Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

(CUM) Calcul dimensiuni fulii

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Ma intereseaza daca poate cineva sa ma ajute cu o problema.
Am un motor electric, a carui turatie o cunosc si trebuie sa o diminuez, nu mult, sa zicem la jumatate, prevazut cu fulie pe ax, a carei dimensiune, de asemenea o cunosc.
Stiu ca as putea folosi un reductor, dar sunt scumpe si rapoartele de reducere sunt mari, nu am auzit pana acum vreunul care sa faca reducere 1:2, maxim 1:5. Cea mai apropiata reducere despre care am auzit, este de 1:30, ceea ce e foarte mult, avand in vedere ca motorul are deja reductor montat pe el. Asa ca, raman la solutia fuliilor, pentru ca si mie mi-ar fi mai usor sa montez sistemul final.
Acum, in functie de datele cunoscute (turatie la axul motorului, dimensiune fulie mica de pe ax), intrebarea mea este cum calculez cat de mare sa fie fulia secundara (daca am definit-o bine), ca sa obtin turatia dorita?
Scuzati stangacia desenului.

Si o poza cu motorul din dotare

Attached Files


Edited by bonygy, 12 February 2014 - 10:25.


#2
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Pentru reducere rotatii la jumate,pui fullie mai mare de 2 ori fata de fulia de pe ax-motor.Este regula simpla.Maresti de 2 ori,scade nr turatii cu 2,maresti diametrul de 3ori,scade rpm de 3 ori.
Regula generala,cu cit creste diametrul fuliei conduse fata de cea conducatoare,aia de pe motor,cu atat scade rpm si creste "cuplul".
Procentul de rpm este invers proportional,x%din dametru.Dx2,rpm/2 ,Dx3,rpm/3, Dx1/2 ,rpm:1/2
Cuplul insa cam la 85-90% din teorie,in functie de diametre si grosimi,tipuri de curele.

Edited by alexbjorg, 12 February 2014 - 10:38.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu la fizica, in scoala generala, am invatat ca raportul turatiilor e egal cu raportul diametrelor. Adica, daca fulia condusa are diametrul de 3 ori mai mare decat fulia de la motor, turatia ei va fi de 3 ori mai mica.

#4
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Daca vrei si altceva,sfaturi,pareri,mai repede gasesti raspuns aici,netinand cont ca este rubrica agricola,aici se mesteresc multe Posted Image

Edited by alexbjorg, 12 February 2014 - 10:42.


#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pun si o schita a fuliei mici, de pe axul motorului, impreuna cu dimensiunile, luate cu sublerul...

Asa de simplu este? Dimensiunea fuliei mici x 2?

Si care diametru il aleg ca referinta? Marginea fuliei, sau diametrul pe canal? Ca unele fulii pot fi mai adanci, altele mai putin adanci.

Attached Files


Edited by bonygy, 12 February 2014 - 10:44.


#6
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
@rumegus Touche!

Dap!

44x2

Daca se invarte 2000rpm si pui aia condusa de 44x2,se va invarti la 1000 :D

Fulia mica,de pe ax,se va invarti de 2 ori pana aia mare,condusa,va efectua o rotatie completa,una sg.

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc pentru indicatii...

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-are rost sa faci un calcul "la sange", ala-i un motor asincron, turatia nu-i batuta-n cuie, depinde de sarcina. Nu conteaza adancimea fuliei, ci contactul cu cureaua.

#9
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
In general,la strungar ii spui diametrul minim,si grosimea curelei,respectiv latimea maxima a canalului din fulie la punctul cel mai de sus in schita,unde ii diametrul exterior al fuliei,respectiv baza mare a trunchiului de piramida.,care poate fi 9,11,13,....
Cind masori diametrul curelei,pui o ata pe canalul fuliilor,adica in canal,diametrul interior si asa masori diametrul curelei.

#10
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
ai grija ce curea folosesti, ea trebuie sa nu atinga partea de jos a santului, ci frecarea sa fie doar pe peretii laterali ai fuliei, altfel patineaza.

#11
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postrumegus, on 12 februarie 2014 - 10:59, said:

N-are rost sa faci un calcul "la sange", ala-i un motor asincron, turatia nu-i batuta-n cuie, depinde de sarcina. Nu conteaza adancimea fuliei, ci contactul cu cureaua.
Vrea un reductor de rpm pe baza de fulii.Acum,cit va fi de exact,asta e relativa,in functie de rpm reductorului deja montat pe motor.
Restul,a vedea el.
Adancimea curelei conteaza la calculul general al rpm.Cu contactul curelei,gradul de frecare intre curea si fulie depinde de sistemul de intindere,de tensionarea curelei.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
si explicatia matematica: perimetrul unui cerc este 2 * pi * R, unde pi = constanta (3.14...) si R = raza. notam cu R1 raza fuliei mici si cu R2 raza fuliei mari.
asta inseamna ca la o rotatie completa a fuliei mici cureaua se va deplasa cu 2*pi*R1 cm.
la o rotatie completa a fuliei mari cureaua se va deplasa cu 2*pi*R2 cm, deci are nevoie de (2*pi*R2) / (2*pi*R1) rotatii ale fuliei mici, adica R2/R1
daca vrei ca la o rotatie completa a fuliei mari sa ai 2 rotatii ale fuliei mici atunci R2/R1 = 2.

#13
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Posthvoicu, on 12 februarie 2014 - 11:01, said:

ai grija ce curea folosesti, ea trebuie sa nu atinga partea de jos a santului, ci frecarea sa fie doar pe peretii laterali ai fuliei, altfel patineaza.
Stie strungarul despre ce e vorba,daca este de meserie,o lasa mai ingusta cu 1mm si atunci cureaua practic se freaca cu lateralele.
Datele la strunfar se dau diametrul interior si grosimea curelei,restul stie el.
Si eu,la un moment dat am modificat o fulie 400 la 300 si de la curea de 15 la 13,parca.
Si i-am dat diametrul mic,ala din fundul santului si grosimea curelei,partea cea mai lata,aia de sus a ei,ca astea mi le-a cerut.Cum ar veni 300x13.
Sau mergi direct cu motor si reductor la strungar si ii arati si ii spui ce vrei exact,si vei vedea ca va masura diametrul mic si latimea maxima interioara.Garantat.

#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postalexbjorg, on 12 februarie 2014 - 11:10, said:

Stie strungarul despre ce e vorba,daca este de meserie,o lasa mai ingusta cu 1mm si atunci cureaua practic se freaca cu lateralele.
Datele la strunfar se dau diametrul interior si grosimea curelei,restul stie el.

Nu am ce date sa ii dau la strungar... Fulii deja am gasit de cumparat, curele asemenea. Mi-a ramas sa ma decid de cate ori vreau sa reduc turatia si ce distanta intre fulii sa las, ca sa stiu cat de mare va fi cureaua.

#15
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postbonygy, on 12 februarie 2014 - 15:06, said:

Fulii deja am gasit de cumparat, curele asemenea.
Atunci sanatate si virtute.
Spor in ceea ce faci.
Topic inchis! :D

#16
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc inca o data tuturor care m-au scos din incurcatura.

#17
IonutRaiciu

IonutRaiciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.02.2015
Salutare eu am un compresor cu transmisia prin curea care este echipat cu un motor monofazat de 2,2Kw la 2890RPM la care dimensiunea fuliei este de 6 cm iar grupul cu două pistoane are fulia de 28 cm întrebarea(4 :) ) mea este:
Ce turație are grupul compresor dacă motorul are 2890RPM?
Ce fulii trebuie să pun pentru a crește turația la grupul compresor?
Cum se calculează raportul dintre fulii?
Dacă fulia de 28 cm de la grupul compresor se învârte mai repede dar cu aceeași putere aer se va produce mai repede? Dacă măresc turația este posibil să supraîncarc grupul compresor?

#18
edy105

edy105

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.04.2006
ai sanse sa distrugi grupul compresor si sa rupi cele 2 supape daca cresti viteza de rotatie a bielei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate