Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Casa pe teren f mic (130 mp)?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 havenodoubts, on 20 martie 2014 - 10:59, said:

Ei bine, nu, omul a estimat ca numai pe cele 2 masini ale casei da 1000 lei in plus pe luna, petrec, el si sotia muuulte zeci de minute pe zi in trafic, copiii nu au o gradinita sau o scoala buna in apropiere,  pentru orice rahat de pachet de zahar trebuie sa ia masina pana la un chiosc, curtea de 500mp de verdeata e un calvar sa fie intretinuta cum trebuie de ei care au si joburi in oras, o pana de curent dureaza 16 ore nu juma de ora si sunt dese, vola de deszapezire vine abia de prin a 3-a zi de urgie, si multe altele.
Si-l aud cat de frustrat este ca de 8 ani, toate il costa mai mult si ca incet, incet s-a cam pierdut din economia initiala. Si are doar 33 de ani, deci mai are de hoohooo zeci in fata.
O curte de 500 mp de verdeata e destul de usor de intretinut. Tot ce-ti trebuie e un pic de creier , ceva bani pentru o mica investitie si cel  mai important sa nu fi puturos. Chiar si daca esti puturos poti avea grija fara probleme de curte. Sunt "n" variante.... dar e mult mai usor sa te plangi dacat sa pui osul la treaba.

Edited by Clovis, 20 March 2014 - 14:08.


#20
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Pai sa ne lamureasca inginerul ca a mai scris si in trecut de chestia asta si am cercetat doar superficial dar acum sunt hotarat sa vad daca e mit sau nu Posted Image Am intrebat 2 arhitecti si nu aveau habar de asa ceva.

De la HCL se poate deroga foarte usor prin PUZ sau PUD care trebuie aprobate tot prin HCL. De la lege nu au voie sa deroge.

Eu mai vad 3 mari avantaje cand stai la casa - nu iti tzatzaie curu la orice cutremur, nu imparti utilitati cu nimeni (platesti strict cat consumi) si ai bucata ta de pamant asa cum e ea, mare, mica - e a ta pe vecie. Blocul sta pe terenul statului si are o durata e viata finita, in timp se deterioreaza si incep discutiile - tot timpul depinzi de altii.

Edited by scufitzu, 20 March 2014 - 14:08.


#21
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Clovis, la fel de viteaz m-as da si eu, ca tine. Dar nu sunt in situatia lui, cand ajungi acasa dupa 9-10 ore de corporatie si 2 de stat in trafic, cu doi copii care-ti vor atentia, sa vezi ce bucurie e sa iesi la grebla. Sau ce bucurie sa dai alti bani pe automatizari sau la un nene care sa faca si munca asta.

Edited by havenodoubts, 20 March 2014 - 14:14.


#22
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 scufitzu, on 20 martie 2014 - 13:52, said:



@barbosa Daca omu vrea cu banii lui si cu viata lui sa isi faca o casa pe 130 de mp si aia e parerea lui, de ce trebuie sa apara un altul care sa ii spuna ca daca nu are 600 mp atunci e degeaba? Care e rostul interventiei tale pe topic daca s-a ajuns la aceeasi concluzie?

Si daca omul a hotarat sa-si faca o casa pe 130mp de teren, care e rostul interventiei tale pe acest forum??? Cu ce esti mai breaz decat mine?

Daca initiatoarea nu avea nevoie de pareri nu mai deschidea subiectul. Tu esti sigur ca ai inteles care este rostul unui forum? Cand am afirmat ce ai citit mai sus am specificat intotdeauna ca este vorba despre mine si este opinia mea. Nu am spus ca in mod sigur ceea ce afirm eu ar fi adevarul suprem.

Stiu care e diferenta dintre bloc si casa pentru ca am stat 20 de ani la bloc si am stat 14 ani si la casa. Momentan stau la casa, am vreo 20.000 de metri patrati inconjurati de padure si nu as mai reveni niciodata la un apartament. Decat daca ar trebui sa aleg intre un apartament si o casa pe un teren de 130mp.
Dar poate sunt eu subiectiv...

#23
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 scufitzu, on 20 martie 2014 - 13:52, said:

Ce e pentru mine? O poza de pe pagina 2 a unui CU? Eu am cerut articol si lege. Acest CU respecta un regulament de urbanism. Pe mine ma intereseaza sa stiu daca acel regulament de urbanism care prevede minim 150 mp a fost facut asa pentru ca asa cere  un act normativ care emana de la o putere centrala, nu de la un amarat de consiliu local, general samd. De la aceste regulamente se pot face derogari. De la lege nu.
Ti-ai raspuns singur. Nu e lege ci HCGMB. Se poate face derogare cum am expus mai inainte.

 scufitzu, on 20 martie 2014 - 14:08, said:

De la HCL se poate deroga foarte usor prin PUZ sau PUD care trebuie aprobate tot prin HCL. De la lege nu au voie sa deroge.
Eu mai vad 3 mari avantaje cand stai la casa - nu iti tzatzaie curu la orice cutremur, nu imparti utilitati cu nimeni (platesti strict cat consumi) si ai bucata ta de pamant asa cum e ea, mare, mica - e a ta pe vecie. Blocul sta pe terenul statului si are o durata e viata finita, in timp se deterioreaza si incep discutiile - tot timpul depinzi de altii.
Este evident ca ar fi perfect sa ai o casa in mijlocul parcului Aviatorilor cu gradina / piscina ... Dar pe un teren pitic faci o casa pitica cu S/P/M in care traieste o familie de 10 ori mai bine ca la bloc si cu costuri asa cum le-ai precizat tu.
E multa hartogarie si timp pierdut cu actele dar o parcela in Bucuresti in zone bune este de la 120000 si ajunge si la 300000. Un teren neconstruibil de 130 mp poti sa-l iei cu 30-60 poate 80 depinde de zona. In orice caz diferenta este notabila la buget si pt. niste oameni care vor o viata MAI BUNA decat la bloc merita bataia de cap.

#24
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Daca rezolva partea cu CU si autorizatia si i se va permite constructia, cred ca-si poate indeplini visul unei casute cochete si cu un petec de iarba. Am cautat la repezeala ceva asemanator, exista cu sutele, deci se poate.
http://www.imobiliar...amere-X58C0100C

Ar mai exista o varianta, dar pentru asta trebuie sa-mi raspunzi la ce te-am intrebat mai sus. Calcane? O schita a terenului? Un extras de rol fiscal sa se vada pe ce se plateste acolo impozit? Cadastrul e facut? Daca da, cand? Daca nu, e perfect.

Later Edit: Ca sa nu mai astept sa-mi raspunzi. s-au mai vazut cazuri, ridici repede o maghernita pe teren de 3 lei, faci cadastrul si intabularea pe numele vanzatorului -te descurci tu cum-, in contractul de vanzare treci si maghernita, dupa ce cumperi o declari la fisc , si apoi ti-e simplu sa ceri "consolidare". O sa ziceti ca nu e posibil, dar am vazut eu personal caz in care casa fiind foarte veche nu avea nici o schita, nici un releveu, nu aparea in nici un proiect, si asa s-a facut intabularea in anii recenti, pe baza situatiei prezente. Nici la fisc nu aparea, dar se stie ca multe vechituri n-au fost facute cu acte, ca asa erau vremurile.
Ca opinie proprie, si abandonez subiectul, ar merita toate compromisurile si bataia de cap, daca nu ar fi mai mult de 200 eur/mp.

Edited by havenodoubts, 20 March 2014 - 14:52.


#25
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
@barbosa -  Rostul interventiei mele este elucidarea cadrului legal in care se poate construi pe un astfel de teren. Eu cred ca am raspuns 110% la subiect prin primul meu post la acest topic. Am sfatuit autorul sa ia ceritificat de urbanism de informare si nu i-am criticat in vreun fel alegerea asa cum au facut-o altii, fapt ce a dus la discutii pe langa subiect.

@PPPPP - nu mi-am raspuns deloc pentru ca nu eu am afirmat ca exista o "lege care spune ca nu se acorda autorizatii de construire pe terenuri mai mici de 150 de mp". O hotarare de consiliu local se aplica... well, local si nu trebuie ridicata la rang de lege care are aplicabilitate pe tot teritoriul tarii. Intrebarea ramane: care este legea care spune ca nu se acorda autorizatii de construire pe terenuri mai mici de 150 de mp? Dar sa nu confundam legea cu acte ale adimistratiei publice locale care tin de domeniul dreptului administrativ si nu de cel constitutional.

Edited by scufitzu, 20 March 2014 - 14:45.


#26
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
HCGMB au regim obligatoriu in Bucuresti. Din moment ce vb de hotarari ale CGMun.Bucuresti acestea sunt aplicabile in BUCURESTI.
Aici vb. de o constructie in Bucuresti.
La Dalga probabil se poate construi si pe 40 mp daca C.L. sau C.J. aferent nu are in PUG/PUZ ceva contrar.

Nu exista o LEGE care sa aiba o prevedere in acest sens. Punct. Si nu (cred) ca se poate confunda o hotarare cu o lege !

#27
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
"HCGMB au regim obligatoriu in Bucuresti" Asa e, au regim de lege. Doar ca omul spune ca sunt atacabile si se pot da derogari de la ele, pe cand la o lege nu. Si are dreptate. Ca dovada ca si ridicarile de masini erau reglementate prin HCL si au fost atacate toate si s-au si suspendat intre timp.
Pana la urma se cam ingradeste dreptul la propietate cu aceasta HCL. Urbanistic o inteleg, uman nu.

Edited by havenodoubts, 20 March 2014 - 15:00.


#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 havenodoubts, on 20 martie 2014 - 14:12, said:

Clovis, la fel de viteaz m-as da si eu, ca tine. Dar nu sunt in situatia lui, cand ajungi acasa dupa 9-10 ore de corporatie si 2 de stat in trafic, cu doi copii care-ti vor atentia, sa vezi ce bucurie e sa iesi la grebla. Sau ce bucurie sa dai alti bani pe automatizari sau la un nene care sa faca si munca asta.
Eu nu ma dau viteaz pentru ca stiu ce vorbesc. In epoca noastra s-au inventat robotii de tuns gazonul (undeva pe la maxim 1000 dolari), sistemele automate de stropit. Toate astea le poti face singur nu trebuie sa fi doctor inginer. Mai poti planta pomi fructiferi sau vita de vie. Dar e mai usor sa te plangi. La pomi si vie  (pentru consum propriu) nu trebuie sa faci cine stie ce munci. O zi / saptamana e suficient la cativa pomi si cateva vite.

#29
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Nu spun ca sunt atacabile. E o  HCGMB care aproba regulamentul general de urbanism. Asum ca in acest regulament general exista aceasta limitare. Prin anumite documentatii de urbanism, gen PUZ si PUD poti deroga de la acest regulament general in anumite limite. Dar intre toata chestia asta si a afirma ca exista o lege care instituie aceasta interdictie in toata tara e o mare diferenta. Sunt doar curios daca chiar exista aceasta lege pentru ca eu sunt jurist, basca si in domeniu si nu am auzit de ea. Asa cum ziceam, e posibil sa ma insel si nu mi-e rusine sa imi recunosc lipsurile. Nu am avut de a face cu tarlale de 150 mp si nici nu imi doresc.

Edited by scufitzu, 20 March 2014 - 15:06.


#30
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Prea multi "daca", "parca" si "poate". Toate sunt pure speculatii care nu pot fi confirmate/infirmate decat prin "Certificatul de urbanism pentru informare". La urgenta se elibereaza in cateva zile.

#31
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
In primul rand pt info despre PUD cauta "LEGE nr. 190 din 26 iunie 2013 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 7/2011 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul"
"Miercuri, 10 iulie 2013, noua lege a urbanismului a fost publicată în Monitorul Oficial. Acest act normativ aduce numeroase modificări la reglementările privind amenajarea teritoriului și urbanismului instituite în 2011, prin care s-a încercat curmarea haosului urbanistic în administrație. Iată câteva dintre aceste modificări:" Multumesc usl
Legat de regulament de urbanism:
http://www.pmb.ro/se...pug/pug.php   ai niste harti aici, cauta zona in care se afla terenul (ex: C,M,L..)
dupa care intri aici:
http://www.pmb.ro/se...t_local.php   si ai sa vezi care sunt restrictiile pe care ar trebui sa le respecti in zona respectiva.

Util ar fi si: http://urbanism.pmb.ro ,  unde poti vedea si puz-urile aprobate sau mai vechi

#32
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 scufitzu, on 20 martie 2014 - 12:57, said:

@ingineru

Zi-mi si mie articolul si actul normativ la interdictia de a construi pe parcele mai mici de 150 mp. Eu stiu ca regimul tehnic al imobilului se stabileste prin regulamentul de urbanism si difera de la UAT la UAT. Nu am auzit sa fie vreo limitare in vreo lege. E posibil sa ma insel dar eu de obicei ma insel rar cand vine vorba de treburi din astea. Nu prea face sens. Asta inseamna ca daca am 130 mp nu pot face nici macar o baraca de  4 mp si sa o folosesc ca depozit.  

De asemenea, te rog sa indici articolul si actul normativ care interice schimbarea POT prin PUD. Din contra, anul trecut a fost modificata legea urbanismului prin legea 190 care a inserat expres posibilitatea de a reglementa POT prin PUD, posibilitate care nu a existat pana acum si care a fost vehement contestata de anumiti arhitecti si urbanisti. Da, sunt niste limitari noi la PUZ, in sensul ca nu mai poti deroga de la CUT cu mai mult de 20% in general. In particular exista exceptii.


Multumesc.

PS un rezumat al ultimelor modificari la legea 350/2001

http://www.pelifilip...publication.pdf


@barbosa

Orice casa e mai buna decat un apartament. Din multe puncte de vedere. Oricum in tara asta se moare de grija altuia la fel ca in proverb. Din fericire suntem cu totii diferiti, vorba sloganului.
Eu nu le stiu pe de rost legile astea pentru ca nu m-a interesat. Cred ca e vorba de legea locuintei si de codul civil. Cel mai probabil acolo se regasesc aceste interdictii. Fii insa convins ca daca ele n-ar exista, s-ar trezi spiritul creator in multi si-ar incepe sa construiasca pe te miri ce suprafete de 20-30 de mp....Posted Image

#33
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Aceasta este schita terenului, tocmai ce am primit-o de la vanzator. Este o schita neactualizata intrucat in stanga, in locul spatiului verde si al parcarii au "rasarit" 2 vile somptuoase iar actualul trotuar din stanga este acum o parcare de mai toata frumusetea. Calcan este in stanga,unde proprietarul uneia dintre vile si-a facut garaj.
Acum incerc sa gandesc o schita. Oare o fi posibil? :(

#34
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 scufitzu, on 20 martie 2014 - 14:08, said:

Pai sa ne lamureasca inginerul ca a mai scris si in trecut de chestia asta si am cercetat doar superficial dar acum sunt hotarat sa vad daca e mit sau nu Posted Image Am intrebat 2 arhitecti si nu aveau habar de asa ceva.

De la HCL se poate deroga foarte usor prin PUZ sau PUD care trebuie aprobate tot prin HCL. De la lege nu au voie sa deroge.

Eu mai vad 3 mari avantaje cand stai la casa - nu iti tzatzaie curu la orice cutremur, nu imparti utilitati cu nimeni (platesti strict cat consumi) si ai bucata ta de pamant asa cum e ea, mare, mica - e a ta pe vecie. Blocul sta pe terenul statului si are o durata e viata finita, in timp se deterioreaza si incep discutiile - tot timpul depinzi de altii.
Cam aceeasi treaba si la o casa inghesuita. Langa tine poti si sunt sanse mari sa exista o darapanatura de casa care se poate darama peste casa ta la un cutremur.
Sa facem niste calcule sumare totusi. Luam o parcela de 10x13 mp si sa spunem ca deschiderea la strada ar fi pe latura de 10 metri. 2 metri ti se impun ca retragere chiar daca faci constructie pe calcan, raman 8 metri pe latime. La strada ti se impune iar retragere....nu stiu cat e in bucuresti, sa zicem tot 2 metri, raman pe lungime 11 metri din care inca 60 de cm te obliga sa te retragi codul civil, deci mai ramai cu 10,40. Din pacate tre' sa asiguri un loc de parcare in curte. N-o sa poti pacali pe nimeni ca tu parchezi masina in cei 2 metri de retragere pe latime asa ca mai impingi casa inca 3 metri minim sa-ti ramana 5, deci din 10,40 ramai cu 7,40. Asadar poti face o casuta de maxim 8x7,4, asta inseamna aproape 60 de mp suprafata construita. Si asta in cel mai bun caz. Din cei 60 de mp care tre' sa includa si izolatia, ramai cu cat util ? Cu 40 ? Sa zicem ca-i faci si etaj, deci 40+40 inseamna 80 de metri patrati. Sa zicem ca-i mai faci un etaj, 40+40+40 = 120, pe care ii imparti cum ? Livingusor + bucatarioara mica la parter, dormitoras + dormitoras + baisoara la etaj 1 si dormitoras + dormitoras + baita la etaj 2.
Dar calculele sunt oricum inutile caci POT-ul si CUT-ul sunt de mult depasite. Vezi tu, faci PUD si chiar daca s-au modificat conditiile si acum se poate mari POT si CUT prin PUD, nu cred ca se poate mari cu 100% sau mai rau cu 200%.
Pe langa toate astea, un PUD costa, costa avizele, mai costa si proiectarea, si nu putin. La sfarsit constati ca dupa atata bataie de cap si nervi, mai bine ramaneai la bloc sau iti faceai frumos casa in bragadiru.
Unde mai pui ca la casa ai garduri. Sa vezi discutii cand se strica gardul, cine-l repara, cine l-a stricat, cine l-a facut....
Vecinu' face gratar sa presupunem. Unde sa faca caci si el are tot terenul ocupat de casa, undeva langa gard nu ? Tot fumu' la tine. Isi spala masina ca de, sta la curte, urla maneaua fix la geamu' tau caci de....e inghesuita langa gard....
Masuta afara ? Aiurea. Iti iei un apartament langa un parc si cand ai chef de verdeata si liniste te duci frumos si te plimbi. Sincer, n-are rost sa platesti dublu sau triplu la incalzire doar pentru ca "stai la casa". A sta la casa inseamna altceva. Adica eu vad cu totul altfel motivele pentru care cineva se muta la casa. La casa te muti pentru liniste, pentru firicelele tale de iarba pe care le tai cand si daca vrea muschiu tau, pentru ciresul pe care l-ai plantat cu grija si il cureti in fiecare primavara si te bucuri de florile albe si frumos mirositoare pe care le face cand infloreste....

Edited by Inginerul_bv, 20 March 2014 - 21:53.


#35
biancapetcu

biancapetcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.02.2014
Asta e

Attached Files



#36
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008

 Inginerul_bv, on 20 martie 2014 - 21:30, said:

Eu nu le stiu pe de rost legile astea pentru ca nu m-a interesat. Cred ca e vorba de legea locuintei si de codul civil. Cel mai probabil acolo se regasesc aceste interdictii. Fii insa convins ca daca ele n-ar exista, s-ar trezi spiritul creator in multi si-ar incepe sa construiasca pe te miri ce suprafete de 20-30 de mp....Posted Image
Pe de alta parte priveste problema si altfel. In mai toate orasele, in special in zona de centru (iti dau exemplu toata zona cu strada Lunga in Bv la tine) sunt shpe' case pe suta de metri, una in alta, inghesuite, cu 3 meytri de teren. De ce? Pentru ca asa erau vremurile, si parintii dadeau la copii un loc de casa la ei in curte sa-i ajute la inceputuri, acestia dadeau mai departe  un petec la ai lor copii si tot asa. Buuun. Pai daca exista mii de exemple in aceasta situatie, e normal ca un om din zilele noastre care mosteneste 149 de metri sa nu poata face nimic cu ei? Nici macar cotet de gaini ca nu are voie in oras? Poate sa-l vanda? Nuuu ca nu-l ia nimeni. Poate sa mai cumpere metrul care-i lipseste? Nuu, ca toti vecinii sunt lipiti de el. Si atunci cum ramane cu discriminarea si dreptatea? Cine te despagubeste pentru un drept (fundamental) la proprietate care nu-l poti exercita?
Asta asa... ca discutie de seara fara vreun raspuns si fara referire la tine, doar am continuat ideea ta.

 biancapetcu, on 20 martie 2014 - 21:50, said:

Asta e
Nu arata bine situatia. S-ar putea sa fii in ipostaza spusa de inginer si sa te oblige la retrageri din toate partile, incat nu mai ramane nimic. Daca aveai calcane mai multe, te puteai lipi obligatoriu de mai mai multe laturi, dar asa, doar cu acel garaj (care probabil nici nu e intabulat) n-ai de ce sa te agati. Si faptul ca ai deschidere (chiar daca e parcare pe acel trotuar) la 3 laturi e maxim de urat. Probabilitate de constructie acolo, spre zero. Dar poti, ca o gluma amara, daca e la un pret tare bun, sa-l iei si sa faci parcare privata, daca tot zici ca e cautare in zona, si sa-l privesti ca pe o investitie pe f multi ani.

Edited by havenodoubts, 20 March 2014 - 22:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate