Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Transfer bonus RCA pe masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Am sa iau articolul asta de lege plus toate documentele de mai sus, in caz ca nu stie el ce are de facut.
Multumesc pt informatii!

#20
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

 -Diana-, on 18 aprilie 2015 - 19:48, said:

In cazul unei masini duse la REMAT, pe cea noua primesc bonus malus avut anterior? (eu am BM B10)

Nu am inteles cand se face exact transferul de clasa, imediat la plata cuantumului asigurarii sau cand?

Cand duci masina la REMAT, cere certificatul de casare. Cu certificatul de casare o vei radia iar radierea o prezinti asiguratorului.

SFAT: mergi la agentie, de preferinta unde ai avut si asigurarea pe vechea masina. Este posibil ca agentul sa nu stie prevederea, insista sa caute in lege sau sa sune la centrala. Ar fi bine sa ai si vechea asigurare sau un act pe care sa fie inscrisa seria sasiului. Si nu te astepta ca noua asigurare sa se inscrie repede, dureaza verificarile in baza de date CEDAM (agentul cu care am discutat imi spunea ca nici asa ei nu se asigura 100%, in cazul unui accident facut in alta tara, cererile de despagubire vin cu luni intarziere. Dar asta e problema asiguratorlor, nu a mea ca client). Concret: eu am fost la ora 14:00 la agentie, lamurirea situatiei cu agentul a durat cam 20 min (discutie, cautare text de lege, sunat la centrala). Apoi au urmat fotocopiile dupa acte (certificat de radiere, act de vanzare-cumparare, CI si cred ca permis). Am fost sunat a doua zi la ora 11 ca mi s-a facut noua polita.

Diana, vechea polita era expirata sau mai este valabila? Poti recupera banii pe perioada in care polita este valida dar nu mai exista bunul asigurat.

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Bogdan,

polita este valabila, abia am reinnoit-o pe 6 luni, acum o saptamana.
La fel si ITP-ul, dar banuiesc ca acolo nu am ce recupera.

Multumesc mult pt ajutor!

#22
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
AM REZOLVAT !!! Pe la orice broker/agent pe la care ma duceam imi spuneau,ba ca nu se poate,ba ca se poate numai in Anglia,ba ca n-au auzit,ba ca nu stie....la fiecare prezentandu-le articolul de lege unde spunea clar ca se poate.,totusi o doamna de la o anume societate de asigurari m-a rezolvat.Mi-a cerut copii la ambele masini dupa asigurari,dupa certificatele de inmatriculare,fisa de inmatriculare,cartile de identitate,contracte vanzare-cumparare,buletin.Dupa vreo 4 zile m-a sunat si mi-a spus ca a reusit si mi-a zis ca sa ma duc sa ridic noua asigurare pe care scria clasa B10.

#23
ballack132006

ballack132006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.01.2008
Salutare tuturor.
Am si eu o intrebare.
Daca dau masina unui bun prieten, prin contract de comodat (mi-am recuperat taxa), iar in urma cumpararii altei masini vreau sa imi pastrez istoricul asigurarii (sa imi iau asigurarea de pe vechea masina pe cea noua) se poate?
Cel caruia ii dau masina isi poate pastra la fel istoricul de pe vechea masina a lui?
Multumesc!

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Normele RCA au stipulat mereu ca sistemul bonus-malus e transmisibil. Asiguratorii nu au respectat.Iar clientii n-au stiut.



Edited by caiuscorneliu, 15 February 2016 - 12:33.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
nu poti, doar daca prietenul ar inmatricula masina pe numele lui.

#26
ballack132006

ballack132006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.01.2008
Revin cu o intrebare oarecum banala. Din ce an s-a introdus acest sistem bonus-malus?
Sunt curios daca iau o masina pe numele tatalui meu care a avut o dacie cu ceva timp in urma si a radiat-o spre exemplu acum 7-8 ani, se poate face ceva? Posted Image

#27
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 slai, on 05 iunie 2014 - 09:12, said:

1. daca masina veche nu este vanduta, la cea noua se incepe cu clasa bonus-malus b0.
2. procedura de pastrare a clasei bonus-malus, nu se poate face prin broker, doar direct la sediile asiguratorilor.


Si daca se radiaza, vinde, dupa o perioada? Oare se poate trece BM de pe cea vanduta, radiata, pe cea existenta? Eu am situatia asta, voi radia una dintre masini, si am BM destul de frumos,

#28
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015
Mai întâi trebuie vândută mașina și apoi făcută achiziția pentru a se putea face transferul de B/M

@ballack132006 Sistemul cu bonus-malus a apărut în 2010 dar nu mai știu câți/dacă ani anteriori au fost luați în calcul

#29
semit084

semit084

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.05.2016
Situatie: autoturism vechi de 6 ani, cu B11 cu rca valabil inca 9luni. Proprietarul vechiului autoturism achizitioneaza in 15.02.2016 un alt autoturism, adus din UE cu rca valabil 30 zile facut de cel care a adus masina in tara pe numele sau
In 16.03.2016 proprietarul celor doua autoturisme il instraineaza pe cel vechi.
In data de 26.03.2016 proprietarul inmatriculeaza in circulatie noul autoturism cu rca B0 la aceeasi societatea ca cea unde avea B12, in ideea ca va primi bonusul si diferenta de bani inapoi.
Proprietarul face adresa la societatea de asigurari, depune documentele solicitate la sediul central si asteapta.. DUpa 30 de zile suna la societatea de asigurari unde i se spune ca dosarul nu e complet si ii trebuie radierea masinii de la politie si factura de achizitie.
Proprietarul notifica DRPCIV care ii pune la dispozitie o adresa care atesta faptul ca autoturismul vechi a fost radiat si reinmatriculat in Romania de alta persoana fizica.
Asiguratorul refuza returnarea diferentei de bani si acordarea bonusului deoarece sustine ca autoturismul nou este cumparat inainte de vanzarea celui vechi pentru care se solicita aspectele de mai sus. E normal??

#30
ccristi31

ccristi31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.08.2003
Din cauza neinformarii, sunt in urmatoarea situatie :
Masina veche fara rca si nefolosita nu am apucat s-o vand si intre timp am cumparat alta adusa din Germania pe care nu am inmatriculat-o inca,deoarece de-abia cand am calculat rca-ul pt inamtriculare am aflat de conditia absurda a ASF, privind doar o masina pe nume. Ce nu inteleg, ce conteaza de fapt, contractul de vanzare cumparare, decizia de impunere de la taxe si impozite sau certificatul de inmatriculare ? Daca se tine cont de data achizitiei al celui de-al 2 lea vehicul, ma gandesc s-o trec pe numele altcuiva, pana o vand si radiez pe prima si o trec din nou pe numele meu ulterior, ca sa respect conditia lor stupida si sa-mi pastrez bonusul B11. Ce parere aveti ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate