Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Sodastream careva?

  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Am fost azi la Dl.Romica in Preciziei și mi-a montat noile valve. Una dintre butelii era cu Q Connect. La ea diferă puțin "gura" unde vine pusă garnitura. Trebuie montata cu tot cu șaiba acea roz de aluminiu, altfel nu se strânge etanș. Pentru doritori las aici numărul lui Dl.Romica. zerosapte28367076. Bdul.Preciziei nr.10d. Bucuresti

Edited by AxelRo, 12 July 2022 - 14:34.


#92
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Renunțați oameni buni la gunoiul ăsta de aparat. Al doilea primit cadou, fâsâia pe undeva prin spate, nu etanseaza corect la sticlă. La ăsta acidularea e foarte proastă deoarece nu etanșa. Nu mi-am bătut capul cu el, aveam deja o experiență negativă la activ. Așa că l-am zburat la tomberon...direct . Marfă de tarabă chinezească de doi bani. Ăsta era tot de la "kitschen" shop. Mărfuri de doi bani, ce să zic, aveam o părere mai bună despre ei.

#93
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Recomanda-ne tu ceva bun, din experiența ta. Eu sunt super mulțumit de chinezăria mea.

#94
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
eu mi-am luat drinkmate ptr ca ma deranja limitarea de la sodastream unde poți sa faci doar apa, cu asta poți sa faci aproape orice lichid fără pulpă, are aceleași butelii.

#95
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Nah…după ce am mai citit pe aici, mi-a trecut de cumpărat sodastream, deși intenționam.
Cred ca iau o sticla din aia comunista cu capsula de unica folosință….

#96
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
poate sa îmi spună cineva dacă am valva corecta pentru reîncărcare? dacă mai trebuie cv cum arata și de unde iau?
pe valva scrie M18x1.53k
Attached File  20221105_224246.jpg   157.62K   23 downloads

Edited by Webbbob, 05 November 2022 - 22:50.


#97
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019

View PostWebbbob, on 05 noiembrie 2022 - 22:30, said:

eu mi-am luat drinkmate ptr ca ma deranja limitarea de la sodastream unde poți sa faci doar apa, cu asta poți sa faci aproape orice lichid fără pulpă, are aceleași butelii.
Nu stii ce vorbesti, limitarea e acidularea in sine. Poti folosi orice aparat, sistemul e acelasi si nu permite sa acidulezi apa deja amestecata cu esentele de suc. Daca vei incerca sa acidulezi amestecul de apa cu esenta de suc vei umple bucatarie de spume, la propriu! Posted Image
In schimb poti face "spritz", dar nu recomand pentru ca sticlele de plastic vor capata un miros de vin indiferent de calitatea plasticului.
Daca vrei sa faci "sucuri" ( dupa cum scrie si in instructiuni daca le citesti ) esenta se adauga ULTERIOR, dupa ce ai acidulat apa din sticla!

La prima vedere valvele buteliilor tale permit reincarcarea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XO3BksZrrO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si in filmare spune CLAR ca esentele se adauga DUPA ce ai acidulat apa!

#98
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

View Postaugustinr, on 06 noiembrie 2022 - 04:11, said:


Nu stii ce vorbesti, limitarea e acidularea in sine. Poti folosi orice aparat, sistemul e acelasi si nu permite sa acidulezi apa deja amestecata cu esentele de suc. Daca vei incerca sa acidulezi amestecul de apa cu esenta de suc vei umple bucatarie de spume, la propriu! Posted Image
In schimb poti face "spritz", dar nu recomand pentru ca sticlele de plastic vor capata un miros de vin indiferent de calitatea plasticului.
Daca vrei sa faci "sucuri" ( dupa cum scrie si in instructiuni daca le citesti ) esenta se adauga ULTERIOR, dupa ce ai acidulat apa din sticla!

La prima vedere valvele buteliilor tale permit reincarcarea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XO3BksZrrO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si in filmare spune CLAR ca esentele se adauga DUPA ce ai acidulat apa!

eu carbonez must proaspăt care are și putina pulpă, ala în video poate sa zică ce vrea el. nu are nici o problema iese bine mustu carbonat.

#99
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
E chiar asa grea limba romana? Mustul NU e esenta de nimic!
A acidula mustul e acelasi lucru cu a acidula vinul. Si cu ocazia asta ai rezolvat si duhoarea de alcool care nu va mai iesi din sticle in veci! Posted Image

Cu toate ca tare ma indoiesc ca nu ti-a umplut bucataria de spuma! Posted Image

#100
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

View Postaugustinr, on 06 noiembrie 2022 - 17:13, said:

E chiar asa grea limba romana? Mustul NU e esenta de nimic!
A acidula mustul e acelasi lucru cu a acidula vinul. Si cu ocazia asta ai rezolvat si duhoarea de alcool care nu va mai iesi din sticle in veci! Posted Image

Cu toate ca tare ma indoiesc ca nu ti-a umplut bucataria de spuma! Posted Image
ești liber sa crezi ce vrei

#101
camsas

camsas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2006

 Webbbob, on 06 noiembrie 2022 - 18:11, said:

ești liber sa crezi ce vrei
Ma bag si eu in vorba.....eu am acidulat ZEAMA DE VARZA MURATA si mirosul a iesit dupa vreo luna din sticla. Dar chiar daca sticla avea un usor iz, nu se transfera apei minerala.

#102
soulf

soulf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2017
Salutare, am facut prostia sa imi cumpar varianta cu butelie quick connect in locul buteliei albastre si nu gasesc nici un magazin "oficial" unde sa o schimb/incarc, mai are cineva varianta asta si daca da cum incarcati butelia?

#103
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019
Dar unde ai gasit aparat care sa foloseasca butelia aia?

#104
soulf

soulf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2017
Pe vexio...

#105
augustinr

augustinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 08.08.2019

 soulf, on 03 aprilie 2023 - 18:05, said:

Pe vexio...
Cine vinde aparatul trebuie sa-ti asigure si consumabile.

l.e.
Am verificat si:
1- scrie clar in descrierea aparatului ca buteliile quick connect nu se pot incarca
2- exista tot pe vexio butelie noua/plina de cumparat

Edited by augustinr, 03 April 2023 - 18:25.


#106
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
Salut baieti, o sa fac niste scurte review uri atat pentru aparat cat si pentru siropurile lor.
Incepand cu aparatul, chiar daca e de plastic, e solid si fain facut, chiar ochios pe rosu cum l am prins eu la oferta. Vreo 270 am dat pe emag cu 1 sticla si 1 cilindru co2. Bun pret as zice.
Am mai dat comanda de extra sticle, pretul e cam de 25 de lei pe sticla, iarasi decent. Stiu ca sticlele expira dar sa vedem cat tin si dupa.
Aparatele mai noi nu au supapa care face partz ci gazul extra fasaie constant pe la gura sticlei, cica asta ar fi un dezavantaj, nu stiu, n am testat aparate vechi. Daca i dai blana scoate sifon chiar extra carbonat. Partea proasta, un minus, folosesc apa filtrata prin vreo 9 filtre, inclusiv osmoza inversa, nu are gust, e cam naspa ca e prea pura, si de asta are sifonul gust usor acru. Am inteles ca e normal, co2 ul e usor acid si de aici apare gustul. Sincer sunt mai tinerel si nu prea am prins sifon din ala sovietic, ma gandesc ca si ala era cam la fel. Eu folosesc preponderent pentru sirop deci asta nu ma deranjeaza prea tare.
Siropurile incercate sunt:
Cola clasic- foarte foarte bun, e 90% cola de la sticla, recomand
Pepsi si Pepsi Max- impreuna pentru ca sunt foarte asemanatoare, parca Max ul e putin mai bun. Sub Cola. In principiu nu prea recomand.
Cloudy Home Lemonade- alt hit, aduce chiar mult cu limonada cea de toate zilele, daca i bagi gaz iese o citronada pe cinste. Recomand cu caldura
Lemon Lime- pe romaneste, sprite. Bun, racoros, gust intens, recomand
Extreme (energizant)- 80% e red bull, chiar smecher, acrisor, tot ce trebuie. Recomand, are vitamine, cofeina, fara taurina. Reusit sirop.
Mirinda- Merge in loc de fanta, usor gust metalic, per ansamblu decent, dar nu e unul din preferatele mele. Aduce mult cu originalul de la doza.
7 Up- parca un lemon lime mai slab, in general prefer sprite ul in loc de 7up, si la sirop se pare ca e la fel. Nu e rau dar nu cred ca l as cumpara din nou.
Mai am de incercat cateva arome. De retinut ca pepsi si max, 7up, cred si mirinda, au mai mult indulcitori decat zahar, se vede ca si siropul nu e asa de vascos.
Sunt foarte multumit de investitie.
Sa vedem acum cum reusesc sa ies mai ieftin cu co2 ul. 55 lei pe luna cat ma tine pe mine un cilindru e la limita decentei cu pretul..
DECI INTREBAREA SENSIBILA. GASESC IN IASI VREO SOLUTIE DE INCARCARE ?? Multumesc!!!

Edited by megastorm, 21 August 2023 - 22:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate