Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Investitie in 50 ha

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#19
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 614
  • Înscris: 24.03.2012
Daca poti aduna 50 ha,nu sta pe ginduri,10 ha nu este o mare sfiriiala in agricultura.

Suport tehnic si toate legate de procesul de productie,le poti primi de la firmele care ofera inputuri(seminte,pesticide, ingrasaminte) pentru fermieri.

Cunosc tineri fermieri, care s-au dezvoltat frumos dea lungul timpului.

Am lucrat in domeniu .

Succes!!!

Editat de alexciupy, 03 mai 2014 - 22:04.


#20
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.633
  • Înscris: 26.10.2003

 Laurix24, on 03 mai 2014 - 20:10, said:

Salutare ,sunt student anul 2 de acum la agricultura as vrea sa investesc in 50 ha de pamant , momentan am 10 ha  ale mele restul vreau sa le iau in arenda , vreau sa va cer parerea . As vrea sa cumpar un tractor insa nu sunt inca hotarat , sa fie nou sau sa incep cu un U650  ?
Din cele noi m-am gandit ca rentabil ar fi un Valtra(loganul tractoarelor) ..dar nu cred ca acorda leasing la un start`up cei de la MEWI .

Valtra produs in Finlanda = loganul tractoarelor ?

Iti recomand atunci un minunat (Audi) John Deere produs in India/Brazilia sau un ( BMW) New Holland produs in Turcia.
Poate chiar un ( Mercedes) Case produs in Italia.



#21
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 14.09.2011
Nu e niciodata prea devreme ca sa fii bogat !
U 650 si ia-ti ajutoare de nadejde,cununa si boteaza pe cine prinzi prin sat ca ai sa ai nevoie.
Dezvolta cu stupii , la anul vreau si eu vreo zece de la tine.
Succes !

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005
Te-ai gandit bine, fa-o.

-Selecteaza cu atentie ce culturi pui, sa le vinzi la timp.
-Nu cumpara tractoare la inceput, inchiriaza numai in perioada in care ai nevoie.

#23
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.425
  • Înscris: 13.03.2011
Daca inchiriezi tractor esti mort ,la pretul lucrarilor si la pretul de vinzare a recoltei daca nu ai un minim de utilaje ale tale iesi pe minus la sfirsit de an atunci cind tragi linie.

#24
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 15.06.2007
Pana sa imi iau Audi nou, am mers cu Dacia pe toate coclaurile... Acum am si Mitsubishi Posted Image)... dar s-a dus tineretea:((

Deci alege cu un mecanic priceput un U650 in "putere", astfel incat sa te bazezi pe el si sa nu-l repari prea des ...
As lucra cele 10 ha si alte 10-15 in arenda cat mai comasate si as efectua lucrari si servicii agricole si la cei doritori ... In obiectul de activitate as prinde si consultanta agricola ... Si vad ca se pune problema mai accentuat pe fermele zootehnice decat pe cele vegetale, si m-as gandi si sa incep cu ceva animale in paralel si apoi atragere fonduri cumva si pe aceasta zona pentru dezvoltare ... Dezvolta incet si stupii, mai ales ca poti sa-ti polenizezi si propriile plantatii (rapita, floarea soarelui, coriandru, lucerna, etc)
Bafta si spor in tot ceea ce faci!

Editat de lucian1963, 04 mai 2014 - 07:46.


#25
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006

 Laurix24, on 03 mai 2014 - 20:10, said:

Salutare ,sunt student anul 2 de acum la agricultura as vrea sa investesc in 50 ha de pamant , momentan am 10 ha  ale mele restul vreau sa le iau in arenda , vreau sa va cer parerea . As vrea sa cumpar un tractor insa nu sunt inca hotarat , sa fie nou sau sa incep cu un U650  ?
Din cele noi m-am gandit ca rentabil ar fi un Valtra(loganul tractoarelor) ..dar nu cred ca acorda leasing la un start`up cei de la MEWI .

Tu ne intrebi daca sa investesti in ceea ce cauta toti antreprenorii/fermierii din satul tau ?
Cred ca mai corect este sa te intrebi daca gasesti acele 50 de hectare, fie si in arenda.

Daca ai posibilitatea sa la arendezi fa-o fara grija, desi m-as mira sa le gasesti.
In ce zona esti ?

La tractoare dupa mine ideal ar fi ceva peste U650.
Dar tine minte, nu utilajul conteaza asa mult, ci terenul, gasesti utilaje de inchiriat fara probleme la tine in sat, sunt sigur, si cum ziceai ca esti bine vazut nu cred ca o sa ai probleme.

Eu la mine nici nu ma intereseaza utilajul, gasesc aproape orice la orice ora.

Bafta multa si arendeaza cat poti, asculta-ma, de cumparat nu cred ca o sa mai poti, si e si costisitor.

#26
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 17.02.2013

 savantu, on 03 mai 2014 - 23:36, said:

Valtra produs in Finlanda = loganul tractoarelor ?

Iti recomand atunci un minunat (Audi) John Deere produs in India/Brazilia sau un ( BMW) New Holland produs in Turcia.
Poate chiar un ( Mercedes) Case produs in Italia.
Nu stiu de celelalte tractoare John Deere ,Case ca nici nu m-am interesat de ele dar de New Holland produs in Turcia am citit si pe forum ca nu sunt asa bune .

#27
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
un 650 este 2500-4000 EUR, functie de starea lui.
Un Valtra sare de 50000 EUR.
Tu cati bani ai la dispozitie?
Pana la urma in agricultura anului 2014 vorbim de profit de 50-200 EUR/ha, daca vrei sa faci ceva gestioneaza-ti bine bugetul. Nu prea ai marja de eroare...

Editat de rand, 04 mai 2014 - 13:07.


#28
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 17.02.2013
Oarecum ai dreptate.

#29
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.484
  • Înscris: 23.05.2007

 rand, on 04 mai 2014 - 13:07, said:

................
in agricultura anului 2014 vorbim de profit de 50-200 EUR/ha
................

Apropo de asta, cam ce doresti sa plantezi pe acele 50ha ?

#30
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 17.02.2013
Grau , Floare ,Porumb .

#31
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
recoltate cu.... vandute la data de... cu pretul de...  Si s-ar putea ca toamna sa vii cu bani de acasa pentru motorina :)

#32
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010

 rand, on 07 mai 2014 - 13:24, said:

recoltate cu.... vandute la data de... cu pretul de...  Si s-ar putea ca toamna sa vii cu bani de acasa pentru motorina Posted Image

 Laurix24, on 03 mai 2014 - 21:21, said:

Tot satul are numai vorbe de lauda la adresa mea.. in timp ce prietenii mei beiau bere la soare la mare eu vara pasteam vacile bunicului si le povesteam taranilor de dezvoltare rurala (asta cand aveam 18 ani ) ..despre asociatii agricole , ca numai impreuna vor reusi sa obtina preturi mai bune la: lapte ,carne , cereale ..
Unii cand le spuneam anul trecut ca vreau sa iau in arenda vroiau sa mi-l dea de anul trecut dar nu prea aveam monetar si am zis sa o las pentru anu asta .
Experimentat, experimentat baiatul asta.

#33
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.484
  • Înscris: 23.05.2007

 Laurix24, on 06 mai 2014 - 21:22, said:

Grau , Floare ,Porumb .

Hmm, cu astfel de culturi ma tem pentru tine sa nu faci munca patriotica...
Mai cunosc si eu oameni pasionati de agricultura si din de-alde cateva zeci de hectare de pamant, plantate in special cu cereale, chiar si dupa o gramada de ani, abia au reusit sa treaca de la Dacie la cate-un Opel Astra din asta pana-n 2000Euro, asta pentru sufletul lor, exceptand utilajele agricole si agregatele acestora.
Singura lor satisfactie este aceea ca atrag aprecierile tuturor celorlalti consateni pentru ce oameni muncitori si gospodari sunt ei.
Si au echipament, cate 4 - 5 tractoare, ca, nah, cand ai "o fereastra" de timp frumos, trebuie sa tragi tare sa faci treaba, vremea e capricioasa, n-asteapta sa termini tu treaba pe cateva zeci de hectare cu cate-un U650. Printre tractoarele alea au macar unul pentru muschi, gen JD de la 150CP in sus, ca alde Case sau Massey consuma mult si nu dau randament, asta pentru arat si alte munci mai grele; altele de putere medie, gen Fiat la 60 - 80CP, ca-s ieftine si fiabile, pentru alergat de colo-colo, transport cu remorca, etc.; altele pentru munci usoare, gen Antonio Carraro pe care nu le lasa sub 3500rpm, alearga cu ele de zici ca-s la curse, ca, nah, se usuca lucerna daca n-o strangi pana la o anumita ora, si doar n-o sa mergi la imbalotat cu un JD de 150 CP.

Sa faci agricultura e simplu, jumatate din Romania face agricultura, s-o faci EFICIENT e complicat !

Editat de Protopopeus, 07 mai 2014 - 16:46.


#34
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 17.02.2013
"Sa faci agricultura e simplu, jumatate din Romania face agricultura, s-o faci EFICIENT e complicat ! "
Mare dreptate ai

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate