Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31621 replies to this topic

#28297
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Corect, Kocosh, eu consider că mi-am făcut datoria față de țara mea, cu bune și cu rele.

#28298
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

 WestPoint, on 13 mai 2022 - 13:53, said:

Pentru invatarea unei meserii si a muncii erau trei cai;

1. calificare la locul de munca, de obicei un curs de 9 luni, la locul de munca. La absolvire erai muncitor calificat Cat.1
Nu in fiecare meserie se putea califica la locul de munca. Majoritatea necesitau un minimum 3 ani de teorie si practica (scoala profesionala)
2. O scoala profesionala, dupa absolvirea scolii generale de 8 clase. La absolvire erai muncitor calificat Cat.1b
3. Liceul industrial. La absolvire erai muncitor calificat Cat.2
sau dupa bac mergeai la facultate.
  Garantat invers! poate pentru ca cei cu profesionala faceau foarte multa practi in productie si erau mult mai pregatiti practic!
iar in epoca, scolile profesionale arau de numai un an si jumatate si se puteau urma doar dupa prima treapta de liceu! era obligatoriu invatamintul de 10 ani si urma sa devina obligatoriu cel de 12 ani! profesionalele de 3 ani erau desfintate pe la inceputul anilor 70!

 Sidorin, on 13 mai 2022 - 17:15, said:

Corect, Kocosh, eu consider că mi-am făcut datoria față de țara mea, cu bune și cu rele.
in alte variante ai fost maistru! amsteci multe elemente biografice, poate era bine sa le scrii undeva!

#28299
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,688
  • Înscris: 02.10.2009
Nu vad de ce va certati acum pe subiectul armata. Situatia era alta atunci, obiectivele, dotarea, starea tarii, atitudinea populatiei, forma de guvernamant.
Fiecare a avut parte de experiente proprii si nu se poate generaliza. Daca eu spun ca armata a fost un episod interesant si bun in viata, din care am invatat o multime de lucruri nici unul nu are dreptul sa conteste ceea ce zic, doar pentru ca intamplarea l-a dus pe el  mai des la cules porumb in loc de poligon. Fiecare cu experienta si gandirea lui. Ignoranta e semn de IQ redus, sorry. Dupa cum se arata acum din pacate, a avea ceva cunostinte militare este un lucru necesar. Soldatii aia rusi care cad ca mustele in frunte cu ofiterii lor sunt exemplu de rezultat al bataii de joc in serviciul militar.
Astia tineri de acum din Ro nici sa fuga cum trebuie de inamic nu stiu, chiar si pentru aia trebuie instructie militara prealabila ! :D

#28300
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 tytysor, on 13 mai 2022 - 17:51, said:

  Garantat invers! poate pentru ca cei cu profesionala faceau foarte multa practi in productie si erau mult mai pregatiti practic!
iar in epoca, scolile profesionale arau de numai un an si jumatate si se puteau urma doar dupa prima treapta de liceu! era obligatoriu invatamintul de 10 ani si urma sa devina obligatoriu cel de 12 ani! profesionalele de 3 ani erau desfintate pe la inceputul anilor 70!


in alte variante ai fost maistru! amsteci multe elemente biografice, poate era bine sa le scrii undeva!

Nu iti aduci bine aminte.
La mine la autoservice, majoritatea au facut scoala profesionala de mecanici auto 3 ani la Pascani. La absolvire au avut Cat.1.
Eu am terminat tot mecanica la Liceul de transporturi si pentru ca eu am avut liceul am inceput cu Cat.2.
Si la liceul industrial se facea practica cel putin la fel de multa ca si in profesionala, cu diferenta ca liceul de profil era 4 ani, nu 3.
Asta era prin 1976. Dupa 1978 studiile obligatorii au crescut de la 8 la 10 clase, la fel si scoala profesionala.
LEGEA EDUCATIEI SI INVATAMINTULUI nr. 28 din 21 decembrie 1978 legea educatiei si invatamintului
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=10480

Dar nu are rost sa ne contrazicem pe tema asta. Ceace am vrut sa spun ca la absolvirea unui liceu industrial si bacalaureat aveai si o calificare in meserie
incadrata la Cat.2.

Edited by WestPoint, 13 May 2022 - 19:45.


#28301
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006
n-are rost sa ne contrazicem, dar am lucrat in productie in epoca si dupa 1980, cei cu profesionala aveau cat. a II-a! cei cu liceul nu aveau cum sa aiba aceleasi ore de practica, atita timp cit in profesionala de facea o zi de cursuri si 5 zile practica saptaminal, timp de 18 luni! in uzina, fabrica, adesea exact la viitorul loc de munca iar in liceu, in foarte multe cazuri se facea practica in ateliere scoala!
asa de kiki am sunat si un prieten vechi care initial a urmat sc. profesionala dupa clasa a zecea si l-am rugat sa se uite in cartea de munca! exact cum am spus, a fost incadrat cu cat. a doua de la angajare. Imi amintes acum,  ca absolventii de liceu erau adesea frustrati ca ei au scoala mai multa dar primesc doar cat. I-a la angajare! in schimb, aveau avantajul de a avansa mai repede,  adica puteau da examen de categorie superioara la intervale de timp mai mici. Persoana de care am vorbit nu are aiureli conspirationiste in cap, nu-i este frica ca-i fura altii CNP-ul, deci la nevoie cred ca ne poate oferi si foto dupa primele pagini din caretea de munca!

#28302
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cum spuneam, un liceu industrial era superior unei scoli profesionale, insa sa lasam asta, oricum este un capitol incheiat.

#28303
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Cel care dupa absolvirea a 10 clase urma o scoala profesionala primea lunar o indemnizatie sau popular "bursa" , in functie de profil si ulterior in "acord global".
Cel putin 800 lei lunar.
Saptamana de lucru era pe atunci de 6 zile, la scolile prodesionale erau cursuri doar 2 zile din saptamana si restul de 4 zile in productie in uzina/ intreprinderea care a avea contract cu scoala.
Program normal de 8 ore.
Scoala profesionala de 18 luni pe atunci si azi este considerata vechima in munca.
La incadrare in munca categoria II.
Dupa absolvire un absolvent de scoala profesionala era obligat sa lucreze cel putin 5 ani in uzina/intreprinderea unde primea repartie.
Daca nu respecta "contractul" era obligat sa plateasca contravaloarea scolii.
Un absolvent de liceu industrial primea o diploma de calificare , la incadrare categoria I.
La absolvire primea  si el o repartitie dar daca nu dorea/placea..., cu o pila obtinea de la intreprinderea unde era repartizat o "negatie", adica un fel de adeverinta , textul standard era ceva de gen ca intreprinderea / uzina X are organigrama completa.

Edited by danutzu22, 13 May 2022 - 21:38.


#28304
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,953
  • Înscris: 21.06.2016

 Sidorin, on 13 mai 2022 - 16:05, said:

La nivelul meu de căpitan de artilerie rezervist trimit "purceaua" de 42 kile cu o cadență de câteva secunde la max. 17,4 km. Asta știu și asta o să fac, nu doresc dușmanilor să fie în bătaia bateriei (trei obuziere - tun de 152,4 mm - la nevoie nouă) în cazul unui război!
PS Am fost "TR" ist, militar cu studii superioare.

Toata bateria aia e facuta muci de un elicopter sau o drona sau o drona care o picteaza plus racheta sol-sol sau aer sol trasa de la mama naibii.

In epoca de aur eram aliati cu sigurii cotropitori posibili, adica eram deja cotropiti. De cine sa mai aperi tara?

#28305
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,688
  • Înscris: 02.10.2009
Inamicul nu era niciodata mentionat cu nume, era doar "inamic" sau "armatele straine" dar toti se gandeau in primul rand la rusi.
La cutremurul din 77 eram in armata si ideea ca "intra rusii dimineata" era discutata pe fata, tancurile au plecat imediat pe alimiamentul prevazut, spre nord est de Galati. Nici o clipa nu s-a gandit careva ca vin americanii sa ne ia praful de pe toba.

#28306
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Nu cred că românii s-ar fi lăsat călcați în picioare de ruși! Nu si-ar fi chemat rezerviștii la fiecare cinci ani la pregătire militară fără scoatere din producție. Aveam tot echipamentul pregătit la cea mai mare UM din Țara Făgărașului. Eram pregătit să fiu ofițer ATAM (post de mare răspundere, sper că acum se poate spune, șef ATAM pe Garnizoana Făgăraș) ofițerii activi plecau la Război si eu preluam sub semnătură tot echipamentul rămas.

#28307
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Kokoshmare, on 13 mai 2022 - 16:58, said:

[..]Este un motiv pentru care sistemul vechi de cadre în rezerva a fost abandonat și se încearcă acum alt sistem [...]

Ce spui tu e contrazis de conducatorii tembeli "mult-iubiti si stimati" care au scos la pensie militarii la 45 de ani dar in caz de razboi au tupeu sa reactiveze persoane pina la 63 de ani [parca].

 tytysor, on 13 mai 2022 - 21:13, said:

n-are rost sa ne contrazicem, [...]
DACA mai gasesc "amintirea" numita repartitie de la finalizarea liceului (mate fizica) o sa pun macar ce categorie ma declarasera.

#28308
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,117
  • Înscris: 20.12.2007

 diaconuliviu, on 17 mai 2022 - 13:30, said:



Ce spui tu e contrazis de conducatorii tembeli "mult-iubiti si stimati" care au scos la pensie militarii la 45 de ani dar in caz de razboi au tupeu sa reactiveze persoane pina la 63 de ani [parca].

Este denumit în general în presa "la pensie" dar este greșit. Ești cadru militar în retragere care iei pensie de serviciu dar care poate fi reactivat la nevoie. Treci în rezerva la limita de vârstă.
In funcție de specialitate poți fi chemaat pentru reîmprospătarea cunoștințelor și pentru a fi informat de modificări operative mai ales pentru funcții de înainta calificare. Ca a fost un haos legislativ și mai niciodată alocați bani e una dar sistemul asa este gândit sa funcționeze.

#28309
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

 Sidorin, on 14 mai 2022 - 19:20, said:

Nu cred că românii s-ar fi lăsat călcați în picioare de ruși! Nu si-ar fi chemat rezerviștii la fiecare cinci ani la pregătire militară fără scoatere din producție. Aveam tot echipamentul pregătit la cea mai mare UM din Țara Făgărașului. Eram pregătit să fiu ofițer ATAM (post de mare răspundere, sper că acum se poate spune, șef ATAM pe Garnizoana Făgăraș) ofițerii activi plecau la Război si eu preluam sub semnătură tot echipamentul rămas.
adica erai pe functie de ministru adjunct??? iar pe la mine pe la tara rezervistii erau chemati la pregatire la 10 ani si cu scoatere din productie!
frate, ce-ti mai place sa te lauzi!

 diaconuliviu, on 17 mai 2022 - 13:30, said:

.............................


DACA mai gasesc "amintirea" numita repartitie de la finalizarea liceului (mate fizica) o sa pun macar ce categorie ma declarasera.
n-ai de unde sa o ai, a ramas la inteprinderea unde ai fost repartizat. dar sigur ai la indemina cartea de munca, pagina cu studiile si cu primul loc de munca!

Edited by tytysor, 17 May 2022 - 17:51.


#28310
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Ce atotstiutor esti tu. Si ce de informatii despre altii ai tu. (sau fix asa crezi) Si te miri ca te ia lumea in balon uneori.
Pai "am de unde sa o am": NU m-am angajat pentru ca am intrat la facultate din prima, neavind nevoie sa ma angajez atunci. Asa ca ar trebui - daca nu am aruncat-o intre timp - sa fie in hirtiile din vremea aia.

#28311
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006
Asa sint eu destept in cap! in rest, vorbim nimica, deci nu ai fost angajat in conditiile discutate, iar pe repartitie am dubii mari ca se trecea categoria de incadrare!
In fine, instanta este lamurita!

#28312
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Adica tu ai dubii, nu esti sigur dar deja ai concluzionat. Perfect. Nu-i asa ca daca te contrazice nevasta are asigurat un rever peste buze?
Posted Image

#28313
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006
nu draguta, nu mi-am lovit nevasta niciodata! in rest, ai dreptate, e anormal sa nu stiu eu cum aratau repartitiile de la liceul tau!
oricum, hai sa abandonam discutia, ramine cum am spus eu!

#28314
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Nu e anormal sa nu stii. E anormal sa te dai atotstiutor gratuit.
Iar apoi sa tipi ca cel din urma cocalar cita dreptate ai tu si ce se ia lumea de talica.
Ca sa te citez, atitudine de autobaza (ca tot o lasasei mai moale cu asta, desi intr-o vreme iti era leit-motiv)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate