Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Liber arbitru, da ori ba

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32756 replies to this topic

Poll: Liber Arbitru? (173 member(s) have cast votes)

Ce ziceti, exista ori ba Liber Arbitru?

  1. Da, Liber Arbitru exista (119 votes [68.79%] - View)

    Percentage of vote: 68.79%

  2. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist 100% (32 votes [18.50%] - View)

    Percentage of vote: 18.50%

  3. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist ... in alt fel. Acest raspuns va fi explicat. (22 votes [12.72%] - View)

    Percentage of vote: 12.72%

Vote Guests cannot vote

#32725
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016

View Postsuperm, on 12 iulie 2017 - 12:42, said:

Intre stimul si raspuns este un spatiu, in acel spatiu e libertatea omului de a alege.
Nu exista in acel spatiu absolut nici o libertate pentru ca pentru omul obisnuit acel spatiu este deja conditionat, practic se cam stie ce vei alege in acel spatiu.

#32726
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014


View Postkruger, on 12 iulie 2017 - 16:55, said:

In puscarii se intampla multe chestii. Eu nu standardizez standardele morale ale ferentarienilor, incerc sa iti spun ca multi oameni ca ei judeca ideea de homosexualitate mai corect decat multi scoliti. Ei folosesc termenii de "homosexual", "bulangiu" si altele similare, nu cei scoliti.

Dacć sunt standarde sunt standardizate deja, nu? :)

Cu cāți ferentrieni din ćștia ai stat de vorba și cum judeca ideea de homosexualitate? Eu am cunoscut cāțiva și pot sa iti povestesc dacć vrei. De unde știi ca o fac mai corect decāt cei școliți? Dacć e mai aproape de propria ta judecata nu īnseamnć și ca e mai corecta...

Și de curiozitate, ce termen folosesc cei școliți? Despre ferentrieni știm cum se exprima, ca avem cāteva exemplare pe aici.

#32727
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postsuperm, on 12 iulie 2017 - 14:16, said:


Gradul tau de cognitie ma face sa cred ca din cele trei instante freudiene ai o parte (ID) mult afectata de sexualitate si copilarie... Altfel esti BUN(A) in ceea ce vrei sa faci...ok.
Te asigur ca am avut o copilarie super,o sexualitate implinita,deci consider ca m-am dezvoltat destul de echilibrat,dar cum s-a dezvoltat cel care considera ca moralitatea e pervertibila si e si normal sa fie asa?In ce stadiu s-a impiedecat?:)

#32728
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostoMariusRO, on 12 iulie 2017 - 17:32, said:

Dacă sunt standarde sunt standardizate deja, nu? Posted Image

Intrasem si eu in caracter, ca sa pot vorbi de ferentarieni :lol:

View PostoMariusRO, on 12 iulie 2017 - 17:32, said:

Cu câți ferentrieni din ăștia ai stat de vorba și cum judeca ideea de homosexualitate? Eu am cunoscut câțiva și pot sa iti povestesc dacă vrei. De unde știi ca o fac mai corect decât cei școliți? Dacă e mai aproape de propria ta judecata nu înseamnă și ca e mai corecta...
Mai, nu insist pe chestia asta, dar impresia mea e ca oamenii mai simpli (mai tarani, mai toparlani asa) sunt in general oripilati de ideea de homosexualitate. Neavand idee ce e aia "political correctness" si nefiind afectati de noile trenduri din lumea "civilizata" in care cica trebuie sa respecti alegerile cuiva in materie de sexualitate (de parca respectul s-ar impune prin lege) , raspund la ideea relatiilor sexuale intre doi barbati cu dezgust, iar in privinta asta mi se par mai corecti decat mintosii care cred ca gandirea lor a evoluat peste aceste "inhibitii".

View PostoMariusRO, on 12 iulie 2017 - 17:32, said:

Și de curiozitate, ce termen folosesc cei școliți?
N-am niciun interes sa-ti satisfac curiozitatea in aceasta privinta. :)

#32729
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postkruger, on 12 iulie 2017 - 17:48, said:




Mai, nu insist pe chestia asta, dar impresia mea e ca oamenii mai simpli (mai tarani, mai toparlani asa) sunt in general oripilati de ideea de homosexualitate. Neavand idee ce e aia "political correctness" si nefiind afectati de noile trenduri din lumea "civilizata" in care cica trebuie sa respecti alegerile cuiva in materie de sexualitate (de parca respectul s-ar impune prin lege) , raspund la ideea relatiilor sexuale intre doi barbati cu dezgust, iar in privinta asta mi se par mai corecti decat mintosii care cred ca gandirea lor a evoluat peste aceste "inhibitii".



Ceea ce pe mine ma face sa cred ca in ciuda emanciparii mintosilor, acestia au un grad scazut de a percepe unele valori si de a le si aplica.Un fel de minte multa,dar degeaba.Binebnteles ca nu la toti se aplica asta.:)

#32730
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postkruger, on 12 iulie 2017 - 17:48, said:

Mai, nu insist pe chestia asta, dar impresia mea e ca oamenii mai simpli (mai tarani, mai toparlani asa) sunt in general oripilati de ideea de homosexualitate. Neavand idee ce e aia "political correctness" si nefiind afectati de noile trenduri din lumea "civilizata" in care cica trebuie sa respecti alegerile cuiva in materie de sexualitate (de parca respectul s-ar impune prin lege) , raspund la ideea relatiilor sexuale intre doi barbati cu dezgust, iar in privinta asta mi se par mai corecti decat mintosii care cred ca gandirea lor a evoluat peste aceste "inhibitii".

Cu 100 de ani în urma cam în genul asta se vorbea și despre negri... Multora le repugna idea de manca în același restaurante sau de a învata in aceleași scoli cu negrii.. pana la urma a fost nevoie de lege ca sa ii invete pe oameni sa se respecte intre ei (desi inca mai e de lucru si acolo)... Si culmea (sau nu), ca cei mai refractari tot crestinii cei mai infocati au fost.

Este o diferență între oameni simpli și oameni needucați/ignoranți. Ideea de homosexualitate repugna majorității celor care nu sunt asa. Dar de la dezgust pana la ostracizare e cale lunga. Nu exista nici o lege care sa te oblige sa ii respecți, doar sa le respecți drepturile.

Edited by oMariusRO, 12 July 2017 - 19:33.


#32731
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkruger, on 12 iulie 2017 - 17:48, said:

cica trebuie sa respecti alegerile cuiva in materie de sexualitate
Problema 1: Tu la ce varsta ti-ai ales orientarea sexuala?

Spoiler alert: nu prea avem motive sa credem ca orientarea sexuala este o alegere. Pana si Biserica Catolica a admis oficial ca orientarea sexuala este innascuta...

Problema 2: chiar daca ar fi o alegere, pe tine nu te afecteaza cu nimic cum aleg altii sa-si traiasca viata. Nu-i treaba ta sa judeci si sa discriminezi oamenii pe acest criteriu.

#32732
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,390
  • Înscris: 26.01.2007

View PostoMariusRO, on 12 iulie 2017 - 19:16, said:

Cu 100 de ani în urma cam în genul asta se vorbea și despre negri...
Dar de la dezgust pana la ostracizare e cale lunga. Nu exista nici o lege care sa te oblige sa ii respecți, doar sa le respecți drepturile.
Si astazi inca, in plin secol 21, se vorbeste urat despre pedofili si necrofili. Unii ii privesc aproape cu dezgust si oamenii needucati nici nu pot sa-i inteleaga. Sunt foarte aproape sa-i ostracizeze pur si simplu pe saracii orientati sexual.
Dar progresistii, ateistii si civilizatii se vor ridica, vor lua atitudine tovaraseasca si vor construi o coalitie care va da o lege sa le fie respectate drepturile.
Odata pentru totdeauna.

Edited by Sfantul Jakob, 12 July 2017 - 22:30.


#32733
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostoMariusRO, on 12 iulie 2017 - 19:16, said:

Cu 100 de ani în urma cam în genul asta se vorbea și despre negri... Multora le repugna idea de manca în același restaurante sau de a învata in aceleași scoli cu negrii..
Si uite asa iese la iveala ignoranta celor care se cred destepti sau "evoluati", cand fac comparatii de-astea invalide.
Hai sa iti explic: o persoana este gay la fel cum un om care ucide pe alt om este un ucigas. sau mai degraba la fel cum unul care intretine (sau doar pofteste la) relatii sexuale cu un minor este pedofil.
Orice paralela cu una din rasele umane e ridicola.

#32734
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,390
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkolfleading, on 12 iulie 2017 - 22:04, said:

Problema 1: Tu la ce varsta ti-ai ales orientarea sexuala?
Spoiler alert: nu prea avem motive sa credem ca orientarea sexuala este o alegere. Pana si Biserica Catolica a admis oficial ca orientarea sexuala este innascuta...
Orietarea sexuala este innascuta: barbatii sunt barbati si sunt orientati spre femei. Iar femeile sunt femei si sunt orientate spre barbati.
Ca asa a creat Dumnezeu omul: barbat si femeie i-a facut.

Celelalte dezorientari sexuale, aka LGBT+QWXYSIZ sunt alegeri alienate comise de oameni care nu mai pot de bine. Incurajati la rau de tot felu' de alti dezorientati si civilizati cu capu' plin de pasarele disonant cantatoare.

View Postkolfleading, on 12 iulie 2017 - 22:04, said:

Problema 2: chiar daca ar fi o alegere, pe tine nu te afecteaza cu nimic cum aleg altii sa-si traiasca viata. Nu-i treaba ta sa judeci si sa discriminezi oamenii pe acest criteriu.
Ba da. Cand invadeaza spatiul public si emit pretentii aiuritoare, e treaba societatii sa-i judece, sa le mai taie din avant si sa-i trimita la locu' lor.
Cei care umple orasu' de gunoaie trebuie invatati sa le duca la tomberon. Daca nu isi baga mintile in cap, sa fie discriminati de sa le mearga fulgii...

Edited by Sfantul Jakob, 12 July 2017 - 22:50.


#32735
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postkolfleading, on 12 iulie 2017 - 22:04, said:

Problema 1: Tu la ce varsta ti-ai ales orientarea sexuala?
Iti pot spune varsta la care am ales sa nu mai raspund la intrebari stupide, daca vrei.

View Postkolfleading, on 12 iulie 2017 - 22:04, said:

Spoiler alert: nu prea avem motive sa credem ca orientarea sexuala este o alegere. Pana si Biserica Catolica a admis oficial ca orientarea sexuala este innascuta...
De cand e Biserica Catolica o autoritate in domeniul sexualitatii, tu chiar nu vezi ce scrii?  


View Postkolfleading, on 12 iulie 2017 - 22:04, said:

Problema 2: chiar daca ar fi o alegere, pe tine nu te afecteaza cu nimic cum aleg altii sa-si traiasca viata. Nu-i treaba ta sa judeci si sa discriminezi oamenii pe acest criteriu.
Alo, am zis doar ca respectul nu se impune, atat. Nu ar trebui sa mi se impuna sa respect decizia cuiva, e idiotic. Faptul ca nu respect alegerile si actiunile cuiva nu e discriminare, nici nu inseamna ca il judec. Eu, pentru mine si intrucat pot decide ca si cetatean nu aprob aceste manifestari.

Nu ma afecteaza cu nimic? Deja societatea incepe sa ma oblige sa ma adresez unui tip cu pronumele feminine pentru ca asa a decis el...cum nu ma afecteaza cu nimic?

Alt exemplu: un cuplu de gay au sarit sa se casatoreasca exact la ghiseul unde era o tipa care sustinea familia traditionala (cazul Davis, parca asa o chema). Exact acolo s-au dus si au insistat, cu urlete si presa ... nici pe femeia aia n-a afectat-o cu nimic?

E usor sa vorbesti pe internet, ca daca te suporti bine pe tine insuti n-are de cine sa-ti fie rusine.  Posted Image

Edited by kruger, 12 July 2017 - 23:42.


#32736
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkruger, on 12 iulie 2017 - 22:42, said:

Hai sa iti explic: o persoana este gay la fel cum un om care ucide pe alt om este un ucigas
Informatiile si studiile recente pe aceasta tema sunt in contradictie cu aceasta afirmatie.
Diferenta rezulta din doua aspecte:
In primul rand, orientarea sexuala este innascuta, nu este o alegere.
In al doilea rand, relatiile homosexuale despre care vorbim sunt liber consimtite, intre doi adulti cu discernamant. Asta nu este valabil in exemplul tau cu crima sau cu pedofilia.

View Postkruger, on 12 iulie 2017 - 23:36, said:

Nu ma afecteaza cu nimic? Deja societatea incepe sa ma oblige sa ma adresez unui tip cu pronumele feminine pentru ca asa a decis el...cum nu ma afecteaza cu nimic?
...
un cuplu de gay au sarit sa se casatoreasca exact la ghiseul unde era o tipa care sustinea familia traditionala
Oh wow, mai ca mi-a dat o lacrima de compasiune vazand cat de mult te afecteaza...

Edited by kolfleading, 13 July 2017 - 02:53.


#32737
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postkruger, on 12 iulie 2017 - 22:42, said:

Si uite asa iese la iveala ignoranta celor care se cred destepti sau "evoluati", cand fac comparatii de-astea invalide.
Hai sa iti explic: o persoana este gay la fel cum un om care ucide pe alt om este un ucigas. sau mai degraba la fel cum unul care intretine (sau doar pofteste la) relatii sexuale cu un minor este pedofil.
Orice paralela cu una din rasele umane e ridicola.
Invalide sunt doar pentru cei care se cred deștepți și "superiori" pentru ca refuza tot ce vine īn contradicție cu o carte de povesti.

Hai sa iti explic eu mai bine: O persoana alege sa fie gay asa cum alege sa aibe sindromul Down sau sa fie autist. Daca iti gādila orgoliul poți sa ii consideri handicapați. Oricum i-ai considera, trebuie sa le respecți drepturile legale, alea pe care le au la un moment dat indiferent ca īți place sau nu.

#32738
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsuperm, on 12 iulie 2017 - 12:42, said:

Intre stimul si raspuns este un spatiu, in acel spatiu e libertatea omului de a alege. Rational sau irational nu stiu dar sigur implica vointa de a alege si a nu fi influentat. Liber arbitru se refera la a nu accepta determinismul . Poti considera ca ai ales emotional, instinctual si inconstient, deci fara sa treci prin partea de creier care implica ratiunea, logica... daca esti de dreapta nu poti avea liber arbitru ? Posted Image
Alegerile iraționale sunt deterministe, adică cele instinctuale sau emoționale. :)

View Postsuperm, on 12 iulie 2017 - 12:42, said:

Partea care imi place mie este ca la stimul sa raspunzi cum vor ceilalti dar sa fie raspunsul tau nu prin contagiune, imitatie si urmarirea turmei. Si asta e un liber arbitru, sa alegi destinul tau, nu sa il accepti neconditionat ci sa il gandesti ...
De acord cu tine, este o alegere rațională, deci putem discuta de liber arbitru.

View Postsuperm, on 12 iulie 2017 - 12:42, said:

frumos a schimbat lumea Descartes „Dubito ergo cogito, cogito ergo sum“ (mă îndoiesc deci cuget, cuget deci exist)  care a si dat o idee de ce exista Dumnezeu.
Partea asta îmi place, sunt total de acord.

View Postsuperm, on 12 iulie 2017 - 12:57, said:

Binele si raul sunt concepte care implica un grad mare de ambiguitate...e ca la tanar-batran, inalt-slab, bogat-sarac, nu e o limitare a lor clara ci functie de multe printre care cultura, subcultura, mediul economic si social, context, etc. ... ce este bine pentru mine poate fi considerat rau de altcineva sau in alt context sa imi faca chiar mie rau acelasi lucru...daca iau morfina fara sa ma doara ceva e de rau dar daca am dureri mari e de bine Posted Image
Nu și din punct de vedere creștin. Creștinii consideră că binele este atunci când este implicată dragostea, în cele patru forme (agape, filios, storge și eros), iar răul când aceasta lipsește. Ceva în genul ăsta a exprimat Einstein cu lumina și întunericul.

View Postkolfleading, on 13 iulie 2017 - 02:27, said:

In al doilea rand, relatiile homosexuale despre care vorbim sunt liber consimtite, intre doi adulti cu discernamant. Asta nu este valabil in exemplul tau cu crima sau cu pedofilia.
Deci homosexualii au liber arbitru, pe când creștinii nu. :icecream:

#32739
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkolfleading, on 13 iulie 2017 - 02:27, said:

In primul rand, orientarea sexuala este innascuta, nu este o alegere.
Faci ce faci și tot la problema ta ajungi. :coffee_happy:

#32740
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postzexelica, on 13 iulie 2017 - 08:21, said:

Adica lache zici ca asa se naste? Dar pedofilii?

Intreaba-l pe Popohaci, ca stie mai bine.

#32741
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,390
  • Înscris: 26.01.2007
Despre faptul ca saracutii oameni ajung sa fie necrofili si zoofili asa cum altii aleg sa aiba sindromul Down sau sa fie autisti, nu stie nimic :rolleyes:

#32742
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Bai sfinte, cand mortul si cainele or avea discernamant si vor fi de acord sa se f*** cu unul cu placeri din astea, sa fie sanatosi. Cand legea va spune ca la 13 ani ai discernamant si poti sa faci sex cu cine vrei, n-ai decat. Pana la urma nici duhul sfant nu s-a dat in laturi sa lase gravida o fetita. Daca era in zilele noastre mergea la puscarie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate