Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 

Oferta angajare Harvard International LTD (Anglia)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Lithium88

Lithium88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2013
Buna ziua,

Am deschis acest topic pentru a relata experienta prin care am trecut cand am aplicat pentru un post de Sales/Account Manager al companiei Harvard International LTD(firma care distribuie si vinde produse electronice de larg consum) din Regatul Unit al Marii Britanii. Fiind in cautarea unui job in strainatate de cateva luni am aplicat la cateva posturi de pe diferite site-uri de recrutare atat romanesti cat si de afara. Anuntul celor de la Harvard International LTD l-am gasit pe bestjobs.ro.

Am trimis cv-ul prin intermediul site-ului si la o zi am fost contactat pe mail de catre aceasta companie care mi-a trimis un formular de completat adica un fel de cv customizat prin care doreau sa afle mai multe detalii despre tine (studii, experienta anterioara, date contact).

La 10 zile de la completarea si trimiterea formularului mi-au trimis un alt mail prin care ma felicitau cu surle si trambite ca am trecut la urmatoarea faza si mi-au atasat un chestionar-interviu de 9 pagini care continea intrebari generale pe care le primesti atunci cand participi la un interviu.

Dupa 2 saptamani am primit si raspunsul tot pe mail prin care eram felicitat ca am trecut de ultima faza a interviului si prin care mi se prezenta un contract de angajare cu niste beneficii de domeniul fantasticului. Salariu net de 38.454 lire pe an, cazare asigurata in aceeasi cladire cu sediul firmei contra cost (350 lire pe luna) transport asigurat din Romania pana in Anglia. Mentionez ca birourile companiei si locul in care ar fi trebuit sa lucrez se aflau in orasul Hemel Hempstead care e la o distanta de 38 km, N-V-ul Londrei.

Initial am fost destul de sceptic pentru ca mi se parea un salariu prin care ar fi putut sa angajeze si un englez de-al lor, de ce m-ar aduce pe mine tocmai din Romania pe atatia bani. Repet postul oferit in contract era de Asistent Account Manager eu neavand prea multa experienta in acest domeniu chiar daca am lucrat din timpul facultati si inca lucrez am o idee cam ce ar insemna un asemenea post.

Am decis sa le trimit contractul semnat fiind mai degraba curios, chiar voiam sa vad ce se intampla. Si la o saptamana suspiciunile mi-au fost confirmate. Mi-au trimis din nou un alt mail (banuiesc ca nu aveau minute sa sune in Romania ca sa-i aud si eu la telefon) prin care deja ma numeau angajat si prin care ma anuntau ca trebuie sa-mi aleg o cazare potrivita dintr-o lista de apartamente disponibile, dup care sa platesc un avans pt daune pt cazare de 655 lire :) Le-am propus sa platesc din primul salariu in momentul in care ajung acolo si au zis ca nu e posibil pentru ca nu le permite legea din Anglia sa faca acest lucru, trebuie sa ma inregistreze ca si angajat si sa primesc un numar de identificare si de abia dupa asta ma pot numi angajat al companiei. Deci practic ar fi trebuit sa le trimit 655 lire pe nimic. Le-am raspuns ca nu pot accepta asa ceva sa trimit o suma destul de mare de bani fara nici o baza sau asigurare.

Dupa experienta asta am luat legatura si cu cei de la bestjobs cerandu-le mai multe detalii despre companie si acestia mi-au zis ca la o zi dupa ce am aplicat eu compania a fost blocata pe bestjobs.ro datorita unor nereguli. Nu au putut sa-mi zica doar ca ei verifica fiecare companie din strainatate la registrul comertului si daca e platitoare de tva in strainatate si ca daca s-a intamplat ca aceasta companie sa fie blocata asta inseamna ca e clar ceva in neregula cu ea.

Sper ca nu v-am plictisit si sper sa cititi in intregime tot postul. Am vrut doar sa povestesc ca sa stie si altii si sa se fereasca. Astept parerile voastre.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003
Caz clasic de teapa cand te pune pe tine sa platesti ceva. Nimic nou.

Edited by neagu_laurentiu, 05 May 2014 - 12:46.


#3
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 06.04.2007
Bine ca nu ai platit nimic in avans. Cati ar fi luat teapa in locul tau...

#4
Lithium88

Lithium88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2013
S-au bazat prea mult pe faptul ca am semnat un contract cu un salariu destul de fabulos, si ca nu as fi avut cum sa refuz sa platesc suma "modica" de 655 lire.

#5
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
http://companycheck....group-structure
Se pare ca actionar majoritar (100%) e o firma din Hong Kong.
Ciudat e ca pe site-ul lor nu apare la "Contact us" nici o adresa de e-mail,cum ar fi normal.

#6
Lithium88

Lithium88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2013
Am scotocit tot internetul pentru a afla detalii despre ei si nu am gasit mare lucru. Si am cautat si o adresa de e-mail oficiala in afara de cea prin care am purtat discutiile cu un anumit domn englez care ar fi vrut sa fie director de resurse umane al acestei companii, si la fel nu am reusit sa gasesc. Compania o exista insa cei cu care am vorbit eu pot fi niste baieti care se dau drept ei.

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostLithium88, on 05 mai 2014 - 13:09, said:

S-au bazat prea mult pe faptul ca am semnat un contract cu un salariu destul de fabulos, si ca nu as fi avut cum sa refuz sa platesc suma "modica" de 655 lire.

3.200 GBP/luna nu mi se pare un salariu fabulos.

#8
Lithium88

Lithium88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2013
E totusi mai mare decat salariul mediu brut din Londra care este in jurul sumei de 517 lire pe saptamana, oricum toata povestea era cusuta cu ata alba

#9
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostLithium88, on 05 mai 2014 - 14:55, said:

E totusi mai mare decat salariul mediu brut din Londra care este in jurul sumei de 517 lire pe saptamana, oricum toata povestea era cusuta cu ata alba

Hai las-o in p....
Am lucrat in agricultura in regiunea Kent, ferma Wey Street (ME13 9JB) si am castigat si £300/saptamana. Acuma tu spui ca £517 ti se pare mult in Londra... e cam putin banii aceia, mori de foame in Londra cu salariul ala. £900 e salariul minim in U.K.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate