Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cuptor/Plita incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1364 replies to this topic

#1297
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
Zici ca tensiunea e in limitele normale, asta inseamna ca ai cautat deja si ai vazut ca E4 ar putea indica asa ceva. Poate totusi ai avut vreo cadere de tensiune si eroarea persista pana o resetezi.

Daca cumva nu ai facut-o deja, incearca sa o deconectezi de la alimentare cateva minute. Mai intai, desigur o opresti de la intrerupatorul principal, apoi o deconectezi de la retea.

Cauta manualul ei de utilizare si vezi daca nu-ti spune undeva despre posibilele numere de erori si cam ce indica ele.
Daca nu si nu, du-o la o firma de service, o sa-i dea ei de cap, e posibil sa fie ceva minor.

#1298
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019
Am trecut prin toate etapele acestea,  dar nu am scäpat doar atat de usor.
Nu vrea sä se reseteze.    Azi am dus-o la un service Gorenje,  dar acolo ma astept sa primesc raspunsul standard  "este placa stricata, trebuie alta noua care costa jumatate cat a fost plita noua".
Plita cu nici douä luni de functionare Posted Image

#1299
joe_laurentiu

joe_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.04.2017
Va salut,
Trebuie sa achizitionez un cuptor electric incorporabil si o plita pe gaz si mi-a atras atentie aceasta combinatie de produse Bosch.
Ati avut experiente cu produsele lor, sunt calitative produsele, in general? sunt ei cunoscuti ca fiind producatori buni de astfel de produse?
Vreun sfat/opinie cu privire la aceste 2 produse?

https://www.badabum....-clasa-a-negru/

https://www.badabum....-sticla-neagra/

Multumesc!

#1300
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Intentionez sa cumpar o plita incorporabila pe gaz cu gratare din fonta fara luciu. Stie cineva cum se intretin aceste gratare? Oare se curata greu?

#1301
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
joe_laurentiu@
Alegeri foarte bune. Apropo, plita aia pe gaz probabil ca este chiar cea mai buna alegere pe care ai putea s-o faci dintre toate plitele pe gaz de 60cm existente pe piata. Eu am intr-un apartament varianta anterioara a aleia, ce difera doar la designul butoanelor si nu are gradatie cu numere pt puterea flacarii.

maradona13@
Nu se curata greu, stai linistit. Se spala tot la fel ca orice alt fel de gratare de plite. Nu prea inteleg ce temeri ai putea avea in ce le priveste. Cele mai misto sunt cele precum are plita din link-ul de imediat mai sus dat de joe_laurentiu care sunt suporturi independente pt fiecare ochi, deci ai 4 bucati separate, lucru care face si mai usoara manevrarea si spalarea lor.

#1302
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019

View PostFides, on 07 mai 2019 - 17:01, said:

am dus-o la un service Gorenje,  dar acolo ma astept sa primesc raspunsul standard  "este placa stricata, trebuie alta noua care costa jumatate cat a fost plita noua".
Plita cu nici douä luni de functionare Posted Image

Asa cum am presupus,  acesta a fost raspunsul primit. Cicä este "placa" cu probleme si ar costa cam 700 lei + manoperä. Foarte frustrant, mai ales ca nu cred explicatia.   Stiu nenumarate alte cazuri,  inclusiv la centralele termice,  unde pentru orice defect ti se spune ca este "placa" defecta. Aceasta "placä" ar fi ceva similar  "placii de bazä" ca la computere.   Depanatorii fac un ban pe seama necazului oamenilor,  din cate se pare. Am cumpärat alta plitä.   De la altä firmä.
Am o sugestie pentru cei care cumpära electrocasnice. Luati produse de la firme unde aveti service in localitate si cunoasteti personal depanatorii.   Daca se poate.
Daca nu stiti pe nimeni,  va fi loterie.  In cazul ca veti avea probleme,  sunteti la mana lor.

Edit
Am gasit articolul cu "placa"
https://evz.ro/escro...le-termice.html

Edited by Fides, 13 May 2019 - 18:20.


#1303
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Doresc sa cumpar o plita pe gaz. Nu prea gasesc ce as vrea. Distanta dintre ochiuri nu e ok pt mine. Prezenta ochiului mic in fața de asemeni nu imi surade
Toti vad ca opteaza acum pt pozitionarea lui in fata
Mai exista cumva(si nu am vazut eu) plite de genul acesta ?

Attached Files



#1304
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Tine de siguranță cred sa ai Arzătoare mici in fata.  Sa nu se topească butoane

#1305
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Cred ca in dedeman sau un altex,  flanco,  sigur găsești..

#1306
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Da, cred ca pentru siguranta. Am umblat peste tot. In mod sigur nu se mai gasesc asa, modelul asta e unul vechi si nu de la noi, rusesc, dar era ceea ce imi trebuia ca si culoare si gratar emailat nu din fonta
Daca imi place culoarea, nu mi place gratarul...si tot asa :P

Edited by G_DD, 13 August 2019 - 21:48.


#1307
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poți să o montezi cu butoanele în lateral și ai ochiurile mari în față.

#1308
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View PostG_DD, on 13 august 2019 - 21:47, said:

Da, cred ca pentru siguranta. Am umblat peste tot. In mod sigur nu se mai gasesc asa, modelul asta e unul vechi si nu de la noi, rusesc, dar era ceea ce imi trebuia ca si culoare si gratar emailat nu din fonta
Daca imi place culoarea, nu mi place gratarul...si tot asa Posted Image

poate ai noroc cu una de marca :-)   - vezi aici. Tot la ei, vad ca au si variante pe sticla neagra daca te pasioneaza si aspectul...inclusiv una cu arzator wok

View PostBloodRa, on 13 august 2019 - 22:20, said:

Poți să o montezi cu butoanele în lateral și ai ochiurile mari în față.

aici va trebui vazut, exact unde este pozitionat cotul de racord la gaz. Ca daca ti-l aduce si pe ala in fata la rasucirea plitei, adio cuptor sub plita...

#1309
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
@BloodRa M am gandit si la asta :P
Daca in privinta cuptorului m am hotarat si n am niciun dubiu ce sa aleg cu plita e dificil. Tot citesc si vad ca Hansa au probleme cu aprunderea, la wirlpool crapa sticla(o fi si vina utilizatorului...sau nu...n as risca)
Chiar nu stiu ce sa aleg
La mine se gateste mult. As vrea o plita alba sau crem emailata

View Postplimbaretul, on 14 august 2019 - 10:57, said:




aici va trebui vazut, exact unde este pozitionat cotul de racord la gaz. Ca daca ti-l aduce si pe ala in fata la rasucirea plitei, adio cuptor sub plita...

Da ! Bine punctat. De asta n as umbla cu "artificii" doar de moft asa

Edited by G_DD, 14 August 2019 - 11:08.


#1310
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
pe motiv de safety am ales plita pe gaz inox.  Sticla se poate sparge (nu conteaza din vina cui), iar emailul fie se schimba la culoare, sau incepe si ala sa sara de la temperatura si diverse lipeli pe el. Inoxul in schimb daca este ingrijit cum trebe nu da dureri de cap la aspect, iar daca se zgarie, nu afecteaza functionalitatea.
Din experienta cu 2 plite inox: de evitat buretii cu 2 fete. Pana la urma tot ajunge careva sa o frece macar putin cu partea aspra.... Laveta de carpa (buretelul acela subtire) + cif crema pentru arsuri + luciu inox at trebui sa ii asigure si aspectul de nou pe termen lung.
Suplimentar, am vrut fonta la plita noua, nu se compara ca stabilitate cu gratarele emailate. Plus ca da mai bine (cel putin in opinia mea).

Edited by plimbaretul, 14 August 2019 - 11:28.


#1311
tintome

tintome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2005
Whirlpool Absolute Gallery AKZM 8660 IX  : dupa 2 ani si ceva, 6th sense nu mai functioneaza indiferent de program.
S-a lovit cineva de aceasta problema? A iesit din garantie si e dificil de scos din mobila.

#1312
szegedizs

szegedizs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2018
Buna,

Am montat recent un cuptor electric incorporabil, insa am o teava de apa in spatele acestuia. Am reusit cumva sa fac si o poza, si se vede ca cele doua se ating.

Dupa cum am vazut sunt niste guri de aerisire pe acolo.

Ar trebui sa-mi fac griji, eventual sa pun ceva folie termoizolanta intre ele?

Attached File  Screenshot_20200416-115818.png   1.37MB   41 downloads

#1313
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
szegedizs@, cuptoarele au o izolatie termica, acu nah, depinde poate si de la cuptor la cuptor. Daca vrei, poti face insa o proba sa vezi daca si cat se incalzeste ori ba spatele sau: scoti cuptorul din nisa sa, ii dai drumul la peste 220 grade si vezi daca se incalzeste in punctul respectiv.
Indiferent ca se incalzeste mai mult, mai putin sau deloc, daca vrei sa dormi linistit, poti lua sa-i pui ceva acolo, eventual vreo placa isoplan 750 sau ceva care sa inzoleze

#1314
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
va salut,

o intrebare.

am o plita whirlpool akt 852. 2 ochiuri pe rezistenta electrica si 2 ochiuri pe inductie.

un ochi pe rezistenta electrica are 2 zone de gatit, una interioara si una exterioara.

la acest ochi s-a ars rezistanta interioara.

intrebare, trebuie sa inlocuiesc toata zona de gatit sau se poate inlocui rezistenta respectiva?

Attached File  IMG_20200421_124123.jpg   223.76K   8 downloads

Edited by bobalex18, 21 April 2020 - 11:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate