Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Sodastream careva?

  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
b0real

b0real

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.01.2004
Daca aveti, spuneti-mi va rog cum vi se pare. Eventual sfaturi de achizitie, ca sunt mai multe modele. Mersi!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu, dupa ultimele studii, bulele nu sint prea bune in stomac/intestine.

Probabil ca acele sucuri au si ceva E-uri, ca sa ,,t,ina ''.

In fapt este un alt fel de sifon.

Daca ai considerat ca este ilegal sa postezi link, macar o poza puteai sa postezi.

Ia de aici o poza Posted Image

Attached Files


Edited by crisstonne, 13 February 2014 - 17:33.


#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Am așa ceva, foarte bună scula. Dar e luată de dincolo, unde a mult mai ieftină. Sirop nu iau din ăla chimic de la ei, ci din ăla eco.

Edited by benis, 13 February 2014 - 17:57.


#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
si eu sunt curios cum functioneaza, ce gust are, cum se intretine
benis da mai multe detalii

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Păi chestiile alea chimice de la ei nu știu ce gust au, n-am încercat. Am pus doar sirop relativ "bio" de la magazin.
"scula" este un recipient de plastic ce conține o butelie de dioxid de carbon în spate. Are o sticlă specială ce se înfiletează în față și un buton sus. Se apasă pe buton pănă ce se obține "tăria" dorită. O supapă se deschide în momentul în care presiunea este prea mare. Pentru a băga mai mult gaz, se recomandă a se aștepta câteva secunde să se dizolve în apă.

#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Si cum faci cu butelia ? cat costa ? cat tine ?
Cum e in comparatie cu bauturile carbogazoase in special cola ? schimba  gustul  apei ?
Siropul cum/unde se pune ? deci poti pune orice sirop ?

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am si eu una, tot de dincolo, sunt multumit de ea, e foarte practica. Singura problema e pretul buteliei, la noi costa 55 de lei, la 60 del de sifon obtinut, in vreme ce in Germania costa 7 Euro. Folosesc ori apa plata, ceea ce creste pretul, ori, de obicei, apa din forajele de mare adancime din oras.. Cu siropurile obisnuite, trebuie sa incarci sticla doar pe trei sferturi, pentru ca spumeaza cam tare. In rest, nu sunt probleme, e o scula utila in casa, cu costuri rezonabile.
PS. Am incercat-o si cu vin, cu putina atentie, un spumos excelent.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Apa are gust de sifon. Bine, eu pun apă filtrată. Sucurile.. Păi depinde de sirop. Chiar și Cola tot așa se face. Se filtrează apa, se pune esență și se acidulează.
Siropul se pune în apă după acidulare.
Intenționez să mai iau o sculă și să încarc buteliile de CO2, mi se pare nesimțit de mare prețul cerut de ei.

Edited by benis, 14 February 2014 - 09:51.


#9
b0real

b0real

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.01.2004
Am găsit de cumpărat la sub 200 de lei, cu o butelie inclusă. Eu zic ca e bun preţul. Dar costul reîncărcării e prea mare. Apropo, benis, despre ce sculă e vorba?

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Hopa, reinventarea sifonului automat? Mişto! Am văzut acum vreun an sticlă de sifon automat şi rezerve de CO2 (butelii din alea micuţe), ca pe vremuri, la un magazin cu articole de gătit. Acu aud de sodastream. Deci e clar, sifonul reintră pe piaţă! E vreo diferenţă între aparatul ăsta şi un sifon automat obişnuit, cu capsule? În afară de posibilitatea de a doza codoiul?

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 abancor, on 16 februarie 2014 - 21:49, said:

Hopa, reinventarea sifonului automat? Mişto! Am văzut acum vreun an sticlă de sifon automat şi rezerve de CO2 (butelii din alea micuţe), ca pe vremuri, la un magazin cu articole de gătit. Acu aud de sodastream. Deci e clar, sifonul reintră pe piaţă! E vreo diferenţă între aparatul ăsta şi un sifon automat obişnuit, cu capsule? În afară de posibilitatea de a doza codoiul?

Pai asta este, sifon ridicat la nivel de mare scumpete, ca deh, designul costa.

Nici o diferenta, in final bei acelasi lucru.

Sau pui sirop in pahar si torni apa minerala, cam acelasi lucru, doar ca apa minerala adevarata mai are si niste beneficii.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daaaa, minerale care se depun la rinichi.

#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Exact: minerale suplimentare care nu-ţi folosesc la nimic (dacă nu iei apă de izvor / apă dintr-o sursă de suprafaţă, mai puţin mineralizată) plus căratul baxurilor de la supermarşé plus nevoia de management de deşeuri PET suplimentare. Trăiască apa minerală. Când poţi să-ţi cumperi filtru de apă propriu (apa de la robinet are şi ea un minimum de minerale, altfel n-ar fi potabilă că nu ţi-ar furniza electroliţi) şi aparat propriu de făcut sifon şi să ieşi mai ieftin pe termen lung.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ce sursa are codoiul ala?
Fermentatie, oxidare industriala sau captat din surse naturale?

Pietrele la rinichi nu au treabă cu apa.

Edited by undercoverbrother, 25 March 2014 - 01:53.


#15
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 abancor, on 16 februarie 2014 - 21:49, said:

E vreo diferenţă între aparatul ăsta şi un sifon automat obişnuit, cu capsule? În afară de posibilitatea de a doza codoiul?
M-am uitat un pic ce se găseşte pe Net şi nu văd vreo diferenţă semnificativă.
- Aparat de sifon (sticlă d-aia de aluminiu clasică cu capac, fără cartuşe CO2 incluse) = 212 lei
- 8x10 cartuşe de CO2 care-ţi fac câte 1 litru de sifon = 159 lei
- Aparat Sodastream + o butelie de CO2 care-ţi face 80 litri de sifon = 379 lei
- Butelie CO2 de schimb la Sodastream = 149 lei
Deci Sodastream-ul are aparatul în sine mai scump cu vreo 18 lei (dar şi mai deştept, că te lasă să dozezi carbonatarea) şi rezervele mai ieftine cu vreo 10 lei la fiecare 80 de litri de sifon (probabil pentru că e o singură butelie mare în loc de multe cartuşe mici).
Oricum, calculând cât îmi iese pe litru nu văd motive să trec pe butelie de sifon proprie: Sodastream-ul + o butelie de CO2 suplimentară = 528 lei / 160 litri = 3,3 lei/litru.  Când găsesc ape româneşti de izvor la 1,19 lei/1,5 litri şi sucuri cu arome OK şi fără zahăr la 1,59 lei/1,5 litri... n-aş zice că mă trage aţa să dau 3,3/litru numai pe sifon, doar de dragul reducerii problemei PET-urilor.


Şi pietrele la rinichi pot avea treabă cu apa dacă eşti susceptibil la formarea lor şi bei într-una apă extrasă de la mare adâncime, puternic mineralizată.

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Redeschid subiectul pentru ca si eu ma gandesc sa-mi iau un aparat Sodastream. Am o intrebare: care e diferenta intre modelele de pe piata? Am gasit pe un site aparate intre 350 si 700 lei, dar se pare ca merg toate cu aceeasi sticla si cu acelasi cilindru. Cum se justifica diferenta de pret de la simplu la dublu?

La preturile de acolo pana la urma iese convenabil pe termen lung. Pentru ca prima butelie de CO2 e inclusa in pretul aparatului, si pentru 80 l platesc 350 lei, adica aproape 4 lei/l. Dar daca incarci de 10 ori butelia platesti 350+550=900 lei pentru 880 litri de sifon, adica putin peste 1 leu/l. Eu zic ca merita, daca tii cont de efortul pe care-l faci carand 900 l de apa minerala :hercules:

#17
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Exista posibilitatea sa reglezi cat de acidulata vrei sa fie?
Doar de curiozitate,in general nu beau acidulat iar sifonul este sub orice critica.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Da, regleazã.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate