Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Noua Skoda Superb

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#73
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Pasagerii din spate au spatiu enorm la dispozitie, ceea ce face masina excelenta pentru drumurile lungi.

MAI MARE CA LOGANUL? MCV! Nu cred.

Quote

Logan MCV 5 locuri=  BEST Car in Romania!


#74
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Dupa ce scrie Basarab te doare mintea  :eek: Superb e o masina mai mult decat OK din toate puctele de vedee numai ca foarte multi din cei care au produs niste bani rapid vor sa-si arate "clasa" de aia isi cumpara Passat, A4,etc nu ca Superb ar fi mai prejos.

#75
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Basarab, ultima replica intra la categoria "umor involuntar" - cel putin pe mine m-a distrat.

Desi Filip ti-a replicat deja, o fac si eu, insa din alt motiv: ai amintit de Loganul MCV. Nu stiu daca stie multa lume, dar la MCV-ul asta situatia sta tocmai pe dos: e mai putin loc decit in Loganul berlina.
Nici mie nu mi-a venit sa cred, dar m-a dus un prieten la reprezentanta unde ne-am urcat in ele (berlina si MCV - in spate) si le-am comparat, cu scaunele din fata date inapoi la maxim. Surpriza, in berlina era mai mult loc! Clar, fara nici un dubiu.
Nici vinzatoarea aia n-a stiu sa ne spuna de ce. Eu unul cred ca au mai inghesuit MCV-ul ca sa aiba loc de al treilea rind de scaune in spate.

Revenind la oile noastre, comparatia cu Loganul e ridicola. La Superb, doar in spatiul pentru picioare (din spate) ai loc suficient pentru inca un rind de scaune de Logan.

Cel mai bine e sa lasam topicul despre Skoda sa fie despre Skoda; iar despre Logan sa vorbim acolo unde ii e locul.

Mie la pozele cu Superbul nou imi place forma, clar mai eleganta, de asemenea si grila radiatorului - tinde putin spre Jaguarul S-type, ca stil.
Nu-mi plac farurile, modelul de Roomster mi se pare cam tras de par. Faruri din astea au si Peugeot Boxer si echivalentul de la Citroen - care-s dube. Plus ca mie nu-mi place Roomsterul de nici o culoare - chestie de gust.

In orice caz, m-as astepta sa iasa o masina cu mult mai luxoasa decit actuala Superb - dar se va si vedea la pret. O s-o comparam cu Audi, BMW si Mercedes si o sa vedem ce-o iesi.

#76
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
da sigur nu ai loc mai mult ca intr-un vapor de croaziera pe punte dis de dimineata la ora 4!la s ca stiu eu!mcv the best!
si acum referitor la superb ,mie unu imi place cum tinde sa arate singura neplacere sa-i zic asa sunt farurile astea gen passat!mi-ar fi placut mai mult ceva mai in lacrima dar intai sa o vedem pe strada si apoi ne pronuntam cu privire la estetic!
vechiul superb arata si era construit f strasnic!

#77
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004

Quote

Logan MCV 5 locuri= BEST Car in Romania!


E CU 5 LOCURI!!!

#78
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Pe niste baieti cu un SUPERB bej de AG i-a oprit azi radaru in Bulgaria, saracii,,,cred ca au decartat vreo 20 de euro, ca m-au depasit pe mine care aveam deja 120 in localitate,,,noroc cu detectoru decomandat de alexpreda....
Arata bine superbele astea..dar si Octavia.E la fel de frumoasa ca un Logan sau un MCV, acu pe bune Basarabe,,,recunoaste...si tu... :lol:

#79
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Pai noi tocmai MCV-ul ala de 5 locuri l-am incercat; de 7 nici n-aveau. Ideea cu a treilea rind de scaune a fost o presupunere a mea, pentru ca altfel nu vad care sa fi fost motivul sa le fi strins.

Vechea Superb nu mi se pare a avea un design care "sa-ti ia fata". Seamana prea mult si cu Passatul, si cu Octavia. Nici interiorul nu e foarte spectaculos. La prima vedere pare o masina eleganta, dar cam anosta. De-abia varianta L&K isi arata luxul, dar si costa mai mult (dar si face - un Passat la dotarea aia costa cu vreo 5000 euro mai sus, iar la Audi sau BMW deja vorbesti de 45000).
Actualul Superb e un fel de A6, sa zicem, la nivel de baza, la care s-au adaugat unele dotari extra (minimul necesar). Si a iesit o masina de 20-25000 de euro. Dupa parerea mea, cistiga in comparatia cu Passatul din cauza marimii (e mai lunga) si a pretului (la aceleasi dotari diferenta e de cel putin 4-5000 de euro).
Cu A6, BMW sau Merc nu are rost s-o compari, nu e de clasa aia. Poate asta noua.

Iar tinuta de drum e impecabila, daca n-o ametesti in viteza prin viraje gen "Transalpina". E limuzina - masina de autostrada.

#80
clatarin

clatarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 22.04.2007
tare ma enerveaza asemanarea asta cu Passat.
banuiesc ca skoda a crescut destul ca marca si ca imagine ca sa poata vinde un produs fara sa-l asocieze cu brandul mama VW.

Attached Files



#81
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
E frumoasa masina, si in afara de faruri, nu vad nici o asemanare cu passat!

Poze cu interiorul ai?

#82
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
si mie imi place masina . Ramane de vazut pretul . Stiti ceva ?

#83
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
chiar arata mai bine decat passatul

#84
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View PostEPoX, on Oct 25 2007, 02:05, said:

chiar arata mai bine decat passatul
sunt de aceeasi parere

#85
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

View PostBasarab, on Aug 23 2007, 10:03, said:

Cat costa? Cat costa CASCO? Cat costa un parbriz? Multumesc.
Superb nu e masina amaritului care are o slujba la stat si si-a facut un imprumut pe mii de ani lumina sa-si ia un Logan.
Deci cele doua masini nu au termen de comparatie. E ca si cum ai compara Becherovka de Karlovy Vary cu apa de la robinet din Pitesti.

#86
GEBER

GEBER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.07.2006
[/quote]
Superb nu e masina amaritului care are o slujba la stat si si-a facut un imprumut pe mii de ani lumina sa-si ia un Logan.
Deci cele doua masini nu au termen de comparatie. E ca si cum ai compara Becherovka de Karlovy Vary cu apa de la robinet din Pitesti.


talent literar, frate, nu gluma :D

Edited by GEBER, 26 October 2007 - 00:12.


#87
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View Postromaximusro, on Feb 21 2007, 11:51, said:

lungime laguna: 4.59m , lungime skoda superb: 4.8m

Un e-class tot 4.8m lungime are... care e in clasa mare  :peacefingers:

Viitorul Vectra si Citroen C5 vor avea 4.78-4.8m, Passat-ul are deja 4.76m. Pe de alta parte primul Passat avea 4.1m (IIRC), e limpede ca clasele cresc in dimensiuni.

Octavia tine de clasa compacta, iar Superb de cea medie. De fapt asta este unul din selling-points la Skoda: dimensiuni peste ale clasei de care tin.

#88
clatarin

clatarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 22.04.2007
cateva imagini spion

Attached Files



#89
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
sper ca noua superb sa nu derive sau sa aiba vre-o asemanare cu Fabia .. ca daca e asa se duce naibee frumusetea si eleganta marcii Skoda

#90
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
deci vaznd pozele anterioare nu pot spune decat ca arata superb :D (chiar daca aduce cu noul Passat, arata mai bine decat acesta ;))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate