Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#343
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Impresionant.

#344
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Super misto LG-ul.

#345
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
https://www.engadget...est-projectors/

#346
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Revin cu update la echipament:

Videoproiector Full HD 3D Benq W1070 (cu ochelari 3D activi)
Ecran de proiectie electric Benq 100"
TV Samsung 4k Ultra HD 65KS7002
Receiver multicanal 9.2 Denon AVR-X4300H
Blu-ray player 3D 4k Ultra HD OPPO 203
Blu-ray player 3D SONY BDP-S4500
Media player Egreat A5 4k
Media player MEDE8ER MED600X3D WP
Consola jocuri Sony Playstation 4
Sistem boxe 5.1.2 Dali Zensor (boxe fata Dali Zensor 1, boxa centrala Dali Zensor Vokal, boxe spate Dali Zensor Pico, subwoofer Dali SUB E-9F)
2 Boxe Dolby Atmos Onkyo SKH-410
Casti Wireless Sennheiser RS 170 + HDR 170 + HDR 180
Telecomenzi universale Logitech Harmony 950 si Logitech Harmony 525
Set canapele si fotolii cu recliner

Setul 5.1 Dali arata foarte bine, sunt in aceasi nota cu boxele Zensor 3 din sistemul stereo. Urmeaza sa le calibrez si sa le pun la treaba sa vad cum presteaza.
Subwooferul este micut si arata exceptional, din ce am citit este si performant. Am atasat cateva poze, inca nu am pozitionat tot, mai am de facut mici modificari.

Attached File  20180802_222648.jpg   252.56K   16 downloadsAttached File  20180802_222729.jpg   223.46K   17 downloadsAttached File  20180802_222906.jpg   335.23K   20 downloadsAttached File  20180802_222801.jpg   191.27K   22 downloadsAttached File  20180802_222820.jpg   244.56K   19 downloads

#347
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cum ai fixat acele Pico in perete, ca ma intereseaza si pe mine o solutie similara?

#348
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Am mai avut de-a lungul timpului boxe in aceeasi pozitie doar ca folosisem un suport de perete care se prindea de boxa, trebuiau facute mici gauri in ea. Cand am montat sistemul Indiana nu am vrut sa mai gauresc boxele si am improvizat un suport din pal, este pus in unghi, am fixat in el un holsurub si am prins boxa in el, are pe spate un mic orificiu pentru asta.

Am atasat cateva poze, sper sa te ajute:

Attached File  IMG_1584_1600x1200.JPG   340.48K   26 downloadsAttached File  IMG_1585_1600x1200.JPG   320.47K   28 downloadsAttached File  IMG_1586_1600x1200.JPG   341.17K   30 downloads

Edited by Mr. Incredible, 03 August 2018 - 12:21.


#349
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu, de principiu, ma gândisem la asa ceva https://tehnicavizua...k-2buc-antracit , dar sunt deschis si la alte optiuni.

#350
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Le vazusem si eu la un moment dat dar nu am avut incredere: https://www.amazon.c...nt&pageNumber=1

#351
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Revin cu un nou update la echipament:

Videoproiector Full HD 3D Benq W2000 (cu ochelari 3D activi)
Ecran de proiectie electric Benq 100"
TV Samsung 4k Ultra HD 65KS7002
Receiver multicanal 9.2 Denon AVR-X4300H
Blu-ray player 3D 4k Ultra HD OPPO 203
Blu-ray player 3D SONY BDP-S4500
Media player Egreat A5 4k
Media player MEDE8ER MED600X3D WP
Consola jocuri Sony Playstation 4
Sistem boxe 5.1.2 Dali Zensor (boxe fata Dali Zensor 1, boxa centrala Dali Zensor Vokal, boxe spate Dali Zensor Pico, subwoofer Dali SUB E-9F)
2 Boxe Dolby Atmos Onkyo SKH-410
Casti Wireless Sennheiser RS 170 + HDR 170 + HDR 180
Telecomenzi universale Logitech Harmony 950 si Logitech Harmony 525
Set canapele si fotolii cu recliner

Am avut pentru cativa ani un Benq W1070 de care am fost foarte multumit, am avut ocazia sa fac trecerea la un model mai nou si asta am si facut. Am de ieri un alt videoproiector de la Benq, W2000 se numeste modelul, este ceva mai mare decat vechiul model, arata mai frumos, are capacul de protectie mai bine gandit, se poate scoate si pune fara sa afecteze focusul.
Inca nu l-am instalat in tavan, este inca in teste, se prezinta foarte bine.

KEY FEATURES:
Rec. 709 HDTV Standard for Finest Cinematic Colour
Resolution: 1080p (1920 x 1080)‎
Brightness (ANSI lumens): 2000 ANSI Lumens
Contrast Ratio: 15000:1
Vertical Lens Shift for Extra Installation Freedom
Side Projection with 2D Keystone
Two Enhanced Chamber Speakers (20 Watts) with Audio Enhancer
Ultra-Modern Design
Low Acoustic Noise of 27dBA (Eco mode)
Wireless video transmission (option, not available for 3D so stick with the better HDMI)
Pure glass lens elements
ISFccc®Certification Professionally Calibrated
100” screen from 2.5 Meters
Wall Colour Correction
Light Source Life: Normal 3500 hours, Economic 5000 hours, SmartEco 7000 hours



Am cautat informatii ca sa ma decid care va fi noul videoproiector si a fost destul de greu sa aleg, aveam nevoie de un proiector care sa-mi ofere o calitate cel putin egala cu W1070-ul pe care l-am avut, era foarte important sa-l pot folosi pe aceeasi pozitie/distanta ca vechiul model.
In urma comparatiilor pe care l-am facut acest model a iesit ca ar fi cel mai potrivit pentru mine. Are review-uri foarte bune de la cumparatori pe site-uri gen Amazon.

A primit un premiu EISA: EUROPEAN HOME THEATRE PROJECTOR 2016-2017 https://www.eisa.eu/...ideo-2016-2017/

Cateva review-uri despre el:

https://www.avforums...or-review.12144

https://www.trustedr...iews/benq-w2000

https://www.whathifi...nq/w2000/review

https://www.techrada...-1311094/review

https://www.projecti.../?cn-reloaded=1

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a0Icz8VrEMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Denumirea din SUA este BENQ HT3050

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NSZ0RrvfSNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mr. Incredible, 11 August 2018 - 17:51.


#352
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Totusi de ce unul mai nou dar la fel?Si eu am w1070 dar nu l-as schimba cu ceva similar, exista acum 4k HDR fie si pseudo dar oricum clar peste cele 1080p.

#353
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Am citit foarte multe despre diverse modele care m-au interesat iar cele cu Faux-K inca nu sunt suficient de mature, exista la fiecare anumite lipsuri. Eram dispus pentru un proiector de buget mai mare dar tot citind review-uri si comparand am ajuns sa inteleg ca nu merita in acest moment mai ales ca si bugetul trebuia sa fie de 2 sau 3 ori mai mare iar modelele urmarite aveau minusuri destul de importante.
Am vazut ca exista modele care nu aveau lens shift, care aveau zoom optic foarte mic, care erau prea zgomotoase.
Uite un review la Benq W1700, este cotat sub W2000: https://www.avforums...00-review.14747

Pentru mine a fost important sa am un proiector nou, cu garantie de la 0 (garantia modelului anterior expirase), am avut o oferta foarte buna de vanzare, una foarte buna de achizitie iar proiectorul poate fi montat in aceleasi conditii ca fostul. Este mai silentios, are contrast mai bun, arata mai bine si este de generatie mai noua.
Am vazut cateva filme si imi place foarte mult imaginea, superioara celei de la W1070. Ma voi bucura de el pentru cativa ani pana vor mai evalua lucrurile pe sectorul 4k.

#354
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu m-am documentat cat de mult am putut in perioada asta, pentru ca intentionez sa imi fac un home cinema.

In momentul de fata, singurele proiectoare cu rezolutie 4k reala (adica cei 8 milioane de pixeli trimisi de sursa sunt aceeasi cu cei 8 milioane de pixeli proiectati) sunt cele de la Sony. Nicio alta companie, dintre care Optoma, BenQ, Epson si chiar JVC, nu ofera 4k real.

Asta nu inseamna ca nu exista competitie. Din cate am inteles proiectoarele 4k eshieft de la JVC fac o treaba destul de buna cu upscalling-ul si bat aproape mereu Sony la capitolul nivel de negru si luminozitate, cel putin daca vorbim de proiectoarele din aceeasi clasa de pret.

Pentru urmarit filme nu este obligatoriu 4k real, pentru ca oricum efectele speciale sunt masterizate tot in 2k, asa ca filmele vazute de noi acum in 4k nu au nivelul de detalii ce poate fi scos la modul real din aceasta rezolutie.

Situatia se schimba insa daca vrei gaming si nu ma refer la gaming pe o consola cu 4k fals ci gaming de pe un PC capabil. Aici chiar se cunoaste diferenta de rezolutie intre 4k real si 4k obtinut cu trucuri magice.

P.S. stau si ma gandesc, daca sunt atat de scumpe efectele speciale masterizate in 2k, oare cat ar costa sa treaca industria efectelor speciale pe 4k?

Edited by razor01, 13 August 2018 - 15:40.


#355
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
LG-ul mentionat la finalul paginii anterioare nu e "4k real"?

#356
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Din moment ce are chipset DLP nu este 4k real. Pana si proiectorul Optoma UHZ65, cel cu laser, foloseste tot DLP.

Repet, din ce am vazut si citit pana acum, in filme este greu de sesizat 4k-ul real comparat cu 4k-ul de tip DLP sau eShieft. Mult mai usor sesizezi problemele cu redarea corecta a culorilor, luminozitatea, etc.

Edited by razor01, 13 August 2018 - 18:19.


#357
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postrazor01, on 13 august 2018 - 15:33, said:

Eu m-am documentat cat de mult am putut in perioada asta, pentru ca intentionez sa imi fac un home cinema.

In momentul de fata, singurele proiectoare cu rezolutie 4k reala (adica cei 8 milioane de pixeli trimisi de sursa sunt aceeasi cu cei 8 milioane de pixeli proiectati) sunt cele de la Sony. Nicio alta companie, dintre care Optoma, BenQ, Epson si chiar JVC, nu ofera 4k real.

Asta nu inseamna ca nu exista competitie. Din cate am inteles proiectoarele 4k eshieft de la JVC fac o treaba destul de buna cu upscalling-ul si bat aproape mereu Sony la capitolul nivel de negru si luminozitate, cel putin daca vorbim de proiectoarele din aceeasi clasa de pret.

Acum am inceput un proiect mai amplu. Cel mai important factor este bugetul alocat pentru a pastra un echilibru intre componentele audio/video. Calitatea unui sistem poate fi afectata de cea mai slaba veriga din lant. Un proiector JVC va fi foarte dezavantajat de o camera cu pereti albi sau deschisi la culoare. De altfel orice proiector va fi dezavantajat de un ecran alb cu pereti deschisi la culoare. Orice proiector cu nivel mare de luminanta, nu va avea un nivel decent al blacklevel-ului daca nu va proiecta pe un ecran grey sau dark grey. Singurul atuu al ecranelor albe sunt camerele ultraintunecate in combinatie cu proiectoare cu black level foarte bun (JVC-dila, Sony -xsrd, Epson - de la TW9300 in sus)
Cinema-ul impune finisaje de top (rigips fonic lipit peste OSB de 22mm) Locația parțial pregătită, cablată, zugrăvită în tonuri de negru/gri perfect neutre colorimetric d.p.d.v RGB, lavabil Dulux flat mat, nuanțe alese conform cerințelor mele. Urmează mocheta neagră cu suport de pasla groasa. Tavan negu total nonreflectiv. Amplasarea incintelor, poziționarea lor, necesita multă atenție și migală. Deși Visual Experience (noul proiect in care sunt implicat) are ca principal obiect furnizarea de pachete complete - videoproiector/ecran dedicat ALR/calibrarea profesionala a imaginii proiectorului pe ecran, proiectul home cinema in cauza, a fost preluat complet (incluzând si parte de consultanță design /achizitii / sistem de sunet (parte audio) pretențiile fiind mari și investiția pe măsură.
Locatia are pe langa functia principala de homecinema, si un bar atasat, avand implicit functia de homevideo (vizualizare cu lumina ambientala - 6 spoturi in tavan dispuse verical inspre poadea. Vizualizarea filmelor, a jocurilor, emisiunilor TV, nu va impune stingerea a tuturor spoturilor, imaginea nefiind afectata atat timp cat lumina nu va fi incidenta pe ecran. Ultimele trei poze atasate nu sunt din locatia respectiva ci din showroomul Visual Experience

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 13 August 2018 - 19:01.


#358
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asteptam rezultatul final. A fost cerinta expresa a proprietarului sa aiba boxele frontale asa de sus?

Sau le confund eu si sunt cele pentru atmos?

Edited by razor01, 13 August 2018 - 19:00.


#359
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Legat de boxele pentru atmos. Ati vazut sistemul meu actual si as avea nevoie de pareri legate de o solutie de boxe pentru atmos care sa fie montate pe perete, in fata si in spate (sau pe lateral spate), vreau 4 bucati pe care sa le montez cat mai sus spre tavan. Nu sunt inca 100% sigur daca trebuie luate neaparat boxe atmos (Dali are un model interesant, se numeste Alteco C1) sau pot folosi 4 boxe Dali Zensor Pico asa cum am ca surround.
Doresc sa ajung cu sistemul la 5.1.4.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LD_wBYdqvaw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sQH9YGeSycM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mr. Incredible, 13 August 2018 - 19:34.


#360
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Fronturile sunt instalate sus, în colturile virtuale unde va veni ecranul. Forturile si centrul formeaza un triunghi relativ echilateral cu varful in jos. Subwooferul front fire closed, la fel este aliniat pe axa celor trei. Ideea este de panoramare (scena) folosind sau nu dialog-lift specific Yamaha (functia care pozitioneaza virtual vocea in centru ecranului/actiunii) Suround-urile la 2.6m aliniate lateral pe lungimea camerei și back suround-urile la 6.4m pe peretele din spate, opus ecranului. E greu de acoperit o încăpere de 3.86 x 6.48m cu 7.1 incinte, sa fie proporțional dispersate. Daca era un receiver 9.1 mergem cu 2 front, 1 center și 2 front prezence / subwoofer pe panoramarea ecranului. Celelalte patru incinte reușeau sa "umple" partea din spate. Sau mergeam pe atmos 5.2.4

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 13 August 2018 - 19:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate