Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#3223
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu vad de ce nu ar fi de acord. Clemele alea unde ar fi venit un mini lacatel la cutia lor..au pocnit cred ca in prima zi cand au montat-o (is niste plastice ordinare). Alea-s doar asa..sa nu deschida vantu usa aia. Inca de atunci le-am zis ca o sa le imbrac cutia in una de tabla mai rezistenta. Nici cei care vin sa citeasca la cateva luni contorul nu par deranjati pt ca am lasat spatiu suficient sa se vada in interior. Oricum..daca vine careva cu o ranga..isi face loc pana spre sigurantele din cutie..insa poate remarca un vecin  cand se lupta aia pe acolo..

#3224
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006

View Postanaki, on 18 ianuarie 2018 - 15:58, said:

Daca au fost de acord e bine,de obicei se schimba cutia bmpt-ului cu una metalica.

Poti sa ceri sa schimbe cutia cu alta, la care sa nu aiba oricine acces la siguranta?
Mie asta intotdeauna mi s-a parut o nebunie. Orice trecator poate sa iti taie curentul intr-o secunda. Ce naiba?! Eu sunt pe camp. Cand ma mut am de gand sa blindez cutia cumva, orice ar zice Electrica.

Cei care lucreaza la mine la finisaje au fost pradati de 2 ori la locatia unde au sculele. E firma serioasa si li s-au furat scule de multi bani, inclusiv un generator trifazat. De vreun an de cand au prins pe pereti niste camere false, nu i-au mai calcat hotii. Eu cred ca orice masura ii incetineste putin si se intreaba daca merita riscul.

#3225
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Solutia este baterie tinuta mereu la un incarcator pentru alarma si camere.

#3226
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
pentru sistemul de supraveghere eu intentionez sa iau un UPS de 300W cu sinus-pur (din ala pentru centrale), la care sa conectez o baterie auto de capacitate 60-70Ah :)
sper sa am astfel o autonomie de peste 12h, in conditiile in care UPS-ul pt. PC, din dotare (aprox. 480W) 'duce' doar vreo 20-30min cand e luat curentul de la reteaua de alimentare (la un grad de incarcare de 60%)

#3227
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu intenționez sa iau UPS..in primul rând pt centrala si pompele IPAT.. plus modemul de la Telekom cand va fi nevoie..din CT.

O sa mai apara cate un stabilizator pentru tv ..home cinema plus un router ce le am la etaj..si alte cele de la parter.

Cand o sa aparã alarma + camere o sa fie un UPS si acolo..dar treptat. .cu vremea.

Daca-si pun vecinii sistem de alarma. .o sa ma interesez si eu o data cu ei..poate primim vreo reducere..

Deocamdatã..curentul ii destul de stabil..fãrã oscilații mari de tensiune. .iar pene de curent n-au mai fost de luni bune de zile..

Edited by manghels, 18 January 2018 - 21:39.


#3228
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
man, nu are rost sa investesti in stabilizator de tensiune pt. TV, router si alte electronice, ele functioneaza bine intr-o plaja destul de larga a tensiunii de alimentare (200-250Vca)
mai bine pui in tabloul electric o protectie (releu, bobina MSU) la tensiuni minime (<180V) si maxime (>255 sau 275V) pe circuitele cu electronice scumpe

#3229
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 18 ianuarie 2018 - 21:38, said:

Si eu intenționez sa iau UPS..in primul rând pt centrala si pompele IPAT.. plus modemul de la Telekom cand va fi nevoie..din CT.

O sa mai apara cate un stabilizator pentru tv ..home cinema plus un router ce le am la etaj..si alte cele de la parter.

Cand o sa apară alarma + camere o sa fie un UPS si acolo..dar treptat. .cu vremea.

Daca-si pun vecinii sistem de alarma. .o sa ma interesez si eu o data cu ei..poate primim vreo reducere..

Deocamdată..curentul ii destul de stabil..fără oscilații mari de tensiune. .iar pene de curent n-au mai fost de luni bune de zile..

Salut ! Si eu ma uitam zilele astea după un UPS. Vreau sa pun pe el centrala si pompele + router + inregistrator. Nu neaparat pentru autonomie ci mai degrabă pentru protecție. Un UPS online te protejează la supratensiuni ( pina pe la 280 V) si la spike-uri de tensiune . Sistemele de alarma (efracție si incendiu) nu au nevoie de UPS au surse in comutație care rezista la tensiuni mari si acumulatori proprii care asigura 24-48 ore autonomie.

#3230
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Momentan am un stabilizator pentru centrala / pompe si modemul telekom din CT. Insa la o pana de curent, cand ti-e lumea mai draga la -10 grade, is descoperit complet. Trebuie sa remediez si problema asta pe viitor. La restul device-urilor nu-i asa critica treaba. Pot sta si la lumanare sa admir orasul (desi luminatia de acolo se reflecta un pic si in casa / nu-i bezna niciodata)..daca pastram si sobita de-am folosit-o cand finisam (de tabla cu ceva samota la interior)..atunci aveam o sansa sa fac un foc la ea.

Celelalte electrocasnice, in afara de TV si combina frigorifica (masina de spalat, cuptor, plita) le scot din priza cat nu le folosesc.

Probabil cu un prelungitor de ala cu rezistenta as putea proteja si TV-ul plus cele din dormitor..pana rezolv problema mai decent.

In tablouri nu prea mai am loc sa bag alte relee sau protectii. Desi le-am supradimensionat inca de la inceput ..am tot adaugat chestii pana aproape s-au umplut. Doar sa folosesc celelalte tablouri de IPAT, alarma, camere sau TV..ca sa mai bag o siguranta ceva..ca tot am pus tuburi groase intre ele. Sau as putea sa regrupez luminile pe mai putine sigurante. Acu fiecare camera ii cu siguranta ei..la prize si lumini.

Edited by manghels, 19 January 2018 - 08:58.


#3231
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
PS: am chemat aseara un buldo sa curete drumul..a venit nervos..a reusit sa curete vreo 50m de la asfalt in sus.. apoi a dat-o pe patinaj..Zapada e pufoasa..si sub ea e un strat consistent de gheata..A cedat si a ramas sa ne auzim ..Asa ca..am mai deszapezit un loc de parcare ..in camp langa drum ..pt barcuta.

PS2: mi-am depasit recordul de mc de zapada lopatati..ieri dupa ce-a plecat buldo..am mai muncit sa scot 2 vecini din zapada, derapati de-a curmezisul drumului.. Viteji..ca ei urca cu buburuzele lor. Nici o sansa..nici pe picioare nu poti merge..Doar un jeep a urcat..care a venit cu avant serios din vale..iar cu 4x4 sansele sa ajungi in varf cresc considerabil.

Edited by manghels, 19 January 2018 - 09:32.


#3232
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 19 ianuarie 2018 - 09:28, said:

Doar un jeep a urcat..care a venit cu avant serios din vale..iar cu 4x4 sansele sa ajungi in varf cresc considerabil.
Se pare ca urmatoarea achizitie trebuie sa fie un 4x4:)

#3233
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Daca mi-as permite..da..insa pe cateva zile in care nu pot urca dealul cu barcuta..nu stiu daca merita investitia in 4x4 avand in vedere ca mai am atatea de facut pe langa casa.

#3234
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postmanghels, on 19 ianuarie 2018 - 10:00, said:

Daca mi-as permite..da..insa pe cateva zile in care nu pot urca dealul cu barcuta..nu stiu daca merita investitia in 4x4 avand in vedere ca mai am atatea de facut pe langa casa.

Dar daca ii pui lanturi pe eventual toate rotile? Sau e problema ca are garda joasa si ramane suspendata?
Am un prieten cu un papuc 1.9 D ce ii pune lanturi si de nu se baga prin hartoape cu zapada de zici ca e 4x4.

#3235
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Am 200m de la asfalt pana acasa..panta destul de grea. Nu stiu daca merita efortul si timpul ..baga lantu / scoate lantu..

#3236
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Iti mai iei o masina doar pentru cei 200m.

#3237
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Funicular?

Attached File  funicular_02.jpg   319.81K   27 downloads

#3238
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
daa..sau o casa intr-o tara ce nu a auzit de zapada..pe vreo plaja..

#3239
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmanghels, on 19 ianuarie 2018 - 12:54, said:

daa..sau o casa intr-o tara ce nu a auzit de zapada..pe vreo plaja..

sau, daca zici tu Posted Image

Attached File  ike11.jpg   395.64K   90 downloads

#3240
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postiladi, on 19 ianuarie 2018 - 13:03, said:

sau, daca zici tu Posted Image

Attachment ike11.jpg
ala a avut proiectant bun si dorei de meseriePosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate