Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pret implant dentar = 30 €

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Azi, fiind duminica, am zis sa caut ceva pe Google, ceva cu mancarea bio. Si, pe pagina cu rezultate ceva imi atrage atentia, ceva cu implanturi AlfaBio. Dau click si ajung pe un site de anunturi unde un nene zice ca vinde implanturi AlfaBio la preturi incepand de la 70 €.

Ce sa zic, nu prea am nicio legatura cu astea asa ca imi zic, ia sa caut eu pe google sa vad cam ce preturi se practica. Si, ce sa vezi, raman cu gura cascata, ca la dentist,   pe lista de preturi vad ca implanturile astea scoruri de 500 € si chiar 600 €. Si celelalte, Mis, cam tot pe acolo se invarteau.




Dar, stati asa ca nu e tot, vad la cabinetele de pe net ca si implanturile astea sunt pe calitati, judecand dupa pret, de ex. Ankylos, Zimmer, Nobel Biocare, toate au niste scoruri care sar de 1000 €. Si, nah, cum mi se trezise piticul si tot misuna pe creier, incep sa fac sapaturi pe ebay. Ce sa mai, m-am blocat, ia sa vedeti ce am gasit:

implant AlfaBio, set de 10 bucati, pret 750 $

implant Ankylos, la cabinete este 1000 €, pe ebay 99,99 $

implant Nobel Biocare, la dentisti 1200 €, pe ebay 175 $, adica vreo 120 parai.

Este drept ca sunt cheltuieli, chirii, curent, caldura, salariile asistentilor, contabil etc, dar, totusi, chiar 1000%???

Am deschis acest topic deoarece eu consider ca traim intr-o lume unde accesul la informatie este liber si, atunci cand oamenii vor cauta pe google dupa pret implant dentar, sa gaseasca si aceasta pagina si,  cand medicul lui stomatolog ii va spune ca il costa implantul Ankylos 1000 €, sa-si aduca aminte ca acesta l-a cumparat cu 100 €.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Pai si ce noi ce sa facem acum?
Daca mergi la dentist si iti zice ca te costa 300 E (sau ce suma o fi), al 2-lea la fel si tot asa, ce faci? Nu-ti mai pui dintele pt ca pe net scrie ca e 30?

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013
Pai nu te obliga nimeni sa iei acele implanturi. Daca preturile alea rezista inseamna ca exista cerere si persoane dispuse sa plateasca. Altfel ar scadea sau ar disparea. Si oricum, poti cumpara de pe ebay. Solutii intotdeauna exista.

Edited by jm2010, 30 March 2014 - 12:50.


#4
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
Pai si de pus cum faci?
Costul cred ca de acolo vine. Altfel ne punem singuri implanturile ca aici.

Edited by hesu154, 30 March 2014 - 12:54.


#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Imi cer scuze, facusem si capturi pe care le-am incarcat dar vad ca nu au aparut. Le-am pus in format jpeg dar nu vrea.

Imi aduc aminte ca acu cativa ani am citit un articol, cred ca pe la vreo sectiune de stiinta, in care se spunea cata tehnologie inglobeaza, ce complicat e sa fabrici surubelele alea care sunt din titan, un metal scump in draci, si ca e rocket science venita direct de la Nasa, si da-i... si lupta...
Si pana acum chiar asa am crezut, mi-am zis, domne, tehnologia costa. Insa, cand am vazut ca, de fapt, costa 30 €, iar alea nemtesti numai 100 €,  discrepanta e uriasa, frate, nu poti sa il iei cu 100 si sa-l dai cu 1000. Si tineti cont ca nu ordinul de marime conteaza ci diferenta, una e sa iei ceva cu 30, hai 50 € si apoi sa-l vinzi 500 €, castigand 450 €, si cu totul altceva e sa-l iei cu 100 € si sa-l vinzi cu 1000 €, castigand 950 €.

E prea... ca la tara!


Edited by draculescu, 30 March 2014 - 13:14.


#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca ti-l cumperi singur si te duci sa ti-l puna, cu acelasi adaos pentru munca lui tot acolo iesi.
Chiar mai scump, ca el le ia cu reducere cumparand multe.

Degeaba sunt 1500 pe loc la admitere?

Edited by don_dannielo, 30 March 2014 - 13:07.


#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pe acelasi principiu probabil ar trebui sa calculam si pretul chirurgiei estetice si al chirurgiei in general?
ca bisturiul costa doar 40 de euro si setul de scule din operatie sub 300 euro si sunt refolosite de muuuulte ori deci costul pe operatie ar fi doar costul sterilizarii instrumentelor dar chirurgii iau o caruta de bani? doar ca sa taie niste tesut si sa coase? stai ca nici macar nu coase, o pune pe asistenta sa inchida si el pleaca dupa ce taie ce e de taiat
pai oricine a taiat puiul si a cusut o gaura in ciorapi... ce mare branza

Edited by onlyone, 30 March 2014 - 13:08.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stai sa vezi la programatori cum e, stiu pe unii care iau 1000-2000 euro si nu consuma decit niste curent electric de (poate) citiva euro. Ce zici de asa adaos?

#9
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postjm2010, on 30 martie 2014 - 12:48, said:

Pai nu te obliga nimeni sa iei acele implanturi. Daca preturile alea rezista inseamna ca exista cerere si persoane dispuse sa plateasca. Altfel ar scadea sau ar disparea. Si oricum, poti cumpara de pe ebay. Solutii intotdeauna exista.

Lumea va invata ca cererea e facuta de...oferta, si nu invers, cum cred majoritatea 'economistilor"... nu degeaba spun americanii " construieste ca vor veni "

Revenind la subiect...aparatul dentar costa in jur de 10.000 ron pt un copil!! daca ii pui ceva mai de calitate. Cu reglaje lunare etc, atat ajunge in 1 - 1 1/2 ani
Iar el costa 2 lei

Edited by xtremdriving, 30 March 2014 - 13:14.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Nu inteleg chestia asta...Iti cumperi implatul si ti-l montezi singur?
In Cluj e 300-350€, pret in care intra materialul, manopera, garantia lucrarii. Ce garantie iti da de pe ebay?

#11
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Se plateste serviciul nu materialele. stii sa pui un implant? stii sa faci un program? stii macar sa legi 2 fire sa aduci curentul electric in casa? timpul petrecut din viata oamenilor aia invatand astea si nu din viata ta care beneficiezi de respectiva chestie se plateste.

#12
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
haha...tine pt tine...
100 milioane pt un aparat dentar la copii nu poate costa atat decat le nebuni. 50-60 milioane aparatul si 15 vizite de 1/2 ora = 7 ore de munca. tu iei 40-50 milioane in 7 ore de munca???

Edited by Adm, 30 March 2014 - 13:44.


#13
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postxtremdriving, on 30 martie 2014 - 13:12, said:

Iar el costa 2 lei
Aparatul nu costa 2 lei. Cabinetul doctorului nu costa nici el 2 lei, nici dotarile din cabinet si nici salariile pe care le are de achtiat. Nici curentul utliltatile si incalzirea. Nici service-ul pentru aparatura din cabinet nu costa 2 lei.
Sigur daca ar fi doctori care lucreaza pe cont propriu si vor sa se "prostitueze" poate ar fi mai ieftine chestiile astea. Dar ei vor sa duca o viata buna si nimeni nu e obligat sa le treaca pragul.
mai mult, oricine are chef face facultatea de stomatologie si pe urma isi poate deschide cabinet sa indrepte dintii copiilor gratis si sa puna implanturi la pret de 50-60 de euro. ma gandesc ca nu ii poate sta nimic in cale?

Edited by onlyone, 30 March 2014 - 13:20.


#14
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
O mica poveste adevarata:

Unui prieten (pasionat de mecanica) i se strica masina. Se chinuie el ceva timp sa  o faca, si renunta. Asa ca merge la mecanic, unde, spre stupoarea lui, cu 2 invartituri de surubelnita ii rezolva problema. Si ii cere 100 lei. Evident, asta ramane masca.
"100 lei pentru 3 invartituri de surubelita?!"
"Nu. Invartitul costa 5 lei. 95 de lei e pretul pentru munca mea, cat am invatat ca sa stiu unde sa invart surubelnita aia"

Asa si aici. Tinand cont ca un medic sta peste 5 ani in facultate, isi merita banii.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postxtremdriving, on 30 martie 2014 - 13:17, said:

haha...tine pt tine...
100 milioane pt un aparat dentar la copii nu poate costa atat decat le nebuni. 50-60 milioane aparatul si 15 vizite de 1/2 ora = 7 ore de munca. tu iei 40-50 milioane in 7 ore de munca???
Apropo, tu stii cat castiga un avocat pentru 15 minute de proces? :lol:

Stii cat ii taxa la UMF?

#16
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View Postxtremdriving, on 30 martie 2014 - 13:17, said:

haha...tine pt tine...
100 milioane pt un aparat dentar la copii nu poate costa atat decat le nebuni. 50-60 milioane aparatul si 15 vizite de 1/2 ora = 7 ore de munca. tu iei 40-50 milioane in 7 ore de munca???

asa si? daca stiai ca se fac atatia bani erai in stare sa te inhami sa faci dentara? sau daca zicea cineva de chirurgi, medicina? sau politehnica? erai? ca oamenii aia isi cam merita banii.

SI pe deasupra, tot nu ajung la averile celor care fura. ma intreb de ce? pt ca nu e hotie sau jegmaneala cu tarifele lor. e munca cinstita in majoritatea cazurilor.

Edited by lorelei20, 30 March 2014 - 13:23.


#17
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Evident nu e 2 lei. e vreo 100 euro... daca faci calculul medicul ia minim 50 euro/ora. Pana la 100 euro/ora.

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013

View Postxtremdriving, on 30 martie 2014 - 13:17, said:

haha...tine pt tine...
100 milioane pt un aparat dentar la copii nu poate costa atat decat le nebuni. 50-60 milioane aparatul si 15 vizite de 1/2 ora = 7 ore de munca. tu iei 40-50 milioane in 7 ore de munca???

Hmmm, altii iau. Poti alege sa nu platesti, platesc altii care vor si isi permit. Nu trebuie sa iti permiti si tu. Nu inteleg problema. Nu inteleg de ce este anormal sa ia 40-50 mil pt. 7 ore. Daca poate de ce nu? Pana la urma, tu ai nevoie de el nu invers. El are clienti care sunt dispusi sa plateasca. Pe de alta parte, daca crezi ca poti face si tu implanturi dentare la altii te poti apuca. Si castigi 40-50 mil. in 7 ore.

Edited by jm2010, 30 March 2014 - 13:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate