Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Investitie in 50 ha

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013
Salutare ,sunt student anul 2 de acum la agricultura as vrea sa investesc in 50 ha de pamant , momentan am 10 ha  ale mele restul vreau sa le iau in arenda , vreau sa va cer parerea . As vrea sa cumpar un tractor insa nu sunt inca hotarat , sa fie nou sau sa incep cu un U650  ?
Din cele noi m-am gandit ca rentabil ar fi un Valtra(loganul tractoarelor) ..dar nu cred ca acorda leasing la un start`up cei de la MEWI .

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
In ce zona vrei sa investesti?

#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
tot asa va invata si acum ?? ca va trebuie macar 50h ca sa fiti rentabili ?

incepe cu alea 10h vezi cum e cu munca si rotatia culturilor in zona unde le ai , fa niste teste la sol , vezi de unde aduci apa suplimentar , u650 e ok pentru inceput

#4
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Cum adica investitie in 50 de ha?
Dar ai momentan 10 ale tale?
Sunt 10 hectare proprietatea ta? sau ai deja un contract de arenda pentru 10 ha iar tu esti arendasul acestor hectare?
Hotaraste-te si explica exact cum stau lucrurile.
Cat despre fondurile europene, ia-ti gandul. Aceste fonduri nu vor ajunge la tine niciodata.
Pe hartie da, apare frumos, in realitateeeeeeeeeeeeeee.
Incearca sa inveti, sa termini facultatea si sa profesezi la "patron".
Esti conectat la realitatile concrete din romania? Crezi ca asterni pe hartie un plan de afaceri si de dezvoltare pe termen lung sau mediu, ca-ti propui anul asta un tractor S-H, la anul unul nou, in al 3-lea an inca 44 de ha, etc......., iar asat se va si intampla?
Vise, tata, vise., vise.
Nu asa se intampla lucrurile in viata reala

#5
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013

 maramicuip, on 03 mai 2014 - 20:43, said:

Cum adica investitie in 50 de ha?
Dar ai momentan 10 ale tale?
Sunt 10 hectare proprietatea ta? sau ai deja un contract de arenda pentru 10 ha iar tu esti arendasul acestor hectare?
Hotaraste-te si explica exact cum stau lucrurile.
Cat despre fondurile europene, ia-ti gandul. Aceste fonduri nu vor ajunge la tine niciodata.
Pe hartie da, apare frumos, in realitateeeeeeeeeeeeeee.
Incearca sa inveti, sa termini facultatea si sa profesezi la "patron".
Esti conectat la realitatile concrete din romania? Crezi ca asterni pe hartie un plan de afaceri si de dezvoltare pe termen lung sau mediu, ca-ti propui anul asta un tractor S-H, la anul unul nou, in al 3-lea an inca 44 de ha, etc......., iar asat se va si intampla?
Vise, tata, vise., vise.
Nu asa se intampla lucrurile in viata reala
10 Ha ale mele  , fonduri europene am facut pe 50 de stupi masura 141 anul trecut si am luat finantarea ,dar anul acesta nu vor fi sesiuni din ce am citit eu pe apdrp,sper de la anul .
Stiu cat de cat cu ce se mananca agricultura ,pana la urma cred ca voi cumpara un U650 pentru inceput.. luam in calcul si un Belarus la un moment dat dar multi se plang de ele ..

#6
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 Laurix24, on 03 mai 2014 - 20:52, said:

10 Ha ale mele  , fonduri europene am facut pe 50 de stupi masura 141 anul trecut si am luat finantarea ,dar anul acesta nu vor fi sesiuni din ce am citit eu pe apdrp,sper de la anul .
Stiu cat de cat cu ce se mananca agricultura ,pana la urma cred ca voi cumpara un U650 pentru inceput.. luam in calcul si un Belarus la un moment dat dar multi se plang de ele ..
Sigur spui adevarul? Anul 2 la facultatea de agricultura? Ai deja 10 ha in proprietate?, Stii cu ce se mananca agricultura?
Esti proprietarul a 50 de stupi? (presupun ca nu ai luat tu finantarea si stupii nu erau ai tai).
Eu cred ca esti vorba lui Mirciulila Badea " miezul din dodopasca."
Bineinteles, s-ar putea sa ma insel. Poate este adevarat tot ce spui poate ai experienta si expertiza in acest domeniu.
Totusi ma gandesc ce mai conteaza parerea noastra, pentru un tehnician si un manager de o asemenea anvergura?

#7
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013
Ideea sta in felul urmator . Dupa ce a decetat bunicul meu ..au ramas in urma lui 25 de stupi si 10 ha si eu le-am mostenit , pentru ca am avut grija de el si etc. si incet incet m-am ridicat cu ajutorul tatalui meu ..iar proiectul de la UE e pe numele meu deoarece pentru persoanele sub 40 se acordau puncte in plus .
Ideea era sa aflu si parerea altora nu sa ma laud pe aici .
Am spus ca stiu cat de cat nu ca sunt deja expert .

Edited by Laurix24, 03 May 2014 - 21:06.


#8
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Bravo tie.
Spor la treaba.
Nu te arunca direct la arenda a 50 de ha. (parerea mea)
Bazeaza-te in continuare pe sprijinul taticului. Asculta-l si nu te arunca direct in proiecte mari.
Recomand politica pasilor marunti.

#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
@maramicuip Da' invidios mai esti . Te roade rau de colegu ca vrea sa realizeze ceva pe pamantu asta , nu ? Zi mersi ca e printre putinii care inca mai au curajul sa investeasca in tara asta. Tu in loc sa te bucuri pentru el si sa il incurajezi , ii dai in cap si il iei la puricat ? Deja imi miroase a om nereazilat si invidios pe realizarile altuia .
Lasa-l sa ia fonduri . Problema lui cum le obtine . Nu te freaca pe tine grija ce fonduri a mai luat si cum. Tu vezi-ti de a le tale .

#10
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013

 maramicuip, on 03 mai 2014 - 21:07, said:

Bravo tie.
Spor la treaba.
Nu te arunca direct la arenda a 50 de ha. (parerea mea)
Bazeaza-te in continuare pe sprijinul taticului. Asculta-l si nu te arunca direct in proiecte mari.
Recomand politica pasilor marunti.

Multumesc ,
Si eu sunt tot de aceeasi parere ca incet incet se umple sacul dar de la o anumita varsta trebuie sa te detasezi de sprijinul financiar al  parintilor si sa incepi sa te intretii si singur , sa stii sa iei decizii in momente delicate ..si multe altele.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
As vrea si eu niste fonduri dealea

Ce vrei sa plantezi pe teren ?

#12
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 emyboy, on 03 mai 2014 - 21:09, said:

@maramicuip Da' invidios mai esti . Te roade rau de colegu ca vrea sa realizeze ceva pe pamantu asta , nu ? Zi mersi ca e printre putinii care inca mai au curajul sa investeasca in tara asta. Tu in loc sa te bucuri pentru el si sa il incurajezi , ii dai in cap si il iei la puricat ? Deja imi miroase a om nereazilat si invidios pe realizarile altuia .
Lasa-l sa ia fonduri . Problema lui cum le obtine . Nu te freaca pe tine grija ce fonduri a mai luat si cum. Tu vezi-ti de a le tale .
Eu imi vad de ale mele.
Nu ma freaca pe mine problemele lui.
Vrei sa-ti explic de ce imi miroase mie ciudat?
Un barbat de maxim 22 de ani vrea sa arendeze 50 de ha de pamant.
Crezi ca este in interesul proprietarilor acelor 50 de ha, sa le arendeze acestui experimentat agricultor?
Nu am nimic impotriva muncii cinstite, o apreciez, dar sa fim realisti.
Unde ai vazut tu la 22 de ani, investitori in agricultura romaneasca?

#13
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013

 maramicuip, on 03 mai 2014 - 21:16, said:

Eu imi vad de ale mele.
Nu ma freaca pe mine problemele lui.
Vrei sa-ti explic de ce imi miroase mie ciudat?
Un barbat de maxim 22 de ani vrea sa arendeze 50 de ha de pamant.
Crezi ca este in interesul proprietarilor acelor 50 de ha, sa le arendeze acestui experimentat agricultor?
Nu am nimic impotriva muncii cinstite, o apreciez, dar sa fim realisti.
Unde ai vazut tu la 22 de ani, investitori in agricultura romaneasca?
Tot satul are numai vorbe de lauda la adresa mea.. in timp ce prietenii mei beiau bere la soare la mare eu vara pasteam vacile bunicului si le povesteam taranilor de dezvoltare rurala (asta cand aveam 18 ani ) ..despre asociatii agricole , ca numai impreuna vor reusi sa obtina preturi mai bune la: lapte ,carne , cereale ..
Unii cand le spuneam anul trecut ca vreau sa iau in arenda vroiau sa mi-l dea de anul trecut dar nu prea aveam monetar si am zis sa o las pentru anu asta .

Edited by Laurix24, 03 May 2014 - 21:25.


#14
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Daca nu te afunzi in banci eu zic ca merita sa te apuci dar fara sa ti si animale mergi aproape pe zero dupa parerea mea

#15
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
In tara nu merita sa investesti in agricultura atata timp cat derbedeii astia si viitorii care vor fi aceeasi sant la ciolan.Ce zici ca dupa ce te spetesti sa cumperi pamantul si sa faci ceva vine un CACAT ca NAUMovici mossadescu agentus si iti trimite jandarii  si Chevronul pe cap.Te lasa in poula goala si batut.Mai ales daca vor adopta noua lege a minelor in care ramane la latitudine companiilor DESPAGUBIREA .Sa cumperi pamant pe care sa fi stapan doar la 30 cm adancime ca restul e al statului adica a clicii de cacati din política,trebuie sa nu sti pe ce lume traiesti.

#16
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
O sa fie fonduri europene anul acesta este posibil ca noua sesiune sa inceapa dupa 20 mai . Referitor la cele 50 Ha eu zic testeaza cu cele 10 ale tale si te hotarasti dupa ce vezi cum merge treaba.
P.S: Ce ai invatat tu in facultate o sa vezi ca in teren este mareeee diferenta, practica omoara teoria.

#17
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 maramicuip, on 03 mai 2014 - 21:16, said:

Eu imi vad de ale mele.
Nu ma freaca pe mine problemele lui.
Vrei sa-ti explic de ce imi miroase mie ciudat?
Un barbat de maxim 22 de ani vrea sa arendeze 50 de ha de pamant.
Crezi ca este in interesul proprietarilor acelor 50 de ha, sa le arendeze acestui experimentat agricultor?
Nu am nimic impotriva muncii cinstite, o apreciez, dar sa fim realisti.
Unde ai vazut tu la 22 de ani, investitori in agricultura romaneasca?

Sincer , nici eu nu am vazut la 22 de ani investitor in agricultura , dar am vazut la 25 . Consider ca varsta nu este un impediment . Daca iti doresti cu adevarat poti realiza chiar daca esti tanar .

#18
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013
Exact , totul e sa vrei sa faci ceva.. deci pana la urma cred ca raman la ideea cu achizitia unui U650.

Edited by Laurix24, 03 May 2014 - 21:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate