Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Opel Insignia Sports Tourer din 2010, 2.0 CDTI, 160 CP, cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
De cateva zile si vreo 500 km am, cum spuneam si in titlu, un Opel Insignia Sports Tourer din 2010. Precedenta a fost un Focus sedan (2006, la mine din 2009), asa ca macar la prima vedere este un "mare" upgrade. La propriu cu siguranta mare, la figurat vedem in timp  Posted Image

Scriu acest jurnal de bord din doua motive. Pe deoparte ca sa tin intr-un loc toate cele bune, dar evident si pe cele rele despre aceasta masina,  iar pe de alta parte... ca cei care sunt interesati sa poata vedea un istoric si de ce nu sa si discutam despre aceast subiect.

Nu sunt un mare fan Opel, sincer sa fiu chiar mai deloc. Insa... masina asta de cand a aparut mi-a placut, m-a atras, m-a inebunit. Asa ca de cateva luni tot caut una care sa fie in parametrii calitativi, de dotari si de pret doriti, iar cand aproape ca-mi pierdusem speranta... iat-o!!

Nu sunt un fan nici al masinilor breck si nici al celor automate, insa omul se mai si schimba si vine un moment in care ceea ce nu ar fi acceptat cauta cu disperare. Singura dotare pe care mi-as fi dorit-o si nu este, ar fi navigatia, in rest este exact asa cum am vrut, dar despre acestea revin ceva mai incolo.

Masina vine din Italia, Bergamo si are 64.500 km, carte service, verificati la Opel. Conducatorul auto precedent a fost o femeie. Poate parea ciudat, stiu, dar uite ca daca sunt strazi bune si aerisite, doamnele nu obligatoriu merg cu Fiesta, Polo sau Corsa Posted Image

Bara fata a fost revopsita din motiv de zgarieturi, in spatele acesteia nefiind nimic atins. In rest vopsea originala pe toata "masinuta", fara chit, fara alte "tratamente".

Masina se simte foarte stabila inclusiv la viteze mai mari, iar pe autostrada este o placere sa o conduci. Directia buna, franele bune, cutia automata.... un vis frumos. Cei 160 de cai... divini Posted Image

Per total o masina buna, poate prea good looking pe exterior, un interior frumos si bine gandit, plasticele placute la atingere, iti incanta ochiul, dar parca mai proaste ca cele de pe Ford, calitativ vorbind...

Scurta descriere Opel Insignia Sports Tourer (doatarea Cosmo cred, trebuie sa verific):

160 CP
cutie automata
senzori ploaie
senzori lumina
clima
geamuri elctrice fata/spate
asistenta parcare
portbagaj electric
ESP, ABS, TC

si alte dotari uzuale contemporane Airbag-uri, servo directie, proiectoare etc

Edited by Silkworm, 24 March 2014 - 23:12.


#2
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 18.11.2005
Pret?Sa te bucuri de ea!

#3
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Multumesc Talex. In jur de 10K, evident ca fara taxe...

Si daca tot vorbim de bani, masina a primit imediat o revizie de bun venit in familie. Ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru polen, distributie, pompa apa, lichid racire... toate 1300 si ceva de lei, evident plus manopera. Unele chestii poate mai mergeau dar better safe than sorry...

In plus s-au verificat evident placutele, discurile etc

#4
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
In jur de 10k cat? si eu sunt in cautare, de aia ma intereseaza.Pretul reviziei e chiar ok.Sa te bucuri de ea multi ani de acum inainte.

#5
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 DaniJ90, on 24 martie 2014 - 23:30, said:

In jur de 10k cat? si eu sunt in cautare, de aia ma intereseaza.Pretul reviziei e chiar ok.Sa te bucuri de ea multi ani de acum inainte.


Dani, multumesc. Daca ma tine fara probleme 4-5 ani, cat Ford-ul adica, este perfect. Acum...  vom vedea Posted Image
In jur de 10k +/- diferenta de curs valutar. Adica 10k Posted Image

Edited by Silkworm, 24 March 2014 - 23:37.


#6
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Pui te rog si niste poze cu masinuta?Sunt curios cum arata, mersi! Sa ai parte si sa te bucuri de ea!

Edited by Elektronik, 24 March 2014 - 23:49.


#7
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Elektronik, multumesc de urare si promit sa fac poze calumea si sa le pun aici! Pana atunci iata 2 pe intuneric, facute cu telefonul Posted Image


Edit: Ca dotari, am uitat dar nu mai pot edita primul post. Si oglinzi pliabile elctric, incalzite si heliomate. Oglinda din habitaclu, heliomata si dansa :)

Attached Files


Edited by Silkworm, 25 March 2014 - 00:08.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu plinge dupa navigatie, daca e din 2010 cine stie de cind era softul si oricum mai ales daca e vinduta in Italia cine stie ce basina de harti (daca) are pentru Romania. Nu faceau decit sa mareasca pretul si chiar si un singur update de harti era mai scump decit o unitate aftermarket cu harti actuale si mult mai bune. Sau (si mai bine) un holder decent (gen Brodit nu o prostie de-aia cu ventuza, buna doar de masini inchiriate) de smartphone.

#9
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
F300, cam asa am zis si eu, nu ca strugurii sunt acrii, dar proglema navigatiei o rezolv cumva.

Am uitat sa spun si ca masina are priza de 220V, folositoare mai ales prin concedii....

imediat poze si cu masina, pana atunci o poza cu cele doua chei, in dreapta cheia folosita ca rezerva acum, in care am mostenit si urmele de unghii ale doamnei Posted Image

Attached Files


Edited by Silkworm, 25 March 2014 - 11:37.


#10
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Am mai uitat o dotare.... pilot automat. Imi mai amintesc si adaug Posted Image

Am iesit sa fac poze si a inceput ploaia, asa ca asta a iesit. Momentan...

Attached Files



#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Frumoasa masina si dotata exact asa cum trebuie, mai e nevoie de camera de mers inapoi dar asta cand iti iei ecran mare cu navigatie. Lasa sistemul de navigatie din fabrica, nu cred ca iti era de folos, in 2010 abia aparusera harti cat de cat ok pentru Romania. Se gasesc sisteme navi after market pe care ti le poti pune unde si cum doresti, mult mai ieftine, mult mai performante si mult mai usor si ieftin de actualizat.

De acum incolo o sa ai fobie de manuale. Iti spun io.
Stopurile alea din portbagaj din poza a 3-a din coada se aprind, lumineaza sau sunt numai reflectorizante?

Edited by Tipiric, 25 March 2014 - 16:13.


#12
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Banuiesc ca daca ai portbagajul plin si hayonul deschis, ai stopuri suplimentare pentru frana, semnalizare. Interesanta idee

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pare ca ar fi ceva becuri in ele.

#14
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Da, in momentul in care se deschide portbagajul, se aprind stopurile si avariile Posted Image

Edit: evident daca afara este intuneric sau daca sunt farurile/avariile aprinse

 Tipiric, on 25 martie 2014 - 16:11, said:

Frumoasa masina si dotata exact asa cum trebuie, mai e nevoie de camera de mers inapoi dar asta cand iti iei ecran mare cu navigatie. Lasa sistemul de navigatie din fabrica, nu cred ca iti era de folos, in 2010 abia aparusera harti cat de cat ok pentru Romania. Se gasesc sisteme navi after market pe care ti le poti pune unde si cum doresti, mult mai ieftine, mult mai performante si mult mai usor si ieftin de actualizat.


Multumesc Tipiric. Am senzori fata-spate, momentan nu simt nevoia de camera... vedem in timp. Oricum... inca sunt tot cu Ford-ul la "tavaleala", pana il vand si pana ii fac Casco la asta "mica".

Edited by Silkworm, 25 March 2014 - 16:54.


#15
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009
Sa o conduci sanatos, ai facut o alegere buna !

#16
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 asda, on 25 martie 2014 - 17:03, said:

Sa o conduci sanatos, ai facut o alegere buna !

Doamne ajuta! Multumesc! Posted Image

#17
AlexNIT

AlexNIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2012
Sa te poarte sanatos , si sa ai multi km. cu ea fara probleme ! Arata foarte bine .

#18
Roadman

Roadman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.03.2014
S-o stapanesti sanatos si sa ai parte cu ea doar de evenimente frumoase!
Si eu sunt in momentul asta in cautarea a ceva asemanator, doar pentru drumuri lungi/vacante, in rest mai avem doua masini mai mici. A aparut al doilea copil si ma uit dupa o "masina de familie", care sa ofere spatiu, siguranta si confort (mai ales ca facem de cel putin 4-5 ori pe an drumuri destul de lungi - sotia e oradeanca mutata in Bucuresti, mai punem si vacantele). Inca nu stiu daca un break sau chiar un suvulet, chiar daca asta ar insemna niste bani in plus. Insignia break imi place foarte mult, inca de la aparitie, dar mai am ceva rezerve.
Noi avem in familie un Opel Corsa in doua usi (foarte bun pentru alergatura prin oras) cu toate dotarile, cumparat in 2006 din reprezentanta si cu toate reviziile facute la dealerul de la care am cumparat-o (nu dau nume). Per total sunt multumit de fiabilitatea masinii si de costurile de intretinere.

Astept detalii, mai ales de la drumuri lungi, pentru ca banuiesc ca nu ai luat-o pentru oras. :)
Inca o data, s-o conduci mereu sanatos si cu placere!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate