Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

LG G2 sau Nexus 5

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut.
Urmeaza sa primesc maine 400 Euro prin Paypal si vreau sa imi cumpar unul dintre aceste 2 telefoane de la PC Garage.
Care ar fi avantajele la G2 sau Nexus 5?
La G2 imi place bateria mai mare iar la Nexus suportul pentru soft.
Voi ce ati alege?

Multumesc anticipat.

#2
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
G2 castiga la orice capitol, in afara de update-uri....

#3
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Greu de ales,...eu as lua N5.

#4
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Depinde de tine. De ce îți place și ce vrei tu.  Stai liniștit,  ca în curând va apărarea un personaj pe aici care va spune ca N5 e o porcărie,  e posesor de g2,  bineînțeles.  Spre deosebire de el,  eu,  posesor de N5, te sfătuiesc sa îți iei ce îți place și nu arunc cu gunoi în alte telefoane .  Eu am avut ocazia sa iau g2 mai ieftin,  la prelungire de abonament,  dar tot n5 am ales.  
M-am gândit la ce îl folosesc, am umblat pe ambele telefoane și am decis :
G
- camera mai buna la g2. Nu-mi trebuie,  fac poze foarte foarte rar. Dacă te știi fotograf amator,  g2 e mai potrivit.  
Butonul de lock de pe spate care pentru mine nu e deloc ergonomic,  iar funcția de Knock on uit sa o folosesc,  dovada ca și acum pe n5, deși mi-am pus,  uit de ea și tot butonul îl apăs.
La capitolul performanta, nu vei găsi diferențe.  Scorurile in benchmark-uri sunt inutile, iar experienta la un uz zilnic e aproape identica.  La g2 e interfața aia LG care nu e asa optimizata în unele aplicații și apare lag în dialer,  contacts.
Vorbind de Update-uri,  n5 are un avantaj,  le va primi primul.  
Decizi e a ta.  Sa iei totuși varianta de 32gb orice telefon ai alege. Bafta!

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ma gandeam la varianta de 16 GB si in caz ca e prea putin un stick si un cablu OTG.

#6
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Eu mi-am luat de 32, dar sunt conștient ca îmi ajungeau și 16. Am 6,5  gb ocupați în telefon.

#7
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Nu sunt diferente majore intre aceste telefoane, orice ai cumpara nu poti sa zici ca ai facut o alegere gresita.
Personal, as alege N5 pentru suportul awesome de pe xda. De acord, si pentru G2 sunt multe rom-uri custom / kernel-uri / tweak-uri etc dar eu de ex. am un Note 3 si inca nu avem un CM stabil sau orice bazat pe CM / AOSP, problema asta nu cred ca o vei avea vreodata pe un N5.

Dar daca iti place mai mult cum arata G2, iti face cu ochiul camera o idee mai buna si crezi ca vei folosi functile din softul celora de la LG, go for it.
Dupa cum am spus, o alegere gresita nu poti face, ambele telefoane sunt geniale.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Eu as lua LG G2 dar neaparat cu 32GB. Mi-a placut mult mai mult ca ecran, constructie, etc.
Nu e de ignorat nici software-ul simplu si rapid de la Nexus, dar per total, telefonul asta nu l-as alege daca as avea de ales intre el si G2.

#9
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Ce topic aiurea, e ca si cum ai intreba ce sa aleg intre un Golf Full (Lg G2) si unul chior (N5).
Daca sunt la aceiasi bani, raspunsul e unul singur, varianta Full.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce neaparat varianta de 32?
Momentan am doar 4 GB ocupati dintr-un card de memorie pe care am muzica si cateva poze.

#11
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013

View Posttrica22, on 19 mai 2014 - 08:23, said:

Ce topic aiurea, e ca si cum ai intreba ce sa aleg intre un Golf Full (Lg G2) si unul chior (N5).
Daca sunt la aceiasi bani, raspunsul e unul singur, varianta Full.
Hahaha..Rad cu lacrimi :lol:
A venit marele posesor de G2.Mai trebuie sa apara cativa.

View PostDaniJ90, on 19 mai 2014 - 00:04, said:

G2 castiga la orice capitol, in afara de update-uri....
Si la utilizarea zilnica castiga tot G2? :lol:

On: Dupa cum a spus si colegul Liptonel,alege care e mai potrivit.Eu unul folosesc rar camera si sunt multumit de poze,iar "rahaturile" inutile nu le folosesc.Exista aplicatii !
Oricum..ambele sunt aproximativ egale cu mici plusuri/minusuri.Indiferent ce cumperi nu te dezamageste.
Eventual intra pe topicuri si lamureste-te.
Bafta !

Edited by mikealex9, 19 May 2014 - 09:12.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2014 - 08:32, said:

De ce neaparat varianta de 32?
Momentan am doar 4 GB ocupati dintr-un card de memorie pe care am muzica si cateva poze.

Pentru ca nu au slot de card, iar spre exemplu Nexus 5-ul are ~12GB disponibili din acei 16GB.
Mai bine sa ai spatiu decat sa stai cu grija si sa te apuci mereu sa stergi ceva din urma ca sa ai spatiu pentru inca 3 poze sau 2 melodii.

Daca faci poze/clipuri cu el, daca ai muzica, se aduna simplu si rapid. :)

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca fac poze le urc imediat pe DROPBOX.
Clipuri foarte rar si atunci daca fac le pun imediat pe laptop.
Iar muzica am vreo 3-4GB.Daca stau bine si ma gandesc nici de asta nu prea am nevoie pentru ca mai nou vreau sa ascult muzica online deoarece nu am pe ce consuma MB...

#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Eu zic in general, ca exista motive bune sa ai mai mult spatiu, pentru ca nu se stie niciodata daca ai nevoie sau nu, iar cum slot de card nu au... :)

Acum nu stiu daca tu faci poze sau nu, dar aia era ideea din spatele parerii mele. Eu nu urc nimic in cloud de pe telefon pentru ca n-am nevoie si nici x GB internet pentru transferuri inutile, cand le pot tine pe card pana acasa. :)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar un cablu OTG si un stick nu mi-ar rezolva problema?
Se merita 300 de lei pentru 32 GB?

#16
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Daca nu folosesti nu se merita.Dar nu se stie...

Eu am varianta 32 si mai am 20 GB disponibili.Vorbim de N5.Atunci cand l-am luat am dat cu 100 mai mult.Asa se merita...Acum depinde si cum il folosesti.

Edited by mikealex9, 19 May 2014 - 09:32.


#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Gandeste-te ca aplicatiile ocupa si ele destul. Eu nu ma joc, dar sunt jocuri de 2-3GB pe Android. Sau aplicatii de cateva sute MB (sau chiar GB, precum un IGO cu multe harti) - S-ar duce spatiul rapid.
Un cablu si un stick insemana alti bani, desi ce-i drept, nu 300lei. Tu stii si tu decizi daca e ok pentru tine cel de 16GB.

Iar apoi sa umbli cu un cablu si un stick in buzunar mereu, ca sa ai spatiu, mi se pare ceva total nepotrivit. :)

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu folosesc harti GPS.
Daca am cardul asta de atata timp si nu l-am umplut inseamna ca ma voi descurca si cu celalat.
Daca ar avea 10GB pentru utilizator eu zic ca sunt suficienti.
Sa zicem ca imi las doar 500 de MB muzica inca vreo 500 poze.
Si ar mai ramane 9GB pentru toata aplicatiile.
Poate 1 maxim 2 jocuri de peste un 1GB.
In general ma joc QUIZ UP si 2048 sau alte lucruri de genul asta.
+Facebook si alte cateva aplicatii necesare.
Eu cred ca voi ramane cu vreo 5 GB liber cu toate aplicatiile instalate.

Daca este vreun posesor de G2 care poate sa imi spuna cum sunt castile as fi recunoscator.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2014 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate