Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Pareri achizitie locuinta Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View PostRveMO, on 08 septembrie 2014 - 21:01, said:

In ce zona era apartamentul? Nu l-ai intrebat ce a fost in capu` lui de a facut acele modificari? Nu inteleg cum evacua el apa de la chiuveta in dormitor....ingineria dracu.

Eu anul asta am zis pass la Prima Casa. Prea mici fondurile care vor veni si e riscul prea mare sa dau avans si sa nu se concretizeze tranzactia si sa il pierd. Pana in primavara mai strang 2-3000 si pot sa aleg mai linistit si sa discut altfel.
Avansurile date la antecontract pentru PRIMA CASA - Se returneaza. Toti notarii sau majoritatea recomanda cluza de returnare. La noi toate contractele cu P C au clauza de returnare.

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2014 - 10:04, said:

zi-mi tu niste zone vesele.
VULTURILOR :lol:

#164
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Si daca nu vrea sa returneze cum o faci? :) 2 ani in tribunale, nu? Si daca nu are de unde?

#165
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View PostRveMO, on 28 noiembrie 2014 - 21:56, said:

Si daca nu vrea sa returneze cum o faci? :) 2 ani in tribunale, nu? Si daca nu are de unde?
Pentru a nu avea probleme si pentru a nu pierde timp prin tribunale, aceasta clauza trebuie stipulata expres in contract, iar antecontractul inscris in cartea funciara a imobilului, daca nu returneaza avansul, ramane cartea blocata 3 ani. Nici un dezvoltator nu va bloca un proiect, pentru un avans de 3-10 mii de euro.

Daca vrei sa fii in siguranta intr-o tranzactie, cere sfaturi de la persoane calificate sau urmareste acest forum :)

#166
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Am mai scris despre treaba aia cu avansul pe un alt topic si a fost cam asa.

Quote

Am apelat la un agent care reprezenta exclusiv o proprietate, si m-am lovit de o alta chestie...nu dorea un alt avans la precontract decat 5%. I-am spus ca ii dau 500 de euro, am ridicat la 1000 si a inceput cu arogante ca nu stie daca pentru proprietari inseamna ceva banii aia, dar pentru el nu inseamna nimic. Pai pana mea, oamenii aia daca nu mai doreau sa vanda, eu ca sa imi iau banii inapoi nici daca le luam varu` de pe pereti nu ajungeam la 1000 de euro, ce sa mai zic de aproape 3000 cat dorea el.

La un dezvoltator evident ca nu mi-ar fi frica sa ii dau. Era vorba de persoana fizica.
Am citit si am rascitit cum se pot face antecontractele. De cele mai multe ori insa, proprietarii habar nu au deloc...sa nu mai zic ca sunt si agenti "afoni" pe partile astea juridice.

Edited by RveMO, 28 November 2014 - 22:14.


#167
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Aceasta situatie inseamna altceva. In general in imobilire 500 de euro reprezinta o suma neglijabila, iar un avans sub 1000 nu este considerata fi un angajament serios ( nu spun ca e o suma mica, dar pana si notarii o sa-ti spuna ca 500 e neangajant). Faptul ca agentul cerea 3000 poate insemna mai multe chestii...

#168
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De complexul "the park" din zona tineretului-pridvorului ce stii? Vad ca unul din blocuri e finalizat de 6 luni dar nu-i vandut nici jumate.

#169
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2014 - 22:40, said:

De complexul "the park" din zona tineretului-pridvorului ce stii? Vad ca unul din blocuri e finalizat de 6 luni dar nu-i vandut nici jumate.
Despre Tineretului,  nu stiu mai nimic. Am mai spus ca e o zona in care nu suntem prezenti, cel putin deocamdata.

Edited by NeoB, 28 November 2014 - 22:55.


#170
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008

View PostRveMO, on 28 noiembrie 2014 - 22:13, said:

Am mai scris despre treaba aia cu avansul pe un alt topic si a fost cam asa.


La un dezvoltator evident ca nu mi-ar fi frica sa ii dau. Era vorba de persoana fizica.
Am citit si am rascitit cum se pot face antecontractele. De cele mai multe ori insa, proprietarii habar nu au deloc...sa nu mai zic ca sunt si agenti "afoni" pe partile astea juridice.

Proprietatea fusese pusa de mai multe ori la vanzare. Pozele erau din iarna, era postata pe un site undeva in aprilie si inca o data in august. Oamenii nu se grabeau sa vanda, daca e sa ii cred pe cuvant, dar daca nu se grabeau sa vanda ei ce pierd daca eu ma razgandesc si nu mai cumpar? Se aleg cu 1000 de euro. Nu mai sunt bani 1000 de euro in ziua de azi? Da, sunt persoane care castiga 4000, dar sa revenim cu picioarele pe pamant ca nu ii gasesti la orice colt de strada si nu merg sa isi cumpere apartamente in blocuri comuniste la marginea Bucurestiului. Da, o sa imi zici ca el poate pierde alt client care are cash si bla bla, dar daca in jumatate de an nu l-a gasit, venea culmea tocmai atunci. Nu stii de unde sare iepurele, dar in vremurile astea iepurii sunt cam la hibernare. In schimb daca el se razgandeste eu banii aia ii pierd pentru cel putin 2 ani daca se ajunge la instanta. Daca stai si cauti pe internet dai de o gramada de tepari.
Iar chestia ca spune notaru` ca 500 de euro e de neangajat, poate e pe la aia pe la care va duceti voi ca ii cunoasteti, dar notaru` nu are voie sa isi dea el cu parerea despre chestiile astea. Am multe cunostinte care au cumparat cu avans de cateva sute de lei. Da, am scris bine, sute de lei.

#171
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
NU vreau sa intru in polemici - repet - nu avem de aface cu piata veche, vorbesc doar despre dezvoltatori si cum inteleg ei sa faca afaceri la ora actuala. Spui cateva sute de lei, cateva sute de lei costa antecontractul... te rog sa intelegi ca o nemultumire a ta, poate veni si din asteptarile foarte diferite de cele a vanzatorului. Adevarul e la mijloc totdeauna.

Edited by NeoB, 28 November 2014 - 23:16.


#172
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Vanzarea implica automat o negociere. E dreptul fiecaruia sa incheie aceasta negociere fara finalizarea tranzactiei ca nu i se indeplinesc anumite cerinte, dar cand in negociere doar ceri si nu lasi nimic nu stiu cum ai pretentia sa vinzi. Eu mai mult decat sa le prezint preaprobarea creditului si sa le ofer o suma acceptabila ca promisiune de cumparare la o proprietate de 56 000 nu am putut sa fac mai mult. Agentul ma intreba el pe mine..."dar nu e obligatoriu la PC avans de 5% la semnarea antecontractului?". I-am spus ca nu si ma trimitea sa ma interesez...WTF.
I-am zis ca daca vrea accept sa nu bagam apartamentul in cartea funciara dar cu un avans modic si daca ei gasesc pe cineva intre timp nu e nicio problema si sunt dispus sa pierd banii pe evaluare si asa mai departe. Nici asa nu a fost bine... atunci m-am lamurit.

L.E. Da, stiu, e frumos atunci cand vine omu` cu banu` jos, dar daca vrei doar asa, scrie acolo ca nu accepti credit.

L.E. 2 M-am uitat pe site-ul agentului si la apartament scrie retras de la vanzare, nu vandut.

Edited by RveMO, 29 November 2014 - 00:34.


#173
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vanztorii " average joe" de apartamente vechi sunt in majoritatea cazurilor niste tarani obositi... Nicio urma de decenta sau sa-si tina promisiunile.. N-am intalnit pana acum niciunu cu toate tiglele pe casa. Ultimul cu care am avut de-a face, dupa ce ne-am inteles la bani tot, l-a vandut altcuiva fara sa zica macar "omule nu mai sta dupa mine ca l-am vandut"..se facea ca nu ma mai cunoaste cand l-am sunat:)

Edited by MembruAnonim, 29 November 2014 - 12:19.


#174
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Nu stiu ce se intampla, dar piata noua a explodat.  Sunt proiecte in Titan care se vand deja 100% inca din faza premergatoare finisajelor de interior. Noi nu mai avem nimic in Titan, dar maine o sa avem o discutie cu cineva si daca e ok in max 3 zile o sa prezentam ofertele. In Titan e haos si se vinde mai scump decat se merita, dupa parerea mea, dar cererea este enorma. In zonele Calarasilor si Decebal in 2014 au aparut in acelasi timp 10 ansambluri fata de 3 in 2013. Legat de preturi ca acestea vor creste in urmatoarea perioada e o speculatie. Preturile vor mai scădea,  cat timp concurenta intre dezvoltatori este tot mai mare, iar marja de profit ramane in continuare foarte confortabila... insa in opinia mea nu vor scade mai mult de 15% de la cele mai bune preturi actuale. Sub aceasta scadere, dezvoltarile de ansambluri rezidentiale vor fi neinteresante. Oricum aceste scaderi vor fi maxim inca 2 ani, iar dupa, preturile nu prea o sa mai aiba unde cobora. Ma refer strict la PIATA NOUA.

Edited by NeoB, 11 February 2015 - 02:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate