Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sodastream careva?

  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Am gasit si in RO.
Acum intrebarea e alta...
Unde in Gorj gasesc butelii si statie de incarcare de CO2 alimentar? Sau eventual butelie gata incarcata cu lirare prin curier din tara.
Intrebarea nr 2. Exista diferenta intre co2 alimentar si co2 nealimentar?
https://imgur.com/wv0JGxz

#56
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Intreaba pe grupurile de Facebook din Gorj, asa am facut si eu pentru Baia Mare.

Butelie gata incarcata nu cred ca renteaza din cauza greutatii la transport. Dar ala din Baia Mare pe care l-ai gasit pe olx e posibil sa aiba, ca a tot facut aluzii sa renunt la sodastream si sa fac sistem dyi cu butelie mai mare. Ti-am dat linkuri de pe ali ca sa nu-i fac lui reclama.

#57
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Mi-a venit ieri pachetul cu Sodastream spirit.
Folosind apa dintr-un filtru cu osmoza inversa gustul pare genial.
Am intrebat pe facebook si nu a raspuns nimeni.
Din cautarile mele cica ar fi o firma in TgJiu ceva Linde Gaz care vand Co2 alimentar.
O sa incerc sa ii sun in cursul saptamanii sa vad daca vand butelii cu totul.

Din matematica mea de balta daca folosesc buteliile lor ar iesi undeva la 50 litri din o butelie de 0.45 kg, in jurul a 1 leu pe litru de apa cu bulbuci
Ca sa simplific matematica daca investesc intr-o butelie si conform pretului de pe site-ul lor de aprox 10lei Kg de co2 ar trebui sa ies undeva la 10 bani pe litru de apa cu bulbuci.
Teoretic investitia s-ar amortiza ...destul de rapid. (90 de bani la fiecare litru pana ajung la 6-7 sute de lei)

#58
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Am avut si eu Spirit dar l-am schimbat o data, dupa care am trecut pe Jet. Zgomotele f mari ( trosnituri ) pe care le scoteau ambele aparate la bascularea suportului sticlei m-au ingrozit, stiind ca mecanismul aparatului e integral din plastic!
Sper sa n-ai probleme cu aparatul si sa te bucuri de el.

Edited by augustinr, 12 December 2020 - 12:51.


#59
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Butelia Sodastream de 425g eu o incarc in oras cu 5 lei. Am mai luat una, ca tot le-am dat astora o gramada de bani, si le incarc pe rand sau ambele deodata dupa cum am chef.

#60
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019

 Mizu, on 12 decembrie 2020 - 14:53, said:

Butelia Sodastream de 425g eu o incarc in oras cu 5 lei. Am mai luat una, ca tot le-am dat astora o gramada de bani, si le incarc pe rand sau ambele deodata dupa cum am chef.
Dupa ce ai schimbat valvele

#61
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Din poze imi dau seama ca si eu am modelul Spirit.
N-are niciun bai, mecanismul intern vad ca e rezistent, iar la exterior dai jos doua capace sa ajungi la schelet, chiar l-am curatat saptamana trecuta. Nu scartaie, nu bate.
Click-ul de cuplaj isi mai pierde din intensitate sau m-am obisnuit eu cu el.

Am schimbat valvele, e 50 de lei una.

Apropo, un adaptor din ala cu furtun am eu daca vrea careva, ne intelegem la pret. Nu l-am folosit deloc, ca am schimbat valvele si n-am mai avut nevoie. Teoretic si dupa cum il vad eu ca functioneaza e ca impinge tija din valva Sodastream ca sa permita umplerea.

Edited by Mizu, 12 December 2020 - 14:59.


#62
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Daca aveai si vreo butelie plina de CO2 de vreo 4 kg ma cam interesa.
Problema e ca nustiu daca se pot trimite prin curier pline!

#63
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Bun, ca sa nu raman cu intrebarile neraspunse si poate ajuta pe cineva.
Am facut rost de butelie de co2 plina, second ,pana la urma a reusit cel care o vindea sa o trimitas prin curier. 300 ron 7kg, mai mult decat decent.
Am dat comanda de acel adaptor.
Faza cu valve care nu permit reincarcarea e "meeh" ,am incarcat de 3 ori si doar o data am reusit sa dau drumul la robinet prea repede sa se blocheze.Trebuie doar dat drumul la robinet foarte incet.

Se infileteaza la mana butelia de sodastream pe butelia de co2 mare, se ia butelia in brate. se suceste cu susul in jos si se da drumul incet la robinet  pana cand nu mai pasaie. Sa zicem 30-60 sec.

Problemele ar fi ca eu nu racesc tubul de sodastream si nu incarc decat vreo 150-200 grame.
Inainte de incarcare am vazut ca e mai bine sa se apese pe valva sodastream pana ramane fara presiune.
De obicei dupa ce incarc butelia de sodastream si o desfac din adaptor mai pierde co2, pare a ramane ceva gheata carbonica la mufa, trebuie doar apasat de cateva ori pe mufa sa arunce afara gheata.

S-a mai discutat in urma cu 2 pagini.
Pana la urma am dat comanda de adaptoare pentru a carboniza direct sticle de suc mari.
Am dat comanda de pe ali de "carbonation cap" si adaptor gen cornelius keg.
Mai trebuie sa fac rost de un reductor de presiune CO2, nustiu daca sa iau unul de sudura si sa reglez presiunea la ochi sau sa iau unu mai scump de acvaristica care indica si presiunea in bari.

Edited by theionutzradu1991, 03 January 2021 - 11:45.


#64
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.10.2010
Hai noroc,
Am si eu un SodaStream Jet de vreo cateva luni. Mi-am mai luat inca doua butelii (in afara celei cu care a venit aparatul) in ideea de a beneficia de transport gratuit la reincarcare. Doar ca nu am avut idee ca o butelie din asta poate tine chiar si putin peste 2 saptamani (am patit-o de vreo 2 ori). Si la 55 ron/bucata plus taxa aia de 10 ron, e cam scump sa dau 120 de ron pentru 5-6 saptamani. Am si filtru din acela cu 7 trepte (cu osmoza), asa ca rezultatul este unul chiar foarte bun si am scapat de carat baxurile de apa. Dar ca bani ies totusi mai scump decat daca as cumpara din magazin apa gata imbuteliata.
Asa ca mi-am luat un furtun de genul acesta de pe site-ul chinezesc si o butelie de CO2 la 5 litri pentru acvaristica. Astazi m-am dus sa o umplu (27 ron) si am montat-o la aparat (in poza apare nemontata pentru ca mai am aproape jumatate din ultima butelie SodaStream inca plina si am pus-o la loc dupa ce am testat butelia mare).

[ https://i.postimg.cc/N01m6xJW/IMG-0889.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum vin cu intrebarea pe care trebuia sa mi-o pun inca dinainte de a ma apuca de cumparat: daca incarc aceasta butelie mare de la centrul de incarcat butelii (care nu este CO2 alimentar), e vreo problema dpdv al sanatatii? Ma gandesc ca pe vremuri (cine e mai in varsta a apucat) la sifonariile de cartier veneau tuburi de CO2 din alea mari, cum vedem si prin industrie. Dar poate erau umplute cu alt gaz, special pentru alimentar... nu stiu...
Deci: e safe sa folosesc butelia asta mare umpluta la centrul de umplere?

Multam!

Edited by m4gicm, 25 March 2021 - 18:16.


#65
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Unde ai umplut-o tu cu 27 ron o butelie de 5kg  ? (e un extinctor g5 revopsit si cu robinetul schimbat.
Mie mi-a luat 80 ron la siad si a facut transfer din una de 30kg in una de 5 kg , mi-a incarcat nici 2 kg cu 80 ron!!!

#66
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.10.2010
Aici am umplut-o.
Avand in vedere ca am dat 400 de ron pe ea, se pare ca mi-am cam luat teapa.

Intrebarea ramane: poate dauna sanatatii?

Edited by m4gicm, 04 April 2021 - 07:21.


#67
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Dupa vreo juma de tona de apa carbogazificata fie prin sodastream fie prin adaptoarele in care pot carbogazifica direct in sticla nu am nimic, bine, nu jumatate de tona dar totusi cateva sute de litri bune in decurs de nici jumatate de an.
Efecte secundare...
1 Dupa ce testezi sistemul cu carbonatare in care carbonizezi apa cat crezi de mult ca rezista sticla apele minerale din comert o sa ti se para o prostie.
2 Sa nu mananci mititei si dupa sa bei apa, daca ragai o sa stie tot satul/orasul ce ai mancat.

#68
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.10.2010
Eu ma refeream la faptul ca butelia nu este destinata uzului alimentar si poate avea ceva reziduuri de la incarcatura initiala. Imi poate dauna asta?

#69
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Stie cineva unde mai sunt in Bucuresti firme ce incarca rezerve? Nu sunt interesat sa-mi cumpar butelie, deoarece nu beau asa mult sifon incat sa merite. Cele trei 'obuze' imi sunt suficiente.

#70
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Nu merită. Doar prima butelie a ținut 3 săptămâni. A doua și a treia, 1 săptămână jumate. Aparatul e tare fragil. Una din sticle s-a fisurat, iar aparatul nu etanșa corespunzător. La ultimele 2 butelii, a ținut foarte puțin, iar acidularea lăsa de dorit. 50 lei/ 2 săptămâni, nu rentează. 60 L cu o butelie? Glumă. Aparatul fiind primit cadou, nu l-am returnat, doar pus la pubela de gunoi. Nu merită deranjul.

#71
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Asadar:
- durata unei butelii nu se masoara in saptamani, ci in litri de sifon facute
- numarul de sifoane facute cu o butelie depinde de gradul de acidulare, care depinde de cel care face sifonul
- aparatele sunt extrem de fiabile, poate ai dat cu el de pereti ....
- sticla fisurata? glumesti clar! Daca nu dai si cu aia de pereti, n-ai cum s-o fisurezi, e formidabil de rezistenta
Am aparatul de peste un an, am mai luat 3 butelii + 4 sticle, si n-am nici cea mai mica problema cu el. Am si prieteni care au de cativa ani si sunt extrem de multumiti.
Asa ca las-o mai moale cu dezinformarea, mai bine invata sa te porti cu lucrurile tale.

l.e.
Nu pot posta informatia, dar cine vrea sa umple buteliile ieftin ( 8 lei/butelia ) in Buc. poate da o cautare pe gugal si va gasi. Pot spune doar ca e in Militari. Vor trebui insa schimbate valvele, sa permita umplerea. Valve se gasesc pe olx

#72
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
E in interesul lor sa faca aparatul solid deoarece modelul de afaceri se bazeaza pe vanzare de consumabile.

Cred ca colegul a primit ceva stift chinezesc drept cadou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate