Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Problema TPLINK TL-WR841N

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Danielcsl

Danielcsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2014
Salutare, am o mica problema cu un router wireless care mi-a ajuns in mana de cateva zile. Precizez ca am impresia ca are un update la firmware sau ceva de genul pentru ca meniul nu arata la fel ca la celelalte routere TP LINK, si nu ii merge butonul de reset.
Pana acum a fost conectat la o retea care aloca ip-uri prin dhcp, si am incercat sa il configurez pentru ppoe dar am avut probleme cu interfata si probabil din prostie am configurat ppoe pe lan nu pe wan cu user si parola de la rds. De atunci nu ma mai pot conecta la el, cum il conectez la pc imi arata aquiring network address pentru 15-20 de secunde dupa care imi da network cable unplugged si iarasi aquiring si tot asa. Am cautat pe net, nu prea am gasit nimic si ma intrebam daca ma puteti ajuta. Am incercat sa pun ip-urile pe manual pe pc, dupa care sa dau ping in 192.168.0.1 si in vechiul ip care si-l lua pc-ul, nu a mers. Am incercat sa il resetez prin diferite metode vazute pe net dar degeaba din cauza butonului de reset defect. Nu ma pot conecta la el de nici un fel, singura idee care mi-a venit in cap ar fi sa incerc sa conectez inca un router la TPLINK pe care sa setez autentificarea ppoe cu acelasi user si parola. Ma gandesc ca atata timp cat am aquiring network address routerul asteapta autentificarea si reseteaza conexiunea cand vede ca nu primeste nimic cu cable unplugged. Am adaugat la pc o conexiune ppoe cu user si parola respectiva si in loc de aquiring network address imi da direct limited or no conectivity dupa care da iarasi network cable unplugged. As putea incerca cu un router tot cu ceva ppoe setat sa il "deblochez" ca sa spun asa? Si ce anume ar trebui sa setez pe celalalt router, ppoe pe wan sau pe lan?

#2
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"are un update la firmware sau ceva de genul pentru ca meniul nu arata la fel"
Poate are ddwrt sau alt firmware , ca sa revi la cel original nu e usor , e foarte important sa scri aici ce firmware folosesti .

"din cauza butonului de reset defect"
Surubelnita, desfaci 4 suruburi, cauti intrerupatorul si urmaresti contactele pe placa , o agrafa , scurt 30 secunde si gata reset-ul.

#3
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Daca routerul are dd-wrt este posibil ca butonul de reset sa fie dezactivat din setari.Nu stiu cum ai fi putut seta ppoe pe lan in loc de wan. Am si eu ddwrt pe routerul meu si nu gasesc posibilitatea asta.Ai putea sa incerci sa te conectezi cu un alt pc , caruia sa ii pui un ip static tot din clasa 0 (192.168.0.ce_vrei_tu) sau poti sa incerci si cu 1 in loc de 0, poate l-ai resetat si are acum clasa 1 in loc de 0.Pentru asta va trebui sa ii pui pc-ului tau un ip de genul 192.168.1.......  si sa incerci sa te conectezi la 192.168.1.1.Este posibil sa fie routerul defect din moment ce zici ca iti apare cable unplugged dupa vreo 20-30 de sec , se comporta ca si cum s-ar restarta.

#4
Danielcsl

Danielcsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2014
Este posibil sa aiba dd-wrt, cineva mi-a spus sa caut pe google openwrt si modelul routerului pentru recovery dar nu am gasit nimic care sa ma ajute. Am spus ca meniul e diferit din cauza ca nu am vazut pana acum vreun router cu firmware updatat sau cu dd-wrt si am incercat sa il desfac dar dupa ce am scos suruburile nu puteam desface carcasa, e prinsa bine si mi-era sa nu rup din carcasa aia. Nu stiu daca butonul de reset e dezactivat dar iau in calcul si posibilitatea asta... Am incercat cu mai multe ip-uri manuale, si 192.168.1....
si 192.168.0.... Routerul nu este defect pentru ca a mers pana i-am setat eu ppoe, iar dupa restart a inceput sa faca figura, cat a fost prin dhcp a mers perfect. Optiunea de WAN nu o gaseam in setarile alea, aveam doar 2 optiuni lan si wireless, si stiu ca pe lan am facut setarea respectiva. Mai incerc o data sa il desfac poate rezolv ceva.

#5
Danielcsl

Danielcsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2014
Am reusit sa il desfac, butonul nu pare sa aiba vreo problema, deci e dezactivat si are dd-wrt. Tot nu stiu cum sa fac sa ma conectez la el. Nu mai am idei.

#6
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Ai incercat sa te conectezi prin wireless sa vezi daca poti accesa routerul?

#7
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
In situatia in care ai totusi firmware OPENwrt ai putea sa incerci linkul de mai jos , poate te ajuta ceva

http://www.rfactory....RT/unbrick.html

Daca aveai ddwrt era destul de greu sa nu vezi setarile pentru WAN si sa le confunzi cu LAN sau WLAN.

Edited by Colegu2002, 17 March 2014 - 21:50.


#8
Danielcsl

Danielcsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2014
Pe wireless imi face aceeasi figura , imi spune obtaining ip address dupa care dispare reteaua si apare iar tot cu obtaining ip address.
Nu am rezolvat nimic cu openwrt. Tot incerc sa conectez alt router cu ppoe configurat cu aceeasi parola si user si gateway diferit poate reusesc ceva.

#9
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"obtaining ip address dupa care dispare reteaua si apare iar tot cu obtaining ip address."
Problema asta apare si cind parola wifi nu este corecta sau criptarea nu poate fi decodata - am patit cu un telefon

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 14.10.2004
Ce versiune este?
Scrie pe eticheta de pe spatele aparatului.

Pe site-ul DDWRT gasesti si metoda de revenire la firmware original

Edited by xymzar, 18 March 2014 - 22:06.


#11
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Ca sa revii la firmware original trebuie sa ai acces la router ca sa uploadezi firmware-ul.La DDWRT este destul de dificil sa nu gasesti setarile pentru WAN , de-asta am si zis mai sus ca suspectez ca este de fapt OpenWRT sau poate chiar altceva.

#12
Danielcsl

Danielcsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2014
Nu reusesc sa descifrez scrisul ala :) Ramane pe maine sa incerc cu alt router ca imi mai trebuie un cablu si nu mai am deloc pe acasa. Parca trebuie schimbat gateway-ul sa nu fie acelasi cu celalalt router nu?

Attached Files



#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
schimbi lan ipul pe routerul nou in 10.1.1.1

#14
Danielcsl

Danielcsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2014
Salutare, dupa multe incercari in sfarsit am reusit ceva... am conectat un alt router la cel "defect" dupa ce i-am schimbat gateway-ul, nu am reusit sa ma conectez la cel cu probleme, dar in schimb, m-am infipt intr-un port liber din cel defect(nu in wan) si am reusit sa ma conectez la routerul care merge, deci ca switch merge tp-linkul dar la fel, ma arata conectat 20-25 de secunde in care umblu in setarile celuilalt dupa care imi da network cable unplugged. Asta e singura chestie care mi-a mers, routerele le-am conectat in toate felurile posibile, wan-wan, wan-lan, lan-wan si doar lan-lan a mers. Intrand in setarile routerului bun, am observat ca in lista de dhcp clients imi arata doar pc-ul meu, nu si routerul defect. Routerul bun a fost configurat pe wan cu user si parola ppoe care sunt si pe celalalt care nu merge, si am incercat sa ma conectez la toate gateway-urile posibile ...192.168.1.1, 192.168.0.1 etc etc. Mai aveti idei?

Edited by Danielcsl, 24 March 2014 - 17:34.


#15
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
si totusi ce firmware ai, cel de la tp-link sau altceva?
la conectarea lan-lan, in dhcp nu iti arata routerul acolo, il gasesti la wireless statistics!

#16
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Eu zic ca te chinuiesti degeaba. :| La cum se comporta nu vad ce ai mai putea sa faci, practic el se restarteaza o data la vreo 20 de sec incontinuu.Nu stiu daca are vreo legatura cu ce setari ai facut tu, este posibil sa fie o simpla coincidenta si sa fi "crapat" ceva cand si-a dat restart sa aplice setarile.

#17
Danielcsl

Danielcsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2014
Nu stiu ce firmware e, sau openwrt sau ddwrt... La conectarea lan nici macar nu mi-l vede in lista dhcp. Am incercat sa ma conectez la wireless cu ajutorul pinului aluia de pe spate dar nimic. Mda...  pacat de el ca na... era bun. Ata ete, la gonoi :)
Multumesc pentru sfaturi.  Se poate inchide, sau sterge thread-ul.

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
trebuie rescris bootloaderul. se mai poate resuscita via jtag.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate