Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Cuptor/Plita incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1364 replies to this topic

#1279
mihairoiban

mihairoiban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2017
Salutare. Am si eu o intrebare. Mi s-a crepat plita cu inductuie. Am lovito intr-o margine si de acolo a plecat. Am vreo sansa sa o schimb pe garantie ?

#1280
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007

 mihairoiban, on 24 martie 2019 - 21:52, said:

Salutare. Am si eu o intrebare. Mi s-a crepat plita cu inductuie. Am lovito intr-o margine si de acolo a plecat. Am vreo sansa sa o schimb pe garantie ?

Sincer, nu cred.

#1281
TheMagicPenguin

TheMagicPenguin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.02.2006
Salutare tuturor! Sunt destul de necunoscator in zona de plite/cuptoare si urmeaza sa utilez o bucatarie.

Am cautat putin si am ales un cuptor Whirlpool pentru ca singura mea experienta cu un cuptor electric a fost cu un model asemanator de care am fost foarte incantat pentru ca avea multe functii si erau destul de intuitive. Am gasit si o alternativa de la Electrolux pentru ca am vazut ca au feedback destul de bun plitele si cuptoarele lor. Sunt curios daca exista solutii mai bune in zona de buget de 2000 RON.

https://altex.ro/cup.../CPBAKZM8480IX/
https://www.ideall.r...5750AOX--120430

Pentru plita am considerat ca acest Electrolux ar trebui sa fie destul de bun:

https://www.ideall.r...H6240ISK--44048

Sunt curios sa aflu parerile/recomandarile voastre. Multumesc!

#1282
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
La cuptor neapărat să fie mare și să aibă curățare cu piroliză..vei vedea ulterior că asta e tot ce contează. Ambele cuptoare au piroliză.
La plită, care îți place. Eu am preferat sa am 2 zone electrice și 2 zone inducție. Acum.cred că aș alege 4 zone pe inducție fara problemă.

Produsele puse de tine par in regulă, daca nu găsești vreo altă oferta cu 5 ani garanție. Eu de curând am luat un apartament pt a fi închiriat și am ales Beko cu 5 ani garanție.

Eu am luat așa ceva

https://mediagalaxy..../CPBBIE22400XP/

#1283
TheMagicPenguin

TheMagicPenguin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.02.2006
@bobalex18 multumesc pentru feed-back. Se pare ca am setat criteriile corecte pentru cuptor: clasa de consum A+, volumul peste 70L si optiunea de piroliza, dar a mai fost pe lista si usurinta de folosire a optiunilor. Nu sunt vreun bucatar, dar imi place sa fac din cand in cand niste coaste de porc bbq in stil american, o pizza, un cartof dulce cu rozmarin si am un feeling ca lucrurile vor evolua... Pentru pizza de exemplu imi place sa fac eu aluatul si este util ca pragul de jos al temperaturii sa fie ~30 de grade ca sa pot sa dospesc aluatul pe la ~35 de grade folosind cuptorul. La Whirlpool imi place sa e destul de intuitiv meniul cu iconite sugestive. La Electrolux, desi am vazut ca au un feedback excelent, am observat ca in zona asta de buget, programele sunt afisate doar prin numere, deci ai nevoie de manual aproape mereu ca sa stii ce sa alegi.. Sunt sigur ca functiile astea nu le voi folosi des, dar parca ma enerveaza ideea de a avea nevoie de manual de 2 ori pe luna cand vreau sa fac ceva mai complex.

Apoi, nu imi este clar daca "Gatire cu ventilatie" = "Convectie". Inteleg ca pentru convectie este nevoie de ventilator, dar daca ai ventilatie este automat convectie? La W scrie clar ca are convectie, in timp ce la EL scrie doar ventilatie. M-am uitat pe siteul EL si doar la cateva modele scrie explicit convectie. Daca ma poate lamuri cineva cu asta, as aprecia.

Legat de Beko, nu i-am luat in calcul pentru ca am avut o experienta foarte proasta cu un aragaz clasic de la ei. Era integral pe gaz si cu aprindere electrica. Cuptorul nu a mers niciodata multumitor. Se incalzea inegal, se stingea ocazional, in special daca deschideai usa in timp ce coceai. Cireasa de pe tort a fost atunci cand butonul pentru scanteie s-a scorojit atat de tare (prematur) incat atunci cand l-am apasat, i s-a rupt marginea/rama care il tinea in carcasa aragazului si a cazut inauntru... Sunt sigur ca au si produse de calitate, dar am devenit reticent. Voi arunca totusi un ochi la ofertele cu garantie mai lunga.

#1284
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
La.mine, am tot Whirlpool. După experiența cu ei, îi recomand. Dar am avut niste probleme cu căderile de tensiune (una in timp ce făcea piroliză) și recomand garanția extinsă.

Referitor la rețete, da, am multe rețete. Dar le-am folosit de câteva ori, mai exact până am înțeles cum funcționează. Ulterior, îl setez eu și totul iese după cum îmi doresc

#1285
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 TheMagicPenguin, on 14 aprilie 2019 - 16:45, said:

Apoi, nu imi este clar daca "Gatire cu ventilatie" = "Convectie". Inteleg ca pentru convectie este nevoie de ventilator, dar daca ai ventilatie este automat convectie? La W scrie clar ca are convectie, in timp ce la EL scrie doar ventilatie. M-am uitat pe siteul EL si doar la cateva modele scrie explicit convectie. Daca ma poate lamuri cineva cu asta, as aprecia.

Stiam ca convectia e incalzirea  prin circulatia  naturala in sus a aerului de la sursa ( rezistenta electrica ) . Adica la orice cuptor  se intampla asta daca opresti ventilatorul .  Ca e trecuta la feature e doar o chestie de marketing .

#1286
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Ma tot uit dupa o plita cu inductie, as dori ceva ok. Pot merge pana in 2000 (si usor si peste) daca as sti ca e ceva pe care ma pot baza.
N-am prea vazut insa comparatii, recomandari in aceasta zona, decat foarte rar.
Ceva recomandari?
Singurul lucru pe care l-as dori in mod special e sa aiba 4 zone de inductie, dar 2 sa se poata uni. SI eventual, nu stiu cat e de important, sa aiba grila metalica pe lateral (pare mai de incredere vizavi de sticla goala).
Mersi

#1287
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,464
  • Înscris: 29.04.2008

 oaspetele, on 14 aprilie 2019 - 17:52, said:

Ma tot uit dupa o plita cu inductie, as dori ceva ok. Pot merge pana in 2000 (si usor si peste) daca as sti ca e ceva pe care ma pot baza.
N-am prea vazut insa comparatii, recomandari in aceasta zona, decat foarte rar.
Ceva recomandari?
Singurul lucru pe care l-as dori in mod special e sa aiba 4 zone de inductie, dar 2 sa se poata uni. SI eventual, nu stiu cat e de important, sa aiba grila metalica pe lateral (pare mai de incredere vizavi de sticla goala).
Mersi

https://www.ideall.r...L7640FOK--29550

#1288
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Am uiat sa zic, 60 cm sa se potriveasca!
Posted Image

#1289
dobrelucia49

dobrelucia49

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2019
Buna seara.Am cumparat un aragaz  studio casa,acum o luna si ghinion s-a ars becul.Nici macar nu l-am folosit cine stie ce.Ma gandesc sa nu aiba un scurt pe undeva.Poate ma ajuta cineva cu un sfat,multumesc

#1290
TheMagicPenguin

TheMagicPenguin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.02.2006
Salutare din nou! Are cineva experienta cu plitele Gorenje? Am gasit aceasta oferta si arata tentant, mai ales pt ca are si functia de bridge pe care la Electrolux am gasit-o la minim 1600 RON:
https://altex.ro/pli...d/PLTISC635CSC/

Edited by TheMagicPenguin, 25 April 2019 - 16:58.


#1291
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 20.12.2010
Salut, sunt in cautarea unui cuptor incorporabil pana in 1500lei.
Pana acum am gasit doua modele care intra in calcul, ambele cu, curatare pirolitica.

https://altex.ro/cup.../CPBAKZM8660IX/
https://altex.ro/cup.../CPBEOC5750AOX/

Care ar fi mai ok? Sau am o varianta mai buna in banii astia?

#1292
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 TheMagicPenguin, on 25 aprilie 2019 - 16:45, said:

Salutare din nou! Are cineva experienta cu plitele Gorenje? Am gasit aceasta oferta si arata tentant, mai ales pt ca are si functia de bridge pe care la Electrolux am gasit-o la minim 1600 RON:
https://altex.ro/pli...d/PLTISC635CSC/
Pretul este bun.
Dezavantajul e că nu pare să aibă comenzi pentru fiecare arzător

 kvlq, on 26 aprilie 2019 - 23:57, said:

Salut, sunt in cautarea unui cuptor incorporabil pana in 1500lei.
Pana acum am gasit doua modele care intra in calcul, ambele cu, curatare pirolitica.

https://altex.ro/cup.../CPBAKZM8660IX/
https://altex.ro/cup.../CPBEOC5750AOX/

Care ar fi mai ok? Sau am o varianta mai buna in banii astia?
Eu aș alege electrolux.
Si rating-ul de pe site ar fi trebuit să fi fost un motiv să alegi al doilea cuptor

Altfel semăna cu cel care il dețin. Nimic de reproșat, doar eventual faptul că arderea pirolitica e supraapreciata

#1293
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015

 BloodRa, on 27 aprilie 2019 - 00:41, said:

Dezavantajul e că nu pare să aibă comenzi pentru fiecare arzător
Are selectare pentru fiecare arzator in parte (menu, tastele 2, 6, 9, 12 in imagine) si controler unic al puterii ( cursor, tasta 10 in imagine).
https://prnt.sc/nhlnbs

#1294
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă lucrezi cu două arzătoare e dificil să controlezi puterea dacă ambele oale îs în pericol de a da pe afară.

E de preferat varianta cu 4 cursoare independente de reglare a puterii

#1295
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
Mda, astia de la gorenje cam in stilul asta fac majoritatea plitelor lor cu inductie, indiferent ca e vorba de controler putere tip cursor ori apasare succesiva tasta.
Adica, cam orice ai lua de la ei, daca vrei sa-ti prinzi degetele, tot ti le prinzi Posted Image. Bun, nu m-am uitat acum la toate plitele lor dar cam asa pare sa fie la majoritatea, adica nu am prea vazut in genul ala de tip cursor separat pe fiece arzator separat. Decat la una mai scumpisoara (IS677USC) care pare sa aiba ceva de genu ori la alea cu butoane manuale.

Edited by AroundYou, 27 April 2019 - 17:13.


#1296
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019
Bunä ziua
Am o plita cu inductie Gorenje care mi s-a defectat ieri.  Imi aratä un cod de eroare  4 pe toate cele patru ochiuri.  Am sunat la mai multe firme de service dar nu am primit niciun räspuns clar.  Plita este nouä,  dar nu mai am garantia pentru ca a stat mai mult de 5 ani in cutie inainte de a o folosi.   Nu am folosit-o  efectiv nici doua luni.   Este bine conectatä la curent,  asa cum trebuie,  tensiunea este in limitele normale,  aerisire suficienta.
Vä rog frumos sa imi dati o sugestie sau o idee.   Are rost sa ma duc la reparat cu aceasta sau cumpar alta si o trec pe asta la capitolul "am pierdut si o sä mai pierd"?

Multumesc!

Edited by Fides, 06 May 2019 - 16:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate