Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

piston pneumatic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua.
Imi puteti spene daca este fotocelula cu senzor de culoare,si daca da,un numa,un brand..
Trebuie sa fac o mica automatizare pentru un transportor de cutii cu bulion.Pasta acum are o vascozitate mai mare si unele cutii nu se umple sau raman goale.Im trebuie un senzor pentru culoare rosie care sa dea comanda la un piston pneumatic.Cand cutia este mai putin plina sau goala,senzorul vede doar culoarea alba si actioneaza pistonul care arunca cutia de pe transportor.Astept un raspuns.o sugestie..
Multumesc.
Cu stima.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Filtru...

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
Un ventilator suficient de puternic incat sa arunce o cutie 3/4 plina dar nu una plina complet?

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
https://www.ia.omron...sors/index.html

cu toate, as dori poze / schita privind instaslatia, poate vin cu o sugestie mai buna

Edited by MarianG, 19 May 2014 - 17:13.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
un senzor de greutate plasat sub banda de transport?

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
Nu ar fi prea eficient datorita vascozitatii

#7
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Incarcarea cutiei/borcanului se face cu ajutorul unui piston ce impinge pasta ?

Edited by spik1, 19 May 2014 - 18:03.


#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
un cintar automat pe banda si cele care nu indeplinesc conditia - out. este solutia practicata de muti, eficienta si sigura.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Este o discutie teoretica sau practica ?


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu asa se stabileste cantitatea din recipient. Pentru asta exista un sistem cu doua spoturi, care se intersecteaza intr-un punct dat, pe suprafata materialului de umplere. Orice eroare de intersectare, daca nivelul e prea sus sau prea jos, duce la excluderea acelui ambalaj.

#11
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

 spik1, on 19 mai 2014 - 18:02, said:

Incarcarea cutiei/borcanului se face cu ajutorul unui piston ce impinge pasta ?
Da,cu un piston,dar s-a crescut mult vascozitatea si pasta nu mai este fluida.

 andu2006, on 19 mai 2014 - 18:12, said:

un cintar automat pe banda si cele care nu indeplinesc conditia - out. este solutia practicata de muti, eficienta si sigura.
Nu se poate monta in situatia mea.Acestea se monteaza doar pe transportoare comune,pe linia spre impachetare.

 cspot, on 19 mai 2014 - 19:00, said:

Este o discutie teoretica sau practica ?
Acum este teoretica,dar trebuie sa o pun urgent in practica.

 Alice, on 19 mai 2014 - 17:09, said:

Un ventilator suficient de puternic incat sa arunce o cutie 3/4 plina dar nu una plina complet?
Sunt cutii de 70g,cam greu cu aerul,acesta trebuie injectat exact in locul de indepartare.Un ventilator ar impinge,sigur mai multe cutii si ar crea multe blocaje.

 myshyk, on 19 mai 2014 - 19:33, said:

Nu asa se stabileste cantitatea din recipient. Pentru asta exista un sistem cu doua spoturi, care se intersecteaza intr-un punct dat, pe suprafata materialului de umplere. Orice eroare de intersectare, daca nivelul e prea sus sau prea jos, duce la excluderea acelui ambalaj.
Daca nivelul este mai sus,senzorul nu va arunca cutia deoarece va vedea pasta rosie.Doar cand nivelul este sub limita,va vedea vopseaua cutiei,alb,si va actiona pistonul.
La rosii proaspete sunt folositi senzori care indeparteaza rosiile verzi sau mai crude,cele rozalii.Va imaginati cate rosii pot veni deodata pe banda.Cand sunt spatii libere,pistonul nu reactioneaza,nici daca pui o cutie...ceva pe banda,cu conditia sa nu fie verde roz.Intradevar,masina este complexa si lucreaza cu computer.
Cu stima.
practic

Edited by gi0, 21 May 2014 - 03:03.


#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dar nici un buget nu ai spus/expus. Din punctul meu de vedere se poate rezolva elegant si eficient printr-o solutie de analiza video, daca bugetul permite.

#13
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

 dexterash, on 21 mai 2014 - 03:17, said:

Dar nici un buget nu ai spus/expus. Din punctul meu de vedere se poate rezolva elegant si eficient printr-o solutie de analiza video, daca bugetul permite.

Puteti fi mai explicit?Nu am nici un buget sau pot avea unul.Cat ar trebui sa fie bugetul si cat de simpla rezolvarea?

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare ca nu ai inteles principiul: nu e vorba de culoare, e vorba de un punct de intersectare a doua spoturi. Daca nu se respecta conditia de intersectare, indiferent ca in sus (caz in care cele doua spoturi nu se intalnesc), sau in jos, (caz in care punctul de intersectare se depaseste), apare comanda de eliminare. Am vazut asa ceva la dozarea incarcarii sacilor cu ciment, ai putea sa te interesezi la "adeplast", poate te ajuta.
Attached File  intersectare2.jpg   8.12K   1 downloads
1 si 2 sunt generatoarele de spot, nivel 1 si 3, sunt nivele de eroare, nivelul 2 e cel bun.
LE.  Intervine problemea vascozitatii, daca e mai vascos produsul, inainte de a-l masura, trebuie "vibrat" pentru a se egaliza suprafata sa, ca sa nu ramana "mot" la mijloc  si sa denatureze rezultatul masuratorilor.

Edited by myshyk, 21 May 2014 - 08:13.


#15
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

 myshyk, on 21 mai 2014 - 07:57, said:

  Intervine problemea vascozitatii, daca e mai vascos produsul, inainte de a-l masura, trebuie "vibrat" pentru a se egaliza suprafata sa, ca sa nu ramana "mot" la mijloc  si sa denatureze rezultatul masuratorilor.
Exact asa se si intampla din cauza viscozitatii,pasta oricar se vibreaza,ramane cu mot,nu se niveleaza.Tocmai de aceea trebuie un alt fel de senzor de nivel,unul care poate sesiza culoarea.Altfel...o masina de umplere noua.

#16
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Eu zic ca nu este bine formulata problema. Nu ar fi mai simplu si mai eficient sa controlezi viscozitatea pastei ( mai ales ca ramine cu mot ) decit sa cauti solutii alternative ?
In opinia mea, dupa ce am urmarit discutiile am certitudinea ca nu controlati procesul de fabricatie. Acolo trebuie umblat.

#17
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

 andu2006, on 21 mai 2014 - 15:48, said:

Eu zic ca nu este bine formulata problema. Nu ar fi mai simplu si mai eficient sa controlezi viscozitatea pastei ( mai ales ca ramine cu mot ) decit sa cauti solutii alternative ?
In opinia mea, dupa ce am urmarit discutiile am certitudinea ca nu controlati procesul de fabricatie. Acolo trebuie umblat.
Exact.Dar nu putem facem nimic.Decat improvizatii.Am marit viscozitatea si pasta nu mai este fluida.Masina nu este construita pentru BRIX 27,inainte folosind 19-22 maxim.Acum incerc sa elimin din pierderi,evitand sa pun in sterilizator cutii su greutate sau goala.La o cutie ...la jumate sa zicem,pierdem cutia+pasta+capacul.Prin montarea uui piston elimin toate trei pierderile,acestea fiind recuperate inaainte de inchidere.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu daca, in solutia propusa de tine, nu intervine si reflexia de culoare  a pastei, pe marginea interioara a cutiei.  Probleme cu "motul" pot interveni si in cazul in care, datorita vascozitatii, acesta sa fie mai inalt sau mai putin inalt de la o cutie la alta, sau la anumite cutii, sa se interpuna intre marginea cutiei si sesizor si sa dea erori de masurare. N-ar fi mai eficient un sistem cat mai precis de dozare a umplerii? Ce-ar presupune folosirea unui sistem de dozare mai precis?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate