Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#361
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Mr. Incredible, on 13 august 2018 - 19:06, said:

Nu sunt inca 100% sigur daca trebuie luate neaparat boxe atmos

Boxele atmos nu sunt altceva decat niste boxe cu inclinatie pentru a putea fi folosite mai usor decat unele normale. Nu aduc nimic in plus.

Eu as face efortul sa agat 4 boxe de tavan, am auzit sistem atmos cu boxe agatate de perete si nu m-a impresionat. Parea un surround putin mai ridicat, nu-mi dadea impresia ca trece nimic pe deasupra capului.

Edited by razor01, 13 August 2018 - 19:25.


#362
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 razor01, on 13 august 2018 - 19:24, said:

Eu as face efortul sa agat 4 boxe de tavan, am auzit sistem atmos cu boxe agatate de perete si nu m-a impresionat. Parea un surround putin mai ridicat, nu-mi dadea impresia ca trece nimic pe deasupra capului.
Așa este! În locația mea se merge pe DTS Hd Master Audio și Dolby True Hd 7.1 nu atmos.

#363
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 razor01, on 13 august 2018 - 18:07, said:

Din moment ce are chipset DLP nu este 4k real. Pana si proiectorul Optoma UHZ65, cel cu laser, foloseste tot DLP.

Repet, din ce am vazut si citit pana acum, in filme este greu de sesizat 4k-ul real comparat cu 4k-ul de tip DLP sau eShieft. Mult mai usor sesizezi problemele cu redarea corecta a culorilor, luminozitatea, etc.
Au fost comentarii/teste pe projectorcentral din care acel DLP putea rezolva un grid UHD 1px, lucru pe care JVC cu e-shift nu-l poate face. Prin urmare are rezolutie 4k, dar fireste ca nu e singura marime care conteaza...

Edited by Hansolo, 13 August 2018 - 19:36.


#364
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Alegerea mea ca și calibrator video pentru acest proiect este Optoma UHD65, în pofida faptului ca sunt posesor de JVC. Pe ecranele Visual Experience ALR, optoma dlp sunt cea mai buna alegere!

Edited by Calin_fdx, 13 August 2018 - 19:43.


#365
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Hansolo, on 13 august 2018 - 19:35, said:

Au fost comentarii/teste pe projectorcentral din care acel DLP putea rezolva un grid UHD 1px, lucru pe care JVC cu e-shift nu-l poate face. Prin urmare are rezolutie 4k, dar fireste ca nu e singura marime care conteaza...

Din testele vazute de mine, cele ale nemtilor, este o diferente sesizabila intre DLP si 4k Sony. Nu stiu ce si cum rezolva, dar in fotografii se vede clar un plus mare de detalii.

P.S. din moment ce nu le-am vazut cu ochii mei, am clar o rezerva, pentru ca este posibil ca site-urile de profil sa incline balanta intr-o parte sau in alta, sa ignore anumite chestiuni, in functie de interese personale.

Ca sa fiu sincer, pe mine personal, cel mai tare ma deranjeaza lipsa de detalii in zonele de umbra, acel efect dat de negru care pur si simplu intuneca imaginea si nu mai vezi ce-i acolo. Acum, la fel cum am zis mai sus, daca aceste probleme or aparea pentru ca testerii calibreaza in mod deliberat gresit unele proiectoare, ca sa le avantajeze pe altele, nu am cum sa stiu.

Daca va uitati atent, la minutul 10:30 , in esarfa personajului din prim-plan, vedem diferente colosale. UHZ arata foarte detaliat fiecare cuta, se vede bine tesatura, in timp ce pe Sony vedem ceva intunecat, agatat de gatul personajului. Sa fie oare o rea vointa sau atat poate acel proiector?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UeFUsR056SA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razor01, 13 August 2018 - 19:55.


#366
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 razor01, on 13 august 2018 - 19:24, said:

Boxele atmos nu sunt altceva decat niste boxe cu inclinatie pentru a putea fi folosite mai usor decat unele normale. Nu aduc nimic in plus.

Eu as face efortul sa agat 4 boxe de tavan, am auzit sistem atmos cu boxe agatate de perete si nu m-a impresionat. Parea un surround putin mai ridicat, nu-mi dadea impresia ca trece nimic pe deasupra capului.
Nu am posibilitatea sa le fixez in tavan. Acum am o pereche de boxe atmos puse sa bata in sus de pe boxele frontale, efectul este vizibil dar imi doresc unul mai complet, de asta vreau sa ma echipez cu 4 boxe pe care sa le montez cam ca in poza.

[ https://www.avsforum.com/photopost/data/2295670/8/83/83279b50_7.1.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mr. Incredible, 13 August 2018 - 20:44.


#367
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Vrei sistem 5.1.4 , nu 7.1.4?

Cu ce program ai facut desenul, ca am si eu nevoie de asa ceva?

#368
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Un 5.1.4, nu am loc pentru 7.1.4. Desenul l-am gasit pe google, l-am pus ca exemplu.

#369
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Pentru 5.1.4 trebuie receiver 9.1 nativ, la fel si pentru 7.1.4 trebuie 11.1
Aveți astfel de receivere?

Edited by Calin_fdx, 13 August 2018 - 21:55.


#370
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Da, am un Denon X4300H cu 9.2. https://www.avforums...er-review.13511

#371
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cu Denon-ul acela merge si 7.1.4 daca folosesti un amplificator extern.

#372
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Stiu ca poate dar nu-mi permite spatiul.

#373
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
...mai are 2 intrări preamplificate cu time alignment și restul de corecții XT32

#374
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 razor01, on 13 august 2018 - 19:45, said:

Din testele vazute de mine, cele ale nemtilor, este o diferente sesizabila intre DLP si 4k Sony. Nu stiu ce si cum rezolva, dar in fotografii se vede clar un plus mare de detalii.

P.S. din moment ce nu le-am vazut cu ochii mei, am clar o rezerva, pentru ca este posibil ca site-urile de profil sa incline balanta intr-o parte sau in alta, sa ignore anumite chestiuni, in functie de interese personale.

Ca sa fiu sincer, pe mine personal, cel mai tare ma deranjeaza lipsa de detalii in zonele de umbra, acel efect dat de negru care pur si simplu intuneca imaginea si nu mai vezi ce-i acolo. Acum, la fel cum am zis mai sus, daca aceste probleme or aparea pentru ca testerii calibreaza in mod deliberat gresit unele proiectoare, ca sa le avantajeze pe altele, nu am cum sa stiu.
Uite o explicatie tehnica de ce DLP-ul TI este nativ 4k https://davesavtech....hen-does-4k-4k/
Though the chip itself has 4.15M mirrors, internally, the TI chip actually creates an intermediate grid of 16 million addressable pixels.  A very powerful processor then preserves all of the rich details of original 4K content, and perhaps more.

Am mentionat ca in mod clar nu e singura marime care conteaza, contrastul nu poate fi comparat cu proiectoarele de top Sony sau JVC (ultimul chiar daca nu e nativ 4k, avand contrast mai bun reda mai multe detalii decat Optoma).
Pe de alta parte la pretul cerut Optoma UHD65 ofera foarte multe.

#375
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Partea cu numarul de pixeli fie nativ sau dublati, conteaza mult.Acum la proiectorul Benq W1070 1080p se pot distinge pixelii mai ales cand am imagine de la PC, diagonala de 2,5m, combinata cu distanta de privire de 2,5m, permite asta.
Un proiector cu 4k ofera nu numai detaliu, sharp mai bun dar si imagine mai fina, culori mai fine si mai intense iar cum unele sunt compatibile HDR ofera si o dinamica superioara.
Partea cu nivelul prost de negru conteaza mai putin daca nu ai o incapere dedicata intunecata, cand ai toti pereti albi si ceva lumina ambientala, conteaza mai degraba luminozitatea maxima pentru a avea o imagine dinamica.

#376
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Hansolo, on 14 august 2018 - 07:49, said:

Pe de alta parte la pretul cerut Optoma UHD65 ofera foarte multe.

L-am luat in calcul, din nefericire nu le-a dat prin cap sa gaseasca o solutie prin care sa poti opri definitiv motion interpolation când vrei sa te joci. Cu un input lag de 80ms garantat o sa am dureri de cap si greata.

 FC72, on 14 august 2018 - 09:47, said:

Un proiector cu 4k ofera nu numai detaliu, sharp mai bun dar si imagine mai fina, culori mai fine si mai intense iar cum unele sunt compatibile HDR ofera si o dinamica superioara.

Cele mai ieftine proiectoare capabile sa redea HDR, nu doar sa accepte semnal, costa in jur de 4500-5000 euro. Daca nu stie REC 2020 la un nivel decent, ci doar REC 709, nu ai HDR. O sa ai ai niste culori construite de proiector folosind gama pe care o cunoaste, dar n-are prea mare legatura cu HDR-ul.

Gama X5900/X7900 de la JVC acopera destul de bine REC 2020 si accepta semnal de 10 si chiar 12 bit pana la 4k/60 hz inclusiv. Din nefericire nu au 4k nativ ci folosesc o imagine full HD pe care o proceseaza prin Eshieft. Gama 4k de la Sony stie 4k nativ dar spre marea surprindere a tuturor nu este dotata cu intrare HDMI de 18Gbps. Din acest motiv nu accepta 4k cu 10 bit decat pana la 30 hz. Semnalul 4k mai mare de 30 de hz este redus in mod automat la 8 bit. Asta inseamna ca nu mai ai HDR peste 30 hz. O problema serioasa a fost semnalata de utilizatorii de Playstation 4, in jocurile cu HDR, cu banding-ul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hs8a9PP7YQg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razor01, 14 August 2018 - 11:09.


#377
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.lg.com/u...U80KA-projector
Asta are HDR si este 4k DLP cu sursa Laser sub 3000$.
Este de preferat 4k cu 4:2:0 decat 1080p cu 4:4:4.Filmele 4k sunt 24p 4:2:0 iar in jocuri, in miscare, nu ai nici o sansa sa deosebesti chroma.Este discutabil daca jocurile chiar au 4k cu 4:4:4 sau este doar semnal asa, nu gradatii.Eu as zice ca unele nici nu sunt 4k sunt doar upscalate.

#378
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
LG-ul acela este o gluma pe langa proiectoarele serioase. Numai HDR nu-i ala. Una este sa accepte semnal de intrare si cu totul altceva este sa poata sa afiseze REC 2020. Daca nu ai neaparat nevoie de un proiector protabil, nu vad de ce ai da 3000 de dolari pe asa ceva. Nici macar nu are varianta de DLP din Optoma UHD60/65 ci varianta mai mica, cea din UHD 40/50.

Problema semnalata de mine mai sus era legata de semnalul de 10 bit, necesar afisarii HDR-ului. Daca nu ai semnal de 10 bit, nu ai nici HDR, asta presupunând ca ne referim la un proiector capabil de HDR real.

 FC72, on 14 august 2018 - 11:49, said:

Eu as zice ca unele nici nu sunt 4k sunt doar upscalate.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Intr-un joc de PC (atentie, nu consola), daca ai selectat o anumita rezolutie suportata de joc, asta o sa-ti produca placa video, nu altceva. Asta este diferenta fata de consola, faptul ca ai control deplin.

Edited by razor01, 14 August 2018 - 12:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate