Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

RCA - Bataie de joc, diferente imense

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSef-chenko, on 10 februarie 2014 - 20:22, said:

Deci se poate face RCA pe proprietarul masinii daca acesta nu are permis de conducere?
Din moment ce ai dreptul la proprietate si e inmatriculata pe numele tau, de ce nu ? Adica esti OBLIGAT sa ai RCA valabil.
Si nu, nu se poate pune "un sofer" ca asta ar creea o discriminare intre proprietarii cu permis si cei fara.

View PostAhasverus, on 10 februarie 2014 - 20:23, said:

Ma gandesc ca doar asa, de distractie sa imi refac buletinul pe bojdeuca parinteasca Posted Image
Stai asa, domiciliul proprietarului sau datele de identificare ale masinii conteaza?

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Daca vrei sa gasesti cel mai ieftin RCA de pe piata, poti folosi calculatorul RCA cu ajutorul caruia vei afla care sunt tarifele existente. Ai la dispozitie un formular pe care trebuie sa il completezi cu datele solicitate.

Pe de o parte vor fi informatii referitoare la sofer, si anume: varsta pe care o are, de cand are permisul de conducere, in ce localitate locuieste, daca are sau nu copii, daca este bugetar, pensionar sau persoana cu handicap.


Da, conteaza localiatea inscrisa in talon, deci daca iti schimbi domiciliul (buletinul), trebuie sa schimbi si talonul, ca sa beneficiezi de alt tarif la RCA si chiar la... CASCO (depinde de companie).

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Omniasig si nu sunt singurii, au tarife mari pentru anumite categorii pe care nu vor sa le asigure, le cobsidera prea riscante.
diferente sunt mari intre localitati, pe unde constata asiguratorii ca au pagube mai multe, maresc si asigurarea in respectiva localitate.

#22
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

Quote

Pe de o parte vor fi informatii referitoare la sofer, si anume: varsta pe care o are, de cand are permisul de conducere, in ce localitate locuieste, daca are sau nu copii, daca este bugetar, pensionar sau persoana cu handicap.
Pai RCA-ul e pe numele proprietarului sau a soferului ?
Pai si atunci de ce inmatriculeaza masinile pe numele bunicului cand poate sa declare haiducul de 20 ani cu masina din germania ca bunicu o piloteaza ?

si cum te verifica daca ai copii ? sau daca esti bugetar ?
mergi cu certif de nastere la asiguratorul auto ? Posted Image

Edited by opop, 10 February 2014 - 20:48.


#23
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postsailor62, on 10 februarie 2014 - 19:52, said:

Sa te rogi la Dumnezeu sa nu te loveasca rau unu' care are d'aia ieftina. O sa albesti
eventual albesc inspectorii de la asigurator cand incepi sa ragi la zgarcenia lor

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View Postemyboy, on 10 februarie 2014 - 20:29, said:

Sa inteleg ca daca locuiam in Bucuresti si nu intr-un sat din Vrancea as fi dat mai mult ?
Bineinteles. Regiunea este un factor la asigurari.

#25
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006

View Postopop, on 10 februarie 2014 - 20:33, said:

Din moment ce ai dreptul la proprietate si e inmatriculata pe numele tau, de ce nu ? Adica esti OBLIGAT sa ai RCA valabil.
Si nu, nu se poate pune "un sofer" ca asta ar creea o discriminare intre proprietarii cu permis si cei fara.


Stai asa, domiciliul proprietarului sau datele de identificare ale masinii conteaza?

Interesant. Vand masina tatalui.
Merci.

#26
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostSef-chenko, on 10 februarie 2014 - 20:22, said:

Deci se poate face RCA pe proprietarul masinii daca acesta nu are permis de conducere?
dintotdeauna :)

View Postandreic, on 10 februarie 2014 - 19:43, said:

Lasa ca sunt bune alea ieftine
sunt bune pentru ca tin stacheta jos la preturi pentru asiguratorii seriosi :)

#27
bill2oo5

bill2oo5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2008
Mai plateste careva asa mult ca mine?permis din 2007,fara accidente si un Audi de 1.9 cm si uitam 27 de ani.

Attached Files



#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmarcusdefeis, on 10 februarie 2014 - 20:46, said:

sunt bune pentru ca tin stacheta jos la preturi pentru asiguratorii seriosi :)
Si asta e un factor. Domnia se plateste oricum...

#29
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
De curiozitate, astea-s preturile pentru LR din dotare?

#30
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostSef-chenko, on 10 februarie 2014 - 20:22, said:

Deci se poate face RCA pe proprietarul masinii daca acesta nu are permis de conducere?

DA

#31
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postsailor62, on 10 februarie 2014 - 19:52, said:

Se tine cont si acum de sofer dar parca numai de varsta. Daca fiecare am avea un dosar individual cu istoricul daunelor si s-ar tine cont in proportie mai mare de acest istoric , ar fi mai putine accidente


Sa te rogi la Dumnezeu sa nu te loveasca rau unu' care are d'aia ieftina. O sa albesti

Si el de ce si-ar lua una scumpa?

#32
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbill2oo5, on 10 februarie 2014 - 20:59, said:

Mai plateste careva asa mult ca mine?permis din 2007,fara accidente si un Audi de 1.9 cm si uitam 27 de ani.
Tocmai ce am platit acum cateva zile 1120lei/an pentru un Golf 4 1.4 motor,26 ani,fara accidente,masina inscrisa pe bucuresti.

#33
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Fac pariu ca 90% din voi sau din cei care faceti o asigurare noua nu stiati asta!

http://stirileprotv....-asigurari.html

#34
bill2oo5

bill2oo5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2008
Multumesc crissty,probabil de locuiam si eu in Bucurresti ajungeam la o suma si mai frumusica.

#35
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgeorge_eu25, on 10 februarie 2014 - 22:25, said:

Fac pariu ca 90% din voi sau din cei care faceti o asigurare noua nu stiati asta!

http://stirileprotv....-asigurari.html
fac pariu ca tu nici nu ai citit 2 pagini si vrei sa faci un post

View Postopop, on 10 februarie 2014 - 20:16, said:

A da, si sper ca nu ati uitat ca la schimbarea masinii incepi iar de la categoria 0

Edited by opop, 11 February 2014 - 00:40.


#36
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postandreic, on 10 februarie 2014 - 19:43, said:

Lasa ca sunt bune alea ieftine, cine e cuminte si nu face prostii plateste putin :P
Lasati aroganta asta si incercati sa intelegeti tema discutiei. Nu este vorba despre "eu conduc fara accidente si platesc 2 lei rca-ul, iar cei care platesc 20lei, au istoric cu accidente. Recte, io' mis sofer bengos".
Aici este vb ca platesti si de 4  ori mai mult pe rca, nu pentru ca ai accidente, ci pentru ca "nu ai varsta".  Aici este vorba de o discriminare pe criterii de varsta, iar "competentele" in ale soferiei sunt ignorate.
De exemplu, eu eram client la astra, de aproape 3 ani. 3 ani am facut asigurare rca la ei FARA SA AM NICI UN ACCIDENT. ISTORIC CURAT. Al patrulea an, cand sa-mi fac iar asigurare la astra, ma costa de 4-5 ori mai mult. Explicatia " aveti varsta sub 30 de ani si din cauza asta pretul este marit". Situatia este aceeasi la toate "agenturile" de asigurare rca.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate