Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sodastream careva?

  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Salut. Beam în medie 2 l de apa pe zi, cu 3-5 apăsări per sticla. Aveam pachetul 1x400 și 2x800. Prima butelie a ținut 3 săptămâni. A doua și a treia doar 1 săptămână și un pic. Una din sticlele de 800 s-a fisurat la gât. O fisură mică. Era luat online de la kitchenshop. Sigilat, etc. Nu dezinformez pe nimeni, doar am scris aici experiența mea. Prefer un sifon comunist din sticlă, ăla măcar se menține acidulat, și e durabil, deși e voluminos și greu.
L-am pus în pungă, cu cele 2 sticle ramase integre, la poartă lângă pubela de gunoi. Poate l-a luat cineva, cert este că nu se justifică. Prea scump pentru ce face. Prefer să umplu sifonul de sticlă, așa nu polueze cu peturi.
Este pur părerea mea. Sper că nu am stricat planurile, vânzările sau afacerile nimănui pe aici, care vinde așa ceva.

#74
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View Postaugustinr, on 11 august 2021 - 11:13, said:

- numarul de sifoane facute cu o butelie depinde de gradul de acidulare, care depinde de cel care face sifonul
Pai acidularea ar trebui sa fie similara cu ce se gaseste imbuteliat deja, gen coca cola, pepsi, frutti fresh, etc. Cati litri ies similar de acidulati?

#75
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Intre 40-50, nu 60 cat zic ei. Poti face si 60, dar slab acidulat.
In orice caz, acidularea e mai "placuta" ca sa zic asa, ca la sifon, nu ca la apele minerale gazeificate care sunt majoritatea foarte putin acidulate.
Adica facand sifon la fel de acidulat ca o apa minerala oarecare carbogazoasa, sifonul e mult mai placut la baut. La fel ca sifoanele clasice, care e acelasi lucru.

#76
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gustul ala "placut" de sifon dat de CO2ul industrial obtinut din arderi il gasesti la apa carbogazoasa Izvorul minunilor.

CO2ul alimentar obtinut prin fermentatie sau cel natural de la sursa nu sunt contaminate cu substante aromatice gen benzen (in caz ca mai tii minte chimia organica) ca CO2ul industrial.

Edited by underb, 30 August 2021 - 19:44.


#77
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
De la perfuzii ti se trage?

#78
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
E cineva din Braila care stie unde se poate schimba butelia cu CO2?

#79
vladybc

vladybc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.01.2007
Salut! Am luat si eu un sodastream spirit si... dupa trei saptamani de folosire nu mai etanseaza si in consecinta nici nu mai dizolva suficient co2 in apa. A mai patit cineva? Ma puteti ajuta cu o solutie?

#80
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
La garantie cu el!

Edited by augustinr, 07 January 2022 - 14:44.


#81
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Trimite-l inapoi.

#82
B13Acc

B13Acc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.10.2008
Am 3 aparate de soda stream sprint, am 8 butelii mici ( " originale" ) dar si 2 butelii mai mari, una de 10kg( 7.5 gaz) si una de 5 kg...Pana acum le incarcam  la Linde gaz, insa, s-a scumpit enorm de mult, pt cele 2 butelii mari, am platit in noiembrie cam 400 de lei....de unde cu cateava luni in urma platisem doar 200 si ceva de lei.... cum, din butelia de 10 kg nu pot transfera toata cantiatea in sticlele mici, pierderile sunt foarte mari, iar pretul a ajun sa fie fff mare. Intrebare de unde umpleti cu CO2 alimentar in Bucuresti.  Si intrebarea la care vad ca nu exista inca un raspuns, sau poate nu am gasit eu , Co2 industrial este nociv pentru sanatate?
Va multumesc tuturor pentru raspuns...

#83
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 21.09.2006
Azi am reușit sa incarc prima mea butelie sodastream cu numai 10 lei. Locația este pe B-dul Preciziei imediat după mega. https://www.google.c...Incarcare%20CO2),ru_q:Silion%2520SRL%2520(Incarcare%2520CO2),trex_id:sYpLR&lpg=cid:CgIgAQ%3D%3D

Edited by AxelRo, 07 June 2022 - 15:13.


#84
cristibox

cristibox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007

View PostAxelRo, on 07 iunie 2022 - 15:12, said:

Azi am reușit sa incarc prima mea butelie sodastream cu numai 10 lei. Locația este pe B-dul Preciziei imediat după mega. https://www.google.c...Incarcare%20CO2),ru_q:Silion%2520SRL%2520(Incarcare%2520CO2),trex_id:sYpLR&lpg=cid:CgIgAQ%3D%3D
salut! Ai idee daca incarca acolo orice butelie Sodastream? Eu am Sodastream Duo cu butelii Q.Conect!

#85
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Sigur nu. Nici buteliile normale actuale nu se pot umple decat dupa ce le schimbi valva cu valva modelul vechi care permite reumplere.
Valva care permite reumplerea gasesti pe O..X

Edited by augustinr, 23 June 2022 - 01:51.


#86
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 21.09.2006
Nu cred că găsește valva chinezeasca cu sistem de prindere Qconnect. Am luat și eu teapa cu o butelie Q Connect neinformandu-ma la momentul achizitiei că sunt sisteme diferite. Am cumpărat două valve de la Baia Mare și am rezolvat problema.

#87
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La noi acilea e unu care vrea sa deschida o sifonarie ca pe vremuri.

#88
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019

View PostAxelRo, on 23 iunie 2022 - 12:33, said:

Nu cred că găsește valva chinezeasca cu sistem de prindere Qconnect. Am luat și eu teapa cu o butelie Q Connect neinformandu-ma la momentul achizitiei că sunt sisteme diferite. Am cumpărat două valve de la Baia Mare și am rezolvat problema.
Cum ai rezolvat daca sunt sisteme diferite?
Sau aveai sistem normal si luasei doar butelia altfel?

Edited by augustinr, 23 June 2022 - 13:36.


#89
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 21.09.2006
Da, am făcut comanda la vecsio de un aparat Spirit și o butelie Q dar nu am citit specificațiile la butelie. Nici consultantul în vânzări nu a zis nimic. Nu am putut face retur că-i rupsesem sigiliul.

#90
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Am inteles Posted Image
Oricum trebuia schimbata valva, deci n-ai pierdut nimic daca buteliile in rest sunt identice si pretul e la fel.

Edited by augustinr, 23 June 2022 - 19:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate