Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Recomandare MTB

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
nu nu merita...!!
1 - frane disk insa NU hidraulice !?
2 - Alivio nu este LOW entry
3 - furca aia pare sa fie OK....fotografiile nu sunt excelente.
4 - fix de sosea este, cu roti de 29 .... :) ca de MTB prin padure nu este confortabila.

Eu spun asa, fara sa o vezi de aproape aceasta bicla nu poati spune nimic.
Nici macar ce am spus eu mai sus nu are valoare decat cat o ceapa degerata.

CONCLUZIA ?!?!?!?! .... o tragi si singur.
Daca ai banii mergi cu ei intr-un buzunar si cere-i propietarului sa te lase sa dai o tura.
Stima

#20
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu e MTB. Adică nu merge pentru ce-ai zis tu "o coboarare sau doua prin paduri, pe pante nu chiar docile". E pentru asfalt şi ocazional un drum denivelat, dar nu va fi comodă sau eficientă pentru cross country sau pădure. Furca aceea are cursă extrem de mică, ceva gen 0,5cm.

Încearcă această Rockrider 5.1. Vezi dacă e bună însă ca mărime, la 1.85m eşti la limita dintre L şi XL, s-ar putea să nu fie ok, nu o lua dacă nu te simţi ok pe ea.

Am mai văzut şi o Rockrider 5.2, mărimea L, încearc-o şi pe aia.

În ambele cazuri ar trebui să pui ulterior un deraior spate Alivio de 7v (~90-95 RON) şi un deraior faţă ceva mai răsărit, gen Sram 3.0 (40 RON), care e foarte ok dar are un mecanism voluminos şi trebuie văzut dacă nu atinge roata spate.

Schimbătoarele de pe ambele biciclete sunt ok, iar furca XCT e acceptabilă (şi foarte ok la banii ăştia).

Eventual mai negociază preţul. Orice reducere e binevenită, cu 50-70 de lei de exemplu plăteşti o revizie completă la Sportwin (pe care-i recomand, cu ocazia asta, şi recomand şi ideea de-a face o revizie; preferabil o examinare înainte să baţi palma, ca să nu te trezeşti cu costuri ascunse).

#21
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
RockRider`urile arata bine, dar as prefera frane pe disc din start.
Nu stiu de ce, dar nu vad cu ochi bun v-brake`urile.

#22
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
V-brake sunt mai uşor de reglat şi mai ieftine.

Sigur, dacă intenţionezi să pui discuri trebuie să te uiţi din start dacă bicicleta are suporţi pentru aşa ceva.

Dar pentru 1000 de lei ceri cam mult. Presupunând că găseşti cu discuri, fie or să tragă în jos restul componentelor, fie frânele vor fi de calitate proastă.

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
As suna la anuntul asta  sa intreb ce marime si cat de veche e.
Daca e potrivita ofera-i 800 ca sa mai lase la pret..  merita 1000 doar daca a cumparat bicicleta anul asta si arata impecabil.

Asta nu stiu daca e marimea ta - echipare mai buna + frane hidraulice BB5 + furca RST Gila (asa vad eu in poze)

Edited by sirgoofy, 23 July 2014 - 10:29.


#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
@wirespot
Stiu ca cer multe in 1000 lei, dar pandesc ofertele pana gasesc ceva potrivit.
V-Brake`urile pur si simplu nu imi plac, e un pitic de-al meu si nu-i unul rau, cred. Cel mult, as lua ceva cu V-Brake doar daca pretul e prea bun / echiparea e de nerefuzat, insa DOAR cu posibilitate de a pune discuri pe ea dupa.

@sirgoofy
Multumesc pentru link-uri, foarte interesante, in special cea la 1200 lei.
O sa dau cateva telefoane, sa vad ce si cum, poate o scot si mai ieftin eventual. BB5-urile am inteles ca ar fi super ok pentru banii lor, iar gama Deore e cat de cat ok.

#25
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Mai bine iei cu V-Brake-uri şi faci upgrade după. Aşa poţi să pui şi ceva de calitate.

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
Nu, il costa mult schimbarea.
Bugetul e cam mic pt ce vrea el, daca era iarna gasea biciclete ok la 1000, dar acum toate-s scumpe

Edit: daca treci pe la mare vezi asta la 800lei, e aproape noua si sigur a mers cu atentie Posted Image
Probabil se va vinde repede..

Iti raman si bani pt:
- aparatori,
- antifurt (alea de 10lei NU sunt antifurt)
- pompa, cateva scule
- poate schimbi pedalele, saua
- echipament - manusi, bluza...

Edited by sirgoofy, 24 July 2014 - 14:38.


#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
Acum vad ca are frana pe disc doar pe fata...dar tot e la pret bun, frana fata e cea mai importanta

#28
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Drum la mare am, dar abia la jumatea lui August si oricum n`as avea loc si de bicicleta in masina. :))
Mersi mult pentru implicare, apreciez.

Momentan astept finalul lunii, sa intre banii.
Dupa ma pun cu burta pe cautat, pe dat telefonae si eventual, va mai stresez un pic, daca mai binevoiti a ma ajuta.

#29
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
se demonteaza fiecare roata si intra ;)

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Intr`o masina de 5, cu portbagajul plin de bagaje, nu prea.
E un family trip, deci iti dai seama ce se cere. Gandeste-te ca am si un Astra G Break si abia incap toate "catrafusele" in portbagaj. :))

#31
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Mergi la camping? De obicei umplu break-ul doar dacă merg 2 săptămâni la camping, din motive de echipament (corturi mari, mese, scaune) plus chestii pentru copii (jucării, cărucior etc.) Am mai făcut camping şi de 1 săptămână cu deplasarea dus-întors cu avionul şi m-am descurcat cu un singur rucsac şi fără bagaj de mână.

În fine, divagăm. Nu e oricum o idee bună să iei bicicleta pe fugă.

#32
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Camping nu, doar plecat la mare si apoi fugit la munte imediat, fara trecut pe acasa.
Deci provizii destule + ca la mine vor mai intra o parte din bagajele unei alte familii, copii, chestii, etc. etc.

Nu`i bai cu deviatia, se accepta.
Ideea e ca oricum nu ma duc la mare sa-mi iau bicicleta, ar fi prea pe fuga si n-are rost. Vreau sa o iau de aici, sa am timp sa o testez cum trebuie si sa ma uit dupa hibe ascunse.

#33
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Ce părere aveți despre bicicletele Focus în general și aceasta în special? Mulțumesc anticipat.

#34
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008

 georgik12, on 25 iulie 2014 - 15:22, said:

...sa am timp sa o testez cum trebuie si sa ma uit dupa hibe ascunse.
Eu as fi intrebat care prieteni/ colegi merg la mare in weekend si o luam, evident daca era asa cum zice..
Nu stiu de ce crezi ca in Buc o sa ai mai mult timp de test si sa verificare, crezi ca iti da cineva bicicleta 1 zi de proba ? Posted Image

 Arizona, on 25 iulie 2014 - 23:08, said:

Ce părere aveți despre bicicletele Focus în general și aceasta în special?
Sunt bune, la aproape 6000lei e normal, sper ca nu e pt plimbari prin parc/; oras...

Edited by sirgoofy, 26 July 2014 - 09:49.


#35
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Prin mai mult timp ma refer ca nu`s pe fuga, ca pot da o roata cu ea in jurul blocului, sarit o bordura sau mai stiu eu.
Bine, asta as putea face oriunde, dar ideea era ca se ocupa colegii cu testarea, cand e cazul, eu n-as sti la ce sa ma uit / cum sa ma uit. :D

#36
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Dupa un mic research, am redus lista la cateva modele si as dori sa mai aud cate o parere de la cineva mai priceput ca mine.

#1:
http://olx.ro/oferta...html#4f522dd0d0
Nu ma incanta in mod special nici shifterele, nici franele.

#2:
http://olx.ro/oferta...html#00f153e0d6
Nu sunt foarte sigur ca o mai are, BB5`urile alea sunt mecanice din cate stiu, nu hidraulice. Probabil pozele sunt cu franele hidraulice pe care le pastreaza, iar in schimb ofera BB5`urile mecanice. Cred.

#3:
http://olx.ro/oferta...html#8b872d20d5
Momentan pare cea mai ok, chiar daca`i DHS.
BB5`uri ca frane si o furca cat de cat ok.

Apoi vine cele ieftine.

#4:
http://olx.ro/oferta...html#6b3c27ecb1
Mare lucru nu stiu despre ea, furca pare de 80mm, shifterele probabil sunt Acera / Tournet, iar franele Shimano. Care, haban nu am, o sa aflu dupa cateva telefoane.

#5:
http://olx.ro/oferta...html#4dc45ec18d
Iar o varianta ce ma incanta, pentru franele Hayes.
Furca cred ca`i decenta, dar foile imi par destul de uzate din poze, banuiesc ca cer a noi.

#6:
http://olx.ro/oferta...html#336cb755a8
Cea mai ieftina, habar n`am de echipare.

Cam asta e ce am gasit.
As mai avea o optine sa iau de la cineva o pereche de Avid Elixir hidraulic, fata / spate cu 250 lei.
Si un SRAM X7 pentru spate, cu tot cu pinioane, tot la 250 lei. Folosite foarte putin.

Merita sau nu merita combinatia ce vreau sa o fac?
Daca da, cam pe care s-ar potrivi cel mai bine piesele de mai sus?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate