Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

intrebare telefon 112

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Bucatarierosie, on 19 aprilie 2014 - 10:16, said:

Sunt satul de justitiari in trafic!

De ce nu l-ai lasat sa se bage in fata coloanei? Ca sa il inveti tu minte? Fii smecher pana la capat... Ma disepra astia care vor ei sa educe pe altii, pe urma cand e vorba de vorbit fata in fata dau bir cu fugitii...

Ori suntem vagabonti ori nu suntem?

Sunt sigur ca si cu basculanta tot asa ai vrut sa il inveti tu minte...

Pentru cei care o sa ma faca ghertoi etc ma doare fix undeva. Eu spun adevaru asa cum e el!

Asta am inteles asa de la tine: doar golanii au drepturi. Daca esti om normal, taci si inghiti. Politia si legea sunt degeaba. Rezolvam lucrurile doar cu bataia.

 misu78, on 19 aprilie 2014 - 12:37, said:

Esti ghertoi!

Clar. Daca respecti legea si nu "regulile", esti ghertoi. In opinia mea (cat o valora ea), cand cineva te ajuta in trafic, ii multumesti. Dar nu poti merge pe ideea ca ai vreun drept divin sa fi mai smecher decat ceilalti si ei trebuie sa-ti faca loc de parca ai fi coloana oficiala. Prea multi au ajuns sa ii considere pe ceilalti ghertoi pentru ca ii incurca pe ei sa fie bizoni.

Edited by miromulus, 19 April 2014 - 18:14.


#20
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Alta era ideea: in trafic e bine sa fim mai permisivi...

Daca unu e prost si ghertoi da-l in p.. mea si gata. Ce rost are sa ma complic , eventual sa imi lovesc eu masina doar ca "sa il invat minte"?...

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007
Normal ca trebuie sa fim permisivi, mai lasam cate unu sa se bage, mai franam sa ii facem loc la altu, astea sunt normale si asa ar trebui sa procedam toti, ma bucur cand mi se intoarce si mie serviciul si ma lasa si pe mine unu sa intru in coloana de pe straduta laturalnica, asa ca exemplu.

Bai dar daca vezi ca e ghertoi imputit ordinar, tot asa de permisiv sa fiu nu? Lasa prietene ca esti tot coleg de trafic, du-te ca te-a nascut ma-ta pe drum si tu esti cel mai indreptatit sa fentezi toata coloana, faci parte dintr-o specie foarte aleasa de animal.

Nu "ii invat eu minte", dar imi vad de drumu meu, prin simplu fapt ca eu conduc corect si nu am incalcat nici o regula de circulatie nu inseamna ca "ii invat eu minte", pur si simplu imi vad de drumu meu si plec hotarat de la semafor la culoarea verde (de cele mai multe ori plec hotarat, nu-mi place sa o lalai).

#22
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Aia care fenteaza coloana sunt cei mai mari ghiolbani. Totusi, aluia care depaseste pe stanga ii fac loc, pe cand ala care vine pe dreapta poate sa-si ia adio. Sa opreasca si sa astepte, nu e nici un pericol.

#23
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006

 Bucatarierosie, on 19 aprilie 2014 - 21:36, said:

Alta era ideea: in trafic e bine sa fim mai permisivi...

Daca unu e prost si ghertoi da-l in p.. mea si gata. Ce rost are sa ma complic , eventual sa imi lovesc eu masina doar ca "sa il invat minte"?...

Pentru ca aia o sa te omoare.

#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Bucatarierosie, on 19 aprilie 2014 - 21:36, said:

Alta era ideea: in trafic e bine sa fim mai permisivi...

Daca unu e prost si ghertoi da-l in p.. mea si gata. Ce rost are sa ma complic , eventual sa imi lovesc eu masina doar ca "sa il invat minte"?...

Sa ne intelegem: nu zic sa fi neam prost si sa nu lasi pe nimeni sau sa nu ajuti in trafic. Dar nici sa nu creada ca au vreo prioritate speciala si esti obligat sa le faci loc.

Edited by miromulus, 21 April 2014 - 12:11.


#25
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
pe trafic... sunt multe fimari cu accidente care s-au intamplta exact asa: unu na vrut sa il lase pe ghiolban sa se bage si s-au ciocnit.

in loc sa il lasi sa se duca in plata domnului, poti sa faci pe justitiarul si sa intri in el... o sa pierzi jumate de ora certandu-te cu prostu, pe urma o sa te duci la politie unde mai pierzi vreo ora. pe ala  il doare fix undeva... fie e genul care oricum se intoarce in italia, germania la furat si nu are nimic pe numele lui, fie contesta procesul verbal si o lungeste 2 ani.. dupa care tot nu e obligat sa iti dea rca-u (daca il avea) si mai trebie sa te judeci cu el inca vreun an...


faceti cum, vreti, eu personal nu am chef sa imi pierd timpl certandu-ma cu toti prostii... oricum n-ai cum sa ii inveti nimic.

#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 LanceDemon, on 18 aprilie 2014 - 09:50, said:

Sa stabilim odata clar cum s-au petrecut lucrurile pentru ca deja dintr-o intrebare se face studiu asupra persoanei mele..desi nu sunt asa de important Posted Image).
Deci : ieri la iesirea pe A1 un ``coleg de trafic`` m-a tot sicanat de la capatul lui 61( pentru cine stie zona) pana la iesirea spre carrefour militari.
Deoarece nu l-am lasat la semaforul de la autogara militari sa imi ia fata( vroia sa shunteze toata coada de la semafor) a gasit de cuviinta sa faca lucrul asta.


Lance, tu ce masina si, ala de te-a sicanat, ce masina avea?

 Bucatarierosie, on 21 aprilie 2014 - 13:30, said:

pe trafic... sunt multe fimari cu accidente care s-au intamplta exact asa: unu na vrut sa il lase pe ghiolban sa se bage si s-au ciocnit.

in loc sa il lasi sa se duca in plata domnului, poti sa faci pe justitiarul si sa intri in el... o sa pierzi jumate de ora certandu-te cu prostu, pe urma o sa te duci la politie unde mai pierzi vreo ora. pe ala  il doare fix undeva... fie e genul care oricum se intoarce in italia, germania la furat si nu are nimic pe numele lui, fie contesta procesul verbal si o lungeste 2 ani.. dupa care tot nu e obligat sa iti dea rca-u (daca il avea) si mai trebie sa te judeci cu el inca vreun an...


faceti cum, vreti, eu personal nu am chef sa imi pierd timpl certandu-ma cu toti prostii... oricum n-ai cum sa ii inveti nimic.

cel care da impresia ca "il lasa" provoaca premeditat un accident.
cel care face pe justitiarul este mult mai periculos decat un marlan agresiv

 Sef-chenko, on 20 aprilie 2014 - 16:29, said:


Pentru ca aia o sa te omoare.

Nu, te omoara un prost care face pe justitiarul
sunt cateva exemple de filme si pe forumul asta

#27
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Tsunami  nu stiu cat , conteaza masina..eu un Passat break iar celalalt un Nissan primera.

#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Parerea mea este ca esti agresiv. Ala "te-a facut" si nu l-ai mai putut prinde asa ca ai sunat la politie.
Asa vad eu situatia.
Merg mult si totusi nu ma mai enerveaza mitocanii. Se baga? Incerc sa "ii fac", sa le dejoc planul. Nu reusesc s-o fac in siguranta, ma las pagubas. (Un exemplu care-mi vine in minte la semafor, vin pe banda din dreapta desi dupa semafor sa "inchide" si ies in intersexie, trec de mine si vireaza stanga usor sa ma blocheze sa treaca el. De regula-s mai ager la verde si il injura cel din spate, dar e joaca n-o iau in serios)
E doar o chestie de timp pana gasesc unu ca ei si atunci e mai mare spectacolul. Am fost martor la 2. Super. Imi pare chiar rau ca n-a vandut nimeni bilete. S-a lasat cu suturi in masina, oglinzi rupte, capete julite.

Ce-0ti spun eu, este ca poti lua amenda daca suni la 112 si nu e urgenta. Daca e sa aplice legea vezi ca ti-o pot "trage" si aia.
Fara dovezi, politia nu (poate) face nimic, nici macar avertisment.

#29
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
``E doar o chestie de timp pana gasesc unu ca ei si atunci e mai mare spectacolul. Am fost martor la 2. Super. Imi pare chiar rau ca n-a vandut nimeni bilete. S-a lasat cu suturi in masina, oglinzi rupte, capete julite.``
Zici de mine ca-s agresiv Posted Image)).
Este parerea ta , insa te inseli in privinta mea....dupa cum te inseli catalogand omul dupa masina pe care o detine.....parerea mea este ca ai idei preconcepute...si o discutie in sensul asta chiar nu-si are rostul aici.
Nu toti soferii de japoneze sunt cei mai corecti in trafic..nu toti soferii de BMW, Mercedes sau ww sunt cei mai agresivi..conteaza cei 7 ani de acasa, caracterul omului..etc.
Tu cerand marcile masinilor implicate , deja aveai o idee preconceputa..chiar ma batea gandul sa inversez marcile sau chiar sa le schimb..ala cu bmw si eu cu Honda de ex....atunci probabil aveai alta parere...
Masina pe care o am a fost cumparata la mana 2 si a fost una dintre alegerile cele mai bune in banii de care am dispus la ora aceea .
Imi pare sincer rau ca ai deja idei preconcepute de genul asta..la ce ai postat pe forum se presupunea total altceva ( la experienta pe care o ai).

Edited by LanceDemon, 21 April 2014 - 23:39.


#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
nu, nu, nu, te duci prea departe
pentru faptul ca ala te-a enervat pana la iesirea din bucuresti, ma gandeam doar ca ca "te-a facut" si nu l-ai mai fi putut prinde.
nu  te carcaterizez dupa masina pe care o cpnduci, ci, doar dupa ceea ce scrii.

#31
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 Daian95, on 17 aprilie 2014 - 16:46, said:

Teoretic politia autostrazii ar fi trebui sa il identifice, dar nu ai cum sa demonstrezi ca te-a sicanat.
Cu o camera ai sanse.

 ionut_blue, on 17 aprilie 2014 - 17:10, said:

Pune-ti o camera in masina (lucru ff raspandit in alte tari, vezi in Rusia pe youtube).Desi nu e considerata o proba in instanta, inclina putin balanta in declaratiile de dupa accident.
Uite doua exemple in care a ajutat camera:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2G3ICMLaPcs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Am repostat filmuletul, dar taiand partea ,,sensibila”. ,,Omul” (da intre ghilimele) a fost deranjat ca l-am claxonat o data la acea depasire de coloana (mai flancase 3-4 masini in spate cu flashuri celor de pe contrasens) si m-a blocat. Rozeta de pe mana nu prea l-a ajutat cand m-a vazut. Si-a sunat si prietenul cu Mercedes sa ma blocheze in trafic, dar in prostia lor au acceptat sa mergem la politie nestiind de filmare. Au declarat ca eu i-am sicanat si amenintat, dupa am aratat politistului filmarea si hopa … nu era chiar asa … hmmm.
http://www.trafictub...rcatie-craciun/

Clipul initial era mai lung putin (cel care a ajuns si la stiri). Acum cand a repostat nu a mai scris ce s-a intamplat pe urma, dar prima data zicea ceva de amenda pentru cei 2 (bmw si merc). Nu cred ca le-a deschis dosar pt ceva. Ce nu se vede/nu mai zice in descriere (si nici la politist nu i-a aratat pe filmare) acum e ca autorul a iesit la soferul bmw-ului cu un pistol (airsoft).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iXEjs_-2fuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acestea imi erau mai la-ndemana, dar gasesti si alte exemple cand camera a fost de folos si s-a tinut cont de filmare.

#32
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
eu zic ca totusi este bine sa sunam la 112.chiar daca momentan nu se iau masuri,apelul cu datele de identificare ramin.la cateva sesizari ii cam greu soferului agresiv sa spuna ca nu ,numai intamplator a fost grabit ,etc

#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
112 este pentru urgente.
daca nu il folosesti pentru urgente, e posibil sa ti-o iei (o amenda), si pe buna dreptate
"tovarasa, mi-a dat cu ghiozdanu-n caaaa...p!"

#34
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006

 tsunnami, on 21 aprilie 2014 - 21:03, said:

Nu, te omoara un prost care face pe justitiarul
sunt cateva exemple de filme si pe forumul asta

Sunt o gramada de filme si cu soferi nevinovati murind din cauza "smecherilor".
Irelevant argumentul tau.

#35
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Sef-chenko, on 14 mai 2014 - 15:49, said:


Sunt o gramada de filme si cu soferi nevinovati murind din cauza "smecherilor".
Irelevant argumentul tau.

daca se constata o marire a numarului de accidente de cand au aparut camerele.. asta spune multe.
pe mine oricum nu ma intereseaza, ma feresc si singur cat pot, dar, din cauza unui gaozar cu camera care face pe justitiarul in trafic, si o face si fara sa stie legea, unu care greseste, ma poate agata si omori pe mine.

deci in cazul asta chiar daca mor nevinovat, e bine ca am fost filmat, este?

#36
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Pai e altceva cand e justitiar incacand legea. Dar cat timp resepct legile prefer sa il "educ" cat pot de bine, sa accelerez si sa nu ii permit replierea de pe linia de tramvai, sa nu il las sa vireze de pe o banda necorespunzatoare sau alte maruntisuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate