Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Loc de munca - cuplu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
gligadaniel

gligadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.08.2010

View PostCretuboy, on 07 aprilie 2014 - 14:24, said:

din experienta mea de pana acum cu firme care intermediaza locuri de munca in afara stiu ca firmele serioase care incheie contract cu angajatoru pentru tine iti opresc comision la primu salariu, cele care cer comision inainte cum e cea enumerata de tine mai sus care cere 400 lire sunt bani nu gluma nu numai ca nu o sa iti ofere un loc de munca dar nici banii nu ii mai vezi in veci cunosc oameni care am dat comisioane inainte si au ramas cu buza umflata asa ca mare grija la firmele care cer comision


Pe site`ul lor scrie ca cei 400 de lire se dau dupa primul salariu, insa exista o taxa de, citez "interviu/verificare eligibilitate" in cuantum de 360 de RON, aceea platindu-se la semnarea contractului de MEDIERE... Cu alte cuvinte, cam inainte sa "pupam" ceva... Nu?

View Postmarius87ism, on 07 aprilie 2014 - 14:40, said:

Ca sa ma revansez uite aici stiu pe multi din zona care merg, si cupluri chiar, nu e teapa, lucreaza la ferme de porci, inconvenientul e ca contractele se fac pe perioade mai lungi, gen 1 an sau un an jumate, sora unei colege tocmai acuma a venit din danemarca, lucreaza la o ferma de porci, nu o credeam in stare, dar s-a descurcat si cel mai probabil va merge inapoi.


Nu e un inconvenient faptul ca contractele sunt pe perioada mai indelungata, ba chiar e un plus pentru noi.

Edited by gligadaniel, 07 April 2014 - 15:40.


#38
Cretuboy

Cretuboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 18.12.2006

View Postgligadaniel, on 07 aprilie 2014 - 15:42, said:

Nu e un inconvenient faptul ca contractele sunt pe perioada mai indelungata, ba chiar e un plus pentru noi.

da asa e, mie unu mi-ar conveni si un contract pe 5 ani sau mai mult

Edited by Cretuboy, 07 April 2014 - 18:24.


#39
gligadaniel

gligadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.08.2010
Si mie la fel..

#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e neapărat un avantaj contractul pe termen lung, că poate după un timp găseşti ceva mai avantajos şi dacă eşti "legat de glie" pe mulţi ani poţi s-o iei în bască.

#41
gligadaniel

gligadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.08.2010
Da insa nici sa vi inapoi "din glie" dupa un an nu prea merita... Dupa un an mai avansezi cu bani cu una alta, te intorci in tara stai cateva luni, pleci iar, o iei de jos din nou, etc...

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostKarhu, on 07 aprilie 2014 - 13:02, said:

Eu de as fi intr-o situatie similara, m-as inscrie la un curs de formare intr-o meserie practica (cum spuneam: instalator, sudor, electrician autorizat, mecanic auto etc etc) si abia apoi m-as gandi la plecare.
Sau ucenic intr-o firma/echipa de asa ceva. Instalator sau zugrav cred ca sunt meseriile care se pot invata rapid de cineva determinat. Dar nu cred ca se poate ajunge la un nivel acceptabil mai devreme de 1 an. Tragi cat poti, te lipesti de cel mai bun de acolo si "furi" meseria. Sudor/electrician e mai complicat sa devii, sunt meserii care cer deja calificare atunci cand te apuci. Mecanic auto... nu cred.
Pentru prietena ta... nu stiu ce sa zic. Dar zugraveala cea mai buna pe care am vazut-o pana acum era facuta de o femeie, asa ca... de ce nu?

Eu va urez succes amandurora.

#43
gligadaniel

gligadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.08.2010
Chestia e in felul urmator, un an deja e mult, poate prea mult de asteptat, e greu de vazut problema "dinafara" daca pot sa ma exprim asa... Sunt multe chestii personale care nu se pot face publice si care cu fiecare zi care trece fac mai mult rau decat bine, de-aia am ajuns amandoi sa ne dorim sa plecam la o varsta asa frageda... N-am luat decizia sa "fugim in lume doar cu hainele de pe noi" si nici nu o vom lua, pt ca nu suntem nici noi prosti, insa nici asa cum e acum nu merge treaba, si ma repet, nu merge pentru fiecare in parte, ea e cu problemele ei eu cu ale mele, si solutia la care am ajuns mai mult sau mai putin de comun acord ar fi plecarea...

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgligadaniel, on 08 aprilie 2014 - 13:58, said:

un an deja e mult, poate prea mult de asteptat
Asa o fi, insa daca pleci cu o meserie, pe termen lung, diferenta de castig fata de unul necalificat e imensa.

#45
gligadaniel

gligadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.08.2010
Asa o fi, nu am negat niciodata... insa din pacate timpul si nici resursele materiale nu tin cu noi...

#46
gligadaniel

gligadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.08.2010
Cam ce meserii ar fi la mare cautare la ora actuala in Vest?
Ar merita sa ma apuc de un curs de calificare? Am diploma de vanzator-distribuitor (si tehnician in activitati economice) insa nu cred ca ma ajuta la ceva...

ps, scuze de doublepost

#47
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postgligadaniel, on 10 aprilie 2014 - 18:47, said:

? Am diploma de vanzator-distribuitor (si tehnician in activitati economice)
Ambele sunt egal cu 0 atat aici cat si in strainatate

#48
gligadaniel

gligadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.08.2010
iti dai seama ca mi-am dat si eu seama de asta... Altfel de ce crezi ca m-ar interesa o alta calificare?... Nu-mi surade ideea de a fi "polimeserias" pentru ca de multe ori se intampla sa stii multe doar pe hartie... Si in realitate nimic... Mai bine "ceva" si BINE.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate