Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Opel Insignia Sports Tourer din 2010, 2.0 CDTI, 160 CP, cutie automata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
163 răspunsuri în acest subiect

#91
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View Postcsi1, on 19 noiembrie 2014 - 01:06, said:

eu din 2009 pana azi schimb anvelopele vara /iarna pe aceleasi jante de 18. ciudat e ca in CI se specifica doar anvelope de 17 si 18 " nu si de 16. parerea mea e ca masina ar arata jalnic cu jantele astea din urma.

Manualul in limba romana nu specifica, dar uitandu-ma in cel cu care a venit masina (italiana) am observat ca jantele de 16 sunt permise doar la manuale, iar a mea fiind automata poate fi incaltata doar cu 17, 18, 19 si 20. Ma repet, in cel pe care il am eu in romana nu se fac diferente intre automate si manuale(?!). Oricum... voi tine cont in mod sigur de manualul gasit in torpedou :)

#92
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.929
  • Înscris: 09.12.2004
atunci iei de 17 :)

#93
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Sau 225/45 r18 si nu mai schimb jantele. Scanez putin piata sa vad ce varianta e mai avantajoasa.

Later Edit: M-am uitat atent si la sfarsitul manualului in romana scrie ca pentru automate jantele de 16 nu se potrivesc. Doar cele de 17, 18, 19 si 20. La manuale se potrivesc si cele de 16. Invatatura de minte, data viitoare trebuie sa citesc mai atent. Modelul de masina este A20DTH...

Fac aceasta precizare pentru a tine acest topic corect, iar cei care candva vor avea aceleasi probleme cu mine si vor cauta raspunsuri pe aici sa aiba parte de informatii curate.

Editat de Silkworm, 19 noiembrie 2014 - 13:33.


#94
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Dragi meseni am montat 225/45 R18. Revin cu detalii despre ce si cum, important este ca acum poate sa vina zapada :)

Fișiere atașate


Editat de Silkworm, 28 noiembrie 2014 - 11:53.


#95
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003
18" de iarna? Mama...au costat ceva.
Nu puteai sa pui jante de tabla de 17" si gume de iarna? Stai si mai putin la montatul de sezon.

#96
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View PostdanX, on 28 noiembrie 2014 - 12:24, said:

18" de iarna? Mama...au costat ceva.
Nu puteai sa pui jante de tabla de 17" si gume de iarna? Stai si mai putin la montatul de sezon.

Daca puneam jante de 17 si gumele aferente ieseam cam la 3000 ron. Asa am iesit la 1600.

O tura cu genul acesta de anvelope gasiti mai jos...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dvtMg5jh5cM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#97
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003
18" de iarna la 400 ron bucata? SH, chinezesti sau combinatie/ shmen? :)

#98
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Nankang si sunt in Taiwan facute. Pe Ford aveam GoodYear si sa stii ca astea sunt peste... Vezi video de mai sus...

#99
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.784
  • Înscris: 30.01.2006
Or sa fie bune catva km. Am si eu Nankang pe o masina, au fost impresionante in primele zile, hai primaluna, acum patineaza pe orice, sa nu zic ca nu puteam sa urc o rampa inzapezita pe care as fi urcato lejer cu anvelope de vara. Ma rog, masina aia nu o prea folosesc...

#100
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Eu am ambele seturi de gume Nankang, ambele au cate doua sezoane complete (asta ar fi al treilea cu cele de iarna), inca sunt foarte multumit de ele.
Bine, km sunt putini, vreo 12 - 13.000, in total, ca atata mai merg in ultimul timp.

View PostSilkworm, on 28 noiembrie 2014 - 14:02, said:

O tura cu genul acesta de anvelope gasiti mai jos...
Ala are, totusi, si AWD, daca nu ma-nsel.  Parca Subaru ar fi...

#101
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Nu stiu cum se vor comporta mai incolo, insa acum sunt decente. Nu fac zgomot, la franare sunt ok, pe ud nu au fost probleme. De zapada serioasa nu am dat inca iar pe zapada de zilele trecute din Bucuresti nu au fost probleme, insa cum spuneam, aia nici nu a fost zapada, vedem din ianuarie incolo.

Calculul meu a fost simplu, iarna merg 90% in oras si fac maximum 1000 km pe luna, adica maximum 5000 pe sezon. De regula ma incadrez in mai putin. Daca as fi mers pe jante de 17 si pe gumele aferente as fi iesit catre 4000 ron. Daca as fi mers pe jantele actuale dar cu anvelope quality tot la 4000 ron as fi ajuns. Nu sunt zgarcit, nici mana larga, dar nu se justifica si cu taxiul daca merg cand ninge tot ies mai ieftin :)

Am ales anvelope buget rezonabile, cu performante decente. Masina nu e de vanzari, nu bat tara, merg cu ea la birou, la cumparaturi si cand am vreme mai fug si in afara orasului.

Vara este alta discutie, fac cam 2000 km pe luna, merg mai repede, ies din tara etc. Asa ca Michelin de 245/45 R18, pentru vara, desi sunt o caruta de bani, consider ca merita...

#102
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.786
  • Înscris: 01.12.2007
Este suficient sa te prinda o singura data zapada/polei undeva in afara Buc sau sa faci pana intr-o zi ploioasa,galme (ai jante 18 si o masina de 1,7t) sau mai stiu eu ce situatie in care calitatea face diferenta, imediat ai sa regreti alegerea facuta, mai ales ca nu cumperi anvelope noi in fiecare an. Bafta !

Ce Nankang-uri pe 18 ai cumparat cu 400ron ? Ai tinut cont de indicele de greutate si viteza ?

Editat de ionutMembruAnonimut, 12 decembrie 2014 - 21:11.


#103
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View Postionut_ionut, on 12 decembrie 2014 - 21:11, said:

Este suficient sa te prinda o singura data zapada/polei undeva in afara Buc sau sa faci pana intr-o zi ploioasa,galme (ai jante 18 si o masina de 1,7t) sau mai stiu eu ce situatie in care calitatea face diferenta, imediat ai sa regreti alegerea facuta, mai ales ca nu cumperi anvelope noi in fiecare an. Bafta !

Ce Nankang-uri pe 18 ai cumparat cu 400ron ? Ai tinut cont de indicele de greutate si viteza ?

Nu are voie sa faca galme, pot tine peste 2.7t toate 4 Posted Image

Fișier atașat  cauciuc.JPG   50,2K   64 download-uri

Din zapada nu cred sa am probleme sa ies, insa cand e gheata sau polei... poti sa ai si mama gumelor de iarna ca tot condusul defensiv te salveaza.

Daca fac si eu ca Barboso 15.000 in 3 ani ma declar multumit. Oricum mai mult de atat nu tin gumele ca se intareste carnea pe ele Posted Image

Si cele de vara cum se comporta? Esti multumit?

Editat de Silkworm, 13 decembrie 2014 - 01:31.


#104
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Pe alea le am si eu, de iarna.  Si NS2, de vara.  Bine, alte dimensiuni, ce-mi trebuie mie...

Deocamdata se comporta bine.  Am "cules" si-un holsurub care mi-a dat emotii, dar s-a dovedit, la extragere, ca n-a facut pagube, n-a intepat decat superficial anvelopa, la suprafata, am luat, inevitabil as zice, si niste cratere, destul de urat, si nu s-a lasat cu galme, nici ploaia / zapada nu-mi dau emotii.  Un polei urat n-am prins pana acum, e adevarat.

Editat de Barboso, 13 decembrie 2014 - 01:23.


#105
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004
......

La prima zapada mai serioasa va tin la curent cu modul in care se comporta.

Editat de Silkworm, 13 decembrie 2014 - 01:31.


#106
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Da, si cele de vara-s OK.
Cratere au luat ambele seturi, pe ploaie am mers cu ambele seturi.  Si pe autostrazi, si pe drumuri virajate, si pe serpentine... Si merg cam "agresiv".
Holsurubul a fost la cele de vara.

Ca idee, am luat masina cu Michelin Energy Saver.  Am pus gumele Nankang de iarna destul de devreme, atunci, in Bucuresti inca erau 20oC, pt ca am plecat la munte.  Citisem pe ceva forumuri straine (cu ierni mai serioase decat ale noastre) ca utilizatorii sunt multumiti si le recomanda, imi mai confirmasera ca-s bune cativa de prin tara, care au avut... dar aveam, inca, ceva dubii.  Dupa primii km facuti am zis ca, daca ma vor dezamagi ca gume de iarna, le pastrez ca gume de vara.  Incomparabil mai bune decat MES.  Am fost multumit de ele, m-au scos fara probleme chiar daca, in disperare de cauza, am "infipt" masina in mormanul de zapada, ca nu gaseam loc de parcare si ma grabeam, au trecut si de "testul elanului" cu diversi idioti pe care a trebuit sa-i evit prin trafic, pe ninsoare, asa ca le-am luat si pe cele de vara.  Nu m-au dezamagit nici alea.

#107
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.05.2004

View PostBarboso, on 13 decembrie 2014 - 01:38, said:

Da, si cele de vara-s OK.
Cratere au luat ambele seturi, pe ploaie am mers cu ambele seturi.  Si pe autostrazi, si pe drumuri virajate, si pe serpentine... Si merg cam "agresiv".
Holsurubul a fost la cele de vara.

Ca idee, am luat masina cu Michelin Energy Saver.  Am pus gumele Nankang de iarna destul de devreme, atunci, in Bucuresti inca erau 20oC, pt ca am plecat la munte.  Citisem pe ceva forumuri straine (cu ierni mai serioase decat ale noastre) ca utilizatorii sunt multumiti si le recomanda, imi mai confirmasera ca-s bune cativa de prin tara, care au avut... dar aveam, inca, ceva dubii.  Dupa primii km facuti am zis ca, daca ma vor dezamagi ca gume de iarna, le pastrez ca gume de vara.  Incomparabil mai bune decat MES.  Am fost multumit de ele, m-au scos fara probleme chiar daca, in disperare de cauza, am "infipt" masina in mormanul de zapada, ca nu gaseam loc de parcare si ma grabeam, au trecut si de "testul elanului" cu diversi idioti pe care a trebuit sa-i evit prin trafic, pe ninsoare, asa ca le-am luat si pe cele de vara.  Nu m-au dezamagit nici alea.


Pe mine m-au convins notele utilizatorilor de pe site-urile de specialitate unde peste 90% au declarat ca le-ar cumpara din nou. Si multi despre care fac vorbire sunt din UK sau Scandinavia, unde vorba ta, iarna e ceva mai serioasa ca la noi..

Editat de Silkworm, 13 decembrie 2014 - 01:52.


#108
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
In UK nu prea e, dar la scandinavi, da.  Eu si pe la Canadieni am gasit predominant pareri bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 5

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate