Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Ochelari zgariati

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
moldovanel

moldovanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2007
Buna ziua!
Am dioptrii +6 la o pereche de ochelari cu lentile din plastic. Ieri am lucrat in praf intens iar la sfarsitul zilei, dupa ce mi-am sters ochelarii, m-am trezit ca i-am zgariat pe ambele lentile pe o suprafata mai mare de 50%, dar zgarieturile sunt doar pe interiorul lentilelor. Sunt irecuperabili sau e vorba de o folie  care se poate cumva remedia/inlatura?

Edited by moldovanel, 04 July 2014 - 07:50.


#2
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013
Nu e nicio folie.

#3
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 moldovanel, on 04 iulie 2014 - 07:49, said:

Sunt irecuperabili sau e vorba de o folie  care se poate cumva remedia/inlatura?

du-te cu lentilele la o clinica de optica.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am patit-o si eu si mi s-a spus ca nu se poate face nimic,decat schimbarea lentilelor.Printr-o eventuala slefuire,se modifica geometria lentilei.Lentilele din plastic sunt foarte sensibile la zgarieturi.Cele din sticla (minerala) sunt muuult mai rezistente,dar,la dioptrii mai mari de 3 devin prea grele.Se pot face eventual,din sticla,dar cu diametru cat mai mic,cum are acel domn care apare la Antena3 (parca Barbu,il cheama),care are dioptrii foarte mari.
Regula:lentilele din plastic nu se sterg.Se spala cu apa.A se evita pe viitor lucrul in mediu cu praf...sau,daca nu se poate,spalarea lentilelor dupa lucru,cu jet de apa cu presiune mica (la robinet).

Edited by danpet, 04 July 2014 - 08:16.


#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poti cel mult sa folosesti ramele

povesteste-le la baieţaşii de aici
http://forum.softped...lentile-sticla/
care ridica in slavi plasticul...

#6
moldovanel

moldovanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2007
Ok, merci de raspunsuri. Am sa le inlocuiesc daca asta e singura solutie...cu sticla.

Poze cu cele doua lentile
http://postimg.org/image/w2s5jhgg1/
http://postimg.org/image/de3wywo1n/

Totusi, de ce s-au zgariat doar pe partea din interior?

Edited by moldovanel, 04 July 2014 - 09:46.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Asta sa-i intrebi pe aia de la care ai luat lentilele. Si apoi sa ne zici si noua.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Port demult ochelari si folosesc exclusiv lentile de plastic. Am schimbat pana acum ochelarii la interval de 2-3 ani si de fiecare data lentilele au fost impecabile. Nu lucrez in spatiu cu praf si daca totusi se prafuiesc ii curat cu grija. La dioptrie +6 cu lentile de sticla minerala ochelarii sunt fff grei si obositori. Acum si lentilele astea de plastic sunt pe calitati cu tratamente de durificare antizgariere.

Primii mei ochelari au fost cu lentile minerale si la prima trecere la plastic am simtit o mare usurare si la propriu si la figurat casa nu mai spun ce urme lasa pe nas un ochelar greu.

LE. am vazut si pozele, parca au fost date cu hartie abraziva. Ori lentilele acelea sunt de o calitate f slaba ori s-a insistat puternic cu curatarea.

Edited by atupi, 04 July 2014 - 10:13.


#9
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cu cel mai fin smirgul utilizat si cu pasla fina, cineva care se pricepe la slefuit iti poate reda luciul cam 90% si ii poti folosi

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Acei ochelari vor fi inutilizabili cu orice i-ai peria/polisha.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
Uite de asta eram eu hater si recomandam sticla la pacienti peste 14-16 ani cu dioptrii mici :D
Sticla e sfanta, daca nu cade pe jos. Nu se zgarie, dar crapa.

Insa, in cazul de fata, +6 pe sticla erau foarte grei si aratau ca un borcan. Sunt cazuri cand, plasticul e in mare avantaj estetic fata de sticla.
Din pacate, lentilele din sticla organica o data zgariate, trebuie schimbate. Ce lentile aveai, doamne iarta-ma ca sunt ele plastic dar au o oare-care rezistenta...nu se zgarie chiar la sters.
Adica, lentila, ce brand era?

#12
moldovanel

moldovanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2007
Am sa ma uit cand ajung acasa sa vad ce marca de lentile sunt. Erau plini de praf, pur si simplu i-am sters cu un material(nu de sters ochelari) cam 30 de secunde

#13
Herzi

Herzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2014
Atenție !!! Mamei mele i s-au promis lentile Zeiss, oferindui-se chiar si certificat de garanție Zeiss, dar a primit niște lentile care se dezabureau foarte greu, deasemenea trecerea de la soare la umbră (heliomat) era înceată si îngreuna vederea, indiferent de cât îi spăla pelicula "unsuroasa" persista+ciobirea imediată la o simplă onduire a ramei. Lentilele ZEISS se recunosc prin marcajul cu laser specific firmei ZEISS !!! DUPĂ RECLAMATIA LA O.P.C (Str.Transilvaniei, nr.2, sec.1) a primit lentilele Zeiss. O.P.C-ul și-a făcut treaba așa cum scrie la carte ! Respectivul magazin se numește Perfect Style optik și se situează la Piața Crangasi ! Nu vă lăsați păcăliți, SOLA by C.Z. nu este Zeiss !



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate