Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Online anonimity

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
anddyy

anddyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.03.2014

 Nemesis-, on 19 mai 2014 - 11:29, said:

o solutie mai anonima decat TOR nu cred ca vei gasi.
uita-te la tarile care cenzureaza la greu cat se chinuie sa blocheze traficul tor si nu pot Posted Image

la noi nu prea ai ce face cu el ca avem net liber, dar e util daca vrei sa vezi continut restrictionat in ro
alea cu "this content is not available in your country" bla bla
Nu sunt marele hacker, nu am ce ascunde, dar eram curios, plus ca nu s-a mai discutat pe forum(nu am gasit), oricum sunt de aceeasi parere, tor e cel mai bun si e gratuit. Ms pt raspunsuri!Posted Image

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 Ann0nyym0us, on 19 mai 2014 - 10:56, said:

Se pot intercepta "intrarile" si "iesirile" din sistem.
Nu numai. E suficient sa foloseasca un plugin cum ar fi flash si java sau un client de torrent si gata.
Detalii - http://www.neowin.ne...wsing-using-tor

Adica exact ce vrea el sa folsoeasca. Dar astea se conecteaza direct ocolind TOR deci transmit IP-ul real.

Ce vrea el nu se poate in mod real. Doar in SF.

#21
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nimic nu iti poate garanta anonimitatea pe net. Cea mai buna metoda ar fi cea a schimbarii ip-ului cat mai des, desi si acolo esti usor de reperat.

#22
anddyy

anddyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.03.2014

 eiffel, on 19 mai 2014 - 11:49, said:


Nu numai. E suficient sa foloseasca un plugin cum ar fi flash si java sau un client de torrent si gata.
Detalii - http://www.neowin.ne...wsing-using-tor

Adica exact ce vrea el sa folsoeasca. Dar astea se conecteaza direct ocolind TOR deci transmit IP-ul real.

Ce vrea el nu se poate in mod real. Doar in SF.
  
''Ce vrea el'' este: ''propuneri, pareri, chiar si 'nu exista asa ceva'', nu ma poti condamna, daca vroiam SF ii ceream ajutorul lui Steven Spielberg. ;)

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Atat timp cat "niste" date ajung la tine, poate ajunge si cineva/ceva care ti le trimite/intercepteaza/marcheaza.

#24
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 eiffel, on 19 mai 2014 - 11:49, said:

Nu numai. E suficient sa foloseasca un plugin cum ar fi flash si java sau un client de torrent si gata.

Adica exact ce vrea el sa folsoeasca.

Ah, partea in care vrea si porcul in cotet pe langa sunca din pod n-am mai citit-o.

#25
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

 tybanu, on 19 mai 2014 - 10:55, said:

Nu exista "Online anonimity"  100%.

Cu un laptop (linux live CD sau USB), o retea wireless (securizata sau nu) aleasa random prin oras, MAC nou de fiecare data (just in case) nu are nimeni cum sa te gaseasca.
Decat daca is camere video in zona si te iau la ghicite (dar fara nici o dovada).

#26
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,320
  • Înscris: 04.05.2009
Atentie la "Off topic"!

#27
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
In general anonimatul (deh, ironia sortii, vorbeste unul cu nick-ul meu) e ceva over-rated. Nu or sa vina baietii de la NSA sa te aresteze fiindca ai descarcat un album cu mp3-uri sau ca i-ai daramat unui pustan serverul de cs. Nu promovez practica, doar estimez riscul de a raspunde pentru aceste actiuni.

Folosesti un proxy sau un vpn in general cand vrei sa vezi ceva ce nu poti vedea date fiind limitarile impuse de ISP, de site-urile respective. Din nou, si asta este o fapta ilegala care, in teorie dar si in practica uneori, se pedepseste conform legii.

Vrei sa te ascunzi pentru ca peste x luni te apuci sa delapidezi bani din conturi asupra carora ai obtinut acces in mod ilicit? Daca esti capabil sa obtii astfel de acces, mai mult ca sigur ca deja ai cunostinte temeinice despre cum sa te pitesti de "garda". Si garantat nu gasesti astfel de informatii pe google, pentru ca google nu-i de acord cu chestii de genul. La romani, in mare parte, majoritatea baietilor care fac hacking pentru profit sunt prinsi - vezi Valentin Boanta, Tinkode, Gabriel Bogdan Ionescu, etc.

Edited by Ann0nyym0us, 20 May 2014 - 17:36.


#28
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
eu cred ca sunt prinsi doar fraierii.
daca vrei sa faci ceva ilegal, iesi in oras si parchezi intr-o zona cu retea wifi deschisa si hackezi pana te plicti :)

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, cred ca deja s-a discutat ce era de discutat pe topicul asta.
Daca o dam in altele, nu-si mai are sensul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate