Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

viziunea asupra lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#19
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

 leomagic44, on 10 iulie 2014 - 17:50, said:

Parerea mea e ca ai gresit strada, cauta in alta parte.
E posibil. Si ... ai vreo recomandare in acest sens? Ce "strada" as putea sa caut?

#20
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Nu poate sa fie altcumva, decat cum il prezinta Ap. Paul grecilor politeisti, in Faptele Apostolilor, Cp. 17:

,,22. Si Pavel, stand in mijlocul Areopagului, a zis: Barbati atenieni, in toate va vad ca sunteti foarte evlaviosi.
23. Caci strabatand cetatea voastra si privind locurile voastre de inchinare, am aflat si un altar pe care era scris: "Dumnezeului necunoscut". Deci pe Cel pe Care voi, necunoscandu-L, Il cinstiti, pe Acesta Il vestesc eu voua.
24. Dumnezeu, Care a facut lumea si toate cele ce sunt in ea, Acesta fiind Domnul cerului si al pamantului, nu locuieste in temple facute de maini,
25. Nici nu este slujit de maini omenesti, ca si cum ar avea nevoie de ceva, El dand tuturor viata si suflare si toate.
26. Si a facut dintr-un sange tot neamul omenesc, ca sa locuiasca peste toata fata pamantului, asezand vremile cele de mai inainte randuite si hotarele locuirii lor,
27. Ca ei sa caute pe Dumnezeu, doar L-ar pipai si L-ar gasi, desi nu e departe de fiecare dintre noi.
28. Caci in El traim si ne miscam si suntem, precum au zis si unii dintre poetii vostri: caci ai Lui neam si suntem.
29. Fiind deci neamul lui Dumnezeu, nu trebuie sa socotim ca dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite de mestesugul si de iscusinta omului.''

Nu mai e nimic de adaugat in privinta perceptiei lui Dumnezeu, evident in virtutea credintei.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In primul rând este o entitate conştientă eternă , diferită de structura fizică umană , presupun că în înţelepciunea Sa , are cunoştiinţă despre absolut toate misterele universului .De exemplu noi nu am putea detecta elemente , energii sau alte forme de existenţă a entităţilor dacă nu avem şi instrumente adecvate sesizării lor . Cunoaştem o mică parte din componentele materiei , dar şi mai puţin suntem capabili să manipulăm materia şi energia la adevăratele posibilităţi .Cu siguranţă entitatea ce noi o denumim divină are această capacitate . Cum noi astăzi încercăm să folosim tehnologii din ce în ce mai sofisticate pentru a manevra de la distanţă maşini şi unelte robotizate trimise pe alte planete , entitatea divină este la o distanţă uriaşă faţă de ce a realizat umanitatea , în primul rând nivelul spiritual la care trebuie să fie pentru a exista etern , altfel ar fi continuu lupte şi războaie pentru supremaţie . Deci cred că este o singură entitate ce este capabilă să creeze viaţă , să manipuleze materia la scară inimaginabilă cu eforturi infime , să creeze energie cu uşurinţă .
Deci entitatea divină este o entitate ce a ajuns la performanţă ştiinţifică de nebănuit chiar şi pentru un savant de pe faţa pământului .

Edited by pacopaco1967, 11 July 2014 - 09:13.


#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zamolxse, on 02 septembrie 2014 - 02:48, said:

Nu pot sa am o anumita viziune asupra lui,el fiind o entitate eterna,un spirit,pot doar sa imi imaginez o lumina alba sau chipul lui Iisus Hristos.
E corect d.p.d.v  spiritual  ,
Chipul lui Hristos este şi "chipul" lui Dumnezeu Tatăl , asta însemnând caracterul desăvârşit al sfinţeniei Sale .
Bun , blând, iertător, iubitor ,răbdător, cunoscător, veşnic , acestea fiind caracteristicile (chipul) pe care le cunoaştem , şi le nutrim de la un Dumnezeu creator .
Prin Isus Hristos ne vom desăvârşi spre sfinţirea cerută de Tatăl ceresc pentru a coexista în împărăţia cerească .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate