Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Cuptor/Plita incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1364 replies to this topic

#1225
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
campnou@
Citeste si aici, pare sa fie exact raspunsul la intrebarea ta: http://www.misiuneac...-plita-la-380-V

#1226
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,883
  • Înscris: 12.05.2006

View Postcampnou, on 22 aprilie 2018 - 07:34, said:

Buna ziua,tre să-mi cumpăr plita cu inducție,am trifazic tras pt ea,întrebarea este orice plita pot sa o conectez trifazic sau sunt plite speciale pt trifazic,multumesc
Din cate stiu doar anumite plite merg trifazic.  Daca ai niste modele in  minte sugerez sa verifici in manuale de instalare sau direct la producator / reprezentanta

#1227
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcampnou, on 22 aprilie 2018 - 07:34, said:

Buna ziua,tre să-mi cumpăr plita cu inducție,am trifazic tras pt ea,întrebarea este orice plita pot sa o conectez trifazic sau sunt plite speciale pt trifazic,multumesc
Plita mea cu inductie nu e trifazica. Sper ca n-ai dat bani pe trifazic doar pentru plita.

#1228
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 11.01.2007
E impropriu spus plită trifazică. Practic are alimentare separată pe cele 4 ochiuri. Două pe o fază iar două pe altă fază. Se folosește și nulul, obligatoriu. E gândită alimentarea dublă pentru a nu încărca doar un circuit (fază).
Așa se poate gândi și alimentarea monofazică,dar pe 2-3 circuite cu siguranțe separate, inclusiv cuptorul electric.
Recomandarea e să nu mergi simultan cu toate.

#1229
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Nu am pus trifazic special pt plita,pt plita electricianul mi-a lăsat în doză 5 fire

Nu am pus trifazic special pt plita,pt plita electricianul mi-a lăsat în doză 5 fire

Nu am pus trifazic special pt plita,pt plita electricianul mi-a lkăsat în doză 5 fire,3 faze +nul+impamantare

Circuit separat cu o siguranță trifazica de 25A

#1230
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 11.01.2007
Ce model de plită ai ? Sunt curios cate fire de alimentare are.

#1231
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Eu nu am inca,acum tre sa mă hotărăsc,nici bugetul nu e mare,până în 1500 roni

Ceva recomandări?

#1232
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 11.01.2007
Bănuiesc,că o să mergi pe electric, datorită discuțiilor despre alimentarea electrică.Recomand cele cu inducție în pofida celor vitroceramice.Mare atenție.Mulți le confundă între ele.
Eu am mers pe una mixtă (2 ochiuri gaz,2 inducție).
Atenție ar trebui să ai la poziționarea butoanelor,ca atunci când pui o oală mare să nu incomodeze poziția butoanelor.

Edited by bits, 25 April 2018 - 07:21.


#1233
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
O sa merg pe inducție,am văzut ceva atrăgător pt mine ,în jur de 1500-1600,Electrolux sau Whirlpool

#1234
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna ziua ,are cineva plita Electrolux ehi6340fok,se poate conecta trifazic,în specificații scrie că merge la 220-240,vreo părere despre calitate,funcționare?, Mulțumesc,preț 1500,altă recomandare in acest preț + -,multumesc

#1235
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 11.01.2007
Se pare că după manual are 2 faze,ambele cu control al nivelului puterii, adică se împarte puterea la zonele de gătit conectate împreună,în limita a 3,7kW.
Last Edit:
Se pare că am dreptate,are 4 fire+împământare. Dacă o legi pe o singură fază,vei lega două câte două. Sigur îți va scrie și în manual cum să le legi.

Attached Files


Edited by bits, 30 April 2018 - 07:44.


#1236
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Mulțumesc,electricianul a zis căplita sa o lege la cele trei faze

#1237
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 02.05.2008
Sunt tare curios cum o leaga la cele trei faze. Sa ne spui dupa ce o leaga cum merge

#1238
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,548
  • Înscris: 17.04.2006
Care sunt dezavantajele unei plite mixte (inductie+gaz)?
Nu ma refer la un model anume ci in general.

Merci

#1239
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 11.01.2007
Ca dezavantaje aș vedea doar prețul,sau să nu fie prea înghesuite ochiurile,sau poziționarea butoanelor.Atunci când pui vreo oală mare să nu se ardă butoanele.
Voi reveni cu feedback pe tema asta întrucât a mea plita mixtă încă stă în cutie așteptând mobila.E vorba de o Teka mixtă (2+2).

#1240
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,732
  • Înscris: 22.05.2011
SA nu mai deschid alt topic,   intreb si eu aici:

Tre sa utilez o buctarie noua,  persoana single, ocazional 2,   cu minim de talent la gatit :)   ,  deci ar fi urmatoarea dilema:

2  sau 4  ochiuri   -  De cate ori aveti in folosinta simultan mai mult de 2 ochiuri ?    De aceea eu ma gandeam sa pun o plita cu  2 ochiuri, ceva in genul  https://www.beko.ro/...hdms32220fx  ,
intr-o  modulara de Ikea  impreuna cu cuptor electric Ikea (55l vol o fi prea mic?, vad ca in general cuptoarele au peste 70 litri).

Soundz stupid ? Ce pareri  aveti  ?

#1241
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 27.03.2006
Despre plita aceasta ce parere aveti? Sa iau "corcitura" sau clasica doar pe gaz? Posted Image

Edited by arkhangel, 13 June 2018 - 19:22.


#1242
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 13.01.2011
Beko e cazut.

View Postarkhangel, on 13 iunie 2018 - 19:22, said:

Despre plita aceasta[/url] ce parere aveti? Sa iau "corcitura" sau clasica doar pe gaz? Posted Image

Este discutabil, nu cunoastem multe aspecte din ecuatie, casa ta, obiceiurile tale alimentare, etc.
Poti sa ajungi in situatia cind le folosesti alternativ, din anumite motive, ori poate pe toate o data, sau niciodată, pe unele din cele doua perechi.

Ne pui sa gindim rational, nu practic, si se stie, la români asta poate sa creeze iureș :D
O sa ai fel de fel de sfaturi, contraziceri, dar, doar tu ai habar ce faci in casa ta.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate