilyirita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.06.2007
@Odyssey Daca vine tot cel care mi-a adus modemul... E de la mine din zona si stiu sigur ca habar nu are sa masoare ceva. Nici nu cred ca are cheie de la dulapul ala Posted Image).  Sa inlocuiasca circuitele poate dar nu e cazul. Eu am schimbat doar abonamentul de la Power la Power Posted Image

Am uitat: maine sunt de tura asa ca... o sa i-l dea nevasta-mea

Edited by bilyirita, 25 July 2014 - 16:12.


#23
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 bilyirita, on 25 iulie 2014 - 14:10, said:

Ha ha! Stai sa vezi si cu modemul: Acum jumatate de ora l-am montat prima data (l-am avut in cutie pana acum) si surpriza - nu e buna parola "admin" - zic nu-i nimic dau restet si gata. Dau reset si nu imi mai vede lan-ul Posted Image) in schimb , de data asta s-au aprins becurile la wan, internet si wlan. Ma conectez pe wlan cu parola de pe spatele modemului, se conecteaza dar nu am net. Dau ping in modem si-mi zice ca "destination unreachable pachet loss  0 "  Posted Image) Normal, am sunat la suport, am stat 20 de min cu o fata la telefon,l-a resetat ea de acolo, rezultatul: vine cineva maine sa-mi aduca altul. N-am cuvinte! A dat-o in bara rau de tot cu Romtelecom!

daca ai adsl trebuie sa il configurezi pppoe cu username si pass din contract, daca ai vdsl se face singur pe mac. Cand te conectezi pe el parola nu e admin, e scrisa pe spatele modemului, web passord ii zice. Nu mai asculta la atotstiutorii astia cu "toate modemurile e proaste" ...intreaba si primesti raspunsuri daca nu te pricepi

#24
robedim

robedim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 26.11.2009
Mai mult ca sigur tu ai avut abonament play pe VDSL unde viteza este de 20 mb/s. Ai cerut viteza mai mare si probabil ca pe VDSL 20 e maxim. Ti s-a dat power pe ADSL insa din pacate aici ai viteza maxima mai mica. Verifica ce abonament aveai inainte si daca e asa cere sa fi trecut inapoi pe VDSL. Si da-mi o bere daca e asa :)

#25
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 xcit, on 25 iulie 2014 - 17:14, said:

Nu mai asculta la atotstiutorii astia cu "toate modemurile e proaste" ...
Am avut 3 astfel de modemuri care aveau pierderi de pachete si intreruperi de conexiune pe partea de wireless, unul dintre ei avea intreruperi de conexiune chiar si prin cablu de retea. Daca tu nu ma crezi, e problema ta, insa asta nu-ti da voie sa ma iei peste picior...

#26
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 SuPY, on 25 iulie 2014 - 15:44, said:

Stiu, absolut toate modemurile lor sunt foarte proaste.

absolut, dar ABSOLUT toate, adica tu ai schimbat 3 modemuri, toate 3 scoase din cutie fiind sigilate si au fost defecte, incredibil.
In primul rand pierderile de pachete nu au treaba cu ce ii raspundeam eu colegului, el nu putea sa intre pe modem cu parola "admin", iar tu l-ai "sfatuit" sa se duca cu reclamatie ca TOATE modemurile sunt niste jafuri....hai fii serios si varsa-ti frustrarile in alte parti, eu n-am intalnit nici un modem pana acum care sa-l scoti din cutie si sa nu mearga.

#27
Odyssey

Odyssey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2007

 robedim, on 25 iulie 2014 - 17:29, said:

Mai mult ca sigur tu ai avut abonament play pe VDSL unde viteza este de 20 mb/s. Ai cerut viteza mai mare si probabil ca pe VDSL 20 e maxim. Ti s-a dat power pe ADSL insa din pacate aici ai viteza maxima mai mica. Verifica ce abonament aveai inainte si daca e asa cere sa fi trecut inapoi pe VDSL. Si da-mi o bere daca e asa Posted Image
30 este maximul pe vdsl. si ala e power. 20 este play.
in rest se poate sa ai dreptate, ca si pe mine ma sfatuiau tutele de la relatii cu clientii sa trec la power ca sa am viteza mai mare desi chiar aplicatia lor zice ca nu merge decat play la adresa mea.

 bilyirita, on 25 iulie 2014 - 16:08, said:

@Odyssey Daca vine tot cel care mi-a adus modemul... E de la mine din zona si stiu sigur ca habar nu are sa masoare ceva. Nici nu cred ca are cheie de la dulapul ala Posted Image).  Sa inlocuiasca circuitele poate dar nu e cazul. Eu am schimbat doar abonamentul de la Power la Power Posted Image

Am uitat: maine sunt de tura asa ca... o sa i-l dea nevasta-mea
macar constata ca lnia sau viteza este sub ce-a fost candva, inainte de "marire".

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Ca popor am involuat. Acum 10-15 ani aveam o capacitate extraordinară de a ne organiza. Încă de prin 1997 noi aveam în casă dialup, şi tarifele tot creşteau la nesimţire. La început era ok după 10 seara, apoi au făcut rahatul de ASI (acces special internet), degeaba venea reducerea de la 8 seara dacă era mai scump ca la apeluri. Pănă ce am zis stop în 2005 şi m-am băgat la o firmă de cartier. Dar alţii deja de prin 2000 îşi luaseră mai mulţi un abonament mare şi îl poşteau între ei. De ce nu se repetă treaba şi acuma, nu ştiu, doar Rromtelecom sunt aceeaşi mârlani.

#29
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Acum cativa ani o persoana, atehnica cred, a luat decizia de a introduce limitari la viteza de download si a transmis mai departe sa zica la oameni ca atat tine linia. Acea limitare nu depinde de modem, e intr-o aplicatie romtelecom, nu depinde de valorile liniei, depinde cred de localitatea in care te afli. Singura solutie poate ar fi fost rezilierea in timpul specificat pe oferta primita prin posta sau daca exista un timp de razgandire in contract. Banuiala mea e ca vitezele de 16 Mb se ofera in rural acolo unde exista furnizor alternativi gen compania de cablu. Alta alternativa mai de idilis, daca are semnal.

#30
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

 Odyssey, on 25 iulie 2014 - 18:14, said:

30 este maximul pe vdsl. si ala e power. 20 este play.

Am am VDSL cu mai mult de 30. Posted Image

#31
blacksea

blacksea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.12.2007

 KyKyKyKy, on 26 iulie 2014 - 08:27, said:


Am am VDSL cu mai mult de 30. Posted Image
cum naiba la tine se poate asa ceva ? eu stiu la fel, ca pe vdsl maxim 30/6 se poate. chiar am sunat la ei si le-am cerut sa-mi dea si mie play de 50/16, asa cum scrie pe site la ei, si mi-au zis ca nu se poate in zona la mine. decat unde este fibra.

 daniel:), on 26 iulie 2014 - 07:01, said:

Acum cativa ani o persoana, atehnica cred, a luat decizia de a introduce limitari la viteza de download si a transmis mai departe sa zica la oameni ca atat tine linia. Acea limitare nu depinde de modem, e intr-o aplicatie romtelecom, nu depinde de valorile liniei, depinde cred de localitatea in care te afli.
adica vrei sa spui ca exista o limita de viteza impusa artificial ? adica in cazul meu de exemplu, in bucuresti, desi am vdsl de 20/4 as putea primi 30/6 sau 50/16 sau 25/5,5 ? in ciuda faptului ca ei mi-au spus la telefon ca in zona nu se poate mai mult de 20/4 ?
(am pus 25/5,5 nu la misto ci doar ca sa subliniez ca o linie poate duce mai mult decat zic ei ca duce)

eu chiar nu cred asa ceva. la cate injuraturi isi iau si la cate cereri se fac peste tot..

#32
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Sunt măsurători care se fac. Poate nu cresc viteza pentru că linia poate deveni instabilă.


Attached File  Fără titlu.jpg   215.38K   18 downloads

Mie mi-a spus cineva și arătat pe un PDA ce viteze suportă linia mea pe VDSL și chiar am rămas uimit, dar asta ar însemna să am o linie instabilă.

#33
blacksea

blacksea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.12.2007
vad ca tu ai snr-urile mai mici si apare intercalat la tipul de linie, acolo unde la mine scrie none. plus fec si crc care la tine au valori iar la mine sunt pe zero. ca distanta, am dulapul ala la vreo 80-100 de metri. insa ori e chestie de meniu de modem, ori e altceva, alta tehnologie sau naiba stie, din moment ce tu ai valori care la mine sunt pe zero. tot asa pe fire aeriene de cupru care iti intra in casa esti ? poate ai fibra pana in stalp sau cine stie ce altceva.
Attached File  Capture.JPG   99.43K   15 downloads

Edited by blacksea, 26 July 2014 - 11:42.


#34
robedim

robedim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 26.11.2009
Mai copii; vitezele maxime sunt diferite in functie de tehnologia disponibila. 50 mbps pe abonament Play poti avea doar pe fibra. In cazul VDSL vit max la PLay e 20 mbps. Si daca tie iti duce linia doar 20 pe VDSL e normal sa-ti ia banii pe play si nu pe power (care in acest caz nu iti poate fi oferit) Din pacate in cazul VDSL vitezele sunt influentate de lungimea cablului pana la noi in case. Sunt in aceeasi situatie.
Dar sunt multumit pentru ca am tot timpul viteza maxima si nu doar in intern si din cand in cand ca la altii.

Edited by robedim, 26 July 2014 - 12:31.


#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am dulapul cam la 50m care este alimentat direct din fibră optică, apoi am așa:
  • Din dulap la un canal pe cablu groas cu mai multe perechi, aproximativ 20m;
  • Din canal la cutia de joncțiune de pe casă prin cablu mai subțire, tot cu multe perechi, vreo 25 de metri
  • De la cutia de joncțiune până la prima priză telefonică, vreo 5 metri;
  • De la prima priză telefonică până la altă priză telefonică dublă, un cablu cu 4 fire, vreo 3 metri;
  • apoi urmează cablul lor de 0,5m sau 1m cu care vine la pachet modemul;
  • splitter
  • apoi celălalt cablu cu care vine echipat modemul până în modem.
Când m-am abonat aveam SNR-urile de minim 20 dBm la ambele, iar CRC și FEC creșteau foooarte puțin, doar la furtuni însoțite de descărcări electrice.  Între timp au scăzut, poate datorită faptului că au schimbat cablul subteran și cutia de joncțiune.
Cei drept, acolo ai o linie foarte stabilă.

 blacksea, on 26 iulie 2014 - 11:35, said:

vad ca tu ai snr-urile mai mici si apare intercalat la tipul de linie, acolo unde la mine scrie none. plus fec si crc care la tine au valori iar la mine sunt pe zero. ca distanta, am dulapul ala la vreo 80-100 de metri. insa ori e chestie de meniu de modem, ori e altceva, alta tehnologie sau naiba stie, din moment ce tu ai valori care la mine sunt pe zero. tot asa pe fire aeriene de cupru care iti intra in casa esti ? poate ai fibra pana in stalp sau cine stie ce altceva.
Capture.JPG


#36
blacksea

blacksea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.12.2007

 KyKyKyKy, on 26 iulie 2014 - 12:51, said:

Eu am dulapul cam la 50m care este alimentat direct din fibră optică, apoi am așa:
  • Din dulap la un canal pe cablu groas cu mai multe perechi, aproximativ 20m;
  • Din canal la cutia de joncțiune de pe casă prin cablu mai subțire, tot cu multe perechi, vreo 25 de metri
eee, pai zi asa! toate dulapurile sunt alimentate din fibra direct. cel putin asa cred. diferenta este ca la mine sigur vin sarmele alea de cupru de departe, nu dintr-un canal asa cum vin la tine. nu stiu daca vin sarmele exact de la dulap, de la aia 80-100 de metri, sau mai de aproape, dar fix pe strada mea si pe cele adiacente vin doar 2 fire telefonice pe stalpi din lemn. canal exista in strada principala, acolo unde este dulapul, ca-l si stiu, scrie societatea anonima de telefoane pe el, cred ca-i dinainte de razboi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate