Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Asociere cumparare teren zona mediana*

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Buna din nou! Caut de ceva vreme un teren micut, aproape de metrou, de piata, de scoli. Am mai postat topicul referitor la constructia pe teren mic, din pacate acolo vanzatorii s-au razgandit.
In prezent am gasit un teren la Dristor, cu deschidere de 14.5, suprafata 300 mp, orientare S-V,S-E. Pretul este de 400e/mp dar poate cu negocieri ajungem la 350 (sper). Problema este ca eu nu imi permit sa iau toti cei 300 de m si de aceea m-am gandit sa caut pe cineva care sa vrea sa isi construiasca casa pe 150 mp (o amprenta de 60 mp cred ca poate iesi) si sa ne lipim la calcan. Zona este L3a deci P+2.Cineva interesat?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Maaamă! Atât a ajuns un petec de 300m? 120.000 de euro?

#3
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Chiar exista oameni care ar da peste 50000 euro pe o palma de pamant, unde sa-si planteze o garsoniera cu etaj?

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Pentru mine la casa inseamna gradina, copaci, flori, iarba verde, o terasa in spatele casei, un foisor, un gratar...
Eu nu ii inteleg pe astia care isi construiesc case ca sa stea la fel de inghesuiti ca la bloc.
Dar, na... Fiecare cu "pasarelele" lui...

View PostDigix, on 10 aprilie 2014 - 21:12, said:

Maaamă! Atât a ajuns un petec de 300m? 120.000 de euro?
O vorba batraneasca spune "Prost nu-i ala care cere..." Posted Image

#5
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
O garsoniera cu etaj are cam 120mp utili. Mie imi sunt de ajuns pt o familie cu 2 copii. Mai fac si un garaj subteran si imi raman si 30-40 de m de curte in care pot sta sa beau un pahar cu apa. ;)

#6
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 17.12.2006
mai bine cauti ceva mai pe la iesiri unde nu stati ca sarmalele si oricum transportul e decent chiar daca faci mai mult pana in anumite puncte, autobuz+metro, comoditatea nu mi se pare prioritara, dar na...fiecare cu preferintele lui

#7
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Multumesc pt sfaturi, le-am analizat mult, mult de tot inainte de a lua aceasta decizie. Imi asum "criticile" insa nu ma ajuta. Daca vreti bine, daca nu,iar bine :)

#8
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011

View PostVenboteam, on 10 aprilie 2014 - 21:26, said:

Eu nu ii inteleg pe astia care isi construiesc case ca sa stea la fel de inghesuiti ca la bloc.

Ce spui de aia care dau 120.000 - 150.000 pt un apartament cu 4 camere la Unirii la fantani?
S-a mai discutat pe aici casa in oras cu teren putin vs casa pe langa oras cu gradina maricica. Pana la urma tine de stilul de viata al fiecaruia. Pt unii e mai important sa traiesti in oras decat sa ai o gradina in care oricum nu poti sa petreci prea mult timp, pt ca devii sclavul masinii, al copiilor, al nevestei, al cumparaturilor...

#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Doamne-ajuta!
Tot forumul de imobiliare geme de criza, preturi prăbușite, vin rușii, dezastru, cataclism. Aflam ca, de fapt, o mizerie de teren de 300 mp, intr-o mizerie de zona (Dristor), costa 120000 euro ( nu am motive sa cred ca Bianca nu a studiat piata si nu stie ce vorbește, sunt convins ca e " prețul zonei").
Si atunci, oameni buni, despre ce naiba vorbim?


#10
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Din pacate, Denki, studiez piata de 2 ani. Si nu stand acasa si navigand pe net, ci mergand la vizionari de fiecare data cand a aparut ceva nou. Cine a cautat asa cum am facut eu, imi va da dreptate.

#11
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Preturile astea sunt sustinute de cei care construiesc mini blocuri pe ele si adauga etaje in plus fata de ce e permis prin urbanism. Cu cat construiesti mai mult pe un teren cu atat costul fix (terenul) din pretul apartamentului este mai mic. Pana nu se va respecta urbanismul, nu vom vedea preturile prea jos.

#12
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Da,adevarat,din pacate.

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbiancapetcu, on 10 aprilie 2014 - 21:53, said:

Din pacate, Denki, studiez piata de 2 ani. Si nu stand acasa si navigand pe net, ci mergand la vizionari de fiecare data cand a aparut ceva nou. Cine a cautat asa cum am facut eu, imi va da dreptate.

Asta spuneam, ai fost, ai căutat, sunt convins ca vorbesti lucruri reale. Cei care visează colapsul iti vor spune ca prețul este 40 euro pe mp, nu 400, ca ua ei un link la nu stiu ce știre.
Totuși, in locul tau, nu as lua un astfel de teren meschin, iti vei schimba părerea dupa ce te vei muta, nu vei mai compara cu ap de la bloc. Oricum, bafta in alegerea pe care o veți face. Cei mici se vor bucura oricum de curte si aer. Le urez sanatate si bucurii, vouă, asemenea, sa-i creșteti mari.

#14
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Aer poluat de Dristor :))

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View Postalexwspp, on 10 aprilie 2014 - 21:41, said:

Ce spui de aia care dau 120.000 - 150.000 pt un apartament cu 4 camere la Unirii la fantani?
ca isi permit apartamentul acela.

fara nicio rautate, te-ai gandit ca poate nu iti permiti o garsoniera cu etaj intr-o zona pe care o consideri tu buna? eu inteleg ca asta iti doresti tu si nu judec asta, dar in momentul in care deschizi astfel de topicuri cred ca ar fi mai bine sa revii cu picioarele pe pamant si sa faci niste calcule realiste, legate de intrebarea asta - daca iti si permiti ceea ce-ti doresti.

#16
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Da, m-am gandit si nu putin. Insa daca dau pe acel teren 50.000, construiesc pe el o casa de 80.000 si caut un ap cu 4 camere intr-un bloc nou in acea zona, ajung la concluzia ca de la 130.000 cat m-ar ajunge casa pana la 160-170.000 cat este apartamentul mai sunt cel putin 30-40.000 pe care daca i-as avea as prefera sa ii investesc intr-o garsoniera care tot in zona mi-ar aduce 250 de euro lunar din chirie ( si uite asa as plati si utilitatile casei sau macar mare parte din ele).

#17
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
160-170.000 apartamentul de 4 camere in Dristor?? Imposibil.

#18
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Ia prefa-te ca vrei sa cumperi unul in Dristor Residence si ne auzim dupa. :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate