Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Implicarea oamenilor de stiinta in societate - o responsabilitate sociala ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#127
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005
Pai vezi, eu cand scriu aici nu doar incerc sa-mi expun parerile ci e si un proces de autocunoastere. Iar asta ramane. :)

#128
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Phobos, on 21 mai 2014 - 01:39, said:

Pai vezi, eu cand scriu aici nu doar incerc sa-mi expun parerile ci e si un proces de autocunoastere. Iar asta ramane. Posted Image
vrei autocunoastere? pai fii antena autocunoastere: tu nu intelegi Evolutia, care nu opereaza cu notiunile astea artificiale ca "bogatie" si "saracie". Uite-le pa fufele alea de Paris Hilton sau Angelina Jolie sau Brad Pitt - mult mai bogate decat vecinu meu electrician, care are 5 baieti, toti vioi, futaciosi. Ce crezi tu c-o sa se-aleaga de bogatia lu Brad Pitt cand va muri? Nu conteaza, ce conteaza e ca el nu are urmasi. Materialu lui genetic dispare din rezervoru speciei, ca butu n-a fost capabil sa lase gravida o femeie. Eunuc genetic. E bogat? E bogat! E prost? Facut gramada!

deci a fi bogat nu inseamna a fi destept, dar a fi prost inseamna disparitia de pe fata pamantului. Specia umana e dusa mai departe nu de Brad Pitt si Angelina Jolie - nijte pacalici tristi, specia este dusa mai departe de vecinu meu electrician si cei 5 baieti ai lui.

Edited by criztu, 21 May 2014 - 13:50.


#129
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Brad Pitt are 3 copii (fara cei adoptati), gaseste si tu alt exemplu.

#130
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005

 criztu, on 21 mai 2014 - 13:49, said:

deci a fi bogat nu inseamna a fi destept, dar a fi prost inseamna disparitia de pe fata pamantului.

Cred ca viata umana e ceva mai complexa pentru a putea fi caracterizata doar prin atat. Posted Image

Ce spui tu s-ar  potrivi in situatia in care absolut fiecare om de pe paman ar avea ca scop principal in viata, inmultirea. Si chiar si atunci, ca si in cazul imbogatirii in viata, tine si de noroc. Nu-i tot una unde te-ai nascut, in ce mediu ai crescut si ai trait, pe cine ai avut in jurul tau.

Pentru unii insa nu e deloc asa, deci exista o multime de oameni inteligenti care nu vor avea urmasi. Sunt destepti? Sunt prosti? Depinde din ce unghi privesti situatia. Daca o privesti din punct de vedere al perpetuarii indivizilor, da, au esuat. Insa ei nu urmareau asta. Deci, nu sunt prosti.

Edited by Phobos, 21 May 2014 - 18:57.


#131
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 catalina1, on 21 mai 2014 - 17:51, said:

Brad Pitt are 3 copii (fara cei adoptati), gaseste si tu alt exemplu.

a, bun asa, credeam ca i-a infiat pa toti. E, ramane Paris Hilton ca exemplu.

 Phobos, on 21 mai 2014 - 18:55, said:

Ce spui tu s-ar  potrivi in situatia in care absolut fiecare om de pe paman ar avea ca scop principal in viata, inmultirea. Si chiar si atunci, ca si in cazul imbogatirii in viata, tine si de noroc. Nu-i tot una unde te-ai nascut, in ce mediu ai crescut si ai trait, pe cine ai avut in jurul tau.

Pentru unii insa nu e deloc asa, deci exista o multime de oameni inteligenti care nu vor avea urmasi. Sunt destepti? Sunt prosti? Depinde din ce unghi privesti situatia. Daca o privesti din punct de vedere al perpetuarii indivizilor, da, au esuat. Insa ei nu urmareau asta. Deci, nu sunt prosti.

Frate, ti-am zis: daca ai idee despre ce este Evolutia, intelegi ca in supravietuirea speciei, intai de toate e nevoie sa te reproduci. Nu te reproduci, dispari. Toata imbarligarea care este societatea umana, are la baza nevoia esentiala de supravietuire si reproducere.
Poiezii cu "de ce suntem noi pa lume" si "om destept, om sarac" si "cum calculam suprafatza unei sfere" is alta mancare de peste, apartin disciplinei poietice, si putem sa ne dam cu parerea la nesfarsit, ca oricum ii irelevant pt supravietuirea speciei.
Tu retine ca Evolutiei i se rupe fix in paijpe ca ai tu ochi frumosi, daca nu esti capabil sa te reproduci. Conteaza doar cine reuseste sa faca copii adn.

Edited by criztu, 21 May 2014 - 19:26.


#132
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005
Da, dar discutia nu era despre supravietuirea speciei. Daca era, aveai dreptate.

Iar specia este deocamdata bine-mersi, ba chiar aberant de bine as putea spune, daca ne gandim la numarul de exemplare. Ia zi, care specie de marimea omului (70-80kg/individ) mai numara miliarde de exemplare, pe pamant? Celelalte specii pur si simplu nu mai au loc de noi. Pana la urma, adevarata inteligenta a speciei o sa ajunga la concluzia reala ca pentru a-si asigura o supravietuire decenta pe planeta, va fi nevoita sa-si reduca numarul de indivizi, deci limitarea perpetuarii, ceea ce deja cred ca incepe sa se si intample la nivel inconstient. Altfel o sa ajungem ca parazitii care se inmultesc peste masura, pana cand isi distrug complet mediul de viata, si pe ei totodata.

Edited by Phobos, 21 May 2014 - 19:48.


#133
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Phobos, on 21 mai 2014 - 19:43, said:

Iar specia este deocamdata bine-mersi

Is total de-acord cu tine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate