Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Controloc si alti inhibitori de pompa protonica, Esofag Barett

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Occuletz

Occuletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2014
Buna tuturor,
Am fost diagnosticat cu esofagg Barett acum 8 luni de zile, mi s-a dat un tratament cu Gastrofait, Motilium si Controloc  pentru 2 luni de zile. am terminat tratamentul si am avut din nou arsuri cand am intrerupt, Am fost la doctor si mi s-a spus sa continui cu Controloc pe viata sau cel putin alte 2 luni. Am luat din nou o luna si am intrerupt dupa care iar au revenit arsurile. Am luat acum o saptamana de curiozitate si din nou mi-a fost rau  - arsuri. Tin regim nu mai fumez nu beau cafea, nu mananc afumat sau piperat etc.si mananc argila si ulei de masline ca si tratamente naturiste. Mai iau din cand in cand gaviscon sau alte antiacide. Ceva ceaiuri.

Am gasit pe net documentatii care spun ca toti inhibitorii de pompa protonica inhiba pana la 99% din sucul gastric fapt ce deregleaza flora stomacului putna dprovoca infectii fatale in corp (vezi bacteria e-dificilli), inhiba absortia de potasiu ce duce la artimii ale inimii, inhiba absortia de B-uri ce duce la sfaramarea usoara a oaselor. Pe termen lung nu as alege asa ceva fiind constient de aceste consecinte.
Am observat ca lumea din jur ia apropae pentru orice si in combinatie cu alte pastile de gen aspirina  - chipurile pentru protectia stomacului. - fapt putin relevant. Esofagita de reflux este cauzata de neinchiderea sfincterului nu de hiperaciditate - in concluzie nu se elimina problema ci se maschaeza cu aceste pastile. Cand le iau ma simt excelent dar nu cred ca pe temen lung sunt o solutie.

Am mai cititit si ca aceste grupe de pastile (inhibitorii de pompa protonica) -  sunt pe locul III in lume ca cele mai vandute in lume deci pot fi interese mari comerciale in spate. Mai mult organismul simtind lipsa de acid produce mai multe celule care sa fabrice acid asadar daca sunt intrerupte arsurile devin mult mai profunde. S-au facut si teste pe oameni sanatosi voluntari si 44% din acestia au reclamat arsuri la temrinarea tratamentului cel putin inca doua trei luni.
Astept pareri de la cei care urmeaza un tratamant lung cu cu astfel de pastile (omez, omeprazol, pantopraol etc.) sau solutii alternative de tratamant.

Recomand cel putin prudenta celor care folosesc pentru perioade mari deoarece pot deveni dependenti de acestea. Aceste lucruri ar trebui spuse in retete si avertizate de medici.
Pentru cei cu esofagita de reflux sau esofag Barrett -  ce tratamnete le-au fost bune, eventula naturiste.

#2
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Sunt absolut de acord cu tine,eu sufar de BRGE dar nu am esofagul alterat,nu am arsuri nu am usturimi dar ma innebuneste noaptea ,nu prea pot sa dorm,trebuie s ama trezesc caci imi vine un lichid in gura (gat) de fiecare data cand ma pun la orizontala.Patesc asta de 5 ani de zile ,am facut 3 endoscopii am luat pungi intregi de medicamnete printre care tone de nexium @shit ,degeaba,nu ma ajuta cu nimic,doar aalimentatia imi poate ameliora problemele,am slabit 15 Kg de atunci dar de fiecare dta trebuie sa am grija ce mananc altfel o patesc noaptea,nu stiu cum sa fac sa scap de tampenia asta,o boala a modernismului.
In schimb am renuntat de 1 an de zile la inhibitori si orice alte medicamente ,controlez situatia prin alimentatie ,atat cat se poate,acei inhibitori provoaca multe probleme pe termen lung asa cum ai mentionat si tu,eu ,de ex.,am avut episoade de candida pe timpul tratamentelor,am avut dureri in gat,am facut laringita din pricina lor,etc.De cand am renuntat la Nexium am scapat de candida.Sper sa gasesc calea spre vindecarea completa daca se va mai putea ,oricum,boala asta idioata mi-a dat complet viata peste cap.
Referitor la tine,ai mare mare grija,deja aesti la o alta faza,anume Esofag Barett,atentie la ceea ce mananci,depune maximul de efort sda vindeci esofagul,este imperios necesar in acest moment .

Multa sanatate!!

#3
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Buna ziua,
Referitor la metaplazia mucoasei esofagiene, am fost diagnosticat in urma unei gastroscopii cu o mica zona de endobrahie esofagiana cauzata de boala de reflux. Doresc sa intreb daca in urma tratamentului si a unei diete alimentare corespunzatoare se poate vindeca acea zona, sau nu. Le multumesc anticipat celor ce cunosc raspunsul si doresc sa ma ajute.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate