Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Imbracare canapea + 2 fotolii

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As dori sa imbrac o canapea de 3 locuri si 2 fotolii
Aveti idee ( cu aproximatie ) cam de cati metrii de material as avea nevoie ?
Precizez ca materialul are o latime de 1,40 m

#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Cam de 8.65 metri.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007
Din ciclul cati metri patrati au 1.4metri (liniari).

Edited by Tipiric, 06 February 2014 - 13:52.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tipiric, on 06 februarie 2014 - 13:51, said:

Din ciclul cati metri patrati au 1.4metri (liniari).
hai sa ne bagam in seama............cat de isteti sunt uniii
Daca te duci si cumperi material acesta se vinde la metru liniar si are o latime de 1,40 (am inteles ca mai sunt materiale si de 1,60 latime)
Daca esti pe langa subiect mai bine taci

Edited by MembruAnonim, 06 February 2014 - 14:26.


#5
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Au bratelele tapitate ? si canapeaua este extensibila sau fixa? ce extensie are ?

Daca au bratelele tapitate 14 ml , daca nu 9 ml .

Calculul se face de regula la 1,4  latime , nu o sa vina un tapiter cu tine la magazin sa vada ce latime are stofa pe care tu o preferi, in cazul in care il chemi acasa sa-ti faca o socoteala cu aproximatie.
Eu unul asa fac.

Mai ramane de o pernita sau doua Posted Image  

Si ultima realizare in tapiterie acum o luna Posted Image

Attached Files


Edited by dragalasu, 06 February 2014 - 15:55.


#6
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
imi cer scuze,  dar m-am incurcat in upload-are, dressingul este alta lucrare pe care am terminat-o ieri, nu ma injurati , nu fac reclama.

Edited by dragalasu, 06 February 2014 - 16:12.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dragalasu, on 06 februarie 2014 - 15:29, said:

Au bratelele tapitate ? si canapeaua este extensibila sau fixa? ce extensie are ?

Daca au bratelele tapitate 14 ml , daca nu 9 ml .

Calculul se face de regula la 1,4  latime , nu o sa vina un tapiter cu tine la magazin sa vada ce latime are stofa pe care tu o preferi, in cazul in care il chemi acasa sa-ti faca o socoteala cu aproximatie.
Eu unul asa fac.

Mai ramane de o pernita sau doua Posted Image  

Si ultima realizare in tapiterie acum o luna Posted Image

Canapeaua este fixa si vreau sa o imbrac cu tot cu brate

#8
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
eu zic 14 ml, pune si tu o poza cu canapeaua si un fotoliu, sa vedem modelul.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dragalasu, on 06 februarie 2014 - 19:00, said:

eu zic 14 ml, pune si tu o poza cu canapeaua si un fotoliu, sa vedem modelul.

canapeaua + 2 fotolii ca cel din poza

Attached Files



#10
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
hol FRIDA ;  am avut si eu fotolii din astea , pe care le-am retapitat dupa vreo 7 ani de tavaleala, si acum le are fiica-mea , zice ca sunt confortabile, asa cum si eu sunt de parere.
stofa intra vreo 17 ml  la garnitura asta.  daca nu gasesc in seara asta poza cu cele de la fica mea le pun maine sigur.

#11
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Şi eu am vrut să retapiţez, dar am făcut un calcul şi preţul era aproape ca una nouă!

#12
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
cam jumatate din pretul uneia noi , vreo 600 lei stofa si 350 - 400 mana de lucru.  la cusut este daca nu ai masina buna sa matlasezi , nu iese. eu am cusut-o la o firma , dar mana de lucru a fost a mea.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"hol FRIDA" , da , acesta este
Tot stau si ma gandesc si nu stiu ce sa fac
Am vazut intr-un showroom de mobila niste canapele imbracate intr-un material care mi-a placut . Am vorbit cu vanzatoarea si mi-a spus ca este teflonat , am intrebat daca imi poate aduce pe comanda materialul si a spus ca DA , partea mai urata ar fi ca materialul asta teflonat este 60 ron metru liniar . Facand calculul ma duce cam la 1000 ron materialul .
Precizez ca holul asta Frida este un 3 + 2 + 1. Deoarece nu imi place deloc canapeaua de 2 persoane am vorbit ieri cu un meserias sa imi modifice canapeaua de 2 persoane intr-un fotoliu . Mi-a cerut pe manopera 700 ron(modificarea canapea 2 locuri in fotoliu + imbracarea canapea 3 locuri si 2 fotolii) pret sa zicem acceptabil
Deci in final m-ar duce la 1700 ron , ceea ce mise pare cam mult(sincer nu ma asteptam sa intre atat de mult material) . La banii astia mai adaug putin si imi iau un set nou (1 canapea + 2 fotolii) ; Toti imi spun ca mobila asta noua nu mai este la fel de grozava calitativ . Aici si eu tind sa le dau dreptate pentru ca holul asta FRIDA pe care il am s-a comportat excelent , in sensul ca lemnul nu s-a miscat deloc , nu joaca ,  in concluzie foarte solida . Si inca ceva , tu spune-ai ca le-ai retapitat dupa 7 ani ; la mine holul are 15 ani si cu exceptia materialului care a crapat si placajul de la canapele care a cedat si el arata foarte bine .
Da-mi si mie un sfat  , se merita imbracata , mi-e cam teama ca nu stiu cum va iesi ;
si inca ceva : Unde s-ar putea gasi si eventual comanda un astfel de material(teflonat) la un pret mai acceptabil
Multumesc pentru timpul acordat

Edited by MembruAnonim, 07 February 2014 - 09:19.


#14
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
dupa parerea mea, cred ca acum aceasi garnitura ar costa cam 23 - 25 milioane, asta pentru ca nu am mai vazut pe piata.Nu stiu daca ma o face Relaxa.  La schelet pot spune ca este solida, este monobloc , cea ce ii confera stabilitate si ma facut sa nu renunt , si mi se par si foarzte confortabile. La mine se rupsese doar stofa in fata langa brat. La tine era si normal sa ase crape skayul dupa atatia ani.  Nu stiu ce sa spun despre meserias ce poate face, din gura multi pot, am spus si mai inainte , daca nu are masina de cusut industriala ca sa poata face matlasuri pe 2 - 3 straturi de vata, nu o sa reuseasca. La modificat scheletul din C2 in Fotoliu nu mi se pare greu. Eu am lucrat garnitura asta cu ani in urma, si eu si sotia, si o stiu cum se lucreaza. Despre material teflonat , sotia zice ca au lucrat si ei la firma cu asa ceva, eu nu, si lau luat de prin Bucuresti.  Si cel care a zis ca ti-o face unde are atelier? in Ploiesti?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Meseriasul este un fost angajat de la relaxa
Am un prieten care lucreaza la relaxa si el mi l-a recomandat . Cat despre acest set FRIDA el nu se mai fabrica , asa mi s-a spus .
Teoretic imbracatul se putea face si la relaxa , dar ei nu modificau C2 in fotoliu , de aceea a picat imbracatul in fabrica
O sa intreb maine daca are masina de cusut industriala
Cand spui ca nu o sa reuseasca fara o astfel de masina de cusut industriala la ce te referi mai precis ?

Edited by MembruAnonim, 07 February 2014 - 22:34.


#16
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Cum se numeste mesriasul? si eu tot fost la Relaxa, si cumva este din Mizil!

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sincer nu stiu cum se numeste
si nici daca este din mizil

#18
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
nu e nici-o problema !
Dar eu vad problema mai grea la croit si cusut, eu nu am masina mare, am una casnica care merge la cele nematlasate.cred ca am refacut peste 40 -50 de garnituri in Ploiesti , lucrez in Gara de sud .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate