Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Biblia in salile de judecata!Suntem stat laic sau teocratic?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#19
Xenofon

Xenofon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.12.2013

 ever_forever, on 16 februarie 2014 - 13:38, said:

In mod normal nu trebuie sa juri pe nimic, si de fapt nu trebuie sa juri, ti se aduce la cunostinta cu cat se pedepseste marturia mincinoasa si gata., devine clar ca daca minti esti pedepsit.

Juratul, sau juratul pe ceva, e o traditie veche, tine de superstitie, de pe timpurile cand oamenii credeau ca ce zic ei aia se indeplineste, cum e si cu blestemele (dintre care unele s-au transformat in injuraturi, ca si cum daca imi doresti sa moara mama, va muri ca asa vrei tu) sau urarile de bine (ca si cum daca imi urezi "La multi ani" voi trai multi ani ca asa zici tu)
Da in mod normal nu ar trebui sa juri pe nimic,asa ca se prea poate ca aceasta gaselnita sa fie imprumutata de la americani.Acolo si presedintele jura pe Biblie,interesant e ca acolo e vorba de un pastor si o Biblie baptista.
Dealtfel singurul presedinte american care nu a fost neo-protestant ci Catolic,a fost JF Kennedy.Va dati seama cam cat de nasol se uita Bush jr la Kennedy,adica cum se uita unul care vb personal cu Dumnezeu,asa cum fac toti neo-protestantii[pocaitii] la unul care comunica prin intermediari[preoti]

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Xenofon, on 16 februarie 2014 - 12:30, said:

altii intrebau in prealabil:Credeti in  Dumnezeu?
Si daca omul spunea ca da era invitat sa jure.

Asta e o contradictie, pentru ca Dumnezeu nu te lasa sa juri.

#21
Xenofon

Xenofon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.12.2013

 archaeus5, on 16 februarie 2014 - 13:42, said:

Buna remarca!Dealtfel sclavia a fost incurajata si tolerata pana in secolul 19 datorita Bibliei!

#22
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 archaeus5, on 16 februarie 2014 - 13:42, said:


Adica nu se pedepseste atunci cand ravnesti la sclavul altuia?
Varianta moderna a sclavului este angajatul. :)  
Scuze de off topic.

#23
Xenofon

Xenofon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.12.2013

 Ion_de_la_Raion, on 16 februarie 2014 - 13:49, said:

Asta e o contradictie, pentru ca Dumnezeu nu te lasa sa juri.
Contradictie sau nu asa suna intrebarea!Credeti in Dumnezeu?Daca zici da!ti se spune!puneti mana pe Biblie si jurati!
Jur sa spun adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu!Asa sa imi ajute Dumnezeu!

Edited by Xenofon, 16 February 2014 - 13:53.


#24
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Xenofon, on 16 februarie 2014 - 12:04, said:

Am o nedumerire si poate o au si altii!De ce in salile de judecata se afla o Biblie pe care esti invitat sa juri daca esti martor?In primul rand procesele nu se bazeaza pe Legile lui Moise din Deuteronom!
Daca ar fi aplicate acele legi ar trebui ucise cu pietre femeile adultere,copii neascultatori de parinti si homosexualii de exemplu!
Ce credibilitate are un martor daca afirma ca nu crede ca exista Dumnezeu si nu vrea sa jure pe Biblie,ci sa foloseasca formula Jur pe onoare si constiinta sa spun adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu!
Este aceasta practica de a jura pe Biblie,introdusa dupa 89 o ipocrizie sau o forma de intimidare?

Mi se pare ca poti sa refuzi sa juri pe Biblie daca esti ateu

#25
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Ion_de_la_Raion, on 16 februarie 2014 - 13:49, said:


Asta e o contradictie, pentru ca Dumnezeu nu te lasa sa juri.
Justitia asta lumeasca este cam stramba, nu-i asa?

#26
Xenofon

Xenofon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.12.2013

 ccdsah, on 16 februarie 2014 - 13:53, said:


Mi se pare ca poti sa refuzi sa juri pe Biblie daca esti ateu
Am precizat deja ca poti sa refuzi,dar ideea e ca daca refuzi si accepti formula aceea cu Jur pe onoare si constiinta,nu esti deja cumva descalificat in ochii judecatorului,procurorului,si chiar al avocatilor doar pentru ca esti ateu?Daca esti ateu si ei sunt crestini esti de fapt un dusman,un damnat,unul care va sfarsi in Iad.Daca nu cunosc oamenii dogmatica ortodoxa cred ca astea sunt fite,dar nu sunt asa sunt chiar chestiuni grave,unii au murit pentru ele.

#27
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Xenofon, on 16 februarie 2014 - 13:50, said:

Buna remarca!Dealtfel sclavia a fost incurajata si tolerata pana in secolul 19 datorita Bibliei!

Mai rau. Crestinii sustin, fara nici un temei Biblic, ca Noul Testament il abroga pe cel vechi, dar in Biblie scrie altceva. Ma rog, orice este scris intr-o parte este contrazis in alte parti ...
https://sites.google...m/studiu-biblic
http://bibviz.com/

... dar pentru cat valoreaza ea:

Quote

17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
........27 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurveşti.”
28 Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui.
29 Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
30 Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă
Deci mai crestini sunt islamistii decat Romanii sau alte tari asa zis civilizate, iar civilizatia nu prea are legatura cu crestinismul, ci din contra :
Mali prisoner: 'Militants cut off my hand with a knife'
.

 Elihu_66, on 16 februarie 2014 - 13:52, said:

Varianta moderna a sclavului este angajatul. Posted Image  
Scuze de off topic.

Si pe vremea existau angajati. Dintotdeauna au existat si angajati, si a existat o distinctie intre ei. Asa ca, nu ai ghicit-o ca sa te scoti.

Edited by archaeus5, 16 February 2014 - 14:09.


#28
Xenofon

Xenofon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.12.2013

 archaeus5, on 16 februarie 2014 - 13:59, said:


Mai rau. Crestinii sustin, fara nici un temei Biblic, ca Noul Testament il abroga pe cel vechi, dar in Biblie scrie altceva. Ma rog, orice este scris intr-o parte este contrazis in alte parti ...
https://sites.google...m/studiu-biblic
http://bibviz.com/

... dar pentru cat valoreaza ea:

Deci mai crestini sunt islamistii decat Romanii sau alte tari asa zis civilizate, iar civilizatia nu prea are legatura cu crestinismul, ci din contra :
Mali prisoner: 'Militants cut off my hand with a knife'
.
Sustin fara nici un temei dar cu un interes multi milenar,acela de a se distanta de cultul mozaic si de poporul ales,cum e descris acolo!
Si totusi desi nu au avut o tara din anul 70 pana in anul 1947 evreii au reusit sa isi patreze unitatea de religie,cultura,traditie,pe cand crestinii sunt impartiti in peste 35000 de denominatiuni.

Interesant e si faptul ca robia a fost abolita in Ardeal de catre Franz Iosef inainte cu cateva decenii de Tarile Romane,unde a fost abolita de A.I,Cuza.Si robii erau robi manastiresti ,toti tigani!Asta poate explica si de ce se manifesta asa cum o fac in prezent.

#29
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 Xenofon, on 16 februarie 2014 - 12:04, said:

De ce in salile de judecata se afla o Biblie pe care esti invitat sa juri daca esti martor?
Pentru ca e o metoda foarte eficienta de a-i forta pe cei credinciosi sa spuna adevarul, tot asa cum Politia se foloseste de fel de fel de tertipuri pentru a-i intimida pe cei slabi.
Imi povestea odata cineva ca Politia e destul sa-l aiba la mana cu ceva, cu orice, nu conteaza ca nu poate fi dovedit, ca-l face muci pe respectivul:
- Esti  chiar prost, ma ? De ce ii acoperi ? Vrei sa faci tu puscarie pentru ei ? Merita ?
Uite aici, asta e destul pentru a face ani grei de parnaie.
Vrei sa iti futa nevasta toti fraierii ? Ce se va alege de copiii tai ?
- Buhuhuhuhuhuhuhuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!! Spun tooooooooooooooooooot! Sotioara mea scumpaaaaaaaa!!!!
Ceva in genul asta.
Si nu, nu-i vorba de tipi veniti din creierul muntilor ci de gainari.

#30
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Thair, on 16 februarie 2014 - 14:23, said:

Pentru ca e o metoda foarte eficienta de a-i forta pe cei credinciosi sa spuna adevarul, tot asa cum Politia se foloseste de fel de fel de tertipuri pentru a-i intimida pe cei slabi.
Imi povestea odata cineva ca Politia e destul sa-l aiba la mana cu ceva, cu orice, nu conteaza ca nu poate fi dovedit, ca-l face muci pe respectivul:
- Esti  chiar prost, ma ? De ce ii acoperi ? Vrei sa faci tu puscarie pentru ei ? Merita ?
Uite aici, asta e destul pentru a face ani grei de parnaie.
Vrei sa iti futa nevasta toti fraierii ? Ce se va alege de copiii tai ?
- Buhuhuhuhuhuhuhuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!! Spun tooooooooooooooooooot! Sotioara mea scumpaaaaaaaa!!!!
Ceva in genul asta.
Si nu, nu-i vorba de tipi veniti din creierul muntilor ci de gainari.

Asta pentru ca majoritatea sunt prosti care nu au habar de "Prisoner's dillema"

#31
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Nici macar Isus nu a zis nimic de sclavii. Nu a condamnat-o desi a avut de a face cu destui sclavi. A ignorat problema ca si cand ar tolera-o sau chiar ar admira devotamentul de tip sclavagist nevazand nici o diferenta intre angajat si sclav, desi chiar si institutiile vremii ii tratau diferit. Se pare ca Isus vizionarul si revolutionarul in materie de morala, nu avea o intelegere asupra lumii cu nimic superioara a unui muritor de rand de pe vremea aceea. Nu mai ca a avut parte de un mai bun PR si marketing ...
Asa ca nu inteleg, daca Isus este modelul moral suprem, atunci de ce am desfiintat sclavia din moment ce el o tolera?

Quote

5. Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L,
6. Şi zicând: Doamne, sluga mea zace în casă, slăbănog, chinuindu-se cumplit.
7. Şi i-a zis Iisus: Venind, îl voi vindeca.
8. Dar sutaşul, răspunzând, I-a zis: Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acoperişul meu, ci numai zi cu cuvântul şi se va vindeca sluga mea.
9. Că şi eu sunt om sub stăpânirea altora
şi am sub mine ostaşi şi-i spun acestuia: Du-te, şi se duce; şi celuilalt: Vino, şi vine; şi slugii mele: Fă aceasta, şi face.
10. Auzind, Iisus S-a minunat şi a zis celor ce veneau după El: Adevărat grăiesc vouă: la nimeni, în Israel, n-am găsit atâta credinţă.
11. Şi zic vouă că mulţi de la răsărit şi de la apus vor veni şi vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac şi cu Iacov în împărăţia cerurilor.
12. Iar fiii împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
13. Şi a zis Iisus sutaşului: Du-te, fie ţie după cum ai crezut. Şi s-a însănătoşit sluga lui în ceasul acela.

Edited by archaeus5, 16 February 2014 - 15:14.


#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Dar daca nu juri nici pe vreo biblie / coran / ... sau pe nenorocita de constiinta ce se intampla?
Pe bune intreb: daca refuzi oricare din variantele lor? Bine, or sa te acuze ca sfidezi curtea  Posted Image (desi presupun ca si sfidarea asta o fi definita pe undeva si ca nu poate fi considerat refuzul de a jura ca sfidare).
Nu mai esti judecat?

#33
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Xenofon, on 16 februarie 2014 - 13:59, said:

Am precizat deja ca poti sa refuzi,dar ideea e ca daca refuzi si accepti formula aceea cu Jur pe onoare si constiinta,nu esti deja cumva descalificat in ochii judecatorului,procurorului,si chiar al avocatilor doar pentru ca esti ateu?Daca esti ateu si ei sunt crestini esti de fapt un dusman,un damnat,unul care va sfarsi in Iad.Daca nu cunosc oamenii dogmatica ortodoxa cred ca astea sunt fite,dar nu sunt asa sunt chiar chestiuni grave,unii au murit pentru ele.
Pai e treaba ateului daca va sfarsi in iad, o sa vada el ce-o fi. Judecatorul are treaba lui lucrand cu legea, asta daca e unul normal.

#34
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 tiestodj20, on 16 februarie 2014 - 15:14, said:

Pai e treaba ateului daca va sfarsi in iad, o sa vada el ce-o fi. Judecatorul are treaba lui lucrand cu legea, asta daca e unul normal.

Nu prea cred ca ai citit Biblia si probabil o aprobi cum bifezi EULA la instalarea de programe si chiar juri pe ea fara sa stii la ce inhami ...


Quote

12 Au făcut legămînt să caute pe Domnul, Dumnezeul părinţilor lor, din toată inima şi din tot sufletul lor;
13 şi oricine nu căuta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie bărbat fie femeie.
14 Au jurat credinţă Domnului, cu glas tare, cu strigăte de bucurie, şi cu sunet de trîmbiţe şi de buciume;


#35
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Din contra, eu nu aprob deloc biblia.

#36
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 tiestodj20, on 16 februarie 2014 - 15:44, said:

Din contra, eu nu aprob deloc biblia.

Tocmai ca NORMa era, pana nu de mult, sa juri DOAR pe Biblie. Deci judecatorul care te punea pe juri pe Biblie era NORMal. Adica sa juri pe o carte plina de lucruri pe care insasi tribunalul le condamna.
Si boala asta de a juratului fara sa stii pe ce juri este omniprezenta:

"Liberalii au conditionat  introducerea juramintelor pe Biblie pentru incheierea protocolului dintre cele doua partide. Ei au dorit sa semnam nu unul, ci doua protocoale, unul politic, altul care sa cuprinda juramantul religios. Nu aveau incredere in noi. Credeau ca-i tradam. Noi ce puteam sa facem? Sa refuzam juramintele pe Biblie? Asa chiar aveau motive sa creada ca noi o sa incalcam intelegerea", povesteste Cezar Preda. Liberalii si democrat-liberalii au semnat o intelegere pentru formarea majoritatii in Consiliul Judetean Buzau, insa, la inceputul acestei saptamani PNL a rupt acordul si a semnat o noua intelegere cu PSD.

Culmea este ca daca Isus ar auzi de liberali, i-ar fi spurcat mai rau decat pe farisei.

Edited by archaeus5, 16 February 2014 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate