Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ajutor scroafa nu mananca nimic

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Giopsy

Giopsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2014
Am mare nevoie de ajutor ,am o scroafa care mi-a fatat martia trecuta cu mare greutate sa intervenit cu mina si cu o injectie pentrucontracti dupa asta a inceput sa fete am asteptat sa elimine si placenta dupa care sa introdus 2 bujii ,dupa inca 2ore a mai eliminat o bucata de placenta pina sa o iau a apucat sa manance o bucata din placenta ,care era unsa cu secretie de la bujii .Dupa alta ora a vomitat .De atunci nu mai vrea sa manince nimic ,purcei nu prea se satura ei sug dar pentru ca nu mananca scroafa nu are lapte .Ce sa fac? Iam dat si tarate si srot de floare si urlau cu concentrat si lucerna si ciorba nimic la ia a venit veterinarul dupa 2 zile si ia facut o injectie o zi repaus si alta injectie azi a ia mai facut o injectie si nimic ce sa fac?A mai fost cineva in situatia asta?
Ma scuzati daca fac greseli nu am mai folosit niciodata tipul asta de conversatie.

Edited by Giopsy, 30 June 2014 - 18:19.


#2
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Ai incercat sa pui in laturile, pe care le dai scroafei, sare sau zahar; mai degraba sare, care-i maresete apetitul pentru hrana?!!!
Stinge si tu cativa carbuni in apa, apoi da-i sa bea apa in care i-ai stins. Ar fi bine sa consume si o parte din carbunii care s-au folosit in acest scop.
Vezi ca nu glumesc! Experienta vietii isi spune cuvantul in acest sens.
Ai grija sa-i legi de codita, scroafei cu - 4 picioare, o fundita rosie.
Sunt unele persoane care se ocupa cu deochiul (fie ca tu crezi sau nu in asemenea fenomene spirituale) si atunci te alegi cu consecinte neplacute-pagube semnificative.

#3
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014
Bujii, serios?

#4
Giopsy

Giopsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2014
Na patin nimeni? sa mastept la cei mai rau?
dar la purcei la purcei sa le dau lapte praf ? se poate ? nu fac diaree asa mici?

nu bujii de masina, asa le zic veterinari la astfel de ovule pentru dezinfectare.

pai nu mananca laturi de exemplu sambata a mancat 2mere duminica cateva corcoduse si 1 ou crud in rest tot ce puneam sa manance scoteam afara dupa 3ore

pai veterinarul a fost a doua zi ,si a patra zi si astazi ia facut cate o injectie si a plecat .

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
1. Ai o problema mai mare, si nu scroafa. In loc sa investesti intr-o scroafa care oricum a fatat, mai bine-ti cumperi ceva carti de gramatica. Crede-ma, ai foarte mare nevoie.
2. Bujii cu ce? Entozon?
3. De ce nu chemi un medic veterinar? Sau sa mergi cu scroafa la USAMV? Mai intreaba un veterinar.
4. Poti sa le dai lapte praf, dar special pentru porci.

Din postul tau nu am inteles mare lucru...

Incearca lucruri mai comestibile, crezi ca animalele nu fac figuri la mancare?

#6
abcxyz2

abcxyz2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2014
Cred ca poti fi un bun crescator de animale/agricultor si fara sa stapanesti f. bine gramatica. Eu, spre exemplu, am inteles ce-a zis initiatorul; tu probabil ai nevoie de ajutor, daca nu ai reusit sa intelegi.

Edited by abcxyz2, 30 June 2014 - 21:44.


#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostGiopsy, on 30 iunie 2014 - 18:14, said:

Ma scuzati daca fac greseli nu am mai folosit niciodata tipul asta de conversatie.
Voi la primul post a-ti fost perfecti? La primul orice...

#8
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Intreaba-l pe horea66.Ii el moderator dar si veterinar.
Poate-poate...

Mai,astia cu gramatica si alte "conifere",mars la lucru nu la mistocareala de 2 lei.
Ca la misto si la bagat bete in roate ne pricepem toti,rusine sa ne fie.

Edited by alexbjorg, 01 July 2014 - 08:19.


#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mai mult ca sigur a facut o endometrita. Sigur nu a ramas nici un purcel mort in ea ?

Luati temperatura cu un termometru in rect, si daca are febra (temperatura peste 38 de grade), se intervine cu tratament general injectabil, oxitetraciclina 10% sau 20% (dar aceasta ultima injectata i.m. foarte profund si lent, ca are prostul obicei de a produce flegmon), vitamine din complexul B, vitamina C si borogluconat de calciu.

P.S. Nu este nici o problema daca a mancat o bucata de placenta, nu-i face rau.

La purcei le dai cu biberonul lapte de vaca cald, in care ai pus cate un galbenus de ou crud (un galbenus la 1 litru de lapte). Vezi ca sunt foarte lacomi si mananca foarte mult, nu le da sa suga cat vor ei, ca vor face diaree si-i pierzi. Ii alaptezi din biberon cam 1 data la 3 ore, cam 50-60 ml de fiecare data, in prima saptamana.. N-ar fi rau daca i-ai baga undeva in casa, ca sunt foarte sensibili la temperaturi scazute la aceasta varsta (cu ploile astea ...).

#10
Giopsy

Giopsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2014
Multumesc foarte mult celor care vad esentialul din acest post ,si mi-au dat indicati si pentru timpul acordat ,
Problema mea nu s-a rezolvat scroafa tot nu vrea sa manance nimic, i-am facut laturi cu porumb si floarea soarelui macinat cu tarate si cu lapte de vaca , nici nu sa uitat la troc, veterinarul vine in fiecare zi ii face o injectie si pleaca, l-am intrebat ce contine injectia si mi-a raspuns ca contine calciu cu vitamine.
Maine vreau sa apelez la alt medic.Referitor la febra de curand nu am verificat, dar a doua zi dupa fatare avea 38,6grade, veterinarul a zis ca e buna ca la scroafe curand fatate temperatura de pana la 39 de grade e normala scroafa alapteaza si acum dar observ ca purceii nu se mai satura ca la inceput. si parca dau inapoi.
Acum despre domnul cu critica nu-i raspund nimic pe mine ma intereseaza sa fiu inteles de cei care cunosc oarecum sau au trecut prin aceeas problema. Multumesc din nou si din nou, oamenilor de buna credinta.

Daca a ramas purcel in ea, veterinaru zice ca daca a eliminat placenta nu, dar mai se poate verifica si altfel?

Multumesc f.f.mult horia66

Edited by Giopsy, 01 July 2014 - 22:39.


#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostGiopsy, on 01 iulie 2014 - 22:42, said:

Referitor la febra de curand nu am verificat, dar a doua zi dupa fatare avea 38,6grade,...
Daca se intampla sa faca o endometrita, febra ar fi aparut putin mai tarziu, nu imediat dupa fatare. Nu puteti sa-i bagati un termometru in rect, sa vedeti ce temperatura are ? Sau sa-l puneti pe veterinar sa o ia, maine cand vine la injectie.

Quote

observ ca purceii nu se mai satura ca la inceput. si parca dau inapoi.
Pai, e normal daca scroafa nu mananca. Suplimentati hrana purceilor cu lapte la biberon, dupa cum v-am spus. Scroafa se va face bine, dar purceii riscati sa-i pierdeti.

Quote

Daca a ramas purcel in ea, veterinaru zice ca daca a eliminat placenta nu, dar mai se poate verifica si altfel?

Nu e ca la vaca, oaie sau capra. Purceii sunt asezati pe ambele coarne uterine si placenta fiecaruia se elimina intermitent, dupa unul sau mai multi purcei fatati. Cel mai bine ar fi ca cineva, care are o mana micuta sa incerce sa o introduca (unsa bine cu un unguent cu antibiotic) in vagin, sa treaca de colul uterin si apoi sa inainteze cat se poate pe coarnele uterine. Are scurgeri scroafa ? Miros urat ? N-ar strica si o oxitocina - va elimina ce ar fi de eliminat....

#12
Giopsy

Giopsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2014
Multumesc inca o data.
Am verificat temperatura are 38,8grade ,scroafa se ridica bea apa o las sa se plimbe prin curte si rama, aduna gainat dar nu are pofta de mancare acum traieste cu oua ii pun peste o mina de furaj(uruiala,concentrat ptr. scroafe si tarate) o lingura de zahar si pest sparg 3 oua mananca oule si atat, sper ca la un timp sadea si de furaj.
  Nu are scurgeri.Antibiotic dupa cum zice medicul (medic care chiar vrea sa ma ajute) ia dat in primele injecti, acum ia dat vitamine (multivitamine de uz vete.) si va continua si in zilele uratoare tot cu vitamine.
  Ca diagnostic am inteles ca ar fi un icter mecanic din cauza efortului la fatare.
  La purcei le dau lapte praf cu un pic de zahar, le pun in tava si iei dupa ce sug (daca mai au ce.) fug la tava si beau, nu il bea pe tot dar incep sa invete.
  Sunt voarte speriat ca am un vecin care a patit (zice el mai demult) ca na mai rausit scroafa lui sa manince si a murit, si avea aceleasi sintoame si diagnostic.
Dar daca printr-o minune se vace bine n-o mai dau la monta.
Multumesc inca o data, sa comunic cu cineva mai experimentat decat mine ma ajuta si i-mi da sperante.

Edited by Giopsy, 03 July 2014 - 10:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate