Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sodastream careva?

  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
feather_cosmin

feather_cosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2013
unde pot schimba si eu tuburile co2? in timisoara? stie cineva ceva? cum se incarca? trebuie adaptor?

#20
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

View Postfeather_cosmin, on 26 ianuarie 2015 - 17:52, said:

unde pot schimba si eu tuburile co2? in timisoara? stie cineva ceva? cum se incarca? trebuie adaptor?
daca ai aflat, te rog sa ma anunti si pe mine

#21
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ma batea si pe mine gandul sa cumpar asa ceva, dar nu se mai gasesc siropuri, nu stiu daca se mai pot incarca buteliile, sau schimba.....

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Extraordinar: nu gasesti siropuri. Fa-ti singur siropul si gata. Gasesti retete pe net.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpufonel, on 14 august 2014 - 20:10, said:

Redeschid subiectul pentru ca si eu ma gandesc sa-mi iau un aparat Sodastream. Am o intrebare: care e diferenta intre modelele de pe piata? Am gasit pe un site aparate intre 350 si 700 lei,
Eu mi-am luat SodaStream Genesis, la 29,95 euro (normal era 39, 95).
Esentele costa  6-7-8 euro flaconul, depinde de aroma.

#24
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Avand in vedere criza sanitara actuala sunt nevoit sa ma orientez spre solutii DIY :)

@Karhu
1. Unde ai gasit de cumparat SodaStream Genesis la pretul respectiv ? Eu am gasit incepand de la 360 RON ceea ce mi se pare un pret exagerat.
2. Unde incarci butelia si la ce pret ? Am gasit la Carrefour insa din descriere nu inteleg care este costul de reumplere... din descriere.
https://carrefour.ro...eam-19-41501603
Mersi.

De asemenea am inteles ca modelele mai noi au o valva special conceputa pentru a impiedica umplerea clasica Posted Image
Personal mi se pare o magarie din partea producatorului...
Astept pareri...

Attached Files



#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Aici la mine în Fi, însă am verificat chiar acum, s-a scumpit, e 49.95 € modelul Genesis.
Încărcarea buteliei de gaz e 7 €

#26
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
La momentul cand am aflat de magaria cu valva anti-reumplere a buteliei Sodastream am inceput sa caut alternative libere de astfel de restrictii cu scopul clar de a evita dependenta de un singur furnizor...

Asa am descoperit sistemul de carbogazeificare folosit in multe baruri pentru producerea de sifon dar mai ales pentru berea la draft.

Sistemul consta din:
1. Butelie cu CO2
In cazul Sodastream recipientul este confectionat din aluminiu are o capacitate de 0,425 Kg fata de sistemul liber care are butelii din otel de capacitati incepand de la 2 Kg. in sus. Pretul de incarcare la liber este de ~4 RON per kg. de co2

2. Regulator + racord
In cazul Sodastream acestea sunt incastrate in partea de plastic fara vreo posibilitate de reglare sau vizualizare (fara manometre)
La sistemul liber regulatorul de presiune vine cu 2 ceasuri (manometre) unul indica presiune in butelie (asa stii cat mai are pana se goleste) al doilea ceas indica presiunea pe care o introduci in apa. De la acest regulator se poate observa un furtun cu un sistem de prindere standardizat la capat (piesa alba).

3. Recipientul cu lichid
In cazul Sodastream se pot folosii numai recipiente cu format proprietar de max 1 litru la preturi pe masura si care nu se gasesc pe orice strada.
In cazul sistemului liber se poate refolosii orice recipient de plastic cu mufa standardizata asa cum sunt cele de la sticlele de apa minerala, sau sucuri carbogazoase de capaciatati de la 0,5 litri in sus, recipiente care se gasesc pe toate drumurile...
In acest sens se foloseste adaptorul metalic prin infiletare ca orice dop, partea mai subtire intra in sticla, partea mai groasa cu garnitura neagra se prinde de piesa alba mentionata la pct.2

Ca pret piesele necesare din cele 2 imagini cumparate pe bucati costa ~45 Euro la care se mai adauga o butelie de ~60 Euro de 2 kg.
Pretul initial la sistemul liber este mai mare fara de Sodastream, insa daca o sa faceti calcule cat va costa fiecare reumplere a recipientului de CO2 o sa vedeti care este mai ieftin pe termen mediu.
Eu unul am ales sa-mi construiesc singur piesa cu piesa acest sistem Posted Image

Attached Files


Edited by dagobar, 18 April 2020 - 20:26.


#27
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Nu e mai simplu sa schimbi valvele buteliior originale sodastream cu valve care permit reumplerea?

Attached File  Screenshot 2020-04-15 at 16.35.27.png   476.81K   30 downloads

#28
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Nu am sistemul Sodastream si nici butelia... in consecinta nu stiu daca este mai simpla demontarea valvei format proprietar antiumplere cu una standardizata Posted Image

Oricum nu inteleg de ce as cumpara un sistem proiectat intentionat spre a face clientul dependent cu consumabilele vandute de un singur producator la preturi de monopol ?

Nu este oare mai intelept sa folosesc o butelie din otel (in loc de aluminiu... care o fi mai rezistent ?) care are robinet si mufa standardizata ? Am vazut poze cu butelie Sodastream de aluminiu umflata ca un balon Posted Image
Nu este oare mai bine sa am eu manometre pe care sa pot vedea cat gaz mai am in butelie sau la ce presiune carbogazez lichidul ?
Nu este oare mai bine sa folosesc NUMAI piese standardizate care sunt mult mai ieftine si mai usor de gasit ?

Daca raspunsul tau este NU... atunci poti folosii Sodastream... oricum mai sunt si alte marci si mai scumpe si mai sclipitoare cu acelasi sistem in carcase mai trendy... Posted Image

Edited by dagobar, 03 May 2020 - 21:46.


#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Pe lângă esențele obișnuite a mai apărut un tip, cel din stânga, fabricație Australia, cu diverse arome.

Attached Files



#30
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Unde a aparut?

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
În Europa. Importatorul e suedez. Probabil în curând vor fi disponibile și în România.

#32
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Eu folosesc Cola fara zahar de la ei, deosebit de gustoasa.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 augustinr, on 06 iunie 2020 - 19:38, said:

de la ei
La care producător de esență te referi?

#34
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
De la Sodastream

La 3/4 din masura iese la gust ca o Cola normala cu zahar.

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006

View Postdagobar, on 03 mai 2020 - 21:45, said:

Oricum nu inteleg de ce as cumpara un sistem proiectat intentionat spre a face clientul dependent cu consumabilele vandute de un singur producator la preturi de monopol ?
Pentru comoditate.

Daca gaseam inainte topicul asta poate as fi luat pe metoda ta, dar asa nu am prea avut chef sa ma interesez de racorduri si riscuri de manipulare a buteliilor, asta desigur coroborat cu pretul unui Sodastream, care mie mi-a parut mic si rentabil. Daca era 1500 de lei mi-as fi dat interesul.

L-am luat in cunostinta de cauza ca nu e mare lucru de el, e un produs stil teleshopping, dar nu gasisem altul mai bun care sa faca sifon.

Aparatul isi merita banii, chiar daca e 95% plastic, spre umirea mea e destul de durabil. Problemele care ma deranjeaza sunt doua:

1. Gura proprietara care ma face dependent de sticlele lor. A trebuit sa mai cumpar doua sticle pe langa cea din pachet. Par destul de durabile, dar cine stie.

2. Pretul nesimtit pentru reincarcarea unei butelii e 85 de lei dupa cum imi dau seama din descrierea lor kitchenshop.ro/reincarcare-cilindru-co2-sodastream:
Preț: 55 Lei
Pentru cilindrii returnati se percepe o taxa de retur de 10 lei
Intrucat in cazul comenzilor de pana in 85 lei, taxa de transport este de 20 lei, iti recomandam comandarea cilindrilor impreuna cu alte produse sau comandarea a minim 2 cilindri, astfel incat livrarea sa fie gratuita.

Absolut nesimtiti!

Acum aflu ca au si butelii cu valva ce nu permite reincarcarea, wtf?!

Ca sa scap de ei trebuie sa mai investesc niste bani in valva (n-am idee inca ce tip de butelie am) si adaptorul pentru incarcare, inca vreo 200 de lei.

Mda, se cam aduna banii si stresul.

#36
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Valva e standard p-afara dar la ultimele modele au introdus unele care nu mai permit reincarcarea. Valva de schimb care permite reincarcarea o gasesti pe O... costa 45 lei, si reincarcarea 8 lei/butelie in Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate