Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5423 replies to this topic

#3349
crisguide

crisguide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.09.2009
Inca o data, imi cer scuze celorlalti cititori ai acestui topic pentru prea lungul off topic si promit ca eu nu ii mai dau curs.

#3350
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcrisguide, on 20 decembrie 2020 - 04:30, said:

Stii tu ca nu vine dotat cu ele? Ai intrebat undeva si ai primit acest raspuns? AI citit asta undeva?
Daca da, ''lumineaza-ne'' si pe noi.

Tocmai am postat mai sus un citat de pe AVSForums, unde era prezentat al doilea model de Storm.

View Postcrisguide, on 20 decembrie 2020 - 04:30, said:

Am scris ''Un chilipir pentru cei care vaneaza Auro 3D(are si Dirac Live)" .

Asta este problema, ca aparatul respectiv, in anul 2021, nu mai este un chilipir, nici macar cu reducerea de 50%, datorita limitarilor de soft.

Cu banii aia poti cumpara altceva, cu updateuri de tehnologie la zi.

Edited by razor01, 20 December 2020 - 09:23.


#3351
crisguide

crisguide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.09.2009
Si am completat ulterior cu : "Am ''uitat'' sa pun niste ghilimele   ..."
Ma bazam si eu pe simtul umorului la romani (gen "Cititorii noştri care sunt la fel de inteligenţi ca şi noi"), dar se pare car "nu e voie"

#3352
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Va rog, hai sa depasim fazele astea ca transformam topicul asta in ceva ce nu merita sa fie, sa fim mai buni! Nu e frumos sa ne aruncam si noi vorbe grele pe aici, sunt destui care a fac.

Edited by Mr. Incredible, 20 December 2020 - 10:59.


#3353
crisguide

crisguide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.09.2009
I do hope so!

#3354
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMr. Incredible, on 20 decembrie 2020 - 10:58, said:

Nu e frumos sa ne aruncam si noi vorbe grele pe aici, sunt destui care a fac.

Cine arunca vorbe grele?

Eu, inainte de comentariul postat aseara, am vorbit strict despre aparate AV.

Colegul nu a putut sa suporte o opinie contrara , considerand ca forumul este un fel de ,,safe space'', unde spui orice iti trece prin cap iar colegii iti dau like-uri pentru sustinere :)

#3355
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Orice dispută offtopic moare de la sine când protagoniștii se plictisesc :D

Apropos de playere, Chromecast-ul, ăsta ultimul, merge incredibil de bine după ce l-am "tunat". Am văzut deja vreo 10 filme și vreo 3 seriale la el, printre care și Mandalorian din seria StarWars și nu a sughițat măcar o singură dată. Iar unele filme sunt direct de pe suportul fizic pe cel digital fără nicio pierdere sau compresie.

#3356
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 11.01.2007
@Reactor2015, ai și Dolby TrueHD cu el?

#3357
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Majoritatea filmelor sunt Dolby Atmos acum.

#3358
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 11.01.2007
Atmos mă interesează și pe mine,dar varianta aia necompresată.

#3359
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Aia se gaseste pe orice disc sau copie 1:1 a unui disc UHD cu sunet atmos/DTS X.

Varianta compresata provine din streaming.

#3360
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 11.01.2007
Deci Chromecast-ul face passthrough fără probleme la Atmos? Playerul oled-ului nu vrea să decodeze varianta necompresată.

#3361
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View PostReactor2015, on 20 decembrie 2020 - 17:32, said:

Apropos de playere, Chromecast-ul, ăsta ultimul, merge incredibil de bine după ce l-am "tunat". Am văzut deja vreo 10 filme și vreo 3 seriale la el, printre care și Mandalorian din seria StarWars și nu a sughițat măcar o singură dată. Iar unele filme sunt direct de pe suportul fizic pe cel digital fără nicio pierdere sau compresie.

Ma bucur sa aud asta ca erai cam dezamagit de el. Cum l-ai tunat sa devina asa de bun?

#3362
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am urmat sfaturile colegilor de forum cărora le mulțumesc și cu această ocazie.
E pe topicul de Chromecast.
Eram dezamăgit pentru că nu funcționa de nicio culoare cum trebuie. Mergea Youtube cu bani, Netflix cu bani și așa mai departe... cu bani. De redat muzica sau filmele din colecția personală, canci :D
Acum merge totul, inclusiv YT fără publicitate, oficial, legal, ca să zic așa, cu player din magazinul play oficial.

#3363
crisguide

crisguide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.09.2009

View PostReactor2015, on 20 decembrie 2020 - 17:32, said:

Orice dispută offtopic moare de la sine când protagoniștii se plictisesc Posted Image

Posted Image

Nu are legatura cu plictiseala, ci cu inutilitatea demersului de a dialoga.
Ce poti sa discuti cu o persoana care iti rastalmaceste cuvintele, transformand o postare glumeata intr-un caz de tribunal, care te acuza de oferte sau recomandari pe care nu le-ai lansat, care se straduie sa iti demonstreze eroarea unor afirmatii pe care nu le-ai facut?
Ce poti sa discuti cu o persoana al carei discurs are o vadita tenta de ura si calomnie, pe care daca o expui trece la atac la pesoana prin SUPOZITII pe care le face despre viata ta personala , pe care le considera adevaruri absolute doar pentru ca ii apartin, SUPOZITII pe care le foloseste pentru a crea o falsa imagine a persoanei tale, menita sa abata atentia de la minciunile cu care te acuza initial?
Ce (cum) poti discuta cu o persoana care refuza sa raspunda intrebarilor directe, care nu se explica dar in schimb te acuza, lansandu-se in tirade pline de vehementa agresiva, si care considera ca daca 'striga' mai tare are dreptate, si care isi proiecteaza propriile aberatii asupra altora?
Incapacitatea de a interpreta corect o tacere politicoasa, pe care o interpreteaza ca un semn al triumfului, exuberanta cu care isi concluzioneaza ''victoria finala'', ma fac sa zambesc si imi aduc aminte de umorul pieselor lui Caragiale, cu aplecare spre vechiul proverb romanesc: "Prostul daca nu e si fudul/Parca nu e prost destul"
Deci nu, nu are treaba cu plictiseala.

P.S.: Ma intorc la ''frustrarile mele'' , sunt abia la a doua carte din cele 100+ ale seriei Star Wars Posted Image

Edited by crisguide, 23 December 2020 - 06:15.


#3364
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014
Mai ai răbdare să citești cărțile după ce ai văzut filmele?

#3365
crisguide

crisguide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.09.2009
Da. sunt muuulte elemente si aventuri care nu sunt cuprinse in filme. Un 'univers' intreg de ele,foarte vast comparativ cu filmele.
100+ carti doar in Legends Posted Image - cred ca imi trebuie vre-un an sau doi sa termin cu ele. Si apoi ma apuc sa intreb pe la cunostinte daca vor sa le citesca si ei [am  (?!) eu un gand ascuns]
Sau le vanez pe cele noi

'Povestea' incepe cu asa mult timp inainte, si are elemente atat de interesante, ca mi-e ciuda ca nu au inceput si mai de dinainte cu Je-daii, cu lumile lor de origine
Putem continua in privat subiectul asta

#3366
crisguide

crisguide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.09.2009

View PostBylly00, on 17 decembrie 2020 - 15:40, said:

Sa nu uitam ca la ora actuala si un OLED de 65'' tot e un lucru destul de rar intalnit in gospodariile normale, nu mai vorbim de alte avioane.
Cautam informatii despre CES 2021 si am dat peste asta:

Attached File  Screenshot (2749).png   71.1K   25 downloads Aici e articolul:
https://www.cnet.com...e-hype-shrinks/

Tendinta asta am observat-o si eu pe aici prin nord. Foarte multa lume isi vinde TV-urile de 55'' si cumpara 65'' sau chiar mai mari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate